Hysterické záchvaty u prsu a málo mléka

eiram7
6. čer 2019

Krásný den všem, mám dotaz, neb už jsem z toho všeho polosilena a vycerpana. Mám doma téměř petinesicniho chlapečka, kterého od narození plne kojim. Až na par spurtu nebyly dosud větší problémy. Nicméně poslední tyden a půl je kojeni čím dal větší horor. Edik se vždy na chvilku prisaje, hned se zase odtahne a následuje hystericky neutisitelny pláč. Při kojení zkouším prsa zahrivat, pít teplý čaj, střídat polohy, ale téměř bez výsledku. Snažím se kojit i častěji, cca po dvou hodinách. Nasadila jsem i homeopatika a piju kojici čaje.
Včera jsem byla u doktorky malého radši prevazit a zjistily jsme, ze za tři týdny zhubnul o 100gramu.
Dohodly jsme se, ze začnu s prikrmy a pokud bude nejhůř, nechám ho po kojení dojist se UM.
Včera jsem po jednom z hysterickych placu nemela to srdce a udělala mu 90ml UM a hltave to vypil naráz - proste brutální hlad.
Tak teď nevim, zda a popřípadě jak se dal snažit o zachráněni laktace? Mate s tímto některá zkušenosti? Hrozne rada bych kojila dal, ale uprimne už jsem z toho vážně vysilena a nemáte to srdce dívat se na hladovejici ditatko.

zmrzlinka
6. čer 2019

Já jsem to zažila dvakrát a vždy děti skončili na UM.Ale určitě to ještě skousej.

karlajasmine
6. čer 2019

My jsme toto řešili od 4 měsíce u obou dětí, vyřešila jsem to tím, že jsem začala s příkrmy a po příkrmu je dala dokojit, když neměli hlad a spíš dudlali. Tím, že dudlali, tak se mléko začalo zase tvořit.

karlajasmine
6. čer 2019

Ale netrap ho hlady, UM není žádná tragédie.

olga_
6. čer 2019

Je to bojkot kojení. Potřebuješ si odpočinout, takže volej pomoc jednak nějaké dobré LP (mamila.sk) a pomoc rodiny. Zažila jsem se starším, zvládli jsme a byl kojený do samoodstavu, takže na UM skončit nemusíte v žádném případě. Je to "v hlavě".

lindikova
6. čer 2019

Zažívám něco podobného se stejně starým prckem. Dřív pil v pohodě po dvou hoďkách a je krásně napucaný, má přes osm kilo. Ale poslední dva týdny se u prsa začal ofrňovat, než se natáhne mléko, nudí se a pláče, když je unavený, nechce vůbec a rovnou řve. Vyjde mi to většinou na cca 5 kojení za den, kdy teda vypije obě prsa, ale kolik celkem mlíka nevím... Dnes jsem to řešila u mudry a ta radila sem tam pár lžiček kaše bezlepkové kaše a ve vedrech po lžičkách kojeneckou vodu. Osobně doufám, že na kaši nedojde...

eiram7
autor
6. čer 2019

@lindikova děkuji všem za příspěvky. Jsem docela vytrvalá povaha, tak verim, ze to ještě zachranime. Nicmene UM dnes jednou dvakrát došlo, protože doopravdy hystericky brecel a já si nemůžu dovolit, aby nadále hubnul. Narodil se o pet týdnu dřív s vahou 2300g a nyní má 5600, takže žádný cvalda rozhodne není.
Snažím se teď po každým kojení odstrikavat a přijde mi to lepší. Jinak včera jsem se řádila s doktorkou i LP a obě mi doporucily dávat vecer trochu kaše a příští týden začít s prikrmy. Takže my tu kasi dáváme 🙂

eiram7
autor
6. čer 2019

Ještě dotaz, není mi jasne, čím přesně se laktace stimuluje. Tím, ze dítě často prikladam nebo tím, co realne vypije?

xxx3d
6. čer 2019

Ahoj,
laktace se stimuluje poptávkou (od dítěte) nebo můžeš použít elektrickou odsávačku.
Často přikládat dítě je bráno jako nejlepší model na stimulaci laktace. Ale jestli jsi nervózní, že máš málo mléka, připrav si UM a před každým krmením nejdřív koj, posléze podej UM, ona ti to tak i radila pediatra, myslím, že jsem to tam četla. Hlavní je tvoje psychická pohoda, chápu, že to jde těžko, když máš strach, že máš málo mléka a bojíš se, aby mimčo správně přibíralo, ale psychika je základ.

lindikova
6. čer 2019

Ještě me k tomu napadlo, ale nevím, třeba je to u nás jiný problem. Já mám mlika podle me dost, mohla bych kojit po hodině. Ale dlouho trvá, než se prsa nalejou, obzvlášť odpoledne, ráno problem nebývá. Jak to hned neteče, tak naš vztekloun nadava. Večerní poslední kojení řešíme ve dvou, manžel obléká pyzamko a jak takzvane roztahuju, tzn hladim prsa, dokud se nanalijou🙂 nebo odpo dam nad prso hračku, aby se rozptýlil, než to poteče. Ale u vás to asi nebude problem, ze by neměl náladu si prso roztáhnout sám, ne?

eiram7
autor
6. čer 2019

@lindikova tohle me taky napadlo, protože když si prso zmacknu, úplně to z nej strika. Ale malej se prisaje, začne silene zurit a už se nechce přisat znovu. Ale zase si rikam, ze do včerejška jsem ho vždycky nějak donutila, aby to roztahal a najedl se, ale plakal i po kojení. A navíc ubral na váze, takže toho mlika preci jen bude asi min

eiram7
autor
6. čer 2019

@xxx3d teď ještě řeším, jak to prakticky udělat. Myslíte, ze je lepší vždycky nakojit, a pak dodělat dle potřeby UM, anebo to střídat, tzn. jedno kojení pouze MM, druhé pouze UM...
jde o to, ze když má malý po kojení málo , začne tak strašně hystericky brecet, ze ho musim potom dobu utesovat, a pak se ve stresu dopije tím MM. A zas je mi pokazdy líto připravovat už dopředu dávku UM, neb ji pokaždé nepotřebuje.

olga_
6. čer 2019

@eiram7 UM bych vylila do kanálu, ty bys teď měla mít dítě permanentně na prsu. Mléko se tvoří průběžně, v pěti měsících už převážně až při kojení. Pokud už chceš laborovat s UM, tak v zájmu kojení nestřídej, nevynechávej kojení. Pokud se, jak píšeš "ve stresu dopije tím MM", tak nemá smysl UM vůbec dávat. Překonáte to.

eiram7
autor
6. čer 2019

@olga_ napsala jsem to blbě, ve stresu se dopije bohužel UM. Jako já bych taky radši bez toho Sunaru, ale mne z těch prsou už pak proste nic neteče a dítě řve sileny hlady. Kdyby nebyl tak naprdek s tou vahou, tak to proste zvládnu bez toho, ale je chudak fakt pohublej. Dnes jsem ho vždy cca ob kojení dokrmila 60-70 ml UM a ten rozdíl v chování je neskutecnej. Najednou je klidnější, hezky usina, nebreci...

hlasimse
6. čer 2019

A dáváš dudlíka nebo lahvičku? To bohužel tomu bojkotu dopomáhá - u některých dětí.

eiram7
autor
6. čer 2019

@hlasimse mám tu láhev pro kojeny děti od Medely

hlasimse
6. čer 2019

@eiram7 to je taky lahvička. Dětem může vadit, že z prsa to neteče tak jak z lahvičky a prso začnou odmítat. Taky musí sát jinak (i u té od Medely).

lindikova
6. čer 2019

Jen na okraj, k tomu všemu trápení... Ona je otázka, když už ten bojí nestojí za to bojovat:( mateřský mlíko je nejlepší, ale... já jsem samozřejmě vděčná, za každý den, co kojíme, ale spousta holek nemůže a nebo nechce kojit a zbytečně ostře na sebe klademe tu kojící zátěž. Pak je ten pocit selhání obrovskej. Musím se v okolí poptat, jak je to v jinejch státech, protože mi přijde, že obzvlášť my Češky jsme takový kojící amazonky.

olga_
6. čer 2019

@lindikova Nebo prostě chybí podpora, která je empatická. Raději se každý vytasí hned s lahví UM a tím, že UM není jed. Možná by ta žena většinou jen potřebovala podpořit, pohladit, odpočinout si.

cheetah_
6. čer 2019

A co jiného se u vás v poslední době změnilo kromě kojení? Je teplo, nepoužíváš třeba víc kosmetiky (antiperspirant)? Ten náš tvrdohlavec v létě vyžadoval, aby máma správně smrděla jako zpocená (nebo aspoň pouze vodou osprchovaná) máma a ne jako něco hezky voňavého z drogerie. Rozdíl v chování při kojení propastný. Neruší ho něco, co dřív bylo jinak?

xxx3d
6. čer 2019

@eiram7 rozumím, že ti přijde zbytečný pokaždé připravovat dávku UM, ale ber to jako cenu za klid, tvůj vnitřní, a pro tvého malého, kdyby mu nestačilo to od tebe.
Tebe by mohlo uklidnit to vědomí, že když nebude stačit tvoje mléko, malej hlady nebude, uklidníš se, vnitřně, víš, a mohlo by se to dát do pořádku zcela, že bys po nějaké době už jen plně kojila.
Rozhodně nestřídat, jednou jen tvoje mléko a jednou jen umělé, vždycky začni kojením a dle situace doplň tím, co používáš z umělého.
A hlavně klid, věř si a věř malému. A užívej si to.🍀❤

bayt
6. čer 2019

@eiram7 Já to tak zažila, když bylo malému přesně jako tvému....trvalo to asi tři týdny, taky lehce zhubnul (resp. on jen nepřibral moc)..já si to vysvětlovala tím, že najednou přestane dětem téct mléko samospádem a musí se naučit sát. Strašně se vztekal, bylo to o nervy. Moje máma říkala, že se ségrou v tomto období dala UM a bylo po kojení. Myslela si, že má hlad. Ale vytrvala jsem a vše se upravilo.

xkc
7. čer 2019

Já mám shodou okolností taky pětiměsíčmího chlapečka. Kojení mu přestalo stačit ve 4. měsíci, kdy se mi taky u prsa vztekal, většinou večer už po celém dni nebylo co pít. O hladu bych své dítě nikdy nenechala, tak začal dostávat na noc po večerním kojení UM, nejdřív jen trochu (klidně jen 30-60 ml) a postupně víc. Vždy jsem ho nejdřív nakojila a pak dělala mlíčko podle toho, kolik mi přišlo, že si vzal ode mě.

Ted v 5. měsíci už UM nedostává, začali jsme s příkrmy. Každé dítě je jiné a já mám doma malého hladovečka, jak jde o jídlo a pití, tak je neskutečně zvědavý, dychtivě pozoruje a nejradši by se pustil do našeho talíře s obědem 😀 Tak jsem mu dala nejdřív večer místo UM na noc kašičku a postupně jsme zavedli na zkoušku i obědy. Všechno mu hrozně chutná, ještě se mi nestalo, že by mi něco nesnědl. Kromě toho ho dál kojim a oba jsme spokojenější, měla jsem nejdřív trochu strach ze lžičky, ale pochopil to téměř okamžitě a teď už krásně papá (jen by se nejradši ládoval sám, tak mi ji pořád bere 😀).

Takže za mě - já bych tak malé miminko nenechala o hladu, natož hubnout, ani v rámci nějakých vyšších kojících principů. Zkusila bych ho po kojení dokrmit UM, třeba ani nebudeš muset po každém kojení, třeba taky bude stačit večer/na “oběd”. Nebo pokud je tvoje dítě už zralé na příkrmy (zajímá se o jídlo a mlíčko už mu nestačí), můžeš ho zkusit nechat ochutnat zase něco nového a uvidíš, jak bude reagovat. Můj chlapeček se na jídlo vždycky těší, jakmile ho dám do židličky, tak už ví, co se bude chystat a úplně se mu rozsvítí očíčka. Tak hodně štěstí, ať je spokojený i tvuj chlapeček 🙂

xkc
7. čer 2019

Jinak ještě dodám, že kromě “oběda” a “večeře” celý den a noc normálně kojim na požádání, i po jídlech když malý chce, tak dostane MM. Jen mu i přesto jen MM prostě už nestačilo a já nevidím důvod, proč nás oba zbytečně trápit.

merope
9. čer 2019

UM nemusíš přece dělat napřed - jen si napřed ohřej vodu a pak prostě doplň UM.

Jinak já už znám ledacos a má zkušenost je, že když je hlad, tak z prsa krásně pije - a pak se rozčiluje, když v prsu není. Pokud je v ledničce MM, dám to, pokud není, dám UM. Jestli máš nedonošence, tak to může mít i všelijak rozhozené. Já mám nedonošence a skutečně vytáhnout si svou dávku mlíka tak, že už nechce lahvičku, zvládá teď po 3 měsících věku. A i tak pořád občas vidím, že na prsu usíná a budí se pak hrozně brzo hlady a zase usíná - tak dokonce pak začínám odstříkaným MM a lahvičkou, ať se pořádně napije.

2hanah
15. črc 2019

@eiram7 já už bych taky netrápila toho maličkého, ani sebe, to Vaše tělo má asi důvod, proč ta laktace odešla a v pěti měsících to právě už asi nebude žádná počáteční stàvka tvorby mléka, možná jste už vážně unavená, já bych byla vděčná za těch pět měsíců a snažila se o spokojené miminko, bylo by mi ho líto, taky jsem takto bojovala a nikdy to bohužel nepřineslo nic dobrého, hladovění miminkům škodí, i jejich vývoji na mozek.

m_tina
16. črc 2019

@eiram7 jak to nakonec dopadlo? doufam, ze uz se to urovnalo a je vse v poradku!