Jak často kojit 4 týdenní dítě?

evena
19. říj 2009

Ahoj holky,
moje malá si udělalala už asi před 14-ti dny svůj režim, kdy přes den si řekne po 1,5 - 3,5 h. a večer spí v kuse 6-7 h. Dětská dr. mi radila dítě nebudit a čekat až si řekne samo, ale včera jsem se dočetla že pauzou delší jak 6 h. si koleduju za 2-4 měs. o ztrátu mléka, tak mě to dost vyděsilo. Je to vůbec pravda? Myslela jsem že mléko se tvoří podle potřeb dítěte a tohle se stát nemůže ... Mě by zajímalo jak často krmíte takto straré děti vy a jak velké pauzy děláte - jestli si dítě řekne samo nebo ho budíte?
Díky za pomoc.

romankav
20. říj 2009

kubaka: pokud má maminka málo mléka a v noci nenakojí nebo neodstříká, ohrozí to tvorbu mléka 100%ně. Mám taky kamarádky a pokud nekojily v noci, většinou kolem 2měsíce začaly přikrmovat UM a plně přešly na UM v půl roce (2 kamarádky, 3 děti). Každý má asi své zkušenosti a jak už jsem psala, režim dítěte a kojení jsou různé věci. Pokud maminky kojí i v noci, kolem 6 měsíce se dítě přestává v noci budit a tvorba mléka už je tak zaběhlá, že to laktaci neohrozí. Pak ovšem rostou zuby.. a děti se začnou budit a vyžadovat na uklidnění přírodní dudlík (prso) no a to už je do diskuze "jak naučit spát dítě celou noc" - s rostoucíma zubama asi těžko 😅 A to, že se hladové dítě nemusí v noci samo od sebe vzbudit se taky stává (mám na mysli novorozence do 6týdnů), někdy jsou už tak unavené, že ten hlad prostě zaspí (ale taky to je jen malá část dětí..stejně bych na to nespoléhala).

mikulka
20. říj 2009

eveno, v šestinedělí je nutné, aby pauzta nebyla delší než 6 hodin. V té době se tvoří mléko a je nutné, abys to dobře nastartovala.
7 hodin bych měsíční dítě rozhidně bez mléka nenechala.
Podle mne by se mělo budit v noci po 5 hodinách a přes den kojit nejdéle po 3 hodinách (počítáno vždy od začátku kojení).

6 týdnů se to přece dá vydržet. A i pak bych cca 2.5 měs tu pauzu neprotahovala přes 6 hodin.

Vím, že moc maminek nebudí dítě, protože se chtějí vyspat, ale já s tím nesouhlasím.

kubako: ale kojenec si o pití nemúže ještě rozhodnout sám. Něklteré děti jsou spavé, třeba při žloutence, po náročném porodu apod. Když jsem chodila na praxi na kojence, často tam přivezli dítě, které maminka celou noc nekojila! Samozřejmě mluvím o šestinedělí, ev. o 2 měs., pak už je to jiná.

mikulka
20. říj 2009

romankav: souhlasím.

A hlavně nechápu, že si to maminky tak ulehčují. Proboha, co to je 6 neděl vstávat, to vydrží všichni.

evena
autor
21. říj 2009

mikulka dík za radu ... nejsem nijak shnilá, jen sem prostě odevšad slyšela jak dítě nemám budit, že si řekne samo, a to jsem slyšela i od dětské dr., takže asi tak ... když už vím že můžu tvorbu mléka ohrozit, dítě budím, bohužel za cenu toho že je pak vzteklá 😒

evena
autor
21. říj 2009

je to bohužel o informovanosti, když si myslíš, že děláš vše dobře, tak to neřešíš a nemáš důvod se ptát jestli děláš něco blbě

lynn77
21. říj 2009

eveno, ja jsem taky resila, nastesi mala spala jen prvni tyden, tedka vic jak 5 hodin nespi ☹ . Ale taky bych po 5 hodinach urcite vzbudila a nakojila, pripadne odstrikala (ja odstrikavala jen 2 krat zatim z tohoto duvodu). Myslim, ze v v sestinedeli to muze skutecne laktaci snizit, protoze v sestinedeli je laktace rizena zejmena hormonalne, pote uz to neni tolik o hormonech a laktace je zabehla.

nicmene bych z toho vekou vedu nedelala, kdyz by se to stalo jednou..... ja mela nastavene ze zacatku ruzne budiky a pak se mala vzbudila treba jindy a ja byla blba jak mi to pak zvonilo uplne v jine casy, ze jsem nevedela, kdy jsem vlastne kojila. 😀 Jak clovek nebyl zvykly na to nocni vstavani, tak to byl mazec 😀

mikulka
21. říj 2009

eveno, tak to dělej tak, že ji jen ve spánku opatrně přesuneš v poloze, ve které je - tedy v leže, nedávej ji do svislé polohy, polož ji do tvé postele na bok ke svému prsu, pokud rozumíš?
ABys ji prostě nebudila. Může papat v polospánku. A i pro tebe je to dobré, že se moc neprobudíš. 😉

Já malého vždy i přebalovala - napouštěla škopíček s vodou a tak. Výsledek byl, že jsme se oba až moc vzbudili a byl pak problém uspat.

michamicha
18. zář 2010

ahoj, mě malej spí v noci 6-8 hodin, pak to doháníme přes den, ale i ve dne si dá třeba 4 hodinovýho šlofíčka 😅 nebudim, jsem ráda, že se on vyspí a já stihnu doma něco udělat 😉 a přibírá krásně 😉

kajule
19. zář 2010

@evena ja bych rozhodne nebudila. Ptala jsem se na to doktorky u Pati a ptala jsem se ji i ted, pac i Fila je schopny spat nekolik hodin v kuse a na jidlo se neprobudit. Pokud pry prospiva neni treba, coz ten nas melounek rozhodne prospiva. Z porodnice jsme sli s vahou 3350 g a ted na mesici ma cca 5200 g, je schopny za tyden pribrat i 400 g. 🙂 No a jak tak ctu, tak Majinka taky prospiva hezky, kze bych nejaky buzeni rozhodne neresila. Co se tyka toho mlika, tak pokud mas strach, tak bych treba byt tebou mezitim zkusila odsat. Ja to tak delat musim, kdyz spi dlouho, pac by mi jinak asi praskli. S Patou jsem treba ale neodsavala a o mliko jsem taky neprisla. 😉

kajule
19. zář 2010

@evena koukam, ze tvoje otazka je trosku starsi, ale tak to nevadi. Zajimalo by me, jak to dopadlo, pac to je pro me celkem aktualni tema. Jestli jsi budila nebo ne a jak to vypada s tim mlikem??? 🙂

evena
autor
19. zář 2010

@kajule ahoj, no trochu straší ta otázka je no 😀 po tomto dotazu co jsem zakládala jsem malou budit začala po 6ti hodinách tuším, ale často jsem zapomínala že jsem zaspala budíka ... malá mi přibírala krásně i bez toho buzení, doba jejího spánku se prodlužovala a myslím že někdy ve 2 měsících spala už 9-10 h vkuse a i tak první dva měcíce přibírala kilo měsíčně, pak se to trochu snižovalo ... teď bude mít 22. rok a kojím stále ráno a večer ... takže bych ty rady budit nebo přijdete o mléko brala s rezervou 😉

kajule
19. zář 2010

@evena ja si taky myslim. 🙂 Nebudila jsem Patrika a nebudu ani Filipa. Proc je zbytecne zvykat na vstavani v noci, pokud pribyraji je to zbytecne. Kazdy nam jde preci o to, abychom se vsichni v noci v klidu vyspali. 🙂

zalaretti
10. zář 2012

To se někdo má, náš malej nespí vůbec a pořád by jen jedl...