Jak často kojit? Stačí mu sát jen 5-10 minut?

misa84
8. lis 2008

ahojky, je mozne ze uz tu tohle tema je, kdyztak me navedte.
mam doma tydenniho chlapecka, od zacatku jsme meli problemy s mlikem, porad jen hubnul, uz uz nam davali umelou stravu ale nastesti najednou pribral za den 120g takze to vypadalo dobre, ale chci se zeptat:
1. jak casto kojit? je normalni ze si rekne o bastu uz hodinu, nebo i min po kojeni?
2. staci mu sat mlicko treba jen 5-10 minut? to je asi tak doba kdy pozoruju, ze fakt saje, pak uz jen dudla a to mi dr. doporucila ho odstavit.

premyslim, jestli jedno nema souvislost s druhym - ze kdyz kojim casto, tak pak vydrzi sat jen 5 minut ale za dalsi pul hodku ma zase hlad...takovy kolotoc, co myslite? mam o toho naseho drobecka strach, aby fakt pribival na vaze jak ma, chci kojit za kazdou cenu.

jo a za 3. nevite nekdo, jak dlouho z prsu tece tzv. predni mliko-na zizen a kdy zacina byt huststi-na hlad? jestli treba za tech 5 minut co saje si nevezme jen to ridke. dekuju a omlouvam se za roman.

prcekpet
12. lis 2008

ahoj holky,

přidám taky kousek svoji zkušenosti, malý je savec, přes den kojím stále co 2 hodiny, někdy si řekne i dřív. Dítě si samo řekne, kdy má hlad, někdy je to náročně, ale pro své dítě chci jen to nejlepší a kojení je pro mne to NEJLEPŠÍ 🙂 a přední nebo zadní mlíčko už neřeším 🙂
s počtem plín je to podle mé dr., že 6 - 8 počůraných plen se berou plenky látkové, papírové - jednorázovky máš mít tak 4 ks / den 🙂

martimarti
12. lis 2008

Moje zkušenost je taková, že miminko když přide z porodnice, tak mu skutečně trvá několik týdnů, než se naučí sát a najde si ten svůj způsob, jak mu to bude vyhovovat. Proto může být u prsu i delší dobu a i tak se může hlásit o prs už třeba za hodinku. Já to tak alespoń s malou měla.Kojila jsem jí třeba i 20min a ona sála a za hodinku řvala a já pitomá jí nepřiložila, prostě jsem si říkala, že přece musí být napitá. Což byla blbost, teď to vím. Teď už je malá "velká, udělá lok, lok, lok a třeba za 3 minutky je hotová a přibírá jedna radost.Jinak doporučuji nijak se kojením nestresovat a prostě kojit a kojit. Když mimčo přibírá, nestojí na váze nebo nehubne tak je to OK. Já vůbec neřeším množství, vůbec nevím, kolik tak malá pije a pila, někdy mám prsa tak měkká, že si říkám, že tam snad nic nemám, a stejně si malá vždycky vytáhne, kolik potřebuje. Ale k tomu všemu jsem musela teprve dojít, také jsem mělam po příchodu z porodnice stresy, protože tam mi toho moc na cestu neřekli. Teď už jsem matka zkušená 😉,tak snad někomu moje zkušenosti přijdou vhod. 😉

kacka.va
13. lis 2008

radko: mně to dělala ze začátku malá taky, ale pokaždé jsem se jí snažila dát do pusy celý dvorec a asi po 14ti dnech už se chytala ukázkově.
prcekpat: já teda malou v pleně nenechávám tak dlouho, dokud není plena plná, takže u nás vycházelo i u těch jednorázovek těch 8 pomočených ze začátku.

samik2008
13. lis 2008

Mě říkala dr.že kojit jak si mimi samo žádá,takže kojíme někdy po hodině,někdy až za ty 3 hodiny,podle toho jak se napapá.V noci spinká od půl 9 věršinou do 3 napije se a spí do 6 - půl 7.Takže s kojením bych si hlavu nelámala,mimčo samo ví.

daluri
13. lis 2008

Mi malá od začátku pila snad co hodinu, v noci to samé. Časem se to upravilo, že třeba i co dvě hodiny. Kojila jsem, jak chtěla malá. Už jsem si zvykla. A teď jak už jsou i příkrmy tak je to lepší, ale že by vydržela 3hodiny bez jídla, to ani omylem.

prcekpet
13. lis 2008

kacka.va - ty pocty jsou minimum, co rikala dr.. A s kojenim mam vlastni hlavu, kdyz si maly rekne, ma prsa hned k dispozici 😀

zuzik_p
13. lis 2008

Ahoj, ja jsem dnes jela s malou do laktacni poradny, mela jsem bolesti pri prisati a mensi pri kojeni. Sestra byla skvela, ukazala mi jak mam stisknout dvorec a pak ho tam dcerece vylozene narvala 🙂 Ale ucinek to melo, mala byla prisata primo ukazkove a ja bez bolesti. Rikala jsem, ze kojim vetsinou kolem 45 minut z 1 prsu, sestra rekla, ze je to zbytecne moc a navic si takhle nicim bradavky. Pry okolo 15 minut z 1 prsu, kdyz tak prostridat. Mala sala urcite efektivneji, protoze za 10 minut si vzala 30ml a kdyz jsem kojila v poradne, tak za 50 minut to bylo 50ml. A ory se snazit delat 2 hod pauzy mezi kojenim, protoze kdyz se mimi opravdu naji, tak by nemelo mit hlad za hodinu. ja ty pauzy vzdy pocitala od konce kojeni a pry se to pocita od zacatku, tak jsem malou dost sidila 🙂 Za chvili me ceka kojeni, tak doufam, ze mi to pujde tak zrucne, jako sestre.

daluri
13. lis 2008

Zuzik tak to je fajn. Ještě, že ty laktační poradny existují. Tak držím palce ať vám to jde skvěle! 😉

zuzik_p
15. lis 2008

Daluri diky, ale doma uz nam to nejde tak skvele jako v poradne. ☹ S pravym prsem je to lepsi, protoze bradavka uz je zhojena, ale s levym nic moc, porad prozivam bolesti. Ja ji ho tam narvu skoro cely a ji ten dolni trik vzdy sklouzne pod bradavku. Jinak v noci davam jen z jednoho prsu, protoze ji nechavam usnout, ale pres den obcas vystridam a mleko seopravdu tvori rychleji. Otazka pro zkusenejsi maminky - mala se napapa, 20 ci 30 minut je v klidu, kouka, spokojena a pak zacne plakat a otevirat pusinku a cpat si tam obe pesticky 🙂 . Myslite, ze je to z hladu?

martimarti
15. lis 2008

Zuzíku, nic nezkazíš, když jí přiložíš k prsu, buď se přisaje nebo ne. Tvoje malá je ještě malinká a tak je podle mne pravděpodobné, že má ještě hlad. Chvíli to bude trvat, než se naučí pít najednou. Já to tak s malou měla úplně stejně. A kdyby nic, tak se ti u prsa určitě zklidní. Ono takhle na začátku to je opravdu jen kojit a přebalovat a kojit a... 🙂

misa84
autor
15. lis 2008

mam jeste dotaz, ktery se netyka tak uplne kojeni, i kdyz tak trochu - je nutne davat odrihnout po kazdem kojeni? v noci kojim vleze a obcas se mi stane, ze zaberu, honzik taky, myslite ze s tim mam prestat? usina tim padem na boku, takze kdyby bylo nejhur, vyblinka se a nemel by se zadusit, co myslite? 😕

zuzik_p
15. lis 2008

martimarti, diky za radu, akorat nechce se mi ji znovu prikladat, protoze trpi na prdiky, zvlast odpoledne se casto u kojeni krouti a tlaci.
Misa04, ja to delam presne tak, v noci kojim vleze a necham malou usnout na boku, pres den nechavam vzdy odrihnout. Mala si nekdy odrihne i pri kojeni.

kacka.va
15. lis 2008

miso, jestli nemáte problémy s ublinkáváním, tak nechat odříhnout nemusíš. Jinak my třeba ze začátku vůbec odříhnout neuměly 🙂, to bych jí mohla držet celej den a čekat a ničeho bych se nedočkala 😀

prcekpet
17. lis 2008

misa84 - pro Tvuj klid, podloz si matraci jeste vic. Maly taky neodrihava, sem tam si ublinkaval, zvysila jsem polohu hlavicky i v kocarku, maly prestal ublinkavat. V noci kojim v leze a vyhovuje nam to 🙂

majenka
17. lis 2008

Míša: já jsem malou nechávala přisát kdykoliv si "řekla". Když byla malinká, tak baštila zhruba po hodině, někdy déle, někdy méně. Když spala, tak jsem ji nebudila, i kdyby spala 4 hodiny. První týdny/měsíce jsem jí dávala pít z obou prsů-cca 10-15 minut z jednoho a pak to samé z druhého. Až když byla starší, přešla jsem na metodu krmení vždy z jednoho prsa. Určitě malého nenuť být o hladu, každé miminko je jiné a každé má jiný apetit. Doktorka mi zdůrazňovala, abych hlavně nedodržovala stále hodně rozšířený mýtus o krmení po 3-4 hodinách, že je to zastaralé a proti přírodě. Opravdu krmit tak, jak mimčo chce. V létě když bylo teplo, jsem malou kojila po pů hodině...A pokud ti Honzík u jídla usíná a už jen dudlá, tak třeba nevypije tolik a má brzy zase hlad 😉

baoishi
10. říj 2014

ahoj maminky 😉 mam doma boučka už tydny potřebovala bych poradit jak dlouho mam kojit aby byl napapanej 😲

katyxq
10. říj 2014

@baoishi podle miminka. koukni sem - https://www.modrykonik.cz/jak-kojit a https://www.modrykonik.cz/kojeni ... tam jsou základní rady

lendule2
3. říj 2016

Ahoj holky.

Taky přidám svou zkušenost. Dnes mám měsíčního chlapečka. Ale ještě v porodnici mi popraskaly bradavky - kojení bylo čím dál tím horší. Ale kojila jsem. Co bych neudělala pro svého drobečka, že? 🙂 Za 6 dní měl skoro svou porodní váhu (chybělo nám 10g). Ale mne pořád přišlo, že málo pije. Po týdnu jsem byla tak zoufalá, že jsem zavolala laktační poradkyni (díky za ně 🙂). A ta už po telefonu mne uklidnila a druhý den jsem za ní jela o něco klidnější. Při návštěvě mi byla upravena kojící poloha (mám velká prsa) a prodán hydrogel (chvála mu, jednak chladí a jedna fakt rychle léčí). Ale poradkyně mi vysvětlila, že vše je jen v hlavě. A opravdu dát malému kdykoliv si řekne a laktace se rozjede. A co se do 14-ti dnů nestalo? Laktace se rozjela. 🙂 Takže holky, hlavně klid a případně si nechat poradit od poradkyně. Psychika dělá strašně moooc 🙂 Všem držím palce a málo nervů. Kojení zdar 😀 😉