Jak dlouho jste kojily? A jak nenásilně přestat?

kristyan
30. zář 2008

Tak já jsem kojila Kristýnku 3 měsíce pak přišla angína a horečky stratila jsem mlíčko a přešli jsme na Nutrilon později BEBA.
A Karolínku stále kojím 4 krát přes den a v noci dle potřeby asi 6 kát .Jak jste na tom vy?

A má někdo radu jak přestat opatrně?

liska21
30. zář 2008

Ahoj,prvního kluka jsem kojila 2 měsíce a přestalo mu to stačit,tak jsme přešli na nutrilon. Holku jsem kojila 6 měsíců,já dostala měsíčky a jí to přestalo chutnat,tak skončila také na Nutrilonu. A teď pozor,třetího skřítka kojím stále a to mu jsou 2 roky a 4 měsíce. U nás zatím všechny pokusy o ukončení stroskotali,teď předěláváme dětský pokoj a Honzík poputuje z ložnice. A doufáme,že to pomůže,jinak přivítám také každou radu.

beatrice.h
30. zář 2008

Já jsem Beátku kojila do 14 měsíců, pak jsem z gynekologických důvodů musela přestat kojit. Taky to bylo drama - mlíčko neexistovalo, tak jsem ji koupila čajík na klidné spaní od Lerosu a na špičku flašky jsem vždy dala trošku medu, aby mi to do pusy vždy dala - no a pak jsem zkusila ochucené mlíčko - vanilkové, banánové od Hero - Sunar a super. Je to těžko, ale jde to.... Držíme moc pěstičky.

janula2008
30. zář 2008

Já jsem kojila Simonku do šesti a půl měsíce a musím říct, že mi to příjde optimální doba, problém s příkrmy nenastal žádný, krásně plynule jsme na ně přešly, i proto, že malá už o prso od toho 6měsíce stejně moc nestála, jen si cucla, radši dělala blbinky a naopak flašku vypila celou. Ovšem ráda bych jen napsala, že se mi vůbec nelíbí ta šílená kojící propagace, která se za poslední dobu ztrhla, protože mi příjde, že maminky, které z nějakého důvodu kojit nemohou, si pak snad mají vyčítat, že jsou špatné matky a že je hrozné, když jejich miminka jsou chuďátka na nutrilonech apod. Co to je za pitominu? Kdo může a chce, tak asi kojit bude (i z finančního a praktického důvodu je to výhoda), ale kdo nemůže, tak to přece není žádná katastrofa a upřímně mě štve kdejaký výzkum, že snad kojené děti jsou chytřejší, míň baculaté, míň nemocné atd. Naše generace vyrostla téměř celá na UM a jsme normální, někdo zdravější, někdo hubenější, někdo míň inteligentní a někdo chytřejší... No ne??? 😝

makyd
30. zář 2008

Souhlasím s Janulkou a to ve všem.Mám chlapečka,bude mu půl roku a pomalu se chystám s kojením přestat.mám ale problém v tom,že mám pořád dost mlíčka. nemáte někdo radu,jak se ho postupně zbavit???

kalu
30. zář 2008

Nám je rok a půl a kojíme stále.
Zatím nám to oběma tak vyhovuje.

ila12
30. zář 2008

Já jsem kojila prvního syna 7 měsíců a ze dne na den mu to přestalo chutnat,tak skončil na nutrilonu a druhého syna jsem kojila 12 měsíců a už je na taky na nutrilonu.Hodně jsem při kojení zhubla,prsa už nemám skoro žádný ☹ ,tak mi připadalo,že to mlíčko už taky není moc kvalitní,tak jsme přestali s kojením.Mlíko se mi samo přestalo dělat. 😉

kacka.va
1. říj 2008

my zatím kojíme, ale jakmile začneme dávat příkrmy a zvykneme si na ně, tak chci pomalu přestat. Stejně jsou ty ochranné látky v mléce jen ten cca půlrok, takže už mi pak přijde zbytečné kojit 🙂.

matru
1. říj 2008

já kojia první holčičku 18 měsíců, z toho 7 plně a pak jsme pomalu začaly s příkrmy a čím jich bylo víc, tím míň jsme kojily.Problém pak byl, že nechtěla žádné umělé mléko, zkusila jsem všechny značky, ale nechtěla nic, mléko začala pít až ve školce a to jen ochucené nebo kakao.Druhou zatím plně kojím a s příkrmy chci začít až tak za měsíc,oběma nám to vyhovuje a myslím, že je to pro dítě to nejlepší co mu můžete dát,jednak ochranné látky ale i pro psychický a citový vývoj 🙂

parybka
1. říj 2008

janula2008: propagace kojení je dobrá věc a nikdy jsem z toho neměla pocit, že maminky, které kojit nemůžou jsou považovány za špatné. Podle mě si jenom mamky, které které kojit nechtějí hledají ospravedlnění, že nekojí a že se na hledí kvůli tomu skrz prsty. Kolik je mamin, které kojení ani pořadné nezkusí a raději nacpou dítěti flašku s UM a pak řeknou, že nemají mlíko, nebo že to malému nestačí, aniž by opravud kojení zkusily? Existuje spousta způsobů, jak se rozkojit (příp. krmit MM) a chápu, že (hlavně s prvním mimčem) hrajou velkou roli hormony, strach, že má dítě málo, nervozita, únava... i já si to prožila a jsem ráda, že jsem doma neměla UM pro jistotu, že nemám váhu, abych se stresovala, jestli vypil dost nebo málo.
A argument, že my jsem taky vyrostli na UM a jsme nomrální, zdraví, chytří nebo hloupí.. to mě zvedá ze židle. Já jsem silný alergik a ekzematik a jsem si jistá, že kdybych byla kojená a ne krmena UM, tak nemám tak silné projevy. A v dnešní době je riziko alergií a ekzémů daleko větší, tak si dobře zvaž, co pro svoje dítě chceš... (to myslím obecně, ne jen na tebe, Janulo).
Tak... jsem se rozohnila...a to je tady na MK furt dokola :-/

makyd: bud ráda, že máš mlíko a koj. Já až jsem začla s příkrmy jsem přišla na to, jak je kojení pohodlné, bez příprav, k okamžité spotřeba 🙂 Kdybych mohla a stačilo mu to, tak kojím a kojím a nemusím se starat o příkrmy, jestli je to teplé, jestli je toho dost, jestli je to bio nebo to neobsahuje to nebo tamto... Zlaté kojení.

kacka.va: ochranné látky jsou v mléce pořád a podle mě je hloupost přestat kojit na podzim, kdy je spousta chřipek, nachlazení, viroz. Mléko i ochranné látky se přizpůsobují situaci. Tak jestli chceš přestat s kojením, počkej s tím, až pomine to rizikové období.

a ktématu...
kristyan: hodně rad najdeš na kojeni.net... i jak přestat.
já kojím pořád, zatím dávám příkrm 3x denně a to jenom proto, že na mě malý pořád volá ham 🙂

lenkabu
1. říj 2008

Souhlasim s janoulou,ten hroznej kult kojeni vsude...mne to od kojeni spis odrazovala.Takovej postoj "koj nebo zemri".Ja jsem kojila plne 4 mesice,mala byla neklidna,hrozne plakala u uspavani,moc nenabirala..od 4 mesice jsem zacala dokrmovat,ted jsem odstavila uplne.A mam zlaty spokojeny dite 🙂 Byla mala,takez zadny problemy s odstavenim nebyly.

kristi
1. říj 2008

ja se ko kojeni od zacatku stavela taky trosku negativne, jsem vedela,ze to pro me nebude zadnej zazitek. Zkusila jsem to, 2 mesice vydrzela a bez problemu presla na UM. Od ty doby jsem spokojena a mala taky

kristyan
autor
1. říj 2008

Ahoj ve spolek tak jak to tady pročítám tak se musím přiklonit janule protože jak píše Parybka tak si myslím že na ekzémy kojení nějak extra vliv nemá moje starší dcera Kristýnka byla kojená 3 měsíce a atopickým ekzémem má od dvou let a Karolínka byla plně kojená 8 měsíců a atop. ekzém má od třech mesíců takže nevim nevim.Samozřejně to není nic proti nikomu jen moje zkušenost 😉

cumacek
1. říj 2008

Ahoj, tak já nekojila vůbec.A nebylo to tím, že bych nechtěla.A Parybka, nesouhlasím s tebou.Měla jsi štěstí, že Ti kojení šlo, ale říkat mamině, která kojit chce a prostě to nejde, že se každá rozkojí, je podle mého hloupost.Jde vidět, že jsi v takové situaci nebyla a proto se ti lehce soudí ty, které dají UM.
Jinak, já jsem také vyrostla na Sunaru a dá se říct, že jsem zdravá.Toť můj názor

edimon
1. říj 2008

.....ahoj. Já ještě kojím..ikdyž už jen před spaním a ráno kolem 5 pak při vstávání. Nevím, já byla odchovaná na Sunaru a jsem zdravá i můj bratr. Sice jsem byla dost obézní dítko, ale to asi byli párečky s rohlíkem 😀 ..ekzém mám taky, ale to si myslím, že mám dědičné. Nicméně kojit budu min do 1 roku. Myslím, že když mlíko mám, tak je samozřejmě lepší dávat mateřské než UM. Ale určitě neodsuzuji nikoho, kdo dává UM, pač už mléko nemá, nebo ho má málo..nebo prostě nemůže kojit, pač je často (třeba pracovně)od mimča. Každopádně věřím přírodě, že ví, proč to mlíko matka má...takže věřím ani ne tak výzkumům, jako přírodě, která je určitě vždy lepší než náhražka 😉

parybka
1. říj 2008

cumacek: máš pravdu, že jsem v takové situaci nebyla, kojím v pohodě a jsem za to ráda. A taky jsem moc chtěla kojit, dkyž jsem byla ještě těhu.
Neodsuzuju maminy, které nemůžou kojit, spíš kroutím nevěřícně hlavou nad těmi, které to ani nezkusí.Když to nejde, tak to nejde... lámat přes koleno to nemá smysl, hlavně, když je mamka a mimčo spokojené - at už s kojením nebo na UM.

janula2008
1. říj 2008

Cumacek, nezlob se, ale myslim, ze kdybys byla kojena, tak ten ekzem mas taky, ale to je jen muj nazor. Znam dlouho kojene alergiky a astmatiky a nekojene zdrave lidi (jako jsem ja, bez jakekoliv alergie, ekzemu, astmatu). Jinak s tebou, ale souhlasim v tom, ze kojeni je fajn, prakticke, kdo ma mliko at koji treba do deseti let kdyz to obema vyhovuje 😉 .Ja kdybych nechtela malou tolik kojit, jak jsem chtela, tak uz jsem s tim praskla po prvnich trech tydnech, protoze ty do krve rozedrane bradavky a zanet v prsech fakt zadny med nebyl...ale zvladly jsme to az do sesti a pul mesice.Jen proste se mi nelibi, prave to co pises ty, ze na maminky co nekoji, se kolikrat divaji ostatni skrz prsty...Proc?? Vzdyt kazda mamca chce pro to sve mimi to nejlepsi a kdyz to nejde, tak to nejde,svet se nezbori a dite bude mozna jeste spokojenejsi nez kojene. Staci si precist par prispevku na jinych diskuzi, kde se kolikrat maminky stresuji a trapi, ze kojit nemuzou.. 😒

janula2008
1. říj 2008

Teda melo tam byt na zacatku pro parybku 😉

janula2008
1. říj 2008

A jinak jsem si pokecala fajn v porodnici s paní druhorodičkou, která kojila malého do 13 měs., říkala, že to bylo úžasný v praktičnosti, ale co se týče nemocnosti, malý byl každý druhý měsíc nemocný, takže proto bych tomu mlíku zas takovou zázračnou moc nepřikládala - my zatím neznáme ani rýmu a to už přes měsíc nekojíme 😉 já byla prý super odolný dítě i na sunaru, měla jsem snad jednu dvě nachlazení do doby než jsem šla do školy a pak dětské neštovice, toť vše 😅

mobina
1. říj 2008

Já měla z kojení taky pěkný blok v těhu. Normálně jsem se toho bála víc jak samotnýho porodu. A nakonec všechno v pohodě. Jinak k tématu: plně jsem kojila do 6,5 měsíce, chtěla jsem vydržet do 7. spíš tedy z důvodu mojí lenosti, ale malej trpěl na reflux a příkrmy to spravili. V plánu mám kojit minimálně do roka a pak se uvidí. Už mám taky občas takový ty zaječí úmysly, že bych malýho šoupla babičce na víkend a jeli jsme s manžou někam na rajc, tak uvidíme 😀 Jinak se trochu ochladilo a mi už máme rýmu....

lenkabu
1. říj 2008

Kojeni je rozhodne nejlepsi strava pro dite,ale ne "to nejlepsi"jak se vsude pise...to nejlepsi je pro nej zdrava a pohodova matka a ne ubrecena zenska co se trapi ze nemuze kojit 😉 A zda se mi ze se kojeni pripisuji az zazracne schopnosti....vse co je na detech pekne a zdrave se stalo diky kojeni za vse negativni muze nekojeni....tot muj pocit ze spolecenskeho pohledu na kojeni.Za valky se deti krmily vsim co bylo po ruce a vyrostly z nich normalni zdravi lide,my mame dnes kvalitni UM a stresujeme se kojenim az zbytecne 😉

liska21
1. říj 2008

Ahojky holky,tak jak to tu pročítám připadám si jako marťan,když pořád kojim. Začatek byl taky hroznejasi tak jak u Janula2008,bradavky popraskané do krve a tu bolest při kojení nikomu nepřeju,ale přežili jsme to. Když nemuže maminka kojit,tak se nic neděje. Nesmi být z toho smutná,vždyť ten človíček chce mít maminku veselou a né utrápenou,vím o čem mluvím. Já si tím prošla u prvního kluka,celé noci jsem nespala a měla z toho depku. A teď bych už ráda přestala,jenže Honzík dostal střevní chřipku a nic nejedl ani nepil,tak jsem byla ráda že má aspoň to mlíčko. Tak buďme silné,ať ty skřítky vychováme podle svích představ.

cumacek
1. říj 2008

Holky, vy, které kojíte, kojte 😉 A buďte rády, že to máte 😀 Fakt, nemusíte nic sterilizovat, ohřívat, v noci nemuusíte běhat a dělat mléko, ušetříte na jiné věci...Všem, co kojit můžou tiše závidím a kdybych mohla, kojím klidně dodnes.
Rozhodně nepochybuju o tom, že kojení je zdravější.Ale znám plno lidí, co kojení byli a jsou nemocní mnohem více, než ti, kteří byli odmalička na UM.

kacka.va
1. říj 2008

parybko: po půl roce klesnou ochranné látky v mateřském mléce na minimum, proto také vykupujou mléko jen do půl roku po porodu. Jinak na kojení jsem měla stejný názor jako ty, dokud jsem nepoznala maminy, které se fakt snažily kojit jak je to šlo, ale prostě to nešlo a ani s pomocí laktačních poradkyň se jim to nepodařilo, takže už se na to nedívám tak jednostranně. Prostě někdy to fakt nejde.

vrtule83
1. říj 2008

Ahojky malé je 15 měsíců a stále kojím, už několikrát jsem vyhrožovala že přestanu, ale jsem moc pohodlná. Malá mlíčko vyžaduje, ale snažím se frekvenci postupně ubírat, jen do toho přijde vždy nějaká nemoc či bolístka a je po odstavování a můžu začít od znovu. Nechce se mi přestat ze dne na den a nechat ji vyřvávat, jen doufám že do 2 let věku se mi to povede.
Souhlasím s tím, že kojení má opodstatnění do 1 roku, pak z toho mají ti mrňousové akorát bžundu a utišovák.
Také mi přijde že ta propagace kojení je přehnaná, byla jsem tím také dost ovlivněná když jsem na začátku o mlíčko skoro přišla. Jak MM i UM mají své klady a zápory, mě u MM vadí ta závislost na matce, ale ta výhoda "zdrarma a vždy připraveno" je k nezaplacení.
Listicko: s těma bradavkama a bolestí jsem to nevěděla, měla jsi říct, byla bych na to připravená 😉 a ne tak zaskočená. Přeji hodně štěstí s odstavováním a ať se Honzíkovi v pokojíku líbí, hodně pevné nervy 😉 🙂 .

mamina
3. říj 2008

Ahoj.Martina jsem kojila bez dvou dnů rok,pak už nechtěl.Do tý doby 6* denně.Dan pil jen 5,5 měsíce.Nespal,brečel,vztekal se.Únavou jsempřišla brzy o mlíko.Janinka pila bez týdne 11 měsíců.Staníček 17 měsíců pil 6* denně.To už jsem čekala Betynku.No,a Bětuška pije dodneška. 🙂 Je jí 11 měsíců a týden a už 2 týdny sama chodí,šikulka.Je napřed i v mluvení. 😀

janula2008
3. říj 2008

Mami: a od kdy ti Betynka vstávala o nábytek? Omlouvám se, že odbočuju od tématu, ale my máme 7 a půl měsíce a malá už se všude tak týden drápe a stojí, příjde mi to docela brzo 😲

niki2
4. říj 2008

Tak prvniho jsem kojila asi bez tydne do roku, druheho stale kojim.
A s tou propagaci, kdyz nekojite miminko, tak se na vas divaji divne a kdyz kojite vetsi dite, tak se na vas taky divaji divne, tak si pak vyber...
Ja jsem pro kojeni do pul roku urcite (pokud to jde) a po roce bych uz pomalu odstavovala.

maruna75
4. říj 2008

ahoj tak souhlasím s \januloou a nesouhlasím s parybkou,je vidět,že se do takové situace vůbec nedostala ☹
takže....já kojit chtěla strašně moc,ale bohužel to nešlo...no nešlo ☹ Malej se narodil ve 33+3t.t cisařem,hned byl přeložen na JIP pro nedonošený děti a v inkubátoru.Mě chvíli trvalo než se mi mlíčko po císaři udělalo,ale pravidelně každé tři hodinky jsem odsávala i v noci a chodila za ním,bohužel mi ho za pět dní pobytu v nemocnici přiložili jenom 2krát krásně se přisál 🙂 ,ale byl v pořádku tak mi ho převezli do vzdálené nemocnice 80km ☹ kam jsem za ním obden jezdila a vozila odstříkané mlíčko a čekala než se uvolní postel,abych si za ním šla lehnout.Doma jsem odstříkávala jak blázen,ale vůbec to nešlo,za dva dny jsem mu vezla 50ml.což bylo málo ☹ 😢 Když mě přijali,byla jsem štěstím bez sebe a říkala jsem si konečně se pořádně rozkojíme,ale opak byl pravdou.....já za ním přijela a malej byl na flašce 😢 😢 a ode mě si vzal tak 10 až 20ml......probrečela jsem několik dnů i nocí,že ode mě nechce pít...(.hold mu dali flašku a ta teče sama a z prsa musel tahat)......Dnes mu jsou 2 měsíce a jsme na Nutrilonu.Když Nás pustili po třech týdnech domů,pořád jsem věřila tomu,že to půjde,jenomže měl větší a větší hlad a u prsa se jenom vztekal a nechtěl tahat 😔 😢 vydrželi jsme do 7 týdnů i s tou troškou co jsem měla a nutila ho pít 😉 .A dnes už nevěřím tomu co se říká::::že i milující babička se rozkojí.

kitty68
4. říj 2008

ja taky jeste porad kojcim a uz bych taky chtela pomalu prestat, pze jdu do prace v prosi

lenkabu
4. říj 2008

maruna:hlavne ze je Tomasek v poradku 😉 Ta tolik propagovana hlaska ze "kazda ktera chce kojit muze" mne neskutecne s.re 😠 😠 To neni vubec pravda a holky co fakt kojit nemuzou si pak pripadaji jako spatne matky.Jako kdyby materska laska byla v prsou 😠