Jak nakrmit 2měsíční miminko, když musím pryč?

marce20
21. lis 2016

Máme měsíční miminko a za pár týdnů budu muset začít chodit po doktorech (po šestinedělí toho mám v plánu trochu víc než gyndu) a taky bych si ráda udělala hezký večer s manželem (od početí malé jsme si neužili ani večeři). První 2 týdny jsem malou dokrmovala UM, teď už jen kojíme. Když jsem se ptala doktorky, jak řešit krmení, když s malou nebudu, tak řekla odstříkat a zbytek dokrmit UM. Ale já odstříkám tak max. 15 ml za půl hodiny (a mám prsa bolavá a vysátá) a malá pije těch 80 ml. Má cenu vůbec odstříkávat nebo máme dát rovnou UM?

hanulkaha
21. lis 2016

@marce20 Pokud máš mlíčka dost, jen nejde odstříkávat, co zkusit odsávačku? UM bych volila až jako krajní variantu 🙂

rebejsova
21. lis 2016

@marce20 Tohle bude nevyžádaná rada, ale já bych prostě od tak malého kojeného miminka odjížděla/odcházela, jenom když je to fakt potřeba. Já to dělala tak, že jsem nakojila těsně, než jsem odjížděla k doktorovi, a pak zase hned, jak jsem přijela; případně se to dá v autě, pokud pojedete i s manželem. A hezký večer se dá odložit nebo počkat, až miminko usne. Každý dokrm (předpokládám, že lahví, když nebudeš doma), může zadělat na problémy s kojením.

verunka_korunka
21. lis 2016

@marce20 přesně jak už psala nade mnou... Zkus půjčit odsávačku, elektrickou, nebo ruční. Začala bych hned ať se ti případně začne dělat malinko víc mléka do zásoby, v mrazáku se mléko skladuje max. 2 měsíce. Ohřívat pomalu, ne v mikrovlnce. A když to nebude chtít z flašky tak lžičkou...

verunka_korunka
21. lis 2016

Ale asi bych nejdřív zkusila najít cestu jak jít k lékaři a přitom kojit. Když to nahradit něčím jiným, může to dítěti přijít lepší než těžce tahat mléko z prsu. A večer s manželem... Holt to chvíli nejde a nebo až usne... Venna večeři bez dítěte si asi jen tak u kojeneho dítěte nevyrazite... My šli s manželem na oběd i s kočárkem a šlo to v pohodě a pro mě to byl odpočinek a změna...

trdelnik234
21. lis 2016

Ahoj, ja som mala doktorov v dosahu, takze to slo a do mesta som isla vzdy hned po kojeni, zhruba na 2,5 hodinky. Mliecko sa da samozrejme odsat; len ta chcem upozornit, ze ten proces odsavania elektrickou odsavackou moze byt bolestivy a neprijemny, takze osobne by som si ho nechala iba na najnevyhnutnejsie pripady. Niet nad kojenie.
Co sa tyka pekneho vecera s manzelom, tak tie 2 hodinky vam v klude budu stacit. Inak nechapem, preco ste od pocatia na seba nemali cas. My sme j apo navrate z porodnice vzdy zasadne vecerali spolu, mala v kociku alebo vo vanicke pri nas, pomedzi to, som obcas kojila pri stole a podobne. A to moja mladsia bola kolikove a drazdive miminko. Naozaj sa neda travit viac casu s manzelom aj doma? Trebars miminko v satku, vy dvaja v pohode na gauci pri sviecke, k tomu jemna jazzova muzika a podobne.

panickatlamicka
21. lis 2016

Ja bych si kojene dite vzala proste s sebou, hezky vecer s manzelem se da udelat i tak. Jen chtit.

lajla
21. lis 2016

Prcek má měsíc, kojení je zrovna v citlivé fázi, s mimcem se dá vše, dr počká přinejhorším, mohla jste to stihnout v tehu jen chtít...nejste v umiraci fázi 😉
Ad manžel...stanovte si priority, k tomu malá miminka trpi na prdiky, bez maminky pláčou... já bych to nesnesla psychicky a ani.bych si to neuzila... každopádně každá jsme jiná a máme jiné hodnoty

leki
21. lis 2016

Ja jsem potrebovala jezdit na zk do jineho mesta. Pujcila jsem si elektrickou odsavacku od kamosky. rucne jsem neodstrikala nic skoro. Doktorka rikala, at se na to vyprdnu, pokud nezvladnu odstrikat aspon 50,to se mi povedlo jen vyjmecne a jen v noci. Jinak jsem odstrikala tak 20 a to jeste musrl mit malej "neodpito'a soucasne pit z druheho,davka pry mela byt aspon 100,to mi zabralo celej den, ale zvladli jsme to. Takze pokud na to mas nervy, da se to 😉

whoknows
21. lis 2016

Když jsem musela podstoupit operaci ledviny (měsíc po porodu) a být 10 dní v nemocnici koupila lahvičku od Medely, takovou, kde se mimčo musí snažit aby mu mlíčko teklo. A zafungovala dobře.

marce20
autor
22. lis 2016

Je jasne, ze je pro me mala prioritni, ale k tem doktorum musim. Chodim 2x rocne a v tehu se tato vysetreni delat nesmi, takze jsem ted 2x vynechala. A nechci malovat certa na zed, ale kdybych kaslala na prevenci tak muze mala zkoncit na UM na mnohem delsi dobu. Snazim se to naplanovat mimo kojeni, ale ne vzdy to jde a ne vzdy se vratim do dvou hodin. Malou sebou tahat po doktorech nechci, kdyz vidim ty chrchlajici lidi v cekarnach a tak... Myslela jsem, ze se tu nebudu muset ospravedlnovat. :( Hezka chvilka s manzelem se da vyresit babickou mezi kojenim, ale je lepsi mit zalohu, kdyby mala chtela jist driv. Obcas chce i trosku cucnout mezi kojenim. Nevim, jak to delaji maminky, co koji jen na vyzadani bez rezimu...

panickatlamicka
22. lis 2016

@marce20 delaji to tak, jak je uvedeno vyse. 🙂

lajla
22. lis 2016

@marce20 jak píše
@panickatlamicka a hlavně takhle malé mimi režim???

panickatlamicka
22. lis 2016

Ja treba nikdy hlidani nemela, mala se do pul roku kojila po hodine, takze nositko to jistilo. A vsude se mnou, chrchlajicich lidi jsem se nebala, diky kojeni a uz z tela matky ma dite dostatecnou imunitu. Na hezky vecrr jajo takovy si manzel musel proste pockat ( a vlastne i ja) do doby, nez dceea po kojeni mela obdobi, ze vydrzela spinkat aspon 4-5 hodin. A stejne ta chvilka probihala tak, ze jsme stahli film a dali si pizzu a vino v obyvaku, protoze mame jeste starsi ditko, ktere ma pas a byt doma s nekym cizim ( hlidaci pani), tak to by nedal. A za to nam to nestalo.

lajla
22. lis 2016

@marce20 ono to hlavně v úvodu vyznělo, jako byste u těch dr měla být každý týden...2 krát ročně bych neresila s než Vás objednaji...pokud jste už vzala bych mimco sebou,aspon vás nenechají čekat hodiny. Pokud ne prostě odstrikavejte po trochach do mrazáku, bude se to hodit... když ne dr tak něco jiného později či spurt

marce20
autor
22. lis 2016

No ted jdu prave pristi tyden ke dvoum a dalsi tyden pak zase ke dvoum. Pak az po Novem roce. To jeste nema objednane,ale to by melo byt jen jednou v lednu a jednou v unoru. Pak budu mit od doktoru chvili pokoj. Doufam...

lajla
22. lis 2016

No dala jste si toho teď / na mimco hodně...věřím že to mohlo ty dva tři měsíce počkat ale co už...
Každopádně máte na výběr
Buď se prehlasite až po novém roce, mimco je větší, vše je zajeté, ok
Nebo dáte UM s tím že buď ho vezme nebo ne, může mít z toho bolení bříška, Vy budete ok?
Nebo odstrikat, to na pár krmení s odsavackou dáte v klidu, teď máte mlika nejvic...pokud není jiný problém?
Nebo mimco s sebou a řeknete si o.prednost...to platí v obou dvou posledních případech
Mi vždy vyhověli, nesetkala jsem se dr, který když viděl nebo věděl že mám malé dítě, tak mě přednostně nevzal

marce20
autor
22. lis 2016

Bohuzel toto jinak neslo. Jinak bych to tesila lepe. :( Oba tydny mam vzdy jedno vysetreni mezi kojenim a druhe je pul hodky pred kojeni. A pul hodky mi trva cesta. Tak poprosim, aby me vzali na cas. Pokud bude mit mala naladu, tak chvili pocka, pokud ne, dostane UM. Na UM je zvykla, tedy jestli se to tak da napsat. Pila ho neco malo pres dva tydny jako prikrm. Nekdy i celou davku. A se stridanim prso lahev problem nemela diky savickam podobnym prsu.

petul_v
28. lis 2016

Možná jsem natvrdlá, ale chápu dobře, že kojíte na čas? Nebo jak víte, že kontroly jsou mimo kojení? Mě prcek chtěl sosat co hodinu (pokud byl vzhůru), také jsem obíhala gyndu a ještě kvůli krvi co chvíli kontrola + starší byla pak týden v nemocnici, tak jsem jezdila dopoledne na návštěvu a prostě jsem malého všude brala. Většinou se mnou jel někdo z mých rodičů a buď počkal s malým v autě, kde jsem ho pak i nakojila, nebo nacvakli sedačku na podvozek a chvíli s ním jezdili venku a jak začal poplakávat, tak ho přinesli do čekárny apod., co se dalo dělat. Mě moc nešlo odstříkávat a UM jsem nezkoušela dávat, každopádně Vy máte několik možností: buď ostříkat co bude, po menších dávkách, každý den zamrazit a pak noc předtím vytahnout tolik, aby to dítěti stačilo anebo vzít dítě s sebou anebo ta nejjednodušší varianta, obzvláště když píšete, že dítě nemělo problém střídat lahev/prso, tak přichystat UM.

magdalenax
28. lis 2016

petul_v ....sosat..., mám dost. Tvoje dítě má sosák?

lajla
28. lis 2016

@petul_v natvrdla jste, to máte pravdu

koncita
28. lis 2016

@marce20 nevím teda no, ale já když jsem ještě plně kojila a lítala po doktorech (taky jich není málo), tak si prostě manžel musel vzít volno a objížděli jsme to spolu, malou jsem nakojila v autě a aspoň ji a syna pohlídal. Já nemám žádné jiné hlídání, musí manžel, ale určitě by mě nenapadlo mu doma nechat tak malé kojené dítě a nechat ho, ať ho nakrmí z flašky...až už by to bylo odstříkané MM či UM. Nejde to ve tvém případě udělat tak, že s tebou někdo pojede/půjde a prostě nakojíš tehdy, kdy bude dítě chtít? Pokud budeš zrovna v ordinaci, no tak holt nakojíš o 20min později, to bude muset miminko přežít (přežije 😉 )

lajla
28. lis 2016

@koncita proč by Vás to nenapadlo? Není to spíš pocit? Myslíte že manžel je tak neschopný že by se se pár h nedokázal postarat? Vždyť v cizině je běžné mít cizí lidi na hlídání po šestinedělí a běžné vidavam chlapy!!!!! S předčasně narozenými dětmi bez matek v nemocnici kam jezdíme, a to jsou čerstvá miminka!!! A jak jim to jde...je to strašně individuální... neznamená že když Vy nejste schopna tak ostatní také...nikdy nevíte co se Vám může stát, a bylo by fajn nechat chlapa dýchat a zasvětit je do základu utišení, prebaleni, oblečení a nakrmení

koncita
28. lis 2016

@lajla můj manžel a jeho péče o naše děti fakt není vaše starost 😉

lajla
28. lis 2016

@koncita to samozřejmě není, ale sama se starate o jiné manžely a příbuzné, tak mě to jen napadlo..zda nemáte psychicky blok, strach a proč😉 zase v tom nehledat vědu😂 mějte se

koncita
28. lis 2016

@lajla prostě mě zajímalo, zda by šlo nebo proč by nešlo, aby jel někdo s ní a mimčo jednak pohlídal mimo chrchlající čekárnu a potom, aby mohla v klidu nakojit a nestresovat se odstříkáváním a podobně. O moji psychickou kondici strach nemějte, ta opravdu s odstříkaným MM autorky nesouvisí 😉