Jak jste zvládly odstavení miminka?

barnie
1. lis 2011

Ahoj maminky,

ráda bych znala vaše zkušenosti s odstavením miminka - hlavně mě zajímá, jak jste to vůbec "provedly", jak to nesl váš prcek a taky bych ráda zjistila, jak jste to nesly vy? Mám holčičku, která bude mít brzy 14 měsíců, a protože plánujeme druhé mimi, pomalinku se chystám na den "D", až vezmu své malé princezničce prso. Strašně se tomu bráním - ale zřejmě to bude brzy nevyhnutelné. Naše malá se prsa velmi dožaduje - občas ještě i přes den a hlavně v noci nepomáhá ani pitíčko, ani dudlík, objetí nic...dokud jí nedám prso. Díky za odpovědi.

mishela_v
1. lis 2011

Naše malá je odstavená čerstvě - cca 14 dní. Je jí 18 měsíců, asi dva měsíce už jsem ji kojila jenom v noci, přes den se odstavila úplně bez problémů. Ale přesně, jak píšeš, když se v noci vzbudila, nepomohlo nic, jenom prso. Jenže nakonec i to kojení přestalo fungovat jako uspávadlo a S. se vztekala i po nakojení z obou prsou, protože nemohla zabrat a budila se takhle třeba třikrát za noc (což jsem dřív neznala). A tak jsem se rozhodla jí prostě nedávat. Umělé mléko, čaj ani dudlík u nás v noci nefrčej, takže když se vzbudí a volá mě, tak jí řeknu, ať udělá hají a dělám pššš, a když to nezabere, chvíli pochovám, řeknu, že mlíčko není a položím do postýlky. Někdy si ještě chvíli popláče, ale pak prostě dřív nebo pozdějc zabere. Je to trochu kruté, ale jiná cesta mě nenapadá. Spaní je lepší, už někdy spí i celou noc. Trochu mi to kojení chybí, přeci jen jsme to táhly takových měsíců, ale je to úleva...

eloana
1. lis 2011

Ahoj ja odstavovala pred mesiem----16m syn usinal jedine u prsa
Prvni noc horor, malej rval mel amoky....v noci se probudil rval rval a rval.... druha noc byla lepsi -sice jsme sli spat kolem 24 hodiny, ale usnul... druhy den zacal rikat,ze ma maminka auuu a mlicko je ble....
nyni po mesici si na prso nevzpomene jen si ho pri usnuti drzi🙂) ale stale mame trosku problem vecer usnout -vetsinou ho nosime. Vcera usnul sam, ale musime chodit az je dost unaveny kolem te 22hodiny- driv to proste neklapne...
Umele mleko nece, dudlik si nevzal
jak pise mishela je to trosku narocnejsi, ale uleva je- malej byval prisaty nekdy pulku noci🙂))
musela jsem s nim jednak jak se zavislakem

fifa79
1. lis 2011

Ahojky, nevím jestli ti poradím, ale já jsem to nechala tak trochu na malém.Kojila jsem ho 28 měsíců.Kdykoliv si řekl, nedělalo mi to problém.Je pravda, že v noci se mi nebudil a krásně spinkal.Jediný problém byl při usínání.To jsme zvládli tak, že jsem mu změnila usínací rituály.Četli jsme si,poslouchali pohádky.Ze začátku jsem mu dala obyč. mléko do flašky....protože ji v životě neměl, byl z toho nadšený a v poho usnul.Další den už nechtěl ani mlíčko z lahvičky a prostě u pohádky usnul.A od té doby v pohodě.Mlíčko nevyžadoval, jen se zeptal. Na to jaký byl závislák to zvládnul perfektně....bez pláče,histerie.Horší to bylo se mnou.První den jsem byla šťastná,že už nekojíme a v pohodě jsme to zvládli, ale už druhý den mi ten kontakt s miláčkem moc chyběl...i jsem si to obrečela.

andy.ce
2. lis 2011

Já odstavila ve 13 měsicích. V noci mě budil fakt ssnad každou hodinu a půl, tak jsem si řekla dost. Jednu noc jsem mu dala v noci z prsa 2x, další už jen 1x a pak už vůbec. vždycky když se probudil, tak jsem ho buď chvilku nechala bez ničeho a on za chvíli usnul nebo jsem mu dala ten dětský granulovaný čajík. Jinak náš vůbec nechtěl UM a přežil to i bez mléka, jen jedl hodně jogurty a tvarohy a pribiňáky. A teď mi v noci vypije 1-1,5 litru slabé šťávy s vodou, ale to jsem založila jinou diskuzi 🙂

andelka
2. lis 2011

My jsme končili s kojením ve 13měsících, v té době už jsem měsíc kojila jen večer před spaním. Od 7měsíců jsem postupně ubírala kojení s tím, jak přibývaly příkrmy, takže kolem toho roku už bylo jen kojení ráno (v 11měs. nahrazeno snídaní a UM), večer před spaním a v noci (pokud se vůbec vzbudil). vzhledem k tomu že odstavování bylo hodně pozvolné, snášeli jsme to dobře, prcek i já. Jen potom jsem pila 14dní šalvějový čaj, první den jsem cítila plnější prsa, ale další dny už vůbec. V té době syn pil krásně cokoliv z hrnečku s pítkem, UM jsem měla vyzkoušené, jedl i jogurty, tvaroh...od 15měsíců mléčné kaše z kravského plnotučého mléka, takže s pitím UM nebyl problém, dávám jeden, max, dva hrnečky denně.
Jinka to večerní kojení skončilo tak, že prostě jednou už nedostal a šel do postýlky bez toho. Stejně neusínal u prsa, ale až potom v postýlce.

ja.na81
2. lis 2011

Ja prave pred tydnem kojila naposled 🙂 Bylo to, jak bych tak rekla, nase spolecne rozhodnuti s prckem 🙂 Uz se kojil jen nad ranem a jednou odpoledne. To odpoledni vypustil uplne sam od sebe, proste jeden den jeste chtel a druhy uz ne. To kojeni brzy rano bylo hlavne z me pohodlnosti, protoze on pak jeste vetsinou usnul a hodku jeste spal... jenze ty posledni dny uz to tak moc nefungovalo, tak jsem proste nedala a hotovo 🙂 Kricel jen ten jeden den a pak uz si ani nevzpomnel. Akorat teda nocni odstaveni bylo rozhodnuti pouze z me strany, kdyz bylo malemu 11 mesicu - budil se v te dobe opet kazde 2 hodiny a to uz jsem proste nezvladala... tak jsem jedne krasne noci rekla ne! To bylo kriku! Ale vydrzeli jsme a tak po tydnu uz to bylo v pohode. Ale hlavne musis byt opravdu rozhodnuta ty, ze to chces a vytrvat, i kdyz prcek krici 🙂

pejtho
27. bře 2012

Ahoj holky, ráda bych se vrátila znovu k tématu.
Dceři je 8 měsíců a je to typický závislák na prsu. Kojím 3x denně (ráno, odpoledne, večer) a v noci. Do toho má 3x denně příkrm a večer před spaním kaši....
Problém je s nočním kojením-malá se budí snad každou půl hodinu a v podstatě nemám šanci jí prso ani vzít. Usne mi jen u prsa (jinak šílený řev), spí třeba hodinku a pak už vyžaduje celou noc téměř nepřetržité kojení, takže spí s náma v posteli a když se jí pokusím prso vyndat, abych se alespoň mohla otočit na druhý bok, tak začne do 30min kňourat a zase se prsa dožadovat....
Vím, že jsem udělala chybu v tom, že jsem to takhle dovolila-ale bohužel stalo se.
Normálně bych se s tím snad nějak srovnala a ty probděné noci přežila. Jenže jsem zjistila, že jsem znovu těhotná a už to prostě nějak nedávám....
Zkoušeli jsme už všechny způsoby, ale zřejmě budu muset malou úplně odstavit.

Chci se tedy zeptat, jak postupovat, když kojím teď 3x a pak v noci....Malá mi nechce žádné UM. Vyzvedla jsem si vzorky z lékárny, jenže všechno plive. Problém je také ten, že odmítá dudlíka a nechce pít z flašky (na vodu má pítko, to je v pohodě) jenže s dudlíkem jsme v koncích....

Mám trošku strach, jak odstavení bude probíhat-Když jsme s manželem zkoušeli jí prostě nechat a jen po 5minutách k ní chodit (chodil manžel, aby necítila ze mě mléko), tak to nezabíralo. Malá se hrozně kroutila, nenechala se od něj uklidnit ani v náručí, houpáním -nic. Nakonec jsem musela přijít já a to už se mi sápala po výstřihu a bylo to....no a druhý den mi říkala sousedka, že už na nás chtěla bušit, jestli jsme nenechali malou sami doma, nebo co se u nás děje....tak mám teď strach, když bude malá řvát, aby na nás nevolali sousedi sociálku 🙂

Nejradši bych jí zatrhla jen to noční kojení a přes den kojila dál-nechce se mi ještě přestávat. Jenže moc nevidím jiné východisko....☹

helulela
27. bře 2012

@pejtho Ahoj, to je těžká situace. Když to chceš řešit, asi se to neobejde bez nějakého razantního kroku a bez křiku. I když by bylo super, kdyby tady na to měl někdo nějaký super vyzkoušený trik. Já vlastní zkušenost nemám, staršího syna jsem odstavila bez problémů k oboustranné spokojenosti, u mladšího nás to teprve čeká, tam to tak jednoduché nebude... Jen jsem ti chtěla napsat pár poznámek k "chození" k malé. Intervaly mezi kontrolami by se měly postupně prodlužovat - např. 3, 5, 10, 15 minut a dál už stále po 15 minutách. Když za ní jdeš, zdržet se jen chviličku, říct něco ve smyslu: "Mlíčko teď nebude, teď se spinká. Maminka je vedle a zase se na tebe přijde podívat." Snažit se nevyndávat dítě z postýlky (někde se píše ani na něj nesahat), ale hlavně reagovat vždycky stejným způsobem, třeba promluvit, pohladit a zase jít. Když se u ní moc dlouho zdržuješ, někdy ji necháš, někdy pochováš, jen se tím křik posiluje a prodlužuje. Malá potřebuje prostor, aby si našla jiný způsob, jak se uklidnit a uspat... Není to metoda pro každého, musíš s ní souhlasit a vydržet. Když to uprostřed vzdáš, bylo to celé jen zbytečné týrání. Dobrá zpráva je, že to většinou trvá jen pár dní a každou další noc je to lepší a lepší. Myslím, že by se takhle dalo vyřešit jen noční kojení a ve dne bys mohla normálně kojit dál. Se sousedy je to těžké, ale při rozhodování by ses na ně neměla ohlížet.

evaviki
27. bře 2012

co sa tyka skoncenia kojenia, tak mas dve moznosti.. Bud odist na dva tri dni prec a v noci s nou bude iba tatinek, ten ju nenakoji 😀D alebo si natriet bradavky niecim, co jej nechuti.. kamaratka takto odstavila dceru, natierala si ich citronom.. 😀
a ak nechce mliecko z lahvicky s dudlikem, tak jej ho daj z toho, z coho ti pije vodu.. znamej dcerka tiez pila mlieko z pítka