Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

baruna
3. lis 2006

Zkus čaj na podporu kojení - nevím jak se to přesně jmenuje, ale v lékárně ti poradí. Problém by mohl být i v samotném kojení. Teda jestli kojíš dobře. Hlavně to nevzdávej - určitě se mléko vytvoří 😉

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivet
3. lis 2006

Gedren, na to nám dětská doktorka při propouštění radila - před kojením 15 minut nahřívat horkými obklady nebo sprchou, při tom masírovat....aby ta prsa povolila a ono to teklo lépe. Na druhou stranu ale také říkala - pokud nepomůžou teplé obklady, zkusit studené...tak si vyber :o(

lenus
3. lis 2006

niekde som citala, ze mrkva a pivo pomahaju (pit) 😉
plus, ze na nahu kozu si treba dietatko len tak prikladat, nedavat cumliky, masirovat si prsia, teple obklady, byt z casu na cas na styroch aby pomohla aj gravitacia... Ale to mam len z jedneho clanku, sama zial skusenost zatial nemam...Drzim ti palce, aby ste to vydrzali.

len
3. lis 2006

Jé, Gedren, sice ti neporadím a můj příspěvek sem vlastně vůbec nepatří 😕 , ale stejně ti musím MOC a MOC pogratulovat k miminku!!! 🙂

nikolasko
3. lis 2006

mliečka sa ti bude tvoriť stále viac ked sa budeš maličkú častejšie prikladať a hlavne spravne a bradavky si natieraj svojim mliečkom a nechaj zasušiť ono to chce čas uvidíš zohráte sa spolu a potom si to budeš vychutnávať pretože pri dojčení si budete najbližšie tak držím palce 😉

jessica25
3. lis 2006

gedren, mne pomahalo nealko pivo alebo Nivea. cokolvek hroznove.

jessica25
3. lis 2006

gedren, mne pomahalo nealko pivo alebo Vinea. cokolvek hroznove.

peta.cz
3. lis 2006

Gedren na kurzu nám porodní bába říkala, že na popraskané bradavky je dobrý: obyčejný sádlo, hodně větrat, mazat svým mlíčkem
- co se týče sprchování teplou vodou, tak sprchovat dokolečka a mlíko by se mělo samo spustit
- dobrá poloha na uvolnění zadního mlíka je fotbalová poloha,zkus prostě jinou polohu kojení než děláš teď
- na podporu mlíčka - melta, nutridrink,kojící čaj

Docela dobrá je brožurka od VZP ohledně kojení...no snad jsem ti trochu pomohla..držím palečky, určitě to zvládnete

ivet
3. lis 2006

Gedren, tak kdyby něco, já tu brožurku od VZP mám, dostali jsem ji, když jsme byli přihlásit malou...ale já bych řekla, že je tam v podstatě to samé, co v knihách, jen je to stručněji a výstižněji podané...jen nevím, jak bych Ti ji předala :o( Zkusím to kdyžtak nafotit, jestli by to šlo...

helen78
3. lis 2006

Gedren,když jsme měli růstový spurt a zdálo se mi, že je mlíka málo, tak mi pomohlo: melta v sáčcích, dávám si do toho cukr a smetanu a ráno piju půllitr, je to jak rozpustný kafe
černé pivo - po něm bylo mlíka až dost
jinak pomáhá přikládat mimčo co nejčastěji, během kojení prsa hodněkrát prostřídat, kojit často i v noci
Tak hodně štěstí

miriam17
3. lis 2006

gedren..ahoj skus si kupit caj pre kojici matky...jas som ho kupila normalne v potravinach a ma sa pit 2x denne...je to v takejj ruzovej krabicke

okta
3. lis 2006

Gedren, mne pomohlo veľa piť - tak aspoň 3 l tekutín denne a tzv. zapražené polievky. Tiež pijem meltu a od mamy mám babský recept "vtáčie mlieko". Masírovať prsia pred kojením určite pomôže. A na bradavky mi pomohla zo štyroch mastičiek masť na bradavky z drogérie DM -kozmetika Babylove.Obsahuje lanolín a vitamín E.Treba veľa oddychovať a spať,ak sa dá.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
adula76
3. lis 2006

Ahoj, mne pomohol oddych, caj na podporu dojcenia, a s cim mam nejlepsiu skusenost je homeopatikum Ricinus communis 5CH, berie sa 3x denne 5 guliciek, mne aj mnohym znamym maminam to zabralo. Vela tekutin=2-3 litre, poriadna strava a hlavne oddych. Fakt je, ze ked som sa nestresovala a dobre som sa vyspala, tak bola pohoda. Este mi napadlo, pozor na salviu, ta znizuje tvorbu mlieka. Vinea je super, cierne pivo som neskusala. Co mi este odporucili bol vitamin B a pripadne skontrolovat si krvny obraz, ale vzhladom k tomu, ze mas naliate prsia tak myslim, ze s tvorbou mlieka to bude celkom fajn, len si asi fakt musite zvyknut, prikladaj tak casto ako babo chce, hlavne v noci, vtedy je produkcia laktogennych hormonov najvyssia. A ak budes mat plne prsniky, radsej odstriekavaj, aby si sa vyhla zapalu prsnika. Neboj sa, ze ked mliecko odstriekas, bude ho poytom mlao pre babo. V skutocnosti je to tak, ze tolko kolko z prsnika "vyteci" tolko sa znova vytvori. Dufam, ze som to nenapisala velmi chaoticky.

danielah
3. lis 2006

AHoj Gedren,
moc gratuluju k miminku, ať vám roste a dělá samou radost 😵
Mně pomohlo v podstatě to co psaly holky výše (hodně pít, kojící čaj, teplé sprchy, během každého kojení hodně prsa střídat).
A na bolavé/popraskané bradavky je kromě vlastního mlíčka (trochu nechat zaschnout) úžasná calciová mast.
Tak ať se vám daří, uvidíš že se to rozjede!!!

bibinka
3. lis 2006

ahoj Gedren,gratulujem k malej Helenke! Nech vám robí len samé radosti a nech má hodne mliečka od teba 🙂
Ak ti môžem poradiť-na bradavky homeopatická mastička Cicaderma (asi 50-70kč)od Boironu, dieťatko potom nemá v pusinke pachuť, a po kŕmení si natri bradavky najprv mliečkom a potom tou mastičkou. Ak máš prsia naliate a nechce mliečko tiecť, riadne ich pomasírujsmerom až od podpazušia k bradavke.Napríklad moja švagriná mala plné prsia a vtiahnuté bradavky, tiež jej nič netieklo a pila "ako dúha" všetko možné od vody, polievky a čajov. Poradkyňa dojčenia jej poradila-obmedziť takutiny a masírovať prsia silou. Mlieko sa jej potom samo pustilo! Vraj je najhoršie stále piť veľké množstvá tekutín, lebo to má opačný efekt.Treba piť primerane.
A ešte čo pomohlo mne: piť uvarené mlieko a vodu v pomere 1:1+ aníz a fenikel(semienka-koreniny)Mlieka som mala do aleluja 😀 😀 Navyše som si pri každom kojení odsávala z druhého prsníka-tak sa mi to naštartovalo.
Ale hlavne: nikdy si nepripúšťaj, že nemáš dosť mliečka!!!Dojčenie je z 90% psychická záležitosť!!Neboj, verím, že ti mliečko bude "radostne striekať" 😀 😀 😀 .
poskúšaj niečo a uvidíš. Ale ak zbadáš nejaké zvýšenie teploty, utekaj k dr. aby si nemala mastitídu!
Držím ti palce a prajem hooodně mlíčka!

geegee
3. lis 2006

mne pomohlo veeela vela pit....vodu, caje, vineu. tiez Homeopatika, co uz baby spominali. A casto si babo prikladat, aj kazdu hodinu, dolezite je nocne kojenie.
Teraz len kojim, maly ma uz 8,5kg, a tiez nas z porodnice nechceli pustitť kvoli jeho vahe. Ale boli casy, kedy bol skoro len na umelom mlieku.

tilly
3. lis 2006

nečítala som to tu všetko, ale pomáha aj pri sprchovaní si pustiť teplú až horúcu vodu na lopatky, mne vtedy vždy začalo mlieko úplne striekať 😀

lodia
3. lis 2006

vela spanku, tekutin a hlavne caste prikladanie...to dava signal do mozku, ze treba produkovat viacej miecka a telo sa prisposobi spotrebe..a ty dietatku 😵

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
liska
3. lis 2006

gedren,a keby si neprikrmovala? je to na tebe,ale ja by som lekarku v tomto velmi nepocuvala,ved mala ma len 4 dni,to sa niektorym mamickam este ani nezacne tvorit mlieko...podla mna sa tvoj problem velmi rychlo vyriesi,ked ti mala zacne castejsie cucat a to moze,len ked bude hladna-co pri umelom mlieku velmi nebude,hm?

raculka
3. lis 2006

liska, ja myslím, že gedren nejprve nakojí a pak zbytek dokrmí umělým,aby se malá dopila.Ony ty doktorky začnou hned maminky stresovat,že mimi nepřibírá,tak hned ženou do příkrmů,místo aby poradily,jak se pořádně rozkojit 😠

dludli
3. lis 2006

Ahoj, byla jsem lina to tu cist ale moje kamaradka ted resi problem s kojenim, ma 2 mesicniho synka a malo mleka, byla ted jako posledni moznost nez kojit prestane u nejake kojici terapeutky, ta ji naucila mackat nekde nejaky body na podporu tvorby mleka a taky ji doporucila jist seminka kytky jmenem piskavice řecká ( snad to nepletu)

no ted jsem si to tedy cele precetla 🙂
Takze chci jeste dodat ze ackoliv deti sama nemam tak mi to prikrmovani stejne jako lisce moc nesedi, a taky mi nesedi tu malou kvuli tomu tak budit. Tim spis pit nebude. Myslim ze by bylo lepsi nechat ji az se vzbudi sama a pak bude mit hlad.
Jak rikam sama deti nemam, ale prozivam kojeni s kamaradkou 🙂 mela opravdu dost problemy, maly vubec ze zacatku nesal, a normalne ji i doktor doporucil at ho necha vyhladovet a fakt to pomohlo. Vim je to asi drasticke ale zabralo to. Jinak si nedovedu predstavit tu 3 hodinovou pauzu, ten kamaradky synek pije desne dlouho a pomalu, takze diky tomu ma po konci kojeni znova asi za hodku a pul az dve hlad.

Jak rikam to buzeni a prikrmovani se mi nezda. Co zkusit konzultaci jeste u nejakyho jinyho doktora?
Pripadne muzu dodat kontakt na tu terapeutku, kamaradka si ji moc chvalila, ale je tedy z Tabora.

Hodne stesti!

dludli
3. lis 2006

jo a jeste pripojim ze ten kamaradky dvoumesicni synek skoro nepribira a je uplne v pohode. Myslim ze vaha podle nejakych tabulek neni rozhodne kriterium.

hankaa
4. lis 2006

gedren
Na bolest prsnikov pomaha obycajne maslo a na malo vytvaranie mlieka treba pit strasne vela vody,mlieka a polievky.
Mne najviac pomahalo ked som si uvarila zemiaky nakrajane na kocky a oliala som ich smotanou trosku trosku dochutila solov mnam,mnam a to som zapijala sladkim mliekom vtedy sa mi mliecko najviac tvorilo.
Ked mas malo mlieka skus medzi kojenim si trosku odsavat a ukladaj si to do flasticiek a kludne to mozes aj zamrazovat v mraznicke, to mlieko je dobre do 6 mesiacov.Ked ho budes drzat v chladnicke tak to je dobre do 24 hodin.
Ked bude mat malo mlieka pri kojeni potom ju mozes dokrmovat svojim mliekom a nie sunarom.
Ked ju nakojis a nedas jej sunar tak sa ti bude castejsie budit lebo bude hladna a tebe sa bude tim padom tvorit viacej mlieka. Ona ked neplace a sa nebudi tak neni hladna.
Cim viacej budes kojit a odsavat tym viacej sa ti bude tvorit mlieko.
Vela stastia

vilca
4. lis 2006

Ahoj Gedren, já ti teda bohužel s tím kojením neporadím - víš, že jsem sama měla veliký problémy, až jsem musela přestat. Jen jsem ti chtěla moc moc poblahopřát k Helence, ať pěkně papá a roste 😉 A to kojení každopádně nevzdávej, opravdu je to ještě moc brzy a mlíčko se ti určitě teprve začne víc tvořit 😉

hanickak.
4. lis 2006

Ahoj Gedren, nejdrive gratuluji k narozeni miminka.
Sama dite nemam, ale pet let pracuji ve firme, ktera prodava vyrobky na podporu kojeni🙂.
Je znamo, ze kojeni funguje na principu poptavky a nabidky - cim vetsi bude poptavka (cim vic bude mala pit), tim vic mleka se bude tvorit. Takze bych taky doporucila castejsi prikladani a omezila prikrm...Cim vic budes prikrmovat, tim min mleka se bude tvorit. Urcite se doporuciji teple obklady pred kojenim pro uvolneni mleka a taky pravidelna masaz prsu (navod najdes treba zde: http://www.medela.cz/obtize-pri-kojeni/?masaz-prsu ).
Na rozpraskane bradavky bych doporucila mast PureLan - je to 100% prirodni ovci tuk - lanolin, bez chemickych latek a konzervantu a miminko ho muze klidne dost i do pusinky, takze se usetris dalsiho otirani bradavek, coz je pro ne o to vic bolestive a vic se odiraji. Maminky jsou s PureLanem velmi spokojene, rikaji, ze ragady (praskliny) se zahoji do 2-3 dnů (koukni sem http://www.medela.cz/obtize-pri-kojeni/?bolesti... ).
A urcite bych zvazila pouziti nejake jemne a setrne odsavacky materskeho mleka - cim vic budes odsavat, tim vic mleka budes mit. Kdyz je male spava,tak je to idealni vec - muzes v klidu odsavat a budes mit vic mleka. Klidne ji pak muzes krmit odstrikanym mlekem, ne umelym, a soucasne kojit a postupne prechazet k plnemu kojeni (zkus odsavacku Harmony nebo Swing - maji stimulacni fazi, ktera napodobuje sani miminka - koukni na vyse uvedeny stranky, sekce produkty).
Pokud by problemy neustaly, koukni na www.kojeni.cz. Je tam seznam laktacnich poradkyn v tvem regionu i kontakt na horkou linku kojeni, urcite se s nimi spoj. Jsou to profici a pomuzou ti. Hlavne to nevzdavej!!!Drzim pesti.
A omlouvam se, pokud to vyznelo jako propagace produktu, ale chci jen poslat dal, co sama vim🙂. Kdyztak mi napis do IP. Muzu poskytnout vic info.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
makulienka
4. lis 2006

ahojte.
surfovala som a našla som článok o tvorbe mlieka, je ich neúrekom, vybrala som tento:
Na podporu tvorby mlieka
Najúčinnejšie sa podporí tvorba mlieka častým prikladaním bábätka k prsníku. Tvorba mlieka je riadená podľa zákona dopytu, t. j. čím väčší dopyt, tým vyššia tvorba.
Dôležitá je podpora dojčiacej matky v najbližšom okolí, v rodine, či už psychická, alebo konkrétna pomoc v domácnosti.
Overené babské recepty: čaj na podporu tvorby mlieka (dostať v lekárni), dostatočné množstvo tekutín aj počas noci, pred dojčením mierne nahriatie prsníkov teplými obkladmi, dostatočné vyprázdnenie prsníkov po ukončení dojčenia.

laktagogum: kôpor voňavý, bedrovník aníz, rasca lúčna, fenikel obyčajný, Vinea, červené víno (max. 2 dl denne)

Čaj na podporu tvorby mlieka: pripravíme zmes semien rasce, anízu a fenikla a 1 čl zalejeme 2 dl vriacej vody. Necháme 10 min. odstáť a pijeme pred jedlom.

😵