Jak naučit pít čaj 8 měsíců plně kojené miminko?

luciass
17. pro 2007

Ahoj všem,

jdu na radu, do sedmého měsíce sem plně kojila, začla s příkrmy - obědy a až do teď, (přiští týden 8 měsíců) oběd jen dokojuju...., ale chtěla bych jí pomalu učit na čaj, abych jedno kojení pomalu vynechala.

Jak na to? koupila jsem kouzelný hrneček, zatim mam dva druhy čaje bio heřmánek a fenyklový, na heřmánek se kření, fenykl jakš takš, z hnečku si ale jen slabě potáhne a víc nic (vlastně ani moc netahá, spíš to kouše, koupila jsem to pítko nemá klasickou savičku nebo jak se tomu říka) nenutim jí, jak se jí to nelíbí tak přestávam, aby si to ještě víc nezprotivila...
Zkoušla jsem i na lžičku a mlíko je mlíko...
Zajdu do lékarny a koupim ještě jiné druhy čaje...

jak se vám povedly přechody na čaj? trvalo to dítkům dýl když znaly jen kozu 😅 ? vim že to chce čas, ale zajímají mě i vaše zkušenosti 😉

Díky a mějte se krásně

katka76
13. bře 2008

u nas je pitie len vynimocne, max nejake tri glgy, ked je smadna, vzdy sa mi tlaci na prsia. vyskusala som vselijake znacky ale je to stale o tom istom, no a za uzasnu srandu povazuje fukat do napoja - to tak krasne prska na vsetky strany 😅

lusil2005
13. bře 2008

moja mala tiez vobec nechcela pit. skusala som z cumla, z poharika so sosacikom a nic. davala som vodicku, cajiky... no proste nechcela. az som raz skusila hipp ovocnu stavu zriedenu 1:1 s vodou. len sa tak po nej zaprasilo! zcucla to na jeden - dva razy. no ale kedze tam je cukor (aj ked len prirodny ovocny) tak som jej to nechcela davat z cumlika a z toho sosacika proste pit neslo. ani jej a ani mne. neviem - mali sme avent a proste to prepustalo viac vzduch ako pitie. tak som skusila klasicku slamku. po takych dvoch minutkach zuzlania zistila ze z toho nieco tecie a odvtedy sme na slamke. po tyzdni som dokonca vysadila dzusy a teraz jej davam len cistu vodicku a pije ju uplne perfektne cez tu slamku. skuste - mozno to pomoze aj vam.

andy.a
13. bře 2008

lusil,akurát dnes som tiež malú učila so slamkou piť a nič.. ☹
celý deń nič nevypije,len pár ml čaku z fľaše..a kojiť sa chce len v noci.. 😒
zajtra ideme na vyšetr.refluxu,už vidím,ako mi tam vypije 200 ml.. 😠 😕

lusil2005
13. bře 2008

heh andy.a to verim 😖
a skusala si aj tie riedene ovocne stavicky? tie zvyknu zabrat...

anatanka
14. bře 2008

Mirinka toho taky moc nevypije, ale dnes jsem ji zkusila dat napit z normalniho dospelackyho hrnku a dost ji to chytlo... 😉

katka76
14. bře 2008

ja som to dnes vyskusala s tou slamkou, skratila som ju na polovicu a ono to fungovalo 😎

mata79
14. bře 2008

No nas maly tiez odmietal vsetky tekutiny podavane akymkolvek sposobom okrem svojho mliecka z prsnika.
Aj ked bo v decembri chory a mal teploty, nic nechcel. Vtedy bol problem donho dostat aspon MM.
Ale az brusna viroza v januari ho naucila. Ako keby vedel, ze musi prijimat tekutiny. Inak sme to skusali neustale z pohara, z cumla, z naustka, lyzickou. Napokon sa to podarilo s cumlom, ten som hned vimenila za naustok a odvtedy pije vsetko. Nacastejsie vodu, cajik mu davam na ranajky k rozteku, aj ked je vonku chladnejsie, tak radsej mu dam teply bylinkovy nesladeny caj ako vodu. A obcas stavu z mrkvy a jablka.
Ale On sam sa jedneho dna rozhodol, ze chce.....

melani
14. bře 2008

ahojky Laure je devet mesicu a mam take problem....nechce zadne piti,dnes jsem byla na Nefrologii protoze ma strevni bakterii v moci a Dr mi rikala ze by mela mit v tele minimalne litr tekutin..coz Lala jasne nema....rikala ze kojeni je dobra vec ale doporucuje maminkam od tretiho mesice ke kojeni pridavat detem cajik,ze si lepe zvykaji.....nevima kamaradka radi at ji caj malinko osladim,ze ji bude chutnan,,,piti je ale dulezite proplachuji se tim mocove cesty a tak ☹

katalines
14. bře 2008

ahoj, můj malej se naučil pít čaj až kolem 9měsíců a to hned z hrnečku se savičkou, a z něho se postupně naučil pít i z hrnečku, až kolem 2let začal pít čaj hodně-ale jen ten granulovej,ten je sladkej tak mu chutná, je pořád kojený

nikkos
15. bře 2008

Tak my jsme to vzali trochu z opačnýho konce.... když byl ještě malinký, občas jsem mu dala čajík na bříško. Pil ho bez problémů, z lahvičky a nadále jsme kojili.
Ale teď, když jsem začala přikrmovat a chtěla bych aby si pomalu zvykl pít pravidelně, nechce čaj ani vidět ☹((
Jediné co se mi teď povedlo, trošku pije čistou vodu, normálně z hrnečku - ale to zase je víc na něm než v něm 😖

krista
23. lis 2008

albertka • 2d • Dnes v 11:52
Ahojte baby, potrebovala by som poradiť nejaké osvedčené fígle, ako naučiť dojčené dieťa piť z fľašky. Moje deti totiť odmietajú popri bradavke akýkoľvek dudlík. Drobec má 8 mesiacov, pekne papá ovocie, zeleninu, kaše, cestoviny.... po jedle mu dávam zapiť mliečko, samozrejme niektoré dávky jedla má len mliečne. Myslím, že by už mal piť aj čajík, ale s tým je problém - podarí sa nám do neho dostať pár ml a to zo striekačky, z toho polovica obsahu mu vytečie z pusy. Vyskúšali sme rozne dudlíky i flašky, nezabral ani magic dudlík od Aventu. Malý tiež odmieta cumlík, jednoducho sa riadi heslom: guma do pusy nepatrí! 😖

martina46 • 1d • Dnes ve 12:09
albertka, mali sme ten isty proble. mala ale zrazu acala pi z pohara so slamkou, to bol ale zazrak, lebo dovtedy vsetko len hryzla. zrazu som si vsimla, ze miesto hryzenia zacala z comla na hranie akoby sosat. hned som jej ho vymenila za slamkovy pohar a tahala!!!!!! z nicoho nic. takze radim striehnut a nukat, asi sa nic ine neda robit. ale mala pije z neho len velmi malo, mysli, ze pokial kojis, pravdepodobne to tak bude aj u vas.
moja kamoska odstavila zo dna na den, maly je tiez nechcel nic okrem prsa a zacala pi t caj, vypije 4 dvojdecove flase. takze ak by mal tvoj maly malo, urcite si vezme 😉

fifinna • 1d • Dnes ve 12:15
albertka, myslim, ze ked maly do teraz nemal flasu s dudlom, tak ho je uz zbytocne na nu ucit. Ako pise mata skus slamku, su uz aj hotove flasky so slamkou, daju sa tusim kupit v hypernove. Alebo skus flasku so sosakom.

martina46 • 1d • Dnes ve 12:52
ano, alebo so sosakom. ja mam tu hotovu flasu so slamkou, z DM-ky

zuzu13 • 2d • Dnes ve 12:54
albertka, radsej skus poharik ako vravia baby..budes mat potom o starost menej...ako oducit deti od flasky 😀 😀 😀

iwanusa • 1d • Dnes ve 13:40
albertka-moj drobec je tiez kojeny, odmieta flasu, a nema od narodenia ani cumel. skusala som kadejake finty, ale on to proste nechcel, stale do toho hryzol. mam doma vsetky druhy cumlov, aj flias 🙂 a nic... davala som mu z poharika po trosku, ale to mu furt zabehlo a kaslal. az asi pred tyzdnom som v tescu kupila dalsiu flasu, muz mi uz nadal, ze naco zase dalsiu flasu, ked aj tak z toho nebude pit 🙂, tak som ju skoro isla od pokladne vratit, ale nakoniec som ju kupila. a urobila som dobre, lebo maly prvykrat zacal z nej tahat!!! a pekne z nej pije kazdy den cajik a vodicku. sice nie nejako vela, ale aspon nieco. Ta flasa je od znacky MAM, a ma taky makky silikonovy cumel, velmi pripomina bradavku a od spodku flase je take tesnenie, ze ked z nej taha, tak nevidno bubliny, mu to asi viac pripomina prsnik. tie flase so sosakom tiez nechcel.

daleja • 2d • Dnes ve 14:01
ahojte. moja starsia dcera bola kojena 14mesiacov a cumlik nemala vobec. flasu nechcela, az ked som jej na obed nedala moje mliecko, ale flasu, tak sme sa pomaly ucili. nejprv vypila menej ako deci, ale po par dnoch vypila celu flasu mlieka. caj a vodu najprv nechcela, neslor jej to uz nevadilo. je sice pravda, za som jej tu flasu s mliekom davala, ked pozerala rozpravku ktrka a velmi nevnimala co robi, ale po dvoch dnoch to uz nepotrebovala. a nemyslim si, ze je problem s oducanim. teraz ma 2r9m, pije z flase rano mliecko a inac cely den pekne z poharika. Mne ta flasa pomohla, mala mi pri nej zaspala a nemusela som ju dlho uspavat. Po case sa to uz zmenilo, nepotrebovala ju na spanie. Tiez to bola flasa MAM, ale obycajna.

ladunka • 1d • Dnes ve 14:04
albertka, jestli nechce pít, stačí mu určitě mléko a tekutina z jídla. Moje dcerka z flašky nikdy nepila a tuším že tím o nic nepřišla. Holt se brzy naučila pít z hrníčku, skleničky i z normální pet lahve.

albertka • 2d • Dnes v 15:17
Dakujem za reakcie.
Tu modru flasu MAM mám (raz si z nej párkrát aj potiaholl) aj mnohé iné, nuž budeme skúšať dalej.
Zrejme mu ozaj tekutiny z mliečka stačia, ale ja by som bola fakt rada, kedy sa naučil piť aj kvoli nočnému cuckaniu bradavky. On sa v noci nevie nijako inak upokojiť a pokračovať v spánku ako kvapkou mlieka a následným dudkaním. 🙄 Bolo by nepredstavitelne komfortné strčiť mu fľašku s čajíkom, pri ktorej by sa upokojil a búval dalej. 😅 Navyše má hustejšie soplíky a bolo by lepšie dodať organizmu viac tekutín.
Ako to robia tie celebritné matky, čo od polročných detí odchádzajú na niekoľko hodín moderovať akcie.... !!! 😝

gabou • 1d • Dnes v 15:26
Ahojky!
Dcerka mi taky nechtěla nic pít..a nemáme ani dudlík..až jsem jí vzala kojení přes oběd, tak začala pomalinku pít čajík 😵
a zkoušej možná nejdřív granulovaný, pak půl na půl granulovaný s normiš sáčkovým a pak jenom sáčkový

radka.m.
23. lis 2008

holky,vy tady chcete radu,jak naučit vaše dítka pít,ale pokud se vám dítě nenapije a vy mu potom ukážete,že mu místo toho dáte napít z prsa a necháte se zviklat,tak tady je potom každá rada drahá.a přitom pitný režim je pro vývoj dětí tak důležitý!dost dětí má problémy s pitným režimem ještě na základní škole.pokud dítěti dáte dostatečně najevo,že prostě prso jen na zapíjení nedostane,tak věřte,že si zvykne pít i kojeneckou vodu.jde jen o to,že maminy nejsou v tomto směru dost důsledné.

kisska
23. lis 2008

Ahojte, my sme s detskou flasou ani neexperimentovali. Skusali sme hned poharik, najprv so sosakom, ale ten nemal uspech, tak som skusila bez sosaku a maly mal z toho ohromnu zabavu. Caj sice zacal pit az teraz (bol chory), ale vodu pil celkom obstojne. Obcas si sice len vyplachol usta, ale ked je smadny, tak sa pekne napije. A este ho bavi mineralka z flase so sosakom (napr. rajec, alebo mala Lucka), ja mu do toho dam kojenecku vodu a aj z tej pekne pije, aj ked viac ho bavia tie zvuky, ktore sosak vydava, ked nabera vzduch 😉

mobina
23. lis 2008

Tak nám se celkem zadařilo a teď mi vypije tak 400ml, ale šlo to pomalu. Nejdřív jsem zkoušela sávičku,tak tu odmítal vůbec strkat do pusy, tak jsem koupila od aventu ty nástavce na flašku a to mu celkem šlo, ale pak mi to taky začal kousat, jak je to měkký, hezky to vrzalo mezi zuby 😀 No a nakonec se mi chytl na hrneček Baby Farlin a u toho jsme teď zaparkovali. Obecně mu víc sedí tvrdá pítka. No a s tekutinami. Nejdřív jsem zkoušela vodu, pak sáčkový čaje různý a nic. Nakonec jsem najela na granuláty. Nejvíc se chytilo jabko meduňka, ale pořád jsem mu nabízela i ty sáčkový neslazený. Když se rozpil, tak jsem granule vysadila a teď pije jen sáčkový. Nejdřív jen bylinkový od Lerosu (rozhodně né nic pajcovanýho fenyklem a heřmánkem, to nemám ráda ani já), pak jsem začala zkoušet i ovocné a teď už jsme se dostali asi na 5 druhů, který střídáme. U nás platí to, že to co chutná mamince, chutná i Ondrovi 😀

mobina
23. lis 2008

Jo a zapomněla jsem dodat, že po každém jídle jsem nejprve nabídla čaj až potom prso. A hrnek jsem mu rvala a rvu pořád pod nos.

anke
23. lis 2008

radka: no tak porad lepsi napit z prsa, nez nenapit vubec a niceho ze? vetsina z nas jim myslim dava dostatecny odstup od nabidnuti z hrnecku - urctie ne akce typu "nechces hrnek, tak sup prso" ...

my jsme teda taky vicemene stale na materskem mliku, ale kdyz je ziza, tak si da rict a vypije neco granulovaneho caje (fenykl), nic jineho zatim nechtel - vlastne jeste redenou mrkvovou stavicku ... ale voda, jakykoliv jiny nesladky caj ani za boha ...

mame hrnek NUK, ale svina tece, tak je to vzdycky na prevliknuti ... z Aventu mi pit nechtel, sice nekape, ale jde to z nej tezko ...

kubaka
23. lis 2008

No jo, holky, ale je to opravdu tak, jak píše radka.m 😉 - kojení má být jen potravina v tomto věku, ne zdroj příjmu tekutin. Prostě mu nedat a nedat - žízní neumře, fakt - když bude mít opravdu žízeň, napije se i té vody. Tohle ucucávání je fakt jen zlozvyk - kojení je jedna porce jídla.
Já malého kojila do 9 m - postupně přestávala, ale od 6 m měl už trochu vodičky z láhve s dudlíkem - když začal jíst pevnou stravu, dostal i vodu. Normálně si zvykl. MM měl prostě jen k jídlu a když potřeboval usnout a nemohl sám, tak se přitulil, cucl a usnul - ovšem žádný návyk se nekonal. Je to jen v rozumné důslednosti .

anke
23. lis 2008

kubaka: jsi si jista,ze zizni neumre? 😀 no fakt asi ne, to verim - nas kdyz ma zizu, tak si da rict s cajem ... kolik by vlastne mel vypit tekutin navic - my mame obed zeleninovy a svacu ovocnou, jinak kojeni???

matenka
23. lis 2008

kubaka, nič v zlom, ale každé dieťa je iné, moja sa s tou flašou hrá, trieska s ňou o stôl, potom si potiahne a vypluje to a stále takto dokolečka, a vôbec jej nedám cucnúť si, takže týmto to nebude, za celý deň mi max vypije 40ml, a už neviem čo s tým, neche nič, iba čistú vodičku, a to máličko 😒

kubaka
24. lis 2008

anke matenka - konkrétně vaše děťátka teda ale mají dost tekutin - takže nepíjí, protože namají žízeň- jestli má zeleninu a ovoce, to je zase kaše a samá voda 🙂 a pak už kojení ,tak to se nedivte, že nelemtají. Ale 8 měsíčnímu dítěti je to odpovídající jídelníček, takže je vše OK - když tříská flaškou, tak dává najevo, že je to pro tuto chvíli jediná užitečná činnost, která se dá s flaškou dělat 😀 😀 A když vypije k tomu všemu půl deci vodičky (a voda fakt stačí na pití) , ta to je fajn. Ono to do roka vyplyne - jak budete ubírat kojení a přibude pevné stravy, začnou být rády, že mohou ten piškot či co zapít. 😵

matenka
24. lis 2008

kubaka 🙂
ja viem, ale ja som z toho občas zúfala, ostatné deti pekne v jej veku pijú, a ona s tou flasou robí neskutočné veci a pritom sa na tom nahlas rehoce, zeleninu odmieta, občas sa dá na pár lyžičiek presvedčiť, banán a jablčko to môže, no je to s ňou boj, buďte radi, že nie všetky musíte takto bojovať 😉

mobina
24. lis 2008

Holky já bych spíš potřebovala poradit, jak ho naučit na UM 😒 Bohužel už asi finišuju s MM a malej už o něj ani moc nestojí. Dá si tak 2-3x denně a ještě u toho blbne. Zkoušela jsem Sunar a šklebí se u toho, jak kdybych do něj cpala brokolici 😅 Zkoušet různý druhy je poměrně nákladný, tak jestli vydržet a ono se to zlomí nebo to nahradit třeba mléčnými výrobky (kefír). Jinak mi s kaší ten sunar dá (vyzkoušeno jednou), tak přibližně 100-120ml a pak má odpo půl kelímku holandia jogurtu + ty 2-3 kojení, ale to fakt neodhadnu kolik si toho vezme resp. kolik tam toho ještě mám 😅 + 300-400ml čaje. Díky za všechny postřehy...

Jinak na kojeni.net píšou, že dítěti se může začít podávat jiná tekutina než MM kolem 9.měsíce, kdy dítě začíná přijímat stravu s kousky...

zuzik03
24. lis 2008

mě klárka odmítala čaj i vodu, chtěla jedině mlíko, tak jsem jí do flašky s vodou přidala půl odměrky Nutrilonu, aby to mělo trošku barvu, chuť a vůni a skočila na to 😉 dala jsem jí to i do čaje a teď už je schopna občas vypít i normální čaj.

anke
24. lis 2008

kubaka: mas pravdu, ze maji vody dost ... nas Dada si i dneska neco vypil, ale hodinu po obede se mudlal a cpal se mi do vystrihu a bylo videt, ze je nestastny, ze mu nechci dat a caj si fakt nevzal, tak jsem podlehla ... kdyz me ten caj taky nechutna, tak po kom ma to dite byt ze? ... ale souhlasim, ze kdyz mel treba tuzsi kasi, tak vypil skoro 80ml ... je mozny, ze proste tu zizu nema a pit tudiz nepotrebuje? protoze kdyz fakt chce, tak si da a kdyz ne, tak dela presne co pise matenka - blbne s tim, dneska si to vylil do oka, protoze jsem nedavala bacha, triska s hrneckem a okusuje pitko 🙂

radka.m.
25. lis 2008

mobina-to jsi si asi špatně přečetla na tom kojení,tam píšou,že je vhodné začít podávat tekutiny s prvními příkrmy a kolem 8-9měsíce by mělo být množství podávání tekutin kolem 200ml,takže si myslím,že je důležité opravdu začít podávat tekutiny hned s příkrmama,protože si neumím teda představit začít na 9měsíci a rovnou do prcka nalít těch 200ml,když nebude zvyklý.

ivusakos
25. lis 2008

Náš prcek taky nejdříve nevěděl jak sát z hrnku. Koupila jsem od Aventu ten kouzelny a naučil se následovně: Dala jsem mu rohlík, ne aby kousal sám, ale vybírala jsem mu ten vnitřek a po kousíčkách dávala do pusinky. Po tom měl asi takovou žízeň- jak to bylo suché-, že začal sát jak blázen a to mu zůstalo doteď. Má zkušenost je taková, že miminka sát i z hrnku umí, ale ti naši malí filutové to prostě nedělají, protože nemusí🙂))))))))) Potřebují motivaci🙂

anke
25. lis 2008

radka, mobina: jeee, to jsem ale taky blbe pochopila - ja si taky myslela, ze ted to jenom zkousime, ale ze staci az na 9-10. mesici, kdyz kojim ...

ale musim se pochlubit: sebrala jsem malymu NUK, protoze tece a nemuze ho mit porad a nechala mu na hrani hrnicek od Aventu, se kterym si pred 14.ti dny absolutne nevedel rady ... ukazala jsem mu, kudy s tim do pusy a pak jsem ho nechala si s tim hrat, protoze to netece ... a ted koukam 20ml pryc ... po jidle to zkusime znova, treba se napije zas a zvykne si ... ale je v tom teda granulovany Hipp, protoze jine caje mi fakt doslova plive, jak mu to nechutna ...

ivusakos: dobra taktika 🙂

luciaj
25. lis 2008

nestiham citat celu diskusiu, ale my sme mali podobny problem ... plne kojene dieta, nema cumlik, nikdy nepila z flase ... tak som skusala kaadejake metody ale chytila sa na flasu a silikonovy cumlik od MAM.

jitrulka
20. led 2009

Ahojky, ráda bych se zeptala... zatím stále plně kojím a chtěla bych zkusit dávat malé občas napít z lahvičky. Máte s tím některá zkušenosti? Neohrozí pití z lahvičky přes dudlík kojení?

kolca
20. led 2009

ahojky,

Jitrulko koukala jsem, že Verunka má 5 měsíců, to už by jsi klidně mohla zkusit ten kouzelný hrneček Avent. Já jezdila 1 x měsíčně do školy a hlídala babička, a mlíko měla odstříkané právě do toho Avent hrnečku, pr z lahvičkou si nevěděl rady.