Jak docílit, abych měla více mléka?

hackermartinka
6. zář 2007

Ahoj, chtěla bych váš požádat o radu. Mám skoro šesti týdenního syna a zdá se mi, že mám méně mléka. Měla jsem zánět prsu s horečkami, a musela jsem malému dát párkrát Nutrilon. Od té doby se mi zdá, jako by nechtěl pořádně z prsu pít. Pije, jenom když mu to pořádně teče. Ráda bych nějak docílila toho, abych měla více mléka. Někde jsem slyšela, že pomáhá častější přikládání k prsu. Můžete mi kdyžtak poradit i další tipy? Dík

karotky
6. zář 2007

Mě se začalo ztrácet mléko kolem 4.týdne a jakmile toho moc neteklo,ten můj lenoch už taky neměl zájem(kojila jsem přes kloboučky,protože jsem měla ploché bradavky).Za týden bylo po mléku.Držím palce ať se to zlepší.Třeba někdo poradí. 😉

ronie
6. zář 2007

hac zkus mezi kojením odsávat-to stimuluje tvorbu 😉

schnek
6. zář 2007

Ahojky,
taky jsme se stím prali, ale nakonec jsme na UM, ale dost mi pomáhalo, když jsem si odspodu promasírovala prsa. Ono se mi pak ještě mlíko na chvíli spustilo.

kocurek
6. zář 2007

Dbej na stravu, kterou jíš, to dělá opravdu hodně. Mě pomáhá i čaj pro kojící matky od LEROSE. Taky jsme měla stejný pocit, ale vše se spravilo, začala jsem vařit úplně jinou stravu, piji čaj a malému už je 5,5 měsíce a stále jen kojím! 🙂

rozak
6. zář 2007

Marti kloboučkům se raději vyhni. Před kojením nahřát prsa teplou žinkou nebo plínečkou. Snaž se několikrát během kojení střídat prsa, pokud bude malej spinkat a mít delší intervaly, neboj se sama nahřát prsa a ručně odstříkávat já tím prokládala kojení - dělala jsem intervaly asi po 2 hodinách- můžeš si to i schovat do vyvařené kojenecké láhve do mrazáku - vždy do té láhve přiliješ tu další várečku. Neboj mlíčko se tvoří až při kojení a množství odstříkaného neukazuje, kolik ho tam je. Myslím, že ruční odstříkávání je lepší než odsávačkové - pokud to není drahá elektrická s přerušovaným tahem, tu pak mají některé maminky nasazené i mezi kojením. Taky je nejdůležitější kojení v noci, pokud malej spí, zase prsa "mordovat" sama. A hlavně být v pohodě, dostatečně jíst a pít. Pokud má Martínek 6x počuranou plínku/den, mlíka má dost a to si počítej, pokud na tebe budou útočit s umělým mlíkem. A hlavně žádné diety a omezování tvé stravy, kojení pak bude nejlepší dietou. Hodně štěstí a držím pěstičky, ať se rozkojíte 😉

schnek
6. zář 2007

Moc pěknej článek o kojšení a problémech s ním byl v minulým čísle Máma a já

honzina
6. zář 2007

hackermartinka, já teda už od narození Toníčka jen odsávám (nechtěl se přisát, moc jsme se s tím trápili, takže odsávání bylo jediný řešení, jak "kojit").
A ze zkušenosti vím, že po zánětu jsem vždycky měla MM v tom prsu míň (i když odsávám pořád stejně dlouhou dobu). Zrovna tak i teď, v šestitýdnech, bez zánětu, jsem měla toho mléka taky míň (někde jsem četla, že prý právě kolem toho šestého týdne produkce MM může klesnout, asi poklesem hormonů či čeho, ale pak se to zase spraví). Můžu to potvrdit, zase mám MM až až. Ale chce to vydržet a neklesat na mysli. Hodně pít a věřit si. 😉

johanda
6. zář 2007

Hackermartinka - v 6 týdnech jsem měla stejný problém, přikládala jsem klidně i co půl hodiny. Koj hodně v noci, já jsem malou budila po 2 hodinách a v té rozespalosti neprotestovala. Pokud budeš muset přikrmovat, dávej UM raději po lžičkách nebo stříkačkou, z láhve raději ne. Přeji ti, aby se mlíčko rychle vrátilo tam, kam patří 🙂

hackermartinka
autor
6. zář 2007

děkuju všem, budu zkoušet...snad t bude brzy v pohodě.

sokolka
6. zář 2007

Ještě mám jeden typ. Zkus si uvařit klasickej urologickej čaj. To moc pomohlo mojí mamce. Poradila jí to jedna sestřička v nemocnici a mamča kojila brášku až do 2let. Přeji hodně úspěchů.

gedren
6. zář 2007

Kdysi jsem tady zalozila diskusi "Jak podporit tvorbu mleka?", pokud ji najdes, tak tam je spousta tipu.

Doporucuju zejmena hodne jist, hodne pit, a hlavne mi pomohlo piti kvant melty (nebo vitakavy - to je instantni totez), pri krizi jsem pila litr denne, pozdeji pul litru. A fakt pak bylo mlika kvantum 🙂

niega
7. zář 2007

Dost informací najdeš v té knížce, co je u očkovacího průkazu. Určitě to chce často mímo přikládat, během kojení střídat prsy. Taky z vlastní zkušenosti doporučuju čaj pro kojící matky od Lerosu (obsahuje jestřabinu, která zvyšuje tvorbu a uvolňování mléka), no a samozřejmě taky přísun tekutin 2-3 litry denně. Anebo nahlédni na stránky Laktační ligy www.kojeni.cz - je tam i horká linka nebo seznam laktačních poradkyň v jednotlivých regionech. Vydrž a nevzdávej to! Držím palce.

anatanka
7. zář 2007

Martinko,
krmila jsi ho UM z lahvicky? Neni to moc vhodny, protoze mimca u toho zlenivi a pak uz tolik nechteji sat z prsu, u lahvicky totiz nemusi pouzivat jazyk a v tom je ten problem. Celkove ale, jak se zacne s UM, tak maminka mliko drive ci pozdeji ztrati. Ja na to taky doplatila, ale nastesti jsem se zase rozkojila. Chce to opravdu co nejcasteji kojit a odsavat, i kdyz treba uz nic netece, hlavne neprestat prsta stimulovat. S mlickem je to tak, ze nabidka se zvysuje s poptavkou 😉

jajule
7. zář 2007

Ahojky,taky jsem měla ten samí problémek,mám dvouměsíčního syna a kojení mu opravdu nestačilo ☹ tak jsme na příkrmech z lahve a kojíme přes kloboučky a neni problém ani v jednom krmení 😉 .Musíš opravdu přikládat ale já ze své zkušenosti můžu říct,že přikrmuju ob kojení a dělá se mi mléka více.Tak držim palečky at je to dobrý 😉 .
Jitka

hackermartinka
autor
7. zář 2007

Anatanka - no, Um jsem mu dávala z lahvičky, asi to opravdu bylo tim. Prostě se mi ted i stává, že malého krmim z obou prsů, ale po nějaké době už v prsou nic nemam a malý brečí hlady..takže přikrmovat musim 😒 Ale hlavně že je pak spokojenej. Doktorka nám říkala, že když už nic neteče, tak nevadí, když mu tak jednou denně dám i ten nutrilon..ale přikládam přikládam, tak snad...Joo ještě, nevíte, za jak dlouho by se to mohlo znovu víc rozběhnout?

luciass
8. zář 2007

ahoj,

asi u vas nasoupil rustovej spurt 😉 byva kolem 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce, je to různé, ale do týdne by se to mělo srovnat

doporučuju kojeni.net "databaze otazek a odpovědí" tam určitě najdeš spoustu odpovědí 😉

držím palce a neboj, srovná se to a budete jen na MM, hlavně si věř 😉

hackermartinka
autor
18. zář 2007

ahoj, tak už jsme to tak nějak překonali. Konečně mam zase mlíčka dost a kojim plně. Díky za rady

sonije
18. zář 2007

hackermartinka
My nekojíme od 10 dne, tak yjsem měla pocit, že se mi mlíčko ztrácí, šli jsme k doktorce na zkušební kojení, zvážila ho před a po a zjistila, že nevytáhne nic. Taky jsme používali kloboučky a trochu mlíčka v nich vždycky bylo.. Jenže malej nevytáh nic.. Ale nechci tě strašit. Zkus si njít laktační poradkyni ve tvém městě na www.laktacníliga.cz. Měla by ti poradit.. Já se o ní bohužel dozvěděla až po přechodu na UM. Jinak před kojením rozmasírovat prsa pod teplou sprchou nebo dát teplý obklad, vypít teplý kojící čaj, mimču trochu odstříknout a přisát.. To že nemáš mlíčko poznáš snadno tak, že ti bude řvát i po hodině přisátí (to jsme prožili my). Držímm palce🙂

luciasx
5. kvě 2010

Ahoj holky, máme 2měsíční holčičku a jsme nyní na tom samém problému. Nevím, zda se mi mlíčko už ztrácí, nebo ho mám řídké. Už se mi ani tolik ty prsa nenalívají jako dříve, malá saje 5min a potom se odškubává a pofňukává a to přitom jím a nestále něco uždibuji. ☹ Paraďte mi, jak mám docílit toho, abych měla opět hutné mlíčko?děkuji

iluss
5. kvě 2010

Luciasx: já mám 11-měsíční dceru a stále kojím. Musíš hodně pít - čistou vodu, čaje pro kojící (nejlepší je od Lerosu), přikládat malou co nejčastěji, střídat obě prsa. Největší produkce tvorby mléka je v noci, takže když se ti malá v noci nebudí hlady, tak si naři´d budíka a každé 2 hodiny odsávej (vím, je to náročné a ráda by ses určitě vyspala, ale fakt to pomáhá a za tu chvilku nepohodlí ten výsledek stojí).

luciasx
18. kvě 2010

iluss: tak myslím, že už se nám to srovnalo. Měly jsme režim po 3h, ale teď dám malé, jak si řekne (dřív), prsa se mi začala zase pekně plnit🙂 Děkuji 😉

svija
13. lis 2011

Ahoj, vkládám sem jeden tip z akupresury, jakými body lze zvýšit produkci MM: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/tradicni.... Třeba to někomu pomůže 🙂 .