Jak často kojíte miminko? Vždycky, když si řekne?

anke
16. črc 2008

Ahoj,
mam doma maleho obrika (porodni vaha 4,5kg, nyni ve 3 mesicich 8kg).
Kojime pres den co 2 - 3 hodiny (nekdy mene, nekdy vice - podle pocasi a jak si rekne).
V noci ale vstavame docela casto - usiname kolem 21:00, kojeni v noci jsou vetsinou pravidelne po 3 hodinach (20:00, 23:00/24:00 prvni spanek byva nekdy delsi, 3:00, 5:00 a pak uz to jde po 2 hodinach).
Nedavno jsem cetla clanek o tzv. breast overfeeding - cize prekrmovani materskym mlekem (netusila jsem, ze je to mozne ...). Mam pocit, ze se maly budi tak casto, protoze je veliky a ma proste hlad (vypada to,ze ho nejdriv vzbudi bolest briska, protoze sponuje nozicky v postylce - a kojeni to spolehlive utisi - zkousela jsem hojdat, ale stejne to vzdycky skonci tim kojenim). Mate to nektera taky tak? Kojite vzdycky, kdyz si mimi rekne - nebo se to snazite "ukecat"na delsi intervaly a prip. jak se vam to podarilo? Diky za nazory a zkusenosti.

romik
20. črc 2008

Ahoj,
my jsme dle termínu také předčasně narozené, Eliška měla na 36 týdnu (kdy se narodila) 50 cm a 3.450 g (doktoři mi pak po porodu řekli, že se jim nedonošená rozhodně nezdá, tak nevím kde se stala chyba) avšak si nejsem jistá jestli nechávat dítě na prsu jen proto že dudlá. Mám problémy s bradavkama a bojím se, že si uženu nějaký zánět a pak budu muset přestat kojit. Uklidněte mě prosím, že neuklidňuji dítě, které krátce předtím dopapkalo prsem jen já. ☹ Jinak kojení na hlad nechávám plně na ní... večer kojíme naposledy kolem osmé, pak do půl jedenácté bojujeme se spaním (malá se vyžaduje pozornmosti a neche spát v postýlce), nakonec s ní jdu spát (podotýkám, že zůstává u men v naší posteli) a spíme až tak do čtvrté - páté hodiny, kdy vstáváme na ranní kojení. Myslím, že co se týče noci si nemůžu stěžovast, jen nevím co s tím uklidňováním na prsu. Díky

janula2008
20. črc 2008

Romi, ja teda nevim, ale asi v tretim tydnu jsem malou nechavala u prsa pit i 40-45 min. co hodinku a pul a uhnala jsem si dokonalou mastitidu s horeckama, tak pokud mas problem s bradavkama, tak hodne opatrne...Ale nechci te desit. A s tim spanim v posteli, no kazdeho je to vec, ale znam ty, co si tak miminka naucili a stale ve 4letech lezi u nich v posteli...ale jak pisu, toto je kazdeho vec, nic ve zlem 😉 .

terreza
20. črc 2008

doporucuju vam stranky www.kojeni.net-o kojeni vse🙂

terreza
20. črc 2008
mysinka
20. črc 2008

Tak náš prcek je taky docela obřík...porodní váha 4,7, teď v 3,5 měsících přes 7kg. Ze začátku jsem kojila furt, pak se to ustálilo na +- 2-3 hoďky přes den a v noci 5h-3h-3h, teď spurtíme, taže kojím co hodku přes den a každé dvě v noci 😝 A u prsa dudat nechávám, hodně ho to uklidňuje třeba při kolikách 🙂

romik
20. črc 2008

terreza: díky za odkaz, konečně se snad naučím používat ten polštář.... 😎
janula: teď už se délka kojení zkrátila, ale donedávna jsem kojila i hodinu a půl, ale malá přitom půlku většinou prospala, takže mi teď příjde divný, když pije třeba jen dvacet minut a pak spokojeně usne nebo jen kouká. Co se týče spaní v postýlce, tak malá tam vydrží sama cca deset minut a pak začne hulákat a nechce se utišit a uklidní se jedině u mne v posteli, navíc manžel to podporuje. Já se docela bojím, protože když malá občas odpolední spaní stráví v postýlce, tak už nám dvakrát hulákal monitor dechu, takže mám někdy nepříjemný pocit.. teď zkoušíme malou uspávat v nosítku a dávat ji do postýlky již spící, ale nevím nevím...

janula2008
20. črc 2008

A jak mas velke mimi? Ono se to kojeni upravi, my ted uz kojime taky jen tak 20 min., ale mrska se po tom zanetu uz nenaucila pit bez kloboucku, prso jen tak nechce 😀 .Ale aspon ze po tom vsem jeste vubec kojime. No my, to mame pres den tak, ze kolem obeda zaleha do me postele (jako tzv.,,kratke spani" 😀 )a vecer ted uz spinkava ve sve postylce.Takze takovy kompromis 😉 .Ale opravdu mam par znamych, kteri maji 4-5ti lete deti nasackovane u sebe v posteli a ver mi, ze si na to ztezuji a neni to zadny med, u jednech je dokonce tatka vystehovan do jineho pokoje, tak nevim no 😕 .

janula2008
20. črc 2008

Ty monitory:casto pry jde o falesne poplachy, aspon co tu holky psaly na jinych diskuzich, tak neboj, urcite je mala v pohode. 😔

barunka81
21. črc 2008

Mame 3,5mesicni holcicku. V ecer usla v 21 az 22h, a pak se vzbudila v 4 h....
No a ted se budi po 2,5h. Nevim cim to je, mozna ma vetsi potrebu jist. A rano uz je po 6 h vzhuru.
Pres den spi tak 3hodky dohromady. Moc spac tedy neni. J bych spala vice 🙂

romik
21. črc 2008

Dobré ráno...
malé bude v pátek šest týdnů a věřím, že se spaní v postýlce ještě naučíme. Tedy opravdu doufám. Jinak přes klobouček kojíme od počátku, jelikož mám malé bradavky a malá je nevytáhla. Teď když už je velká, tak pro změnu neumí (nebo možná nechce) otevřít pusinku a prso často pouští... ale stále pokouším štěstí, takže občas se zadaří... 😎

janahakova
21. črc 2008

Ahojky! My taky nejprve kojili přes klobouček(odešli jsme s ním z porodnice), ale pořád jsem to zkoušela i bez a najednou se to povedlo. Nejdřív chvilku s, pak bez, pak zase s... až už to šlo jenom bez.Neboj, určitě se to nakonec podaří odbourat. Jinak přes den kojím cca každé 3 hodiny. V noci nám spal Honzík do čtyřech měsíců krásně, budil se jednou kolem druhé a pak až ráno. Bohužel od čtyřech měsíců se budí co tři hoďky, někdy i dřív, ale já mu dřív nedám, většinou stačí uhoupat.Nechci si ho naučit, že se bude pokaždý uklidňovat prsem - stejně pak pořádně nejí, jen cumlá. Začali jsme dávat na noc kaši (poradila nám to doktorka), ale efekt zatím žádný - no občas si to možná protáhne na čtyři hodiny, Ale já vím, že by neměl mít hlad a tak se snažím uklidnit jinak, někdy s větším, někdy s menším úspěchem 😉 . Už přestávám doufat, že se někdy vyspím celou noc 😒 .

kacka.va
21. črc 2008

jani: a dáváš mu napít? Já vím, že u nás je to dost rozdílné a dost záleží, jaké je teplo, někdy v noci kojíme po 3 hodinách, ale teď jak se ochladilo, tak vydrží i 6 a někdy i 7 hodin.

peta.horak1
21. črc 2008

ahojda!koukam že sem asi jedna zmala co se s dvou měsíční holčičkou vyspim celou noc,nevim jak jeto možný ale naše Nikča usne v sedm a budí se ráno v šest.Občas nás vzbudí bříško ale zase hned usne.jinak kojim po 2 až 3hodkách jak si řekne,většinou jí ukecam na ty 3 hodky.Ráno když vstane tak chce jíst po 2 h. tak jí dam musí být z noci vyhladovělá.Ale asi nestrádá porodní váhu měla 3.15 a ted váží něcopřes 5kilo.tak doufam že nám to spaní vydrží.držim vam všem pěstě at vam taky začnou ty vaše zlatíčka taky takhle spinkat 🙂

janahakova
22. črc 2008

kacka: jj, dáváme čajík. Někdy vyžahne docela dost, jindy ani trochu. V ložnici je stále otevřený okno a ještě ho na spaní moc nebalím. Spíme stejně ať je teplo nebo zima 😉 .

petronilla
22. črc 2008

Ahojky,my spali do 4 měsíců taky krásně celou noc a od té doby co byly ty vedra se začala malá budit,většinou jednou za noc,někdy dvakrát,ale přijde mi,že toho vypije víc než ve dne.Čaj jsem nezkoušela,vůbec ho z flašky nechce,tak ji radši jen kojím,než ji přesvědčovat 😀.A ve dne kojíme tak průměrně po 2 hodinách,je zázrak,když vydrží 3. 😉

anke
autor
28. srp 2008

ahoj, tak se opet hlasim a ptam se, jak casto?
My ted pres den maximalne po 3, ale spis po 2 hodinach - v noci ovsem po 1,5 hodine uz asi 2. tyden ... mam uz lehce pres noc halucinace - obcas nevim, kde je dite a jestli jsem prave nakojila nebo teprve mam ... 😅

jak mi nekdo na zacatku psal, ze se to casem upravi az zacne s aktivitou - tak zacal, kuli se ze strany na stranu a je celkem aktivni pres den ... navic mame ted problemy s uspavanim, i kdyz to se ted zacina lehce lepsit ... myslite, ze muze mit hlad?

annag
28. srp 2008

anke, to bude od únavy, on množstva zážitkov, ktoré mal cez deň, bábetká podvečer potom bývajú rozrušené, plačlivé a ťažšie zaspávajú, môže byť taký unavený, že ani nevládze sať prsník. Mamičky, ktoré to nevydržia, dajú deťom často UM z fľaše, ktoré oni radi vypijú, lebo im ľahko a bez námahy tečie, ale to je veľmi nesprávny krok, ktorý môže viesť k problémom s laktáciou. Kojenie je pre bábetko namáhavejšie než z fľaše, preto mu v takomto prípade treba ponúknuť prsník častejšie, prípadne ho nakojiť z obidvoch prsníkov .Na prsníku sa skôr ukľudní a ľahšie zaspí. No a treba dodržiavať rituály, pravidelný čas uspávania.

čo sa týka papania v priebehu dňa, je ten interval úplne normálny, niektoré mamičky koja aj každú hodinu, niektoré raz za 4. Treba sa prispôsobiť bábetku a dávať mu prsník vtedy, keď pýta. Bábetká si vypijú pri kojení vždy iné množstvo, raz od hladu, raz od smädu, preto aj intervaly kojenia bývajú rozdielne. A tá noc je tiež v poriadku, asi spáva s Tebou, to je fajn, lebo si viac oddýchneš, takto to pri kojencoch býva a bude to trvať ešte dosť dlho. Bábetká mávajú rôzne obdobia, raz spávajú lepšie, raz horšie, a to aj tie, čo sa koja, aj tie čo sú na UM. Nie sú to stroje, ale živé stvoreniatka. Tá potreba byť v noci stále na prsníku je skôr psychická záležitosť, málokedy je príčinou hlad. 🙂

vojtisek2007
28. srp 2008

tak my se kojíme přes den tak 3-4 hodiny - podle toho jaký je vedro... a večer naposledy kolem 20.00 a pak až ráno kolem 3-4 - máme 2 měsíce a 5,5kg - porodní váha 3,64. Mě se spíš zdá, že dlouho papá - jeno kojení tak 1/2 až 3/4 hodiny (pijeme z obou prsů) - je to normální, Vojta ten byl vždycky najedenej tak za 10-15 minut....tak nevím... 😉

annag
28. srp 2008

vojtisek, je to normálne 😉 , každé dieťa je iné, aj keď sú to súrodenci, a určite sa mu bude dĺžka kojenia skracovať, ako začne viac spoznávať okolie, už ho nebude zaujímať iba prsník, ale aj iné veci, priberáte ozaj ukážkovo 🙂

eva.konczynova
29. srp 2008

holky super diskuze, i já se podělím se svými zkušenostmi 😉 Máme totiž doma také obříka, ve svých 2 měsících měl 5740g, cca 62cm, porodní váha 3620 a 50cm, takže nám skokově vyrostl i přibral, jedl si totiž po 2 hodinách, více nevydržel, někdy chtěl i častěji. Dr. byl z toho vedle, že tak roste, docela mně vystresoval, prý aby neměl křivici a doporučil mi kapat dokonce 3 kapky vit. D denně, mně to ale přijde moc, tak dávám 2 (sám mi řekl že mu to nemůžeme dávat věčně, jinak ho to otráví). V noci ale po počátečním spurtu v 6 týdnech spinkal hezky, kojila jsem tak 2x za noc, pak přišlo asi 2-týdenní období, co jedl i v noci co 3 hodiny, to už jsem nezvládala, no a teď jsem mu to natáhla přes den na 3 hodiny a v noci vydrží ze začátku i 7 hodin, pak 4. No ale byl to boj mu to natáhnout přes den na 3 (chtělo to si s ním hrát, neustále zabavovat, nosit...), trvalo nám to asi týden, ale teď mi připadá že si krásně zvyknul a už si po těch 2 ani nevzpomene, že předtím jedl. Dr. si nás zve každé 2 týdny na převážení (otrava, jako by fakt vadilo, že z MM tak přibírá 😠 ), tak jsem zvědavá, kolik navážíme příští týden a jak bude dr. spokojený! Jinak náš malý většinou pije jen z jednoho prsu, a tak do 10 min., někdy i méně. Ale jak je vidět tak mu to bohatě stačí.

eva.konczynova
29. srp 2008

jinak jakým způsobem vám dětičky dávají na jevo v noci, že chtějí pít? Náš dříve cucal prstíky a plakal, teď už jen cucá prstíky a mlaská, tak pokud jsem hodně ospalá, tak ho tak nechám i hodinku a on si spokojeně podřimuje a cucá, pokud mně to ale vyloženě budí, tak ho vezmu a dám mu 😀

vojtisek2007
29. srp 2008

eva - přesně cucá si prst tak, že kolikrát myslím, že s něho něco i vycucá a když už mě to hodně budí, dávám kojit - ale není to dřív než ve 3 ráno....nebo možná jo, ale já spím 😀 😀 😀 A máme taky 2 měsíce a máme 5,5kg a naše dr. povídala že v normě... 😉
annag - doufám, že se jí to kojení zmenší - sedět 3/4 hodiny a kojit - no přes den to ještě jde akorát mě hrozně bolí zádá , ale pak v noci (teda spíš k ránu) u toho usínám.. 😠

dnada
29. srp 2008

ahojik,tak my kojíme po 3hodinách přes den,někdy i po 2,záleží jak má hladík.. v těch vedrech se mi budil i po hodině a půl,to dostal trochu čajíku a kojila sem po 3hod pořád,jen ve spurtech pije každou hodinu a trvali nám asi 4-5dní...jinak večery jsou uplakané,aspoň hodinku křiku si neodpustí...večer kojím v 6hod a pak mezi 8-9hod,v noci pak kojim mezi 1-2hod,malej kňourá,pak ráno mezi 5-7hod,podle toho jak se vzbudí... jinak malej pije max 15min,ale většinou za 8min je nabaštěný,jak si ze mě začne dělat živý dudlík,vezmu mu prsíčko,nijak neprotestuje,nechám si ho v klíně než usne,pak ho dám do kolýbky.Jinak v noci spí samostatně v kolýbce a v noci ani neuspávam,nají se,já ho pomazlím,položím do kolýbky,zhasnu a během chvilky spokojeně spinká 😉
jinak to cucání prstíků není moc dobré,je to sice každého věc,ale nahradila bych jim ručky cumlem...já tedy dávám dudlík jen na uklidnění a při bolesti
a ještě jedna věc... už v porodnici a pak i dětská DR.říkala,že kojit max 20min,pak už stejně nemá sílu sát a jen cumlá ☹

eva.konczynova
29. srp 2008

jj, kdyby si nechal nahradit ty své prstíky dudlíkem, to by byla paráda! Ale jemu prostě ten jeho prst chutná víc 😒 Dudlík mi většinou odmítá a rozzuří ho 😢

dnada
29. srp 2008

já to dělala hned od začátku co to začal dělat,ano ze začátku se vztekal,ale teď už ne,dam mu ruku na stranu,trochu "vynadam"že to nesmí a tak na podruhé si ho veme... jinak mi malej dudla plive,nechce ho,le já ukecám,že ho to uklidní a nakonec si ho vezme.... je to náročné ho přesvědčit,ale nakonec se to vždy podaří 😉 chce to výdrž a opakovat 😉

vojtisek2007
29. srp 2008

malá dudáka má, ale jak začně mít hlad a zuřivě tahá, tak jí vypadne z pusiny a ona si jezdí jakoby hřbetem ruky po puse a strašně u toho mlaská - nejdřív trochu a pak víc a víc...ne že by klasicky cumlala palec 😀
a tu 1/2 až 3/4 hodinu kojení máme na obě prsa (kojíme z obou) tak to snad není moc, ne????

ivis
29. srp 2008

Ahoj, téda, kojení 1/2h to se nám nestalo, když jsme přijeli z porodnice, tak vydržela u prsa cca 5minut. teď jsem ráda když vydrží u prsa 2minuty.
A jinak Anke, cca od půlky července(zhruba od toho dne, co jsem tu napsala jaké má krásné 3hodinové intervaly) Lucka vyžadovala také prso po 2h, a v noci to samé(třeba jsem ji v 19h po koupeli nakojila, pak usnula, ale v 20.30h už byla znovu vzhůru, a po 2 hodinách kojení až do rána). Tak jsem to vydržela asi 10dní a dávám ji na noc kaši, a je to lepší, opět se vzbudí jen třeba 2-3 za noc a přes den vydrží i 2.5 - 3h bez jídla.
I když vy krásně přibíráte, my jsme za 5 týdnů přibrali pouze 400g(3.-4-měsíc) tak proto jsem začala s kašou tak brzy.

jjaanca
29. srp 2008

My kojíme po hodině. Ze začátku to bylo únavné, ale už jsem si zvykla. Prodlužovat interval jsem ani nezkoušela, přece jí nenechám plakat hlady. Dřív v noci spala, a teď už kojíme i v noci často. První kojení po 3 hodinách a pak do rána po hodině. 😉

dnada
29. srp 2008

vojtisek - to ne,to tak dlouho zas není 😉

robi
29. srp 2008

ahoj,
naše malá se začala teď častěji budit na kojení, usíná kolem 19.30, budí se 22, 02, 05 a pak až ráno v 8. Dřív se budila jenom ve 12 a pak ve čtyři a pak až ráno v 8. Dr. mě řekla, že máme začít dávat na noc kaši, ale zdá se mi to brzo. Přes den vydrží dýl : kojíme ráno v 8, pak asi hodinu odříháváme, kolem 9.30 spíme až do 12, takže další kojení je asi po 4 hodinách. Jsem strašně unavená, snažím se u kojení kojit 😀 a ne usínat, aby se pořádně najedla a neusínala, ale i když se dobře nají, tak za dvě, tři hodiny je vzhůru. Doteďka jenom kojíme, vůbec se mi do té kaše nechce, co myslíte? V noci pak pěkně usne, ale k ránu už hůř usíná, kňourá v postýlce. Manžel říkal, že asi dáme kaši, že se potřebuje vyspat 😀

Ivis, jak jste zvládli tu kaši? A dáváš Lucince ještě další příkmy nebo jenom kaši? Říkala jsem si, že do 6ti měsíců budu jenom kojit...