Jak dlouho můžu kojit bez toho, že bych podávala příkrm?

petrush100
16. zář 2010

Dobrý den, chtěla bych poradit, jak dlouho můžu kojit bez příkrmů? Mam známou, která kojila plně až do 8. měsíce..nevim, jestli už to neni moc. Nebo počkat, až jak to dítku stačí? Děkuji za odpovědi Petra

paulie
16. zář 2010

V našich podmínkách (i dle doporučení WHO) se doporučuje plně kojit do 6m, pak pomalinku začít s příkrmy. ALE existují samozřejmě individuální případy, kdy se doporučuje začít s příkrmy dříve nebo naopak později ...
Zkuste juknout na www.kojeni.net ... je tam asi nejucelenější info, které jsem na netu našla, vč. postupu zavádění příkrmů 😉

sayast
16. zář 2010

ahoj,
ja plne kojila do 8.-mi mesicu. zkusila jsem teda dat i neco jineho, ale nechtela to, tak jsem pockala. kojeni ji stacilo, pribirala pekne (v 8.-mi mesicich mela 12 kg)

naty
16. zář 2010

Pokud vím,kojený děti by měli začít s příkrmy po ukončeném 6.měsíci... 😉 ...ale jinak nevím,jak poznáš, že mu to stačí? Že nebude hubnout? Jde taky o to, jak bude reagovat na jiný jídlo než mm, učí se polykat hustší stravu apod., nejde jen o to, že mu stačí mm...myslím, že i jeho kvalita se mění...

kjajule
16. zář 2010

Mě doktorka říkala že od 6.měsíce by se měl začít dávat příkrmy at už je díte plne kojeno či ne. 😉
To dítě ti neřekne že mu chbí pesřejší strava nebo nejaké živiny které mu mlékem už nepředáš...bude spokojené s kojením protože je na to zvyklé...ale od toho půl roku už dětátko potřebuje víc živin a pestrost 😉

denousek
16. zář 2010

řekla bych taky nejpozději od 6 měsícu začít s příkrmy at si zvyká na tužší stravu..

bufina
16. zář 2010

Myslím že většina dětí dá kolem toho půl roku najevo že mu už jen mlíčko nestačí. Sem to poznala už v pěti měsících, začal bývat víc protivnej i po kojení, tak jsme začali dávat kašičku na noc a po tom půl roce i zeleninu.

makak21
16. zář 2010

Já plně kojila do 10m (nepočítám sem tam rohlík) ale jinou stravu prostě nechtěl. A pak už mi doktorka doporučila, že když nechce zvlášť jídlo, ať mu dám naše, takže jsem přestala skoro solit a od toho 10měsíce baští normální stravu 🙂

poopoo
16. zář 2010

Jedna paní povídala 🙂 Udělej dle svého instinktu 😉 Já kojila také plně deset měsíců poté začal brouček vyžadovat kojení častěji což byl podle mě zásadní signál že MM prostě už nestačí 🙂 Na rady typu.. nedostatek živin bych nedávala.. kdyby bylo v mléce živin nedostatek miminko se také ozve,popřípadě to dožene. 😉 Mimochodem maličká je zdravá narozdíl od některých vrstevníků zdravá jako rybka a na nedostatek živin nevypadá ale to je jen náš příklad..svůj názor nikomu nevnucuju.

peroli
16. zář 2010

@petrush100 myslím, že to je hodně individuální... záleží dost na tom, jak často to miminko papá a jak přibírá... pokuď přibírá třeba okolo třičtvrtě kila / kila za měsíc tak ten příkrm myslím že až tak nutnej není... pokuď ale třeba vyžaduje papání i 10x a víckrát denně (i přesto, že dobře přibírá) tak pak už je ten příkrm asi na místě..

já kojila plně do 11.měsíců a Fifíšek přibíral třeba i kilo a čtvrt za měsíc... pak jsme ale najednou ze dne na den přestali kojit a byli plně na sunaru... to jsem ale udělala "schválně", protože se mi začínalo tak jednou za měsíc stávat, že jsem měla jako kdyby jednodenní chřipku... strašnou únavu svalů až to skoro i bolelo, občas do toho i teploty nebo zimnice... jak jsem ale přestala kojit tak to ustalo...

terrestriss
16. zář 2010

kojila jsem plně do 7mi měsíců. po ukončení 6tého měsíce jsem zkusila dát povařenou rozmixovanou mrkev, hokkaido, brambor, pastinák... ochutnávala, neco snedla, ale moc toho nebylo. ono si to miminko stejne řekne samo. je ale dobré, když mu něco po půl roce nabídneš. buď si dá nebo nedá, rozhodně ho nepřinutíš a ani by to nebylo dobré 🙂
malou jse kojila do 20ti měsíců, celkem hodně, přitom jedla příkrmy, ale většinou jen malé porce. podotýkám že neznáme nemoc nebo brát třeba ATB. pravda je štíhlejší ale plná energie a doktorka nemá výhrady.

janneke
16. zář 2010

To je celkem individuální, vsaď na svou intuici a uvidíš.
Já kojila plně do 6. měsíců, pak jsem začala s příkrmy, ale to bylo vždy minimální množství. Dcerka víc jak pár lžiček prostě nechtěla. Rozjedla se až kolem 8.-9. měsíce, takže v tu dobu se snížil i počet kojení.

kubaka
16. zář 2010

Obecně se doporučuje a obvykle to tak i prakticky vychází po 6 . měsíci začít nabízet miminku pevnou stravu. Dítě se pomalu rozjídá, ochutnává po lžičkách a během druhého půl roku se pomalu přechází na pevnou stravu. Když začnou růst zuby -(což je obvykle kolem půl roku), když dítě donese ručičkou něco samo do pusy a má tendence se krmit, když začne chtít kousat piškot, kůrku chleba, začne se natahovat po lžičce a otvírá pusinku, pozoruje dospělé a chce taky, má potřebu častěji pít MM - to jsou signály, které je dobré sledovat.
Kolem půl roku už jim přestává stačit kojení, protože mají i hodně pohybu a tu energetickou náročnost už MM nepokryje. Taky se docela může stát, že budeš v půl roce tak vycucaná a vyšťavená, že přikrmovat bude holá nutnost 😝 😅

petruna
16. zář 2010

je to fakt hodne individualni, podle toho jak dite pribira, jak se hybe...

co vím, tak se všude doporučuje půl roku.
Mě syn přibíral málo (plne kojenej) a před dovršením půl roku se plazil, tak mi dr. doporučila, že už mu příkrm můžu dát, že už hodně spaluje a mlíko mu nestačí.
Jako prvorodička jsem se snažila hodně věci dodržovat 😀 , tak jsem synovi chtěla dát nejdřív dvě lžičky a šlus, jak se doporučuje, ale on první mrkvev (mrnava sklenicka hami tusim) snedl vsechnu a byl z toho dost nadsenej, tak jsem mu dala vse a trnula, jestli ho nebude bolet bricho a dobry...takže tesne pred 6 mesicem jsem začla se zeleninou a pak s mlecnou kasi vecer.

ale myslim, ze to je fakt dite od ditete...jen píšu svou zkušenost. 😉

vojtisek2007
16. zář 2010

Ahoj, tak jsem dceru plně kojila do ukonč.9měsíce, pak když nás viděla při jídle dělala jak kdyby týden nejedla a vyloženě chtěla taky, jak jsem jí dala ochutnat něco "nového" a do měsíce bylo po kojení....takže plně kojit do té doby dokud to dítěti stačí, moje pediatrička s tím byla naprosto spokojená....malá nabírala dobře....

nejinka
16. zář 2010

Max půl roku. Pak už se musí dát příkrm, protože mlíčko nestačí.

martaska78
16. zář 2010

Ahojky já skoro plně kojím doteď, malá tedy ráda ochutnává, ale aby snědla celý svý jídlo to ne. A popravdě jí to moc nechutná, tak sní 2-3 lžičky a konec. Doktorka říká, že je vidět že nestrádá (už má 12 kg) 😀 . Tak pokud to mímu stačí, tak ho koj a dávej mu jen ochutnávat, aby se naučil žvýkat 😉 .

spagatice
16. zář 2010

Já jsem se rozhodla podle malého. Začala jsem mu dávat příkrmy po pátém měsíci, protože bylo vidět, že mu mléko už nestačí. Častěji pil, když jsem jedla já, tak na mě pořád koukal a různě při tom nadával 😀 . Od začátku jí moc pěkně. Sní všechno, co mu dám. Teď už dostává tři jídla za den. Ale klidně by snědl i to naše. Je velký jedlík 😉 , i když na to nevypadá, má sotva šest kilo 😖

neumisa
16. zář 2010

já jsem kojila obě děti plně do šesti měsíců, pak jim mléko přestalo stačit a pomalu jsme přecházeli na příkrmy.