Jak na to, abych měla lepší mlíko a malá přibrala?

korula
21. kvě 2014

Ahoj holky,
Potřebuji poradit, mám doma 16denní holčičku, včera jsme po týdnu byli na kontrole u doktora a tam jsme zjistili, že jsme nepribrali ani gram ☹ Je pravda, že jsem se bála jíst cokoliv, protože jsme měli bolení bříška. Myslím, že nepribirame kvůli tomu, že jsem jedla jen staré pečivo se šunkou, sýrem, pak oběd a pak večeři, zase staré pečivo s něčím. Během dne jsem vypila 2 čaje pro kojící od teekane a čistou vodu. Poradite mi, jak na to, aby malá pribirala? Abych měla lepší mlíko? Nechci prikrm pro malou. Tchýně mi furt cpe do hlavy, ať koupím prikrm ☹

maruja
21. kvě 2014

@korula Ahoj, já jsem pila Gravimilk, jedla tučnej tvaroh, jogurty a hodně pít. Pak jí taky hodně přikládej k prsu ať pije. Moje starší taky pořád brečela já jedla jen vše na vodě a stejně to nepomohlo,kapičky cvičení, nahřátý polštáře na bříško, nic. Až v polovině 4m se to upravilo samo. Nepřikrmovala jsem 😉

ircas1978
21. kvě 2014

zkus hodne polévky...to mi radila babca a me to pomhlo,hodne pít ... ale to co pises za jidlo behem dne mi prijde fakt jako nepestré...nevim...

berenika39
21. kvě 2014

Neboj se, mlíčko nemusí být "husté", ono se tvoří podle potřeb miminka. Kojené děti přibírají (protože tak i pijí) skokvě, někdy víc, někdy méně, ale jeden první týden bez přírustku na váze nemusí nic znamenat. Zatím si nedej radit - myslím od tchýně, kojení v prvních týdnech se ještě tak nějak stabilizuje, všechno se ladí podle potřeb malé. Klidně koj vesele dál, když malá chce a uvidíš za týden, dva. Držím palce.
p.s. váha u mudra je hodně orientační, protože u tak malého prcka je prostě na váze poznat to, jestli je zrovna najedená, vyčůraná, vykakaná....neboj.

zazana81
21. kvě 2014

Já jsem snídala ovesnou kaši (doma udělanou - ovesné vločky + voda a dohromady to uvařit) s banánem a jogurtem, je to výživné a zdravé. Při kojení se musí opravdu dost jíst, já to na sobě i cítila, měla jsem prostě hlad. Takže se neodbývej a tolik se neboj. Miminka bolí bříško ať jíš co jíš i když po něčem určitě víc ....

mysonek
21. kvě 2014

Myslím, že to že jíš málo nemá vliv na kvalitu mléka, spíš budou chybět živiny a vitamíny Tobě (což ale také není dobře), dítě si vezme co potřebuje. Je teda potřeba dost pít, to je pravda, když nebudeš pít tak mlíko nebude.. A pokud holčička dost čůrá tak má mléka dost a začne časem přibírat. Moje malá taky zpočátku přibírala málo, nejdřív 110g za týden, pak trochu víc, v 6 týdnech vážila 3700 (porodní váha 3100, z porodnice jsme šli s 2,9kg), no ale pak se to nějak zlomilo a začala přibírat skoro kilo měsíčně a teď je pěknej cvalík. Pokud malá nemá hlad a dost čůřá tak jí příkrm zatím nedávej.

hojda
21. kvě 2014

A máš přehled kolik ti malá pije? Nejdříve bych zjistila, kolik toho pije a pak řešila kvalitu.

hojda
21. kvě 2014

Ještě mě tedy napadlo, jestli malá tedy nekřičí hlady, když nepřibrala, určitě jsou to prdíky?

olusenka
21. kvě 2014

@korula já myslím, že stran Tvého mléka bude vše v pořádku. Potřebovala bys zvednout sebevědomí, aby sis věřila a byla víc v pohodě. Je hrozné, když někdo maminku od miminka straší nesmysly o špatném mléku, tzv. slabém mléku apod. a navrhuje dokrm. Slabé, málo husté apod. mléko mateřské neexistuje. Je to mýtus. I ženy v rozvojových zemích, které nemají pestrý jídelníček mohou a mají kvalitní mléko a kojí. To spíš Tobě bude něco chybět, vitamíny, minerály, ale prsní žláza to nikdy nepromítne do kvality mléka, "nedopustí" sníženou kvalitu, aby miminku něco chybělo, tak to prostě je. Říkaly mi cosi v tom smyslu dvě laktační poradkyně nezávisle na sobě. Dobré a důležité je kojit večer, ráno a v noci, to je nejsilnější působení hormonů na laktaci. A taky kolik má holčička počůraných plínek, myslím, že se udává asi 6 za den minimálně, pokud ano, tak jí mléko stačí. Však ono se to jistě rozjede, zlomí.
Pro Tebe je také dobré dostatečně pít, kdyby se Ti zdálo, že to málo teče, ona to nemůže z prsa vytáhnout apod., je dobré u kojení pít teplý čaj, pak se mléko lépe spouští. Já jsem teda příklad toho, že i když se pije hodně málo, kojit se může a mléka je dost. Ale ze mě si příklad neber. 🙂
A ještě poradím, když kojíš, užívej probiotika, to se přes mléko dostane i k ní a může jí to jedině prospět. Držím palce. A na tchýni nedej. Stůj si za svým. Koj tak často, jak si holčička řekne. Na začátku se doporučuje prsa střídat, později když se to ustálí, spíš už jen z jednoho prsa na jedno kojení, víc vypije zadního mléka, které je tučnější, a ne tolik předního (které teče na začátku kojení), které je spíš na žízeň, má víc obsahu cukrů, po kterém můžou být i víc prdíky....

gwennie
21. kvě 2014

já bych hlavne poradila pit a pit a pit... ja se soustredila hodne na jidlo, protoze se to porad zduraznuje, jak musi byt behem kojeni hodne bilkovin atd atd., a vypila jsem sotva 2l denne, a to bylo leto, takze se mliko tezko mohlo vytvorit. Ono na kojeni je spotreba energie cca 500 kcal na zacatku, coz odpovida prumernemu obedu, nebo rohlikum s maslem a syrem - takze energeticky opravdu vetsinou kazda zena tohle pokryje. Horsi s pitim. Je to minimalne 600-700ml navic, takze 2,5l je fakt to nejnizsi mozne minimum, na udrzeni laktace. A pokud je horko, nebo se hybes, o to vic, nebo pokud vazis vice, nez prumer (tzn. nad 60kg, tohle je pocitano pro 60kg zenu).... Dej si proste ke kazdemu kojeni jeden veeelky hrnek caje/vody, idealne pullitrak...

evulina77
21. kvě 2014

mlíčko je přesně takové, jaké potřebuje tvoje miminko. Nenech se rozhodit a nepřestaň kojit. Rozhodně malé nedávej žádné umělé mlíčko. To je cesta akorát k tomu, že do měsíce přestaneš kojit úplně. Doktorku neber uplně vážně, ze zkušeností vím, že o kojení toho většina moc neví...
Zkus malou častěji přikládat, hodně pít a nesmírně důležitý je si věřit. Pokud má malá dost počůraných plínek (aspoň 6 počuraných), není bez kojení víc než 4-5 hodin v noci, a 2-3 hodiny přes den není problém. Pokud ti v noci dlouho spí, začala bych na kojení budit a to platí i přes den. Ze začátku bych radila kojit spíš z jednoho víc a z druhýho míň. Ve předu je mléko víc na pití, na hlad se musí víc a déle sát. Taky malá může mít zelenou stoličku, to taky neznamená, že je to hladová stolice. Ta je hlenovitá, je jí málo a zapáchá.
Vydrž, vyplatí se to. Jinak doporučuju http://www.kojeni.net/ tam najdeš hodně praktických rad.

lucka662006
21. kvě 2014

Ahoj, vše je v pořádku, vydrž kojit, jestli to tak cítíš. Kojené děti někdy přibírají méně, někdy víc, skokově. Pokud se Ti zdá, že malá nebrečí hlady a nemá zelenou stoličku, vše je ok. Málo husté mléko je pověra, mléko se tvoří dle potřeby miminka, i vitamíny a minerály si od Tebe vezme, budou chybě spíše Tobě. Dobrá při kojení je melta, já ji pila a mimi přibíralo dobře, kojila jsem holku do 21 měsíců, druhého kojím stále, je mu 6 měsíců, a také měli při kojení a přibírání své období a vrtochy. Vydrž, vše je ok! a řekla bych v normálu🙂 Nedávej UM - já si vždy představovala, že prostě žádné UM neexistuje, ani jsem ho doma neměla.

korula
autor
21. kvě 2014

@olusenka a jaké probiotika bych měla brát? Určitě vyzkouším....

betelgeuzz
21. kvě 2014

Nemyslím si, že by tvoje jídlo mělo až takový vliv na kojení. A ani tvoje pití nemá až takový vliv, pokud málo jíš a piješ, strádá spíš tvoje tělo.
Nepíšeš ale, jak často kojíš, jestli si zjišťovala, kolik toho vypije. Možná by to chtělo laktační poradkyni, aby zkontrolovala techniku kojení. Já bych si na tvém místě pořídila kojeneckou váhu, abych věděla, kolik ti malá vypije. Mladší dcera taky nepřibírala, až podle váhy jsem zjistila, že vypije polovinu dávky, kterou by měla. Začala jsem odstávat a po kojení ji ještě dokrmovala stříkačkou tím odsátým mlíkem. To bych doporučila i tobě: zvýšit počet kojení, po kojení odsávat, aby se laktace podpořila a případně dokrmovat, pokud vypije málo. A taky doporučuji stránky kojeni.net, tam jsem našla spoustu rad.

korula
autor
21. kvě 2014

Holky moc vám děkuji za podporu, rady a názory...dneska se snažím od rána pořádně jest, snídaně, svačina,oběd, teď si dám další svačinu a pak večeři....uz nejsem tak nešťastná a budeme s malou bojovat 🙂 pít si myslím piji dost...cca 2hrnky čaje denně a 2litry vody čisté...zkusím vše co mi radite....malá se mi v noci budí co tři hodiny, opravdu je pravidelná a i po kojení když zmáčknu prso, tak mi ještě mléko teče...snad se to zlepší, myslím že i psychika musí být...jenže to 6neděli, jsem jak na houpačce...

pajamo
21. kvě 2014

Neboj, musis si vic verit 😉
Moje mela porodni vahu 4180, po 12 dnech neco malo pod 4 kg, tak jsme sli za tyden na prevazeni a mela skoro5 😀 a casem jez vsechno, nebo se z toho zbalznis, ja kojim uz 9 mesicu a jist jen stare pecivo, to by mi hrablo.

andelka
21. kvě 2014

Já bych taky počkala..koj co nejvíc, jez pořádně (no, pamatuju si sebe, veelmi okleštěný jídelníček u prvního dítka, u durhého už jsem to tak neřešila, vyhýbala jsem se jen vyloženě nadýmavým věcem, a jinak jedla všechno, ale v malém množství..tj. květák v zeleninové polívce jo, smažený ne), pila jsem Gravimilk, Caro, kojící čaje a vodu, kdyžtak hodně ředěný džus, a spíš jablečný apod. než citrusový.
Starší drobek sice přibíral perfektně, ale první měsíc imrvere řval. Už jsme nevěděli co..na většinu tehdejších protiprdíkových kapek byl ještě malej (později jsem dávala Bio Gaiu a pak Infacol, mladšímu Espumisan), takže cvičit s nožkama, chovat v kolíbce, nahřívat polštářkem..a pak jsem zjistila v jeho 4 týdnech že místo obvyklých cca 100ml jako by měl ve svém věku pít, dá tak 40-60. Takže jsem na jeho pláč a hledání reagovala, kolikrát i bříško se zlepšilo, a bylo po 80% prořvaném času. Kojila jsem 30minut, pak dala odříhnout, chvilku počkala a třeba za 10minut dokojila. Předtím jsem myslela, že musel vypít dost a že řve a je nespokojený kvůli bříšku. Snažila jsem se co nejvíc kojit z jednoho prsa během jednoho kojení, aby se dostal k zadnímu. Přední pil pak v létě, co 30minut na žízeň.
a neboj, srovnáte se, většinou první zlepšení bývá po 6nedělí a další po 3měsících. Teda v tu dobu bývá i spurt, ale myslím tu psychiku, že už se jako tandem matka-dítě zajedete.
Jo a jedla jsem i jogurty, většinou nasnídani. Pak pečivo se šunkou, sýrem nebo pomazánkou k večeři. K obědu hodně polévky, maso s přílohou, nebo i nějaké sladké jídlo. Obyčejného mléka max. 200ml.

terezapetrova
21. kvě 2014

Myslim, ze olusenka to napsala skvele, tuhle pravdu totiž málokdo vi 🙂 A kazdou chvilku někdo napise, ze mu lekar řekl, ze nemá kvalitni mleko apod, proste nesmysly. Opravdu zdaleka ne tolik zalezi na tom co clovek při kojeni ji ted myslim s ohedem na kvalitu nebo hustotu mleka.. Ja dokonce slyšela o kojici mamce, která z financnich duvodu mohla jist jen suchary a pit vodu a jeji dite prospivalo ukazkove. A nemám zadny důvod neverit.. Dite si proste veme, co potrebuje. Takze pro svuj pocit dobře jist je urcite fajn ale pro kojeni to az tak podstatne nenni. Vsem při kojeni mnoho zdaru.

olusenka
21. kvě 2014

@korula v lékárně je jich mraky na výběr, já je střídala, nejčastěji ale ty Swiss Laktobacily 5 ( http://zacpa.heureka.cz/swiss-laktobacily-5-cps... ) . Můžeš se poradit s @katyxq, ta to má dobře nejen nastudováno, ale i z praxe, a ta brala i jiné.

ajurka
21. kvě 2014

kašli na rady dr. koj častěji podle potřeb miminka a hlavně si dělej polévky to je na mlíčko nejlepší

korula
autor
22. kvě 2014

Ahoj,
Dneska si půjčuji odsavacku....chci zkusit dokrmovat....přes injekční stříkačku....to se dělá po kojení? Zjišťuji totiž, že malá taha krasne prvních cca 10minut a pak se začne kroutit, vztekat, musim ji pak přiložit k druhému prsu, jako kdyby nechtěla tahat zadní mleko, přitom když bradavku zmacknu, mléko teče....tak snad to za zkoušku bude stát...

emin
23. kvě 2014

@korula Ahoj, asi tě překvapím, ale ani žádné přední a zadní mléko není 🙂. Myslím, že jediné, co potřebuješ, je začít věřit, že tvé mléko "to utáhne" a ty se rozkojíš. zpočátku mohou děti chtít prs téměř pořád, nemusí plakat hlady a prso je stejně uklidní, protože třeba bolí bříško nebo cokoli jiného. Můžeš pít I jíst různé věci, ale faktem je, že kojily ženy I v koncentráku, a tam se o výživu fakt moc starat nemohly. Tělo funguje tak, že na tvorbu mléka spotřebovává zásoby a až když dojdou, bere z toho, co jíš,takže pokud nejsi vyloženě podvyživená, je to OK. Sleduj počůrané plenky (6-8 denně) a koj kdykoli je to možné. Prsa klidně střídej I víckrát za jedno kojení. Nesleduj, jak často a jak dlouho kojíš, prostě koj a bude to dobré 🙂

agne
23. kvě 2014

Jak lepší mlíko, máš to nejlepší mlíko, jaké tvé dítě potřebuje. 🙂
Nestresuj. Nenervuj. Trpělivost. Prostě ať si zvykne. Jez všechno mimo vyloženě nadýmavých potravin (zelí, ostře kořeněné, atd.), ale neomezuj se ať si v klidu.
Zkus homeopatikum na podporu kojení Ricinus Communis 5 CH 3krát denně stačí po 3-4 kuličkách rozpustit pod jazykem, tak dva tři dny.
Všechno je pouze o tom jestli si věříš a věříš svému miminu a o vnitřním rozhodnutí - nastavení - kojit 😎 . 😵 .
Já snad během šestinedělí nedělala snad ani nic jinýho, než že malá dudala...
A nad radami příbuzenstva se usměj a mysli si svoje, fakt stačí kojení. Čím víc kojíš = tím víc mléka 😉 . A je to bez práce a zadarmo 😝 .

nitenka_
18. bře 2016

prodám gravimilk vanilka jednou použitý