Jak často kojit? Stačí mu sát jen 5-10 minut?

misa84
8. lis 2008

ahojky, je mozne ze uz tu tohle tema je, kdyztak me navedte.
mam doma tydenniho chlapecka, od zacatku jsme meli problemy s mlikem, porad jen hubnul, uz uz nam davali umelou stravu ale nastesti najednou pribral za den 120g takze to vypadalo dobre, ale chci se zeptat:
1. jak casto kojit? je normalni ze si rekne o bastu uz hodinu, nebo i min po kojeni?
2. staci mu sat mlicko treba jen 5-10 minut? to je asi tak doba kdy pozoruju, ze fakt saje, pak uz jen dudla a to mi dr. doporucila ho odstavit.

premyslim, jestli jedno nema souvislost s druhym - ze kdyz kojim casto, tak pak vydrzi sat jen 5 minut ale za dalsi pul hodku ma zase hlad...takovy kolotoc, co myslite? mam o toho naseho drobecka strach, aby fakt pribival na vaze jak ma, chci kojit za kazdou cenu.

jo a za 3. nevite nekdo, jak dlouho z prsu tece tzv. predni mliko-na zizen a kdy zacina byt huststi-na hlad? jestli treba za tech 5 minut co saje si nevezme jen to ridke. dekuju a omlouvam se za roman.

anke
8. lis 2008

ahoj,

moje zkusenost je, ze v porodnici Davidek vyzunknul vsechno za 10 minut (nekdy i za 5 minut - vazila jsem to, protoze jsem to sestram nechtela verit), ted v pul roce uz kojeni zabira taky 5-10 minut ... jinak kdyz byl takhle malinky, tak jsem podle hodinek dodrzovala tech 15 minut minimalne, abych mela jistotu ... ale mozne to je, ze to vypije tak rychle - ale je i mozne,ze vypije jen predni ... pokud mas pochybnosti, skoc si k dr. na prevazeni, ale jinak pokud je spokojeny a ma dost pocuranych plinek, tak by to melo byt ok
a davala jsem napit jak si rekl, kdykoliv si rekl ... taky jsme meli v porodnici problemy, byla jsem po cisari a byl dokrmovany, nechteli nas kvuli ubyvani na vaze pustit ... takze doporucuju kojit tak casto, jak si rekne, laktace se krasne rozbehne a pak se to ustali (me rikali i 3 tydny, ze se to ustaluje) ...

harvyova
8. lis 2008

Já jsem se ze začátku taky bála, jeslti toho vypije dost, ale neboj se a věř malému. Záleží jak velký je savec. Když saje dobře, tak ti mlíčko vypije třeba za 5-8 minut, až bude větší tak klidně za 2-3 minutky. Malá mi hodně brečela a já nevěděla, jeslti je to hlady, bolením bříška nebo že se jí mlíčko vracelo zpátky do pusinky. Většinou to bylo asi bolením, ne každý pláč je z hladu. Koukej na to jak přibírá a kolik má počůraných plínek. Uvádí se, že mají mít 6-8 (malá měla většinou jen 5 a stejně krásně přibývala).
Co se týká toho předního mlíčka, řekla bych, že je to u každého jiné, ale třeba pokud se kojí 10 minut, tak to přední teče zhruba 3 minuty. ALe jak už jsme řekla, u každého je to trochu jiné.

radka.m.
8. lis 2008

ahoj míšo,podle toho románu je víc než jasné,že jsi pěkně vystresovaná,ani se ti nedivím,protože máš první miminko a tvá mudr ti asi o kojení moc neřekla,ani ti moc neporadí.takže nejprve musíš být po psychické stránce v pohodě,protože by se ti mohlo začít hůř spouštět mlíčko.jinak takhle malé miminko opravdu můžeš kojit kdykoliv si o to řekne,o tom taky celé to šestinedělí je,že máma jenom kojí a kojí.nejlepší rozmezí mezi kojením je 1-1.5h.dříve bych ho nepřikládala,aby se ti mezi tím stačilo udělat mlíčko.jsou mimča,která vyžadují po hodině,ale jsou mimča,která vyžadují po třech hodinách.ale pokud píšeš,že malý chce často,tak ho opravdu neomezuj a přikládej ho,jak on chce.čím častěji budeš přikládat,tím více mlíčka se ti bude tvořit.jinak jedno kojení může trvat i 45minut a i když ti přijde,že malý jen dudlá,tak ho nech,protože nemusí být až tak zdatný savec a potřebuje třeba delší dobu na kojení.určitě ho neodtrhávej,spíše zkus vystřídat obě prsa při každém kojení.to přední mlíčko vůbec neřeš,malý si to zadní vytáhne už podle své potřeby.pokud se sám neodtrhne,tak ho opravdu nechej i těch 45 minut-ale dohromady ovbě prsa.dost důležité je také noční kojení,protože to děti nejlépe sají a také se tvoří nejvíce mlíčka.nenechávej pauzy mezi kojením delší než 6hodin,protože jinak by ti zcela jistě hodně pokklesla laktace.takže pokud by ti mylý v noci zaspal,tak ho max.za 6hodin vzbud na další kojení.pokud budeš chtít ještě něco vědět,tak mi písni do up.

kacka.va
8. lis 2008

my za začátku taky kojili po hodině, hodině a půl. I dneska kojíme přes den po dvou až třech hodinách, v noci už kojíme jen jednou. malá mi už od narození pije okolo těch 10 minut, maximum bylo asi 15 minut. Jinak přední a zadní mlíko bych být tebou vůbec neřešila, mimčo si samo uzná za vhodné, jestli má hlad nebo žízeň a jak dlouho bude pít. Jinak mi všichni říkali, že nemá cenu nechávat mimčo u prsa déle než 30 minut, že stejně nejvíc vypijou do 15ti minut, to jsem ale řešit nemusela. Jinak v porodce nám říkali, že ze začátku kojit maximálně po 3 hodinách a pak vzbudit.

misa84
autor
8. lis 2008

takze myslite nekojit casteji nez co tu hodinku, jo? asi by ho mohlo bolet brisko, ze? me treba ted plakal uz pul hodky po kojeni, ale asi to nebylo hlady, manzel ho choval a uz usnul. jen jeste nepozname kdy breci kvuli hladu. no moje dr doporucovala nekojit drive nez po 3 hodinach, ze by si ze me pak udelal otroka coz mi neprijde moc moudre, honzik prece nema hodinky aby vedel, ze jeste nema mit hlad. na vazeni chodime kazdy den, na jedno kojeni (kojila jsem tam 20 minut, ale mezitim odpocival) vytahne asi tak 20ml coz pry staci. on je honzik docela spave miminko, u prsu casto usina ☹

misa84
autor
8. lis 2008

jo a k tem plinkam, myslim, ze 6-8 denne jich pocuranych nema ☹ nepocitala jsem to, ale tohle cislo mi prijde vysoke. dneska mel zatim napriklad jen jednu, zato poradne. ale ma hoodne ridkou stolici, zlute barvy, takova horcice, ale opravdu hodne ridkou, tekutou 😒

anke
8. lis 2008

miso, opravdu kazdy plac neni z hladu, ale nepoznas to ... pokud se ale necha nosit a uklidni se, tak to muze byt ok, my jeste davali Sab simplex, aby ho tolik brisko nebolelo, ale stejne jsme se tomu nekdy nevyhnuli ... zkaouseli jste dudlika?
me doktorka rikala to same, ale ja jsem na ni pekla ... ted se Davidek koji po 2-3 hodinach pres den a po 2 hodinach v noci - takze vidis, ze se to pak casem natahne ...
s tim usinanim ti neporadim, Davidek byl spis nespavec

kacka.va
8. lis 2008

miso, klidně to může být ta tříměsíční kolika. Na doktorku nedej, každé dítě je jiné a takhle malinké potřebuje jíst, kdykoliv si řekne. A že by z tebe udělal otroka, to je podle mně pěkná blbost, prostě potřebuje jíst, to je jako kdyby dospělého někdo držel o hladu třeba celý den. Ono se to upraví samo, ale tvoje mimčo je fakt ještě mrňavoučké. Zkus mu při jednom kojení dát napít z obou prsou, laktace se ti potom rozjede víc, jestli si myslíš, že se ti dělá méně mléka, než by mělo.

anke
8. lis 2008

ridka stolice - zalezi jak moc, ono me to taky prislo ridke a pak jsem si uvedomila, ze co by z toho mlika tak mohl mit - nas byl prutokac, pri kazdem kojeni se i pokakal ... zkus to zkonzultovat s doktorkou ... kdyz hodne kaka, tak by podle me mel byt taky ok ... a s tema plinkama, pokud totiz mate jednorazovky, tak kazde pocurani nezjistis - ani treba tolikrat neprebalis, protoze ta plinka to pobere a oni jsou vlastne v suchu ... zkus si spocitat, kolikrat ho prebalis a kolikrat z toho byla ta plinka tezsi, cili pocurana ...
podle me asi taky nejde o to, kolik vypije na jedno kojeni, ale jestli kontinualne pribira, protoze on muze jednou vypit vic a jednou min ...

anke
8. lis 2008

jo a jak rika kacka, taky jsem kojila z obou prsou ... brisko ho bolet muze, protoze jestli pije casto, tak to predni mlicko pry obsahuje hodne laktozy a z toho pry pak maji boleni - my jsme meli Sab Simplex (nebo jsou jeste nejake prirodni kapky - pry lepsi), ja jsem pila hodne caj pro kojici - je tam fenykl a taky to pomaha (teda taky jak komu) ... a cvicili jsme s nozickama, takove krouzky vzdycky z venku dovnitr, aby se masirovalo brisko a teplou plinku na brisko ...

anke
8. lis 2008

ale z tim pitim predniho mlika nic neudelas, on jak bude rust, tak mu to pak nebude delat casem takove problemy, tak preju hodne pevne nervy a vydrzet

anke
8. lis 2008

fuj oprava: S tim pitim samozrejme 😅

mikulka
8. lis 2008

Míšo, koukni na web www.kojeni.net. Najdeš tam hodně info v Databázi odpovědí.

Je lepší nechávat mezi kojením rozestupy aspoň hodinu, hodinu a půl po dopití. Natrávené mléko s novým se nemá míchat kvůli kolikám.

Takhle malé miminko se teprve učí sát a je slabé, takže jestli ti po 5 min usíná u prsa a jako by jen dudlá (oprvadu to poznáš, že jen dudlá?), vzbuď ho, dělá se to poklepáváním pod bradou, trochu štípáním do tvářiček... Nebo ho zvedni, dej odříhnout (může mít spolykaný vzduch a cítit se plný) a zase přilož ke druhému prsu. dej si s tím práci.

A pozor, všechen pláč skutečně není kvůli hladu. Ale osobně myslím, že 5 min tak malému mimi nestačí, já bych ho budila, aby pil aspoň 15 či 20 min z obou prsou (10 a 10 min).
Během kojení můžeš popíjet teplý nápoj a předtím si prsa nahřát ve sprše, líp to pak poteče.

Co já vím, tak tříměsíční mimi vytáhne přední mléko za minutu, takhle malé mimi odhaduju tak za 2-3 min.

A ještě Míšo, když ti říkali, že 20 ml stačí, tak bych to neřešila až tak. Máte celé šestinedělí, abyste se oba naučili kojení, tak enboj, ono se to usadí. Malý si udělá svůj režim a ty taky. Hlavně buď v klidu, mlíčka máš jistě dost, vše se zaběhne, buď trpělivá. Chce to čas. A hlavně pohodu (ač je to někdy pěkně těžké!).

misa84
autor
8. lis 2008

holky vsem vam moc dekuju za rady a za uklidneni, snad se nam s honzikem podari kojit co nejdele a pekne mi poroste. jeste jednou diky

raady
8. lis 2008

miso, moje mala měla problem s přichycením k prsu, museli jsme to vyřešit kloboučkama. I tak vydržela pít třeba 5 minut, hodně usínala, byla jsem z toho zoufalá. Skoro nám ji nešlo vzbudit.Kojení trvalo minimálně 20 min. Také jsem nad ní ze začátku brečela. Prvích 14 dní jsem to řešila tak,že jsem mléko odstříkavala a dokrmovala jsem ji stříkačkou.
Honzík je ještě maličký, nezoufej. Já bych ho také přikládala nejdříve po hodině, aby se ti utvořilo mlíko. I když pije jen 5 min, tak myslím,že po půl hodině by hlad mít neměl. Kojila bych také nejdéle 15 min. Ze začátku jsem také kojila z obou prsou (10 min z každého). Teď už jen nastřídačku z jednoho.
Barunka je hodně čůrací, takže těch 8 plen jsme měli určitě. Ale dávám látkové,lépe to poznám 😉 Pokud dáváš jednorázové, papírové - tak je to míň vidět, protože je suchá, ale myslím, že Honzík čůrá dost.
Kakání- domnívám se,že jeho stolička je v pořádku, taky se to ustálí. Bude trošku hustší, může vypadat jako míchaná vajíčka. My i teď máme také barvu horčice a Baru jsou 3 měsíce. Mě zase vyděsilo,že nekaká. Normálně od narození jednou za 5 dní a prokadí celý den, pořádné nálože. Doktorka mi řekla,že je to v pořádku i když je plně kojená, zřejmě si všechno mléko spotřebuje.
Pokud je Honzík hodně spavý, také bych ho asi budila na jídlo po třech hodinách, až ti začně přibírat, tak bych to nechala na něm, jak se vzbudí. Teda tak se nám to osvědčilo u malé. Každé děťátko je jiné.
Míšo, vydrž, určitě se to ustálí. Já vím, je to teď největší nápor na nervy, chce to čas pro tebe i pro miminko. Já jsem taky byla první měsíc neštastná z krmení a po šestinedělí se to hoodně zlepšilo.

slunicko552
8. lis 2008

Tak prcek taky po 5min.jen dudlal a usínal a pak za půl hod.chtěl zase jíst.Jak píše mikul.vždycky jsem ho budila,aby ještě papal.Je moc malinký a dost ho to unaví.Ale neboj až bude větší tak mu bude stačit 5min.a bude najezený,protože bude umět rychleji a lépe sát 🙂

mkr
8. lis 2008

misa tak já kojila asi hodinu a po dvou měla zase hlad, což byla chyba jak začne přestat sát dej ho pryč malý to vadilo tak po chvíli začala řvát a pila po přiložení, ale to mi trvalo dlouho než jsme se pěkně rozkojili a teď jí 5 min 🙂 není to vše běhěm dne tobě teče mlíko malý se přisaje a kojí se takovou maminu ani neznám, takže neztrácej hlavu nech ho jíst 5 min i každou ho´dku až bude větší a silnější bude líp, teď si myslím, že to tak neva, jinak malá řvala hlady tak jsem ji nakrmila, odsála a dokrmila stříkačkou, a byl klid i pro mě pak se to srovnalo a jen jsme kojili, nám trvalo 2 měsíce než to bylo ok, určo bych si odsála abych věděla kolik mám mléka, protože švagrová nechtěla přikrmovat za každou cenu a malá nepřibírala v půl roce měla 5, 3 a to naštěstí měsíc už přikrmovala, takže nekojit za každou cenu 😒

kryserka
8. lis 2008

misa: nám na bolení bříška zabíraly kapičky baby calm, je to čistě přírodní, k tomu jsem pak dávala i probiotické kapky, a najednou jsme měli po týdnu užívání jiné miminko, z mnohahodinového pláče byly třeba jen dvě hodiny denně, byl mnohem spokojenější. Do šesti týdnů jsme kojili tak po těch třech hodfinách, ale pak tak po dvou, i hodině a půl, on je za chvíli napitý, spíš i přepitý, protože pak ublinkává, takže bych ho přikládala tak často, jak si řekne. Když myslíš, že ho bolí bříško, zkus mi na něj sáhnout, při kolice ho má tvrdé a propíná se, to poznáš, že to není pláč z hladu.

kitty68
8. lis 2008

miso ja js ze zacatku kojila co 3 hodiny a sala asi tak 3 minuty, za 2 tydny byla na porodni vaze a za dalsi 2 tydny mela kilo pribrane 😅
pak zacla pit casteji tak co hodinu a pul, ale nikdy nepila nijak dlouho

radka.m.
8. lis 2008

odsávat je určitě zbytečné,protože podle toho,co píše míša,tak není důvod pro odsávání,tvořilo by se jí nadbytečné mlíčko a mohlo by dojít k tomu,že to hodně poteče a malý se bude zase dávit.v tomto případě odsávání není na místě a stejně se podle toho nepozná,kolik má míša mlíčka,to je blbost,protože jsou matky,které kojí do dvou let,ale nikdy neodsáli ani 10ml.a zbytečně by se tím stresovala.mlíčko se tvoří při sání miminka,takže se odsáváním nepozná,kolik má mamina mlíčka.a do těch 45 minut ho klidně může nechat,pokud se malý neodtrhne sám,nebo vyloženě neusne,protože pouhým přiložením se stimulují bradavky a ty dávají do mozku signál na laktaci,takže to není určitě zbytečné,zvlášt,když jsou v šestinedělí,kdy je důležitý dobrý nástup laktace.

barusha
8. lis 2008

Ahoj všem maminám 🙂
Tak my po příchodu z porodnice (i v ní), kojili skoro co hoďku, někdy i dřív... Pak ho zase bolelo bříško... Takže kolotoč. Ale je fakt, že hlavně vydržet, já jsem se pořád bála, jestli mám dost mléka, když tak často pil. No a výsledek byl za 6dní zpět na porodní váze, do toho se přepíjel, to dělá dodnes, a zvracel neskutečně oblouky třeba i několikrát za den, já byla nešťastná, že nesprospívá a na další kontrole měl 5kg! Tak nevím, kam si to mlíčko syslil, když mě připadlo, že vše vyzvracel.
V současné době kojím cca po 6h., nejdříve za 4h. a to jsem zase nervózní, jestli mu kojení 4-5x denně může stačit 😒 Jenže on vypadá fakt spokojeně... No, když to někomu řeknu, myslí si, že kecám 😅 Ještě, že jdeme v úterý na kontrolu a uvidím, jak přibírá.

coriven
8. lis 2008

Ahoj Míšo,
já taky ze začátku v porodnici vůbec nekojila a rozběhlo se nám to až doma. První se tvoří mlezivo - důležité, ale nepřibírá se po něm až tak, a pak až je mlíčko silnější, tak až pak i malá začala přibírat. Kojila jsem taky ani ne co hodku a i teď , když už máme půlrok pryč kojím co 2 hodky 😅
Pokud má dostatek počůraných plenek, tak mu to asi stačí. Při nejistotě si zajdi za dr. na převážení.
Hodně úspěchů s kojením 😉

simlenka
8. lis 2008

ahojky,
naše malá sála sotva tři minuty a vytáhla za tu chvilinku i devadesátku 😉 takže pět až deset minut určitě stačí, řiď se podle mimíska 😉

radka.m.
8. lis 2008

no,tak to je malá pěkný savec!!!ale opravdu záleží na každém zvlášt,někomu opravdu stačí ty 3minutky,já myslím,že důležitým ukazatelem je převážení u mudr,protože pokud prospívá,tak je jedno,jak dlouho saje,nebo jaké množství,že jo?

barusha
8. lis 2008

radka.m: myslím, že určitě. Jak se většinou shrnují do jednoho nakonec všechny diskuze - každé dítě je jiné. Takže nejdůležitější je spokojenost. Myslím, že mimi by se určitě nedalo, kdyby mělo hlad, vždyť je to jeho prvotní potřeba, s tou se rodí a umí to dát pěkně znát! Takže pokud je spokojené, je vše ok a maminka by měla být po psychické stránce taky v pohodě,aby měla mlíčka pořád dost...

petule.h
8. lis 2008

misa: mám 2 kluky, oba sáli třeba 30 min, pak usnuli a pak zase...u obou to dopadlo, že ve 2m jsem neměla mléko, kluci nepřibírali, měla jsem ho málo, proto pořádd pili, unavovali se sáním skoro ničeho a pak zase řvali hlady...u každého to je jiné, já to tak měla, takže jsme na umělém od 2 měsíce opět a mám klidné miminko co nezapláče, ale u tebe to může být opravdu ze savosti, některé děti takové jsou, to ale doktorka zjistí po vážení zda je to ok, nebo né

zuzik_p
12. lis 2008

Ahoj, ja mam take trochu trable. Mala ma 3 tydny, za 6 dni byla zpet na sve porodni vaze, 2 tyden take pribrala a 3 nepribrala nic. Kojila jsem v poradne a pry se napila 50ml a kdyz jsem se zeptala, zda je to malo, tak odpoved byla neurcita. Doktorka mi rikala nekojit casteji nez jx za 2 hodiny, ale tady se docitam, ze maminky koji i po 1-1.5 hodine. V noci vydrzi spat i 6 hodin.U prsu je 20-45 minut, v noci ji nechavam u neho usnout.

radka.m.
12. lis 2008

zuzko-třetím týdnem miminka obvykkle prochází růstovým spurtem,což se může projevit i tím,že zůstanete stát na váze,přesně,jak píšeš.kojené děti nepřibírají pravidelně,ale spíše skokově,jak píšeš,na porodní váze jste byli už za 6 dní,a přitom na to mají miminka do šesti týdnů čas,některá opravdu jsou zpět až po šesti týdnech,také samozřejmě záleží,jak moc pod porodní váhu spadli.to,že jste v poradně navážili,že malá vypila 50,to taky nic neznamená,protiože zrovna předtím mohla vypít třeba 100.pokud si malá řekne o jídlo dřív jak za dvě hodky,tak bych jí klidně nakojila,ale ne dřív,jak za tu hodku,protože to se opravdu nemusí stačit dělat nové mlíčko a taky může mít malá pěkné bolení.určitě bych se snažila vystřídat během kojení obě prsa,protože jste malý,tak aby se ti pěkně zaběhla laktace.v noci bych jí nenechávala tak dlouhé pauzy,jenom zatím,když jste zůstali stát na váze.budila bych jí tak každé 3-4hodky,aby se ti ta laktace opravdu pěkně rozeběhla.a uvidíš,že až půjdete na převážení,tak bude všechno zase o.k.

zuzik_p
12. lis 2008

Radko.m, mockrat ti dekuji za odpoved, citim se mnohem lip! Mam jeste jeden problem - mam velke bolesti pri prisati. Strkam ji tam velkou cast dvorce, ale ten dolni trik ji vzdy sklouzne tesne pod bradavku a ja jsem koukala, ze to mam kolem nich zarudle, nejaky otok. Takze pred kojenim prozivam mirne stresy. Cetla jsem zde, ze nektere maminky takhle trpi delsi dobu a pak se to upravi. Zitra jdu k nam do porodnice na laktacni poradnu, tak snad se neco vyresi.

radka.m.
12. lis 2008

mně malý při kojení nedával do pusinky celý dvorec,byl na to prosrě líný otevřít celou pusinku a takové děti to už většinou ani nenaučíš,nejdříve se mi taky objevily fleky a ty mi pak popraskaly a to teprve byla bolest a trvalo mi strašně dlouho,než se mi zahojily.takže je možný,že se ti ještě udělají ty prasklinky,je to fakt bolest,ale myslím,že se to dá vydržet,co by jsme pro naše děti neudělali,vid?