Jak dlouho jste kojily? A jak nenásilně přestat?

kristyan
30. zář 2008

Tak já jsem kojila Kristýnku 3 měsíce pak přišla angína a horečky stratila jsem mlíčko a přešli jsme na Nutrilon později BEBA.
A Karolínku stále kojím 4 krát přes den a v noci dle potřeby asi 6 kát .Jak jste na tom vy?

A má někdo radu jak přestat opatrně?

janula2008
4. říj 2008

Souhlasím s tebou Leni 😕 my se málem nerozkojily po císaři, bohužel v porodnici to bylo tak, že my ji šouply první dny na pokoj na kojení a odběhly, nevěděla jsem jak malou přiložit, nešlo nám to, hrozně jsem s tím bojovala a nikdo na mě neměl čas i když jsem pořád otravovala 😢 . Až cca pátý den, kdy už malou i přikrmovali, protože u mě řvala hlady (poslední den před tím než jsme šly domů), jsem to nějak na chodbě při návštěvách neustála a rozbulela se, že nám to nejde, tak za mnou pak došla jedna sestra co se děje, já jí pověděla o co jde, ona si na nás udělala 10 min., naučila nás kojit a vše se pak už doma rozběhlo jak mělo...kdybych šla o den dřív, tak je malá od začátku asi na nutrilonu 😒

kristyan
autor
4. říj 2008

ahoj tak já pořád čekám na nějakou osvědšenou radu 😉 dneska jsme večeřeli instantní krupičku a zapila to čajíčkem a pak ještě prsenko(jen podundat chvilku) a hajat a jsem zvědavá jak dlouho po té krupici bude spinkat.Jo a jak tady už někdo psal já taky nemám srdce nechat malou několik nocí řvát at si odvikne to je moc drastické to není pro mě ☹

matru
4. říj 2008

Kristyan: já myslím, že žádná rychlá rada na odstavení není...já bych prostě přidávala příkrmy a ubírala kojení, nejdřív třeba 5x pak 4x atd a pak už jen v noci a nakonec vůbec, ale je to program na měsíce 😀 já jsem ráda, že kojím a bude se mi pak stýskat, hřeje mě, když vidím jak s chutí pije 🙂 ale rozhodně neodsuzuju, když někdo kojit nemůže, ale když to jde, tak je to pro mimčo nejlepší 🙂

kristyan
autor
4. říj 2008

jo já si taky říkám že je to krásný když ji položím a dá hlavičku na bok a čeká z otevřenou pusinkou na tu dobrotu, ale je to hrozný když se v noci budí i 10krát to jsem ráno jak pomácáná ,a nemám kdy to dospat někdy si lehnu , ale málo kdy usnu jen tak na půl hdky tím tu krizi nezalepím ☹ bude mi to chybět ale kdyby aspon v noci nechtěla tak často někdy je to 4 krát a jindy 10 krát je to pokaždé jiné.

matru
4. říj 2008

a myslíš, že má hlad? to spíš vypadá, že jí to je příjemné a chce si dumlat...ale chápu, že se nedá jí to odepřít, když natahuje čumáček...my naštěstí papáme v noci jen jednou a to většinou už nad ránem...vstávat 10 x za noc je teda síla, tak snad to nějak brzy vychytáte 🙂

kristyan
autor
4. říj 2008

no já vím chce podundat ale nechce dudel a tak zvítězí prenko jsem ráda že jsem ji naučila po 2 měsísích usilovného kupování různých dudlíků a flašek zkoušela jsem vršky z jupíka a pítka aspon 3 druhy a dudlíků na flašku mám doma aspon 10 a pasuje jí obyčejny kulatý z dírkou na kaši ale pije to jsem ráda nejdřív pila tak 20ml za den a ted už i 150 někdy hurááá

matru
4. říj 2008

no, my začneme přikrmovat za měsíc a taky to asi bude boj, no uvidíme...ale dudlík na spaní máme od dvou týdnů, s tím problém není 🙂

terreza
4. říj 2008

mrknete na www.kojeni.net,jsou tam zajimave clanky o tom jak dite nenasilne odstavit.. 😉

janula2008
4. říj 2008

Kristy, já myslím, že tady na koníku je spousta témat o odstavování, aspoň co jsem zahlídla 😉 ale když jsem do nějakýho mrkla, tak tam většinou maminka popisovala, že to chce opravdu pevné nervy, že čím je miminko starší, tím víc se toho prsa dožaduje, později prý vytahuje trička atd.musí to být psychicky náročný 😔 .

janula2008
4. říj 2008

Každopádně jestli vstáváš 10x za noc, tak to jsi dobrá, že ještě funguješ, to bych nezvládla, když vstanu 2-3x tak jsem jak praštěná po hlavě palicí...naštěstí to není nějak často,dřív spala i 12h. v kuse,ale teď nás asi zlobí zoubky 🙄

winifred
4. říj 2008

Ahoj holky já jsem u prvního dítěte kojila do třech let věku.A šlo to samo,mala prostě nechtěla sama od sebe mlíčko.A hlavně od dvou a půl let už měla jenom večer na spaní .Malého chci taky dlouho kojit ,ale nanejvíš do dvou let.

janula2008
4. říj 2008

Wini: a třeba kolem toho roku a půl pořád malá o mlíčko stála? 😲 Já se omlouvám, že se ptám tak blbě, ale já mám fakt doma raráška, Simuška od 4měs. jedno prso bojkotovala úplně a o druhý přestala mít v těch 6 a půl měs. taky úplně zájem. Za to mrkvičky nebo kaše a ovoce sní kopec, to by zasytilo kolikrát i mě a ona plače, že chce ještě 🙄 .Možná je to tím, že má opravdu váhu i výšku jak většina ročních a rok a půl letých dětí, nebo nevím 😨

janickabez
4. říj 2008

Ahojky slyela jsem že doporučují nejdříve odbourat noční kojo, ale samo u každýho miminka je to individuální...Naše malá nejí v noci cca od 4 měsíců, ale my jsme od 2m na Nutrilonu, takže těžko říct.
Jen by mě zajímalo, jak dlouho musí člověk trápit sebe a to dítko, aby si mohl s "klidným" svědomým říct, že to prostě nejde, a aby se na něj, ty které jim to teče i z nohavic nedívaly zle. 😝

Já jsem dělala 2 měsíce co jsem mohla kojila snad 10x denně 20 minut na 1 prsu, pila čaje,vodu, pivo, odsávala, nahřívala, polívky, jogurty do sebe cpala, kojeni.nez jsem přečetla i po zpátku, a přes to všechno neměla naše malá po 6 nedělí zpět ani porodní váhu, prostě nepřibírala...měla jsem já dál nechat hladovět a čekat, kdy se mi to super kojo rozjede.... koupila jsem opravdu váhu a zjistila jsem, že po 40 minutách u prsa dala nahoru 10g což je cca 10ml mléka...což jí v měsíci fakt nestačilo....😠 myslím, že každá maminka, které to prostě nejde má z tého kojící mediální masáže oprvdu mindrák.....a některé dámy tomu tady moc nepřidávají.... místo podpory jen výčitky ☹ ..takže holky vykašlete se na okolí na to když to nejde tak to nejde...ale to už jsem odběhla od tématu 😉

kalo
5. říj 2008

Já kojila 8 měsíců a jednoho dne jsem prostě nenakojila a byl konec 😀 😀 😀

garfieldmail1
9. říj 2008

Ahoj, mám syna 1,5 roku. Kojila jsem 11 měsíců. Mám na vlastní kůži vyzkoušené rady na dvě otázky :
1. Kojení jsem ukončila v době, kdy jsem už nekojila přes den, ale zato takřka co hodinu v noci. Bylo to už velmi večerpávající, když jsem ale na znovuuspání prso nenabídla, syn okamžitě zesílil pláč. Taky jsem si říkala, že i pro něj to asi není příjemné se ze zvyku každou chvíli v noci budit, místo aby se v klidu vyspinkal. Jednoho dne jsem se ale rozhodla a byla jsem připravená prostě už nedat a počítala jsem s tím, že se první noci asi nevyspím. Rozhodně jsem proti vyřvání se. Takže při prvním probuzení jsem vzala syna do náruče, dávala mu dudlík, nabízela vodu k pití, a snažila se ho uklidnit, zpívala jsem mu, povídala jsem mu, co je venku za oknem... Trvalo to půl hodiny, místy se uklidňoval. Pak už mne bolely ruce, tak jsem si s ním lehla a povídala mu jeho oblíbené říkanky, syn u mne seděl a plakal, ale asi po 5 minutách najednou přestal, lehnul si na mne a usnul. Znovu se vzbudil za dvě hodiny, tak jsem ho zase rovnou vzala na ruce, plakal 5 minut a usnul. U dalšího probuzení (syn byl se mnou v posteli) už stačilo dát jen dudlík! Nemohla jsem tomu uvěřit, jak to bylo snadné 🙂 Další noc už stačil jen dudlík. Tak si myslím, že pokud už nechcete kojit, musíte prostě dítě jinak ujistit, že jste tu pro něj a že je u vás stále v bezpečí a může klidně usnout i bez prsa 😉
2. Kojení v noci jsem tedy ukončila hravě, ovšem co se pak dělo s mými prsy ☹ , tak s tím jsem tedy nepočítala. Strašně se mi nalívala a podle toho, co jsem se dočetla na internetu, jsem zjistila, že opravdu platí následující : být trpělivá! I když se to zdálo být neuvěřitelné, mlíko se prostě přestane samo tvořit, když nebude poptávka. Ručně jsem odstříkávala v teplé sprše jen ale do úlevy. Pokud šla bolest vydržet, tak jsem neodstříkávala vůbec. Dále jsem se snažila citlivě rozmasírovávat ty "sraženiny", co se mi dělaly, díky nim měla prsa chvílemi až nepřirozený tvar. To rozmasírovávání bolelo, tak jsem to nepřeháněla, taky jen co se dalo vydržet. Prsa byla taky horká, takže jsem dávala ledové obklady (zabalený led do plínky a do sáčku). Taky jsem podle rad na internetu pila šalvějový čaj, který prý pomáhá zastavit laktaci. Přišlo mi to nekonečné, už jsem uvažovala, že syna aspoň na chvíli přiložím, ať mi uleví, ale nechtěla jsem ho mást, že zase může mlíčko. Za týden jsem měla úplně po starostech, ovšem ten týden byl nekonečný, ani spát jsem nemohla. Nemohla jsem se ani se synem pořádně pomazlit, přitisknout ho k sobě, ta bolest byla hrozná. Takže se na to připravte a věřte, že se laktace zastaví, i když vám to bude připadat jako utopie. Ještě i dnes můžu vymáčknout z prsou kapičky mléka, to prý je ale zcela normální 😎 Jo, kamarádka ale třeba taky přestala kojit ze dne na den a s prsama problémy neměla, to se někdo má 🙂
Tak držím palce! 😉

zabula
10. říj 2008

ahojky,malou sem kojila jen 3mes.chytla sem vysoke horecky a tim ztratila mliko ☹
malyho ted pres 9mes.,a musela sem to pomali ukoncit ze zdravot.duvodu, ☹ ale mleko mam porad a nikdy sem s kojenim nemela problem,dokonce druhe kojeni bylo jeste lepsi nez prvni po vsech strankach 🙂

kristyan
autor
10. říj 2008

Holky ta naše Kája je fakt závislák ona už se po mě sápe a začne dundat i přes tričko já vůbec nevím jak to utnout mě připadne že to bude boj než přestanu kojit.

Zabulo prosím jak jsi to pomalu ukončila ? já jsem fakt bezradná 😒

mirjanka
13. říj 2008

Ahoj, souhlasím s Parybkou, i když uznávám, že někdy situace vyplyne tak, že se kojit prostě nedá (nemoci...). Já prvního kojila jen do dvou měsíců plně a pak do 4. měsíce částečně ...dost jsem to obrečela, ale zavinila jsem si to sama svou netrpělivostí. Syn se narodil před více než 10 lety a v té době se kojení sice propagovalo, ale ještě všude nevyskakovaly ty správné informace. Byla jsem netrpělivá, po 10 minutách jsem si myslela, že musí mít dost, kojila pouze každé 3 hodiny...nepřibýval a tak ač nerada, kojení bylo u konce. U druhého syna jsem vše vzládla až moc ...byl zase překojený, narodil se v tropickýcz vedrech, tak dostával, kdykoliv breknul... musela jsem ho na dvou a půl letech násilně odstavit, protože mě doslova vycucával (kojila bych ho kllidně dál, kdyby mu stačilo jen 3 x denně, ale on mě vysával, kdykoliv jsem si sedla, v noci třeba pětkrát, čeho je moc toho je příliš) ... odjela jsem kl příbuzný na pár dní pryč a on se prostě odnaučil...a když chtěl, tak jsem prso potřela pepřem a řekla mu, že je mlíčko zkažené - vyzkoušel a pak už nechtěl....konečně prospal celou noc. 🙂

kristyan
autor
27. říj 2008

Ahoj tak já dneska začala špinit asi menz. tak nejak nechce mlíčko na večer v noci jí to nevadí ale ted večer nechtěla třeba už se odstavuje!!! no uvidíme .už máme zoubek a tak mě ještě někdy kousne no nic příjemnýho vám řeknu 😒 .

kristyan
autor
10. lis 2008

No holky tak máte ještě někdo zkušenosti? 🙂 z kojením

janula2008
10. lis 2008

Kristy, tak to my ctyri zuby uz mely v 6 a pul mesicich, kdyz jsme kojit prestavaly a ted jich ma Simca hodne vylezlych osm, takze to bych byla sebevrah,skoncily jsme za vcas 😀 😀

mirjanka
11. lis 2008

Zuby u kojení vůbec nevadí...nikdy se mi nestalo, že by mě kluci kousli ...osobně bych doporučovala kojit do roku a půl, když déle vůbec to nevadí

janula2008
11. lis 2008

Tak to me dokazala hodne rafnout i jen s tema ctyrma 😕

janula2008
11. lis 2008

Ale urcite je fajn kojit co nejdyl, pokud to vyhovuje maminku i miminku 😉 jidlo vzdy pripravene o spravne teplote, vsude s sebou, o ekonomickych vyhodach nemluve 🙂 🙂

kristyan
autor
11. lis 2008

holky tak Kája má zub a kousla mě jen jednou a to jsem vyděla všechny svatý a já udělala néééééééé a ty ty ty a dobrý už nekouše 🙂

ladunka
17. lis 2008

Ono s tím časem, kdy je vhodné přestat s kojením - to je jako se vším - my lidi jsme tak udělaní, že většinou považujeme za nejlepší tuý variantu, která se týká nás 😉 Zuby u kojení fakt nevadí, jenom je třeba dát dítěti najevo, že když bude kousat, mlíko nebude.

janulo, musela jsem se smát nad otázkou pro winifred - jestli její holčička ještě v roce a půl mlíko od ní chtěla 🙂 hele to bys nevěřila, když se Ti "poštěstí" dítě, pro které je MM z nějakého důvodu důležité - u nás dodneška může dcerka dělat cokoli, jíst cokoli, mít v plánu jakkoli lákavý program - ale jak se ukáže, že bych byla ochotná jí dát mlíko, může se přetrhnout a už je u mne. Kojení se věnuje soustředěně, nedá se vyrušit.. to se fakt musí zažít 😝 😀 😀

S tím odstavováním.. také doporučuju stránky www.kojeni.net . Co mně přijde jako nejdůležitější je, aby maminka byla fakt přesvědčená o tom, že už kojit nechce (nebo třeba jenom v určitých situacích, typicky třeba noc). Bez toho je každé odstavování předem určeno ke zmaru (osobní zkušenost 😉 )

janula2008
18. lis 2008

Ladi, no u nás to bylo fakt tak, že v tom půl roce už moc pít nechtěla (a to už mi od 4měs.jedno prso bojkotovala tak jsme kojily z jednoho 😠 ) a pak jsme to vzdaly, nemělo cenu když si 2x cucla a přitom flašku dokázala vypít na ex, měla jsem strach, že tou troškou ji tekutiny nebudou stačit (čaj nebo vodu mi nechce moc do teď..) a taky mi samozřejmě tím jejím nepitím ubývalo mlíčko i když jsem se snažila sem tam odstříkávat. Kolem toho šest a půl měsíce už jsem cítila i na sobě, že to snáším čím dál hůř, měla jsem asi trochu rozhozenou imunitu, protože sama toho přes den moc nesním, tak ze mě tahala malá asi veškeré vitamíny a minerály, jestli je to možný, padaly mi kvanta vlasů (jako každé mamině co kojí a možná i nekojí 😅 ) a celkově jsem se cítila pod psa. Jak jsme utly kojení, o sto procent obrat 🙂 .Ale základ jsem jí snad dala dobrej, vůůůbec neznáme marodění, kéžby nám to ještě vydrželo 😵 .

kerze
18. lis 2008

Ahoj, s kojením a odastavováním radí tady na www.forumzdravi.cz http://www.forumzdravi.cz/index.php?con=16 moje známá - tak zkuste vznést dotaz... 😉

kristyan
autor
18. lis 2008

Ahojky
no mi kojíme ale mě to celkem nevadí i v tu noc ale Kája mě připadá že je vyspaná protože v noci někdy u kojení usne a někdy podundá a pak si sedne a dělá lotroviny tak nevím myslím že kdyby měla hlad tak se napapá a usne né já fakt nevím

aponchie
19. lis 2008

kojili jsme do 18mesicu a ze dne na den ji to prestalo chutnat..(mozna mou stravou pac jsem zacala jist vsecko)a presla na UM behem jednoho kojeni a ani se nevztekala 🙂