Jak často kojit 4 týdenní dítě?

evena
19. říj 2009

Ahoj holky,
moje malá si udělalala už asi před 14-ti dny svůj režim, kdy přes den si řekne po 1,5 - 3,5 h. a večer spí v kuse 6-7 h. Dětská dr. mi radila dítě nebudit a čekat až si řekne samo, ale včera jsem se dočetla že pauzou delší jak 6 h. si koleduju za 2-4 měs. o ztrátu mléka, tak mě to dost vyděsilo. Je to vůbec pravda? Myslela jsem že mléko se tvoří podle potřeb dítěte a tohle se stát nemůže ... Mě by zajímalo jak často krmíte takto straré děti vy a jak velké pauzy děláte - jestli si dítě řekne samo nebo ho budíte?
Díky za pomoc.

lienka43
19. říj 2009

Ahoj ja bych dite rozhodne nebudila, ja to tak nedelala ani delat pri druhem diteti nebudu. Nech ho spat v noci tolik kolik bude chtit. Dite si na to muze zvyknout a bude se ti pak budit ze zvyku a ne z hladu. Nam rekli v porodnici v noci nebudit. Co doktor to jiny nazor sprav si tak jak to citis ale ja bych nebudila 🙂

kulimka
19. říj 2009

já bych taky nebudila, buď ráda, že v noci spinká a přeju aby ji to vydrželo. Mlíko se tvoří podle potřeby takže by se ztratit nemělo. Já ještě stále kojím a malý se mi i v roce budí co 3-4 hodiny. Přes den nekojím vůbec, mám 12 hodinové pauzy a mlíka stále dost 😉

martulikk
19. říj 2009

Ahoj, já kojím jak si miminko řekne. Ještě před měsícem jsem vstávala i v noci. Pak začala malá spinkat přes noc a je pravda, že za ty první noci, kdy jsem nekojila, se mi příšerně nalévala prsa a ráno to dost bolelo... Ale brzy se to srovnalo a teď dobrý. Mlíčko se tvoří podle potřeby. Jasně, nemám tak staré dítko, abych mohla říct, jak to teda bude za 4 měsíce od nočního spaní, ale zatím i podle potřeby mlíčko mrazím 😉 Tak neboj, buď ráda, že ti miminko spí! 🙂 Jééé, co bych za to byla bývala dala... 😀

brisalek
19. říj 2009

evena je to podle mne hrozne individualni. Jestli nemas s mlikem problemy a mas ho opravdu dost, tak nebudit(rikali nam v porodnici budit, kdyz nevstava jen do 12-1, pak nechat spat a dr,. taky) ale jestli mas s laktaci problemy a mas pocit, ze mlicka je mene muze to mit vliv, protoze v noci se ho nejvice tvori, kdyz se koji- takze pak je lespsi treba po 5 hod vzbudit. Info od 2 laktacnich poradkyn a dr.

dvojka
19. říj 2009

Kojila jsem vždy když projevily děti zájem(takže skoro pořád)většinou po hodině,maximálně po dvou)v noci po těch třech-4hodinách.(záleželo jak se budily)

f.miracle
19. říj 2009

Přidám vlastní zkušenost. Kojila jsem vždycky podle potřeby malého, většinou to bylo každé 2 hodiny, a to i v noci, ale samozřejmě se někdy stalo, že v noci spinkal i pět hodin v kuse a o mléko jsem nepřišla. Možná Tě nejvíc uklidní skutečnost, že teď když je mu 8 měsíců, kojím ráno, potom jednou během odpoledne a pak až večer před spaním a v noci tak jednou, takže pauzy jsou tam opravdu dlouhé a o mléko opravdu nepřicházím, malý krásně přibývá a váží už 10,20 kg. Takže o pauzách během kojení to opravdu není, důležitý je odpovídající pitný režim maminky (osvědčila se mi neperlivá voda a Caro s mlékem, naopak čaje pro kojící matky jsem nemohla vůbec, protože malý trpěl na prdíky a vysledovala jsem, že po "kojícím" čaji se to ještě zhoršilo), vhodná strava a v neposlední řadě celková pohoda a klid. Takže doktorka by Ti místo stresujících poznámek měla poskytnout spíš užitečné rady.

evena
autor
19. říj 2009

ufff, uklidnili ste mě 🙂 Tu informaci jsem vyčetla v jakési poradně na netu od nějaké doktorky. Jsem velice ráda že si malá vytvořila tak brzo jakýsi režim a já se opravdu pěkně vyspím, takže v tom budu nadále pokračovat. Včera totiž jak sem si tu "zaručenou" informaci přečetla tak sem malou na kojení večer vzbudila a moc se jí to nelíbilo

lamarika
19. říj 2009

evena: já mám skoro půl ročního prďolu a od šetsi týdnu mi spával v noci 8-9 hodin v kuse a stále kojím. Takže neměj strach 😉

brisalek
19. říj 2009

jeste bych chtela dodat k tomu co tady nektere maminky pisis, ze koji 7-12 mesicni jen 2x denne....to uz je uplne neco jineho!!! Ve 4 tydnech se laktace teprve upravuje a prizpusobuje miminku a proto se muze mleko prestat tvorit. Po 6... mesicich pravidelneho kojeni uz to muze tezko mit vliv, protoze to je na to telo pripravene, ze to tak bude.
Nechci strasit, ale ja jsem problemy s dostatkem mleka mela, nemela jsem to srdce ani silu malou budit, kdyz spala 6 hod v 3 tydnech, ale kdyz zacala pit v noci sama casteji najednou bylo mlicka dost za par dnu.

romankav
19. říj 2009

evena: souhlasim s brisalek. Jedna věc je režim dítěte a druhá tvorba a udržení laktace. Pokud máš mléka opravdu hodně, přebytky - tak ti to laktaci nezastaví, maximálně budeš mít retenci..(boule v prsu, horečka). Pokud máš mléka málo, může ti klesnout tvorba, protože menší výdej=menší tvorba. U měsíčního dítěte není ještě laktace pořádně rozběhlá, tozn. může se ti stát, že dítěti potom přes den nebude stačit množství mléka na normální přírůstky. Potom nedostatek mléka zjistíš až v poradně, když dítě nebude tolik přibývat.. Uvědom si, že množství mléka musí stále stoupat (až do období příkrmů) a v případě, že mléko zůstane v prsou, nestupují mechanismy brždění tvorby mléka - aby ti ty prsa laicky řečeno nepraskly 😀 - takže potom to může být problém. Ale docela tě chápu, že se chceš vyspat.. 🙂

dagina
19. říj 2009

Ahojky, a hlavně když bude nedostatek mléka, tak ti bude dítě pořádně řvát 🙂 ..., néé, to jen pro odlehčení 😉 .
Evena, měla jsem tu samou informaci z více zdrojů (nenechat dítě déle jak 6 hodin bez kojení...), a jelikož jsem nechtěla riskovat případný úbytek mléka, malou jsem budila... no budila, ani se to tak nedá říct, někdy o kojení ani nevěděla, ale je fakt, že mi nikdy nějakých 8 hodin nespala. Budila jsem ji asi do 5tého měsíce, nijak mě to nevadilo, navíc malá hodně blila (má alergii na kravské mléko,kterou jsme zjistili až později), takže častější kojení potřebovala

Ještě k tomu režimu..., nevím, když jsem přestala budit (kolem půl roku), tak mi po té krásně spala celou noc, až teď ji zase lezou zuby, tak je to se spánkem horší 😅 , na žádném přesném režimu jsem nikdy nelpěla

evena
autor
19. říj 2009

Hm, tak se teda nevyspím 😀 Takže jak teda teď z buzením? Stačí po 5 ti h.?

dagina
19. říj 2009

Pokud ti pěkně přibírá, tak bych asi riskla i po těch pěti hodinách, ale to je max. A prsa se ti nalévají normálně??? Nikdy jsem žádnou odsávačku nepotřebovala, vše spotřebovala malá 🙂

evena
autor
19. říj 2009

Před týdnem jsme byli v poradně a přibrala 530 g od odchodu z porodnice /za 14 dní/, což je prý krásný. Prsa se mi nalévají tak nějak normálně, je fakt že po té dlouhé pauze přes noc mám hotový balony, ale dá se to vydržet 🙂 Taky všechno malá spotřebuje a odstříkávat nemusím. Budu teda kojit max. po těch 5ti h. 🙂

kubaka
19. říj 2009

vůbec nebudit. pak zas budeš pátrat v tématu Jak naučit spát dítě celou noc. Přes den to dožene, takže úbytek nehrozí ani omylem. Jediný problé je, že se ti prsa tak nalijí, že to bude bolet a mohly by se vyskytnout zatvrdliny a zánět. Ale pět hodin v kuse je úplná nádhera. Buď ráda, že se vyspíš a nejsi vzhůru co dvě hodiny 🙂
a na případné horké zatvrdilny dobře zabírá tvaroh na kapesník a do podprsenky.

romankav - tak to ale není, že stoupá množství mléka až do půl roka. Mění se jeho složení a kaloričnost, ne množství. Naopak někdy se tvoří i míň, protože dítě kolem třech měsíců míň pije. Udržet laktaci stačí dávat pít pokaždé, kdych dítě chce - ve dne třeba po 2 hodinách, v noci klidně pauzu , když si děcko žádá.

sayast
19. říj 2009

jak si rekla. nebudila jsem. takze noc mi spala bez kojeni celou,za to pres den to dohanela 😝

sayast
19. říj 2009

koukam ze jeste resite pribirani. tak me mala temer od porodnice spala i 7 hod v kuse a pribirala 1,5 kg mesicne, ted kilo mesicne. takze o tom jak velke se delaji pauzi to asi nebude 😉

lamarika
19. říj 2009

přesně tak, já jsem, též nebudila. Malej si papál častěji přes den a já se alespoň v noci pěkně vyspím. O mliko jsem nepřišla a malej má 9,5 kg v necelých 6 měsících, takže si myslím, že přibírá pěkně i když se v noci oba vyspíme 😉

sayast
19. říj 2009

lam,my mame 11,5 kg 😀

evena
autor
19. říj 2009

tak sem z toho jelen 😕 a zas nevím nic 🙂
lamarika: a jak časté pauzy ste měli přes noc vy okolo toho jednoho měsíce?
sayast: a nemělas třeba přes den mléka méně? bylo fakt všechno oki když ste měli takové pauzy?
už s toho asi magořím 😝 cit mě spíš říká nechat malou spát jak chce, rozum spíš budit, pořát mám strach o to mlíko, představa že kupuju umělou výživu mě fakt děsí, už jen kvůli té ceně 😅

lamarika
19. říj 2009

sayast: Tak to jste taky pořádní pucíci 😉 😀

evena: Malej byl už od mala děsnej spáč. Sice se v porodnici a ještě nějakou chvilku budil po dvou hodinách, ale pak někdy okolo měsíce nebo 6-ti týdnů se začal budit po 8-9 hodinách a někdy prospal úplně celou noc 😅 Taky jsem nevěděla jestli ho nemám radši budit, tak jsem se na to ptala dětský sestry a ona říkala, že děti co jíjou míň přes noc se víc cpou přes den. A že podstatný je abys kojila nejméně sedmkrát za 24 hodin a je jedno jestli dvakrát v noci a pětkrát přes den 😉 Tak jsem se toho držela a myslím, že jsem nic nepokazila i když si myslím, že jsem kojila asi tak devětkrát za těch 24 hodin 🙂 Ale lepší víc než míň, ne? 😀

dagina
19. říj 2009

Evena, jsi jak já 😅 , rozum říkal budit, cit nechat spát. Mě mohli stokrát říkat nebudit, si na čelo ťukali proč budím..., ale stála jsem si za svým, též jsem měla strach o to mléko, na kojení mi hodně záleželo, hodně těžce bych nesla, kdybych měla malou na UM. Ale jak říkám, malá byla abnormálně blicí, potřebovala častější kojení.
TAk ať jste spokojené obě, malá ti krásně přibírá..., jste šikulky.

martulikk
20. říj 2009

Ahoj holky, my taky máme hodně blinkací miminko. Od narození nikdy moc nespala (ani ve dne ani v noci) a tak jsem hooodně zajásala, když začala pořádně spinkat aspoň v noci. Taky jsem vyčetla, že v noci se budit nemusí, ty miminka to pak dohánějí přes den. Kojím tak 6-7x za den (no ale někdy i 9x), malá je u prsu kolem 20-30 minut (někdy i 15, jindy zas přes hodinu - ale to si u toho i pochrupkává nebo mě má za dudlíka 😅 ).
evena: po měsíci se ti už laktace rozjela, tak bych nebudila... něco jiného by bylo, kdybys to tak měla od začátku, to bych budila, ale takhle? buď ráda, že můžeš taky spát! 😉

brisalek
20. říj 2009

evana nemyslela jsem, ze bys ji ted mela budit. Jen jsem chtela napsat, ze kdyby ted bylo malo mleka tak nocni kojeni muze pomoc a ze nejde srovnavat prvni tydny a 8 mesicu. A ze urcite se netvori vic mlika az do roka, ale od narozeni do tak 6-7kg mimca je to urcite i o mnozstvi a ne jen o slozeni.

sayast
20. říj 2009

evana,
kojim stale a to je male 7 mes. takze u me to na tvorbu mlicka nemelo vliv 😉. kojim jak si rekne,takze kolikrat (vetsinou) v noci ani jednou,ale jsou noci kdy se treba 2-3x vzbudi. a dohani to pres den. je hodne velky zavislak. a rekla bych ze kojim mnohem vic nez 7 x 😅. to schvalne musim spocitat. ale rekla bych ze tak 10x urcite. s tim ze si teda treba jen cucne nebo dudla 😒

marketazam
20. říj 2009

já bych určitě nebudila- pokud se ti zdá že by ti mělo ubývat mlíčko tak si kdyžtak v noci vstaň a odstříkej- produkce mlíka se udrží a nebudeš měnit režimy mimča. Budila bych jenom pokud se ti zdá že nepřibývá (ale to není váš problém). Moje malá taky v měsíci spala klidně i celou noc, ale pak se to změnilo a kojili sme co hodinu, za čas zase co dvě hodiny.... ony si to mimča regulují samy, moc bych do toho nezasahovala

brisalek
20. říj 2009

To jsem taky chtela napsat a zapomnela🙂 jak pise marketazam, ze se da ostrikat a nemusise budit 🙂.

romankav
20. říj 2009

Kubaka: souhlasím, že složení MM se s časem mění, ale množství opravdu stoupá. Prostě 6ti měsíční kojenec vypije za den opravdu víc než 3měsíční. Vždy se totiž počítá dávka na kg dítěte (podobně jako najdeš na etiketě UM).

kubaka
20. říj 2009

roman - jasně, ale naprosto noční pauza nemůže ohrozit laktaci, a o to tu jde - toho se evena bojí. Když bude obecně pít víc, víc se bude dělat, i když si dá pauzu v noci. To záleží celkově na vypitém množství.
Když cit radí nechat spát, má se poslechnout. Dítě ví nejlíp, co potřebuje. Nechte je si o svém krmení rozhodovat samo. Je to jediná věc, o které se mohou rozhodvat. 🙂

Kamarádce spaly obě děti 6-7 hodin v noci a kojila je až do roka. Přes den prostě sosají víc, takže se laktace stimuluje pořád.

llllucka
20. říj 2009

evena:dítě jsem nebudila a měla vždycky mlíka nadbytek.Ono si pak dítě veme to mlíko,co by si vzalo,kdyby jsi ho vzbudila.Radši si odstříkej pokud se bojíš,že se ti sníží produkce mléka.