Jak nastartovat kojení?

monina1210
16. srp 2017

Ahoj holky, prosím o Vaše zkušenosti. Mám doma desetidenní miminko a nedaří se mi kojit. Porod sice dlouhý, ale přirozený, samopřisátí se nepovedlo (prý kvůli mým plochým a vpáčeným bradavkám). V porodnici jsem přikládala, bez úspěchu ale. Doma dva dny po poradě s laktační více méně úspěšné kojení/přisávání s kloboučkem, malý nám ale pořád padal na váze, tak jsem pod tlakem zavedla příkrm - mým odstříkaným, protože to ale nestačí, tak i UM. Krmíme z flašky Calma od Medely, když už nemá sílu to z ní vytáhnout, tak po prstě stříkačkou. Mezi krmením přikládám, z prsa ale nic moc neteče, zlobí se a za nic se nechce přisát. Ležíme spolu nahatí, dost piju, melta, bylinky.. Každé krmení je pro mě hrozně frustrující, kojit bych chtěla. Měla jste některá z vás taky tak složitý start a srovnalo se to? Jak? Děkuju..

monaluza
16. srp 2017

Jeste bych zkusila jinou laktacni poradkyni, nejlepe z mamila.sk, spravna LP by vam kloboucky a lahev (jakkoli uvadenou jako podobnou prsu) doporucovat nemela...

pavlina212
16. srp 2017

Dokrmujte po prstu ze stříkačky, kašli na calmu, pozvi si laktační z mamily a zrušite klobouček, odsávej dvojfázovou odsavačkou pro podporu laktace a aby bylo čím dokrmovat. Syn odcházel z porodnice s kloboučkem a dokrmem, na bradavku se nepřisál. Dokrmovali jsme po prstu až do konce šestinedělí, taky jsem měla klobouček a vše se začalo rovnat, až když se malému podařilo přisát na bradavku. Jinak to bylo hrozně náročný období (půl hodiny kojit, půl hodiny dokrmovat, uspávat, půl hodiny odsávat, půl hodiny klid a celý kolotoč znovu, bez pomoci partnera bych to fakt nedala), ale podařilo se a kojím doteď. Synovi jsou dva roky. Posílám ti sílu na dálku, určitě to jde.

monina1210
autor
16. srp 2017

@pavlina212 Dekuju Pavli, jsme na tom podobne, akorat ted teda jeste moc neodstrikam, chtelo by to stimul i maleho, ne jen odsavacky. Vic ho nosim a vazu do satku tak at ma prso u nosu, obcas si lizne. Kurna, jinak je to jedlik, mit tak delsi bradavku, rad ji chytne. Nejradsi bych tech deset dnu vratila a vsechno delala jinak, biju se do hlavy, ze jsem si neco nenastudovala pred porodem, tyto trable jsem necekala..

pekuka1989
16. srp 2017

Taky se pridam🙂 i kdyz nemam zkusenost s vpacenymi bradavky a ani s kloboucky...nicmene s kojenim jsme si taky uzili sve...maly byl narozeny predcasne, takze nemel vubec silu si mlicko vytahnout z prsa...z porodnice jsme odchazeli po 12 dnech a byl na MM,ale po chvilce u prsu taky na strikacce...ale doma (i po porade se sestrickou intermediarniho odd) jsme zkusili i flasku...klasiku mam antikolikovou (o medele jsem slysela ze je z ni piti opravdu tezke)...a maly po mesici (presne na den terminu porodu) byl plne kojen bez zavislosti na flasce, jen diky ni zesilil, takze verim ze to chce vydrzet, odsavat a prikladat co to pujde...ale je to o case...verim, ze az i Vase miminko zesili, bude krasne pit samo...jak psaly vyse...je to o case a o tom stejnym porad dokola,ale prinese to uspech🙂🙂...odsavacku nesnasim do ted😀😉 a urcite i nejak LP by se ve vasem okoli nasla...za zkousku by stala i rada od ni...drzte se

luj89
16. srp 2017

@monina1210 ahoj, naprosto chapu jak se citis a taky si rikam, ze bych nejradsi vratila cas a mit tak informace, co mam ted, delam vse jinak... Pred porodem jsem si rikala, ze proste budi kojit a hotovo, nenapadlo by me, ze s tim budou takovy trable (a spousta zenskych je ma). Pro me bylo ze zacatku nejhorsi, ze kazdy daval uplne jine rady a ja nevěděla, co z toho si vybrat... Muj problem byl v nedostatku mleka, a tak od 3 tydne dokrmujeme UM. Ted je male 7 tydnu a dokrmujeme mensi davku a jen tak cca 3 x denne. Takze moje rady: pozvat si LP z mamily, nedokrmovat lahvickou nebo strikackou, ale cevkou po prsu (tim se zaroven stimuluje prso a ditko uci sat a prisavat), caje a melta apod. Jsou sice fajn, ale na problemy s laktaci jsou slabe. Ja si ze zacatku rikala, ze se na to vyprdnu a budu davat jen UM, ale pak jsem vymekla a zvykla si na ty dokrmy a ted jsem za to rada 🙂

pekuka1989
16. srp 2017

A jeste muzu doporicit homepatika Ricinus Communis na podporu laktace🙂 a neloupany mandle🙂

luj89
16. srp 2017

@pekuka1989 tyjo, tak to s temi mandlemi slysim prvne 🙂. Me homeo nezabraly, ale bylinky benedikt a piskavice teda fakt hodne.

eviks
16. srp 2017

@luj89 ahojky, muzes mi prosim napsat jak dokrmujes tou cevkou? Zkousela sem suplementor ale maly strasne rval a nebyl schopny se na to nasat i kdyz normalne se satim nema problem jen mam malo mleka.. jakou mas cevku?

hanica83
16. srp 2017

@monina1210 Ahoj, měli jsme to hodně podobné - porod sice nebyl nějak dlouhý a přisání se po porodu podařilo - ale s pomocí sestřičky a jen na chvilku. A pak jsme vlastně bojovali až do tří měsíců - mám ploché bradavky, takže po nalití prsou jsme taky skončili s kloboučkama - bez nich by to fakt nešlo. Ale mlíčko ubývalo...taky hlavně díky tomu, že malý pěkně spinkal a já kojila málo v noci - a to je na stimulaci nejdůležitější. Malý nehubnul, ale přibýval málo - já jsem se zařekla, že UM prostě nedám, dokud to nebude bezpodmínečně nutné. Sem tam jsme dali jen moje odstříkané stříkačkou, ale moc nám to nešlo, tak pak i lahvičkou (ale asi jen 4x). Každé kojení byl boj, brečeli jsme oba dva, někdy i s manželem.... Malý se nechtěl přisát, srážel kloboučky, mlíko se nespouštělo, strašně mě to bolelo....Ale vydrželi jsme a kojíme do teď!! (malý má 13 měsíců a fakt si to užíváme 🙂 )
Pomohlo asi toto: podpora a pomoc manžela!!! (v době největší krize dělal vše a já jen ležela s malým a kojila - nebo se spíš snažila kojit a on nás u toho ještě držel za ruku a pomáhal...), pak hlavně krmení/odsávání v noci (do jeho půl roku co 3h, ze začátku klidně i po hodině a půl), hodně pít a snažit se spát, a taky věřit v to, že to půjde (nervy dělají své, to jsem fakt poznala). Jinak jsem zkoušela snad vše - homeo, Meltu, Caro, pivo, bylinky.....něco z toho prostě pomohlo 🙂
Někdy je to pomalu boj na život a na smrt, ale jde to 🙂 (klidně mi napiš, co vím poradím)

iivetaak
16. srp 2017

Zkus vydržet. Taky znám moc dobře počáteční problémy s kojením. Dcerka se narodila o 5 týdnů dříve, po 3 týdnech jsme odcházeli z nemocnice s lahvickou. Doma jsem to nevzdala a jely jsme nekonecny kolotoč - 30-40 min.pocucavala, po zvazeni jsem dávala sve odsate mléko a znovu odsavani cca 30 min. A ano, sice pila z lahvičky me odstrikane mléko, když to neslo tak pak i částečne UM, ale po 2 měsících už sala lépe. Zkus homeopatika, hodně pit kojící čaj a ja tedy pořídila i tu váhu abych věděla kolik snědla. Jinak jsem byla na nerv ze bude mit hlad. Hodně štěstí.

luj89
17. srp 2017

@eviks ahoj, je to popsane na strankach mamily https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojce... Dulezite je, abycto byla cevka CN01, ne CV 01.

monina1210
autor
21. srp 2017

Holky, jste zlaté, mockrát děkuju za podporu, snažím se, pořád ale na levačku. Trošku jsem se vyhrabala z té strašné deprese, stoprocentně platí spokojená maminka - spokojené miminko. A mám domluvenou laktační z Mamily.

khpeta
21. srp 2017

Taky jsme na začátku hodně bojovali. Syn přibíral strašně malinko, musela jsem ho pořád vážit, volat doktorce, jak přibývá, pokud by to bylo málo, mazali bychom pro příkrm. Přes den jsem přikládala co dvě hodiny, v noci každé tři. Brala jsem homeopatika, pila Caro, meltu, kojící čaje, hodně vody. Taky jsem odsávala a i to malinko (třeba 5 ml) jsem dávala stříkačkou. Kloboučky jsme používali zhruba čtyři měsíce, pak jsem zkusila odbourat a asi na třetí kojení byly pryč. Za mě zkus vydržet, i když je to hodně náročné, hlavně na nervy. Držím pěsti. 🙂