Jak jste začali odstavovat?

lenkakr
12. čer 2008

omlouvám se jestli už tady takové téma je, ale nenašla jsem ho. prckovi bude za měsíc rok a už ho kojím jen večer, přes noc (1-2) a ráno.
chtěla jsem se zeptat jakou dávku jste začali vynechávat jako první. nevím jestli mu dávat večer UM, v noci se mi moc připravovat nechce a hlavně malej ještě není naučený pít UM. mudr mi říkala ať mu dávám k snídani sunar. jenže já mu připravím ze 60 vody a on to pije jako čaj 2 hodiny.
díky za rady

amina
14. čer 2008

Leni,
tak já začala vynechávat ranní dávku (od 14 měsíce), nahradila jsem ji normální snídaní a po čase spešl mlékem od Nestlé (na obyč. Sunar reaguje alergicky). Ráno ho vypil tak čtvrt litr.
Kojení po večeři jsem vysadila asi po dalších 14 dnech. Normálně se navečeřel (my mléko na noc nikdy nedávali, jedl buď sýry s pečivem nebo teplé jídlo) a poté jsem ho dala spát.
Odstavení proběhlo úplně nenásilně, nikdy se po mě nesápal, zkrátka zalehl a spal. V noci se mi občas budil, ale dala jsem jen dudlu a počkala, až se uklidní sám.
Prostě v klídku, to spíš já měla problémy, jak nalitá prsa zvládnout.

lennis
19. čer 2008

Ami, tak to máš super, já se snažím odstavit už 2 týd a vždy to skončí u prsa, večer dávám po jídle flašku, dneska jsem zkusila i flašku v noci, vůbec se o tom se mnou nechtěl bavit 😉 , naštval se a chtěl jen moje mlíko, večer vypije mlíko a stejně se sápe na mně a řve tak dlouho, dokud mu ho prostě nedám, přidává na intenzitě, slzy jako hrachy, rudne, fialový a já vyměknu, takže já budu kojit asi ještě dlouho 😵

syrael
20. čer 2008

My jsme zacali odstavovat pred tydnem. Vynechavam vecerni kojeni, takze kojim uz jenom rano. Misto vecerniho kojeni davam Sunar, pekne si ho behem pul hodky vysos a je spokojenej. Jenom jsme museli objevit hrnecek s brckem, ze kteryho to chce sosat - mame Nuka...Jinak pozor na to, ze se vynecha davka kojeni a nahradi se jenom jidlem. Decko musi dostat nahradu tekutin adekvatmi tomu, co bylo zvykle vysosat. Zkratka tekutiny se musi nahradit. Taky mam rezani v prsou, nalito atd, ale nic dramatickyho. Tak za tyden chci skusit vypustit uz i tu ranni davku, jenom nevim, jak bude boban trpelivej, nez mu udelam Sunar, asi me uda Jamile stehlikove za tyrani🙂

lennis
20. čer 2008

Syr, jenže ten můj vypije mlíka kolik chce a pak chce stejně prso, začne se sápat, bulet, vřískat, rudnout, fialovět a vyčítavě se koukat, proč mu to nechci dát .... mlíko dostává už od narození, neměla jsem moc vlastního, takže večer dostával jednu dávku z flašky, pak kaši a teď zas mlíko, už jí téměř vše, nebo spíš vařím tak, aby to mohl jíst, nic mixovanýho nechtěl ani vidět a pak se sápal mo mým jídle, takže jsme najeli na normal stravu, ale uzpůsobenou, ale toho prsa se prostě nechce pustit!!! Lezou mu dole 2vojky zuby, takže v noci je to jediný, co ho uklidní, takže já odstavení asi zase odkládám ☹

nelis
3. črc 2008

lennis, asi budu mít stejný problém! 😀 Leonka je prsofilka!! Kojím už jen jednou v noci + snídaně, ale teď v létě si někdy vyřve prso i přes den, jen na žízeň. 😵 Začala mi dělat přesně to, co jsem nechtěla, tj. sápe se mi do výstřihu, stahuje mi tričko a nedá pokoj, dokud nedostane. 🙄

j.a.n.u.s.
6. črc 2008

Hoky, neblbnete...neodstavujte v lete!!! Vzdyt ty vase mrnata maj ty kozy furt pred ocima...pockejte az do te doby nez budete nosit neco co je zakryje...mam stejny problem!!!!! ☹ ☹ ☹

j.a.n.u.s.
2. zář 2008

Hele, leto v cudu a ja se chystam na odstav...a ona moje zizalka to citi nebo co, a saje o to vic...jsem uz vycerpana...me nevadi kojit v noci, to pije jen jednou a ja pak rychle zaberu takze no problem, ale nejvice mi to dela problem pres den, presneji receno dopoledne...to nic neudelam a mala se mi furt sape na kozy! Volala jsem na linku kojeni, ale nic noveho mi nerekli...odvedte pozornost...hahaha...to vubec nejde! A snazim se...ale ňuňu je ňuňu a kdyz teda neni tak rev, vycitky, slzy vzteku...

Holky potrebuju radu, bo fakt uz nemuzu....

ivkan
4. zář 2008

Ahoj, píšu z přihlášení mé švagrové, která je teprve těhotná, ale já už mám 16-ti měsíčního prcka a právě jsem také odstavovala. Rada bych poradila mamince,která má problém s odstavením svojí holčičky.Já jsem to dělala tak,že jsem začala s odstavováním v noci.Teď jsem kojila 2krát za noc a později jen jednou a pak jsem mu,když chtěl dala čaj a začala mu říkat,že už mlíčko vypil a tak jsem pokračovala i přes den.Pořád mu opakovala,že mlíčko vypil a zkusila mu udělat kakao a on ho pil,ale jen přes den v noci jsem mu dala jen čaj.A odstavený byl za týden,ale to záleží na tom jaký ten mrňous je.A vnoci to chce vydržet a trvat na svém.Přeju hodně štěstí a velkou trpělivost.

radka.m.
4. zář 2008

ahoj holky,taky si myslím,,že když neustoupíte a budete si trvat na svém,tak výsledek určitě bude.já jsem malýho odstavila od mléka v noci od 6měs.je pravda,že se někdy vzbudí,ale dám mu cucnout čaje,dudlík a spí dál.lenkakr.po roce dítěte už prý mléko být nemusí,pokud má dostatečnou mléčnou dávku,alespon jogurt...ale rozhodně dodržovat pitný režim.na stránce kojení v on-line poradně se maminy často ptali,jaké mléko nahradit po mateřským mléku,když děti odstaví po roce.laktační jim odpovídala,že po roce není potřeba dávat UM pokud mají dostatečnou denní mléčnou dávku,něco jiného asi je,pokud dítě mléko vyžaduje

niega
4. zář 2008

Januš, náš Edík taky furt vyžadoval kojení. Nesápal se, ale pokřikoval, tak jsem vždycky nakojila a byl klid (asi 30 minut). V půlce července se mi nahromadily služebky, Edík byl u mých rodičů vybavenej litrama odsátýho mlíka. No a z flaštičky to nechtěl (dřív jo). Takže pil MM vlastně jen brzy ráno, než jsem odjela, a pak večer před spaním, když jsem se vrátila. Takhle 4 dny po sobě. A tak jsem si řekla - fajn, nechceš mlíko, máš smůlu. Utla jsem kojení přes den, zbylo nám jen brzo ráno (vlastně v noci) a ráno, no a večer, pokaždý z obou prsou. Vzhledem k tomu, že denně sbaští půlku půlkilovýho bílýho jogurtu, nezaváděla jsem ani UM.
Ale Januš, je Ti asi jasný, že Edík škemral - hlavně když byly vedra. To přestal pít vodu kolem poledne, držel žíznivku, no a kolem třetí dostal pekelnou žízeň. A pít nechtěl ani za nic, jen pobrekával, teda hulákal jak na lesy, že chce mlíko. Ale já si řekla, že když ustoupím, roztočím spirálu s kojením a bude hůř. Tak jsem ho vzala do náruče a to pitíčko do něho doslova nalila. Měl řeči, ale já to ustála. Teď po měsíci a něco si už, mylsím, přivykl a neškemrá.

radka.k
2. říj 2008

Do roka jsem kojila fakt hodně, při usínání, v noci, ráno, přes den, když potřeboval uklidnit....prostě furt. V roce jsem řekla DOST. I doktorka mi řekla, že už je to spíš zlozvyk, že už mu tím nic zázračného nedávám. Uspávání do té doby bylo jedině u prsa, pak v noci se budil aspoň 4x a vyžadoval kojení. Jednou jsem ho dala do postýlky, ukázala plyšáky, že už taky dělají hají, dala jsem mu pusu, popřála dobrou noc a bez kojení odešla. Křičel, druhý den míň a míň a tak jsme se zbavili zlozvyku usínání jedině u prsa. Od té doby se v noci nevzbudí ani jednou! To je panečku krásné po roce se vyspat celou noc bez jediného vstávání! Denní kojení jsem taky ze dne na den ukončila, dávám mu jen ráno, a to proto, že jsem vyzkoušela UM, ale to prostě odmítá a myslím, že mléko by nějaké mít měl. Nebo mu stačí jen jeden jogurt denně?Tohle náhlé ukončení kojení má ale jeden velký nedostatek - absolutně mě nemůže vidět nahou! Jak vidí prso, hlasitě řve HAM HAM a ukazuje na něj. Ikdyž jsem oblečená, sápe se mi do výstřihu a rukou hledá bradavku, kterou potom mačká. Co s tím? Za jak dlouho zapomene? Mám odbourat i to ranní kojení?

kubaka
3. říj 2008

"I doktorka mi řekla, že už je to spíš zlozvyk, že už mu tím nic zázračného nedávám..."

Přesně tak Rako.k, konečně soudná řeč - tuhle se tu vedla vášnivá debata, jak je děsně důležité kojit 2,3,4 leté děti a co jim všechno v mléce dávají. Je to zlozvyk, psychický návyk, který se po roce fakt moooc špatně odnaučuje. Všechno, co kojením mohlo mrně dostat už dostalo a vše co potřebuje má z jídla. Když se kojí dlouho, vytváří se jen umělá závislost, fixuje se tzv. orální období, u větších chlapečků navíc kojení už zasahuje do sexuálního vnímání, které se začíná probouzet - zjednodušeně řečeno (mám mezi kamarády i v rodině psychology - takže jsme to probírali ze všech úhů, není to blud ani kec)
Kdyt odstavujete kolem10-11 m, jde to přirozeně úplně samo a dítě po prsu ani nevzdechne. Proč?? Právě proto, že ho bere jen jako obživu. Takže když postupně nahrazuji jedno kojení jídlem, nemá potřebu. Nemá z toho ještě takový rozum jako chodící batole 😝
Nejlepší je začít v těch 10m. a nechat plynule kojení vyšumět během měsíce. Já jsem musela skončit už v 9. kvůli svým zdravotním problémům a šlo to bezva. Nejdříve přes den nahrazovat mléko jídlem, zůstávalo večerní, noční a ranní, ale protože ráno bylo už mléka málo, odpadlo i to, dostal lahvičku s Nutrilonem, který vypil naráz. ZBylo tedy jen takové cucání nad ránem, kdy bylo mléka už tak málo, že ho to prostě přestalo bavit a jednoho dne už se nenapil. A moje prsa byla tímto pozvolným úbytkem spokojená. Ani jsem to necítila.
Dodnes má v 19.m nad ránem láhev mlíka to je vše. 😎 Vyspíme se báječně. Držím palce všem odstavovatelkám. Je to vážně úleva - hlavně fyzická. I když kojení je tak krásné... 🙂 😵

kalu
3. říj 2008

Taky stále kojíme- hlavně večer před spaním ( zlozvyk ) a v noci jednou až dvakrát . Přes den je to různé- někdy si celý den nevzpomene,někdy začne hrozně loudit,tak jí dám.
Taky jsem přemýšlela o pozvolném odstavování,protože poslední dobou už se cítím vyčerpaná a sklátí mě už kdejaká choroba (angína,chřipka,rýma,stálé pobolívání v kru atak..)- holt asi taky ta imunita dostává zabrat.Taky ale pořádně nevím,jak na to. UM zásadně odmítá,zkoušeli jsme všechny možné vzorky mlék a všechno s odporem plive, ale mléčné výrobky baští- má ráda jogurty,sýry, občas tvaroh, máslo, tak jednou dvakrát týdně večeří kaši , tak snad by to šlo už bez mléka, co myslíte ?
U nás bude nejhorší to usínání bez kozy a v noci- to tahá opravdu vydatně z obou dvou koz, když jí ale nabídnu pití,tak je hysterická a chce jen tu kozu. Tak to bude u nás ještě boj !!!
Jo, a ještě se chci zeptat- kamarádka (mimojiné por.asistentka) mi zase říkala, že nemám odstavovat na podzim, v období chřipek a nemocí, ale spíš až na jaře, abych malé ještě dávala přes zimu protilátky, aby nemarodila.......
Co vy na to ?

kubaka
4. říj 2008

Ahoj kalu - když je jí už rok a půl, tak má dávnou svou vlastní imunitu vybudovanou. Vypadá to, že trpí hlavně tvoje imunita 😒 . Holčička předpokládám jen kvete 🙂 Takže si myslím, že už jí nijak neochudíš, když to utneš. Mě se ohromně ulevilo fyzicky. Teď to bude asi těžké, je to fakt zlozvyk. Ale vypadá to, že mléčných jídel má dost - hlavně jogurty. Takže rozhodně strádat tělesně nebude.
První syn od roka taky mléko vůbec nechtěl ani vidět . Jen jogurty, tvaroh, kaše atd. Doktorka říkala, že to stačí. Je zdravý a kosti má dobré. Mléko v té základní podobě je potravou nemluvńat, když jí už vše ostatní, obejde se bez něho. Ten můj malý je ale mlíčňák, takže mu jedno mlíčko v noci chutná. Je to už taky zlozvyk, ale mě to nijak neomezuje a když vycucne lahev, spí jako dudek. Tak uvidím, jak ho to dlouho bude bavit - to jen pro ilustraci, jak jsou děti různé.
S odstavování takhle starého poupátka zkušenost nemám, ale hodně maminek psalo, že pomohlo, kdy odešly spát na týden vedle a staral se tatínek. Když děti necítily pach mámy a mléka, nedráždilo je to. 😉 kámoška takhle odstavila dvouletého cvaldu.

johanda
4. říj 2008

Kalu,pokud tě sklátí kdejaká infekce, odstav. Kojení fyzicky vyčepává - ostatně s horečnatým onemocněním (angíny, chřipky) se stejně kojit nedoporučuje. Kámoška má pravdu s tím odstavováním na podzim, děcku předáváš vlastní antigeny (základní imunita se buduje cca 3 roky a pak ještě dalších 7 dolaďuje), ale nedělej to na úkor vlastního zdraví.

radka.m.
4. říj 2008

ahojda,tak malý na mně začal být fixovaný kolem 8-9měs,vyhrnoval mi triko a každou chvíli chodil ucucávat,tak jsem začala jenom odsávat,ted mu bude rok,tak končím i s odsáváním-to nejdůležitější už dostal.byla jsem dost překvapená,že v MM je dokonce minimum vápníku,obyč,jogurt má toho vápníku prý daleko víc!taky si myslím,že po tom roce je to už jenom zlozvyk,jde především o to,že matky jsou hodně fixované na děti,oni ty děti by to kolikrát brali daleko líp,než ty matky,že? 😎

suki
5. říj 2008

Tak to naše malá se odstavuje sama 😀 , přes den se odstavila naprosto nenásilně úplně dobrovolně sama...a v noci se budí max 2x, tak tomu nechávám volný průběh, však ona se prostě jednou nevzbudí a bude to 😀