Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

martinaho1
21. srp 2010

Ja jsem brala 3x3 tbl dle dr. Newmanna, ale vim, ze na Slovensku se bere prvni asi 3 dny 3x3 a pak 4x1tbl.

denisocka
22. srp 2010

fiha, ja som si dala len 4x1 ,tak idem zvyšiť davku a ako dlho si to brala ?
@martinaho1

martinaho1
22. srp 2010

Na mne nic nezabira, brala jsem to skoro dva mesice 😝 , ale melo by to ucinkovat do 1 tydne. Napis annag, ona ti poradi, jak se to doporucuje na Slovensku, ona bude mit i zkusenosti. Drzim palce 😉

akika722
23. srp 2010

ahojte...prosim vas nevedeli by ste mi niečo poradiť na podporu mliečka okrem čejikov?DAKUJEM VAM KRASNE

onep
23. srp 2010

na podporu laktácie - dostatok tekutín - po každom kojení vypiť 3-5dcl, ja som sama videla, že dôležitejšie je piť ako jesť, ja som sa napchávala o dušu, ale až keď som si dala pozor na pitný režim - až vtedy som videla efekt!!! hlavne v týchto horúčavách. Takisto - ovčí syr, zasmažená polievka, vinea, nealko pivo, dostatok vit B - kvasnice - robila som si kvasnicovú pomazánku ( surové nie, lebo môžu nadúvať bábo), teraz mám mlieka dosť - tak už si dávam pozor len na tie tekutiny! a neprestať kojiť.. 🙂

lidiab
24. zář 2010

Ahojky, nevite nekdo nahodou o nejakem kojicim caji BEZ fenyklu?

kammka
24. zář 2010

zkus laktační poradkyni, kamarádce pomohla se vpáčenými bradavkami, ani mléko skoro neměla, už přikrmovala....a teď má malá ve čtyřech měsících dost přes sedm kilo, dle tabulek je obézní a prej se jí má dle doktora kamoška za větrů držet, že určo neodlítne 😀 😀 😀 😀 seznam je na www.kojeni.cz nebo kontaktuj svou zdrav.pojišťovnu, některé snad i hradí pojišťovna, přijdou domů...
hlavně je ale důležité být v pohodě a vyspinkaná aspoň trochu....trošičku 😉 😉 😉
jinak mně tchýně dělala v prvním týdnu po návratu z prodnice hovězí polívku...sice jsem tomu nevěřila a v duchu si ťukala na čelo, ale jedla jsem to, ač jsem do té doby hovězí polévku fakt nemusela..a mlíka bylo až hrůza.... 😎 😎 😀 😀 😅 😅

dana3262
26. zář 2010

Ja piji 3x denne 1/2 litru kojiciho caje, vodu, nealko vybublane pivo, Caro a hodne jim. Jim dost tuku. Kdyz jsem jich jedla mene (maso, maslo, smetana atd) delalo se mene mleka.
Prvni 3.mesice po porodu jsem vypila 7litru tekutin denne. Nas pribiral a pribira lehce nadprumerne, ale treba kdyz chci odstrikat, tak je to boj, takze taky nemam nejake prebytky tedy.

andelka
27. zář 2010

Přebytky taky nemám, malý pije přes den co 2h, v noci tak po 4h. Něco odstříkat při běžném provozu je kumšt 😅 Jinak piju dost, kojící čaje, Caro, Meltu, vodu, ředěné džusy a taky jím, aspoň se snažím. Jogurty s více tukem, ne light. Na večeři si dělám ovesnou kaši s kakaem nebo přesnídávkou, zjistila jsem, že pak nemám při nočním kojení hlad, jinak mi kručí v břiše v noci.

gabika7706
27. zář 2010

mne na podporu laktacie nepomohlo nic "osvedcene", len senovka grecka + benedikt lekarsky. Obsahuje to sice aj More milk plus, ale vo velmi malom mnozstve, urcite to nema taky efekt ako prach zo senovky a tinktura z benediktu. Odporucam.

levander
27. zář 2010

Ahoj holky, také začínám mít pocit, že mléka není tolik kolik bychom potrebovali, nevim zda je to kolikama, ale u odpoledního a vecerního kojení malý strasne place, saje 2min. z jednoho 2 min. z druheho prsu a zacne silene plakat, jdelme uvolnovat prdiky a pak uz dokrmuje,e odstrikanym mlekem po strikacce...ale v noci spi i 8 hodin, přibírá takze vážně nevím, pžes den vydrzí i 4 hodiny...ale proč by jinak plakal? po kojeni neodsaju ani 10ml a třeba v noci 90 ml za 5 min. ...Caro a Melta pomaha? pivo? i u dvouměsíčních miminek?

gabika7706
27. zář 2010

@levander laktaciu zvysuje naozaj len caste prikladanie, tie ostatne veci su podla mna len o psychike. Ja som pila (a vsak aj pijem 😀 ) aj pivo, aj vineu, aj Caro, meltu...to vsetko som ale pila aj ked som nekojila, takze to je u mna bezne...fakt len castym prikladanim sa laktacia zvysi, da sa pomoct este tymi bylinami. A to, ze 2 mesacne vydrzi aj 4 hod...v noci by som pochopila, ale cez den by som ponukla prsnik skor aj keby nepytalo.... Osobne take velke prestavky medzi kojenim nepoznam 😎

lidiab
27. zář 2010

My s kojenim zapasime ☹ V jednom prsu mam mleka malo, v druhem sice mleko je, ale take ho neni zrovna na rozdavani a navic mam natolik poranenou bradavku, ze uz treti den nekojim ale jen 5-6 krat denne odsavam. Minuly tyden jsme si zase museli pujcit vahu a skoro pokazde musim vydatne dokrmit Nutrilonem. Pro zvyseni laktace delam vsechno mozne...prikladam jakmile je maly aktivni, odsavam, nahrivam, masiruju, homeopatika, neustale piji nejake caje, meltu, gravimilk atd., vydatne jim a spim. Zda se mi ze nic nezabira. Laktacni poradkyni mam na telefonu ob den, a uz asi vycerpala svou zasobu instrukci a rad. To mam jeste obrovske stesti ze mi pomaha manza, mama a tchyne, jinak nevim jak bych cely ten program casove zvladala 😖 Vcera jsem si rekla ze se tim prestanu trapit, ale pokazde kdyz vidim jak maly cuca a nic tam neni, tak mi je do place ☹ Nezbyva nic nez doufat ze se to jeste spravi 🙂

gabika7706
27. zář 2010

@lidiab to poznam, pri starsej dcerke som to takto mala a cim viac som chcela, tym to bolo horsie a neslo to, mne sa Katka ale ani prisat nechcela,uz v porodnici sme s tym zapasili. Skus si naozaj zohnat tie bylinky, kt. som spominala, pri Martinovi mi velmi ale velmi pomohli. A hlavne, isla som do toho este pocas tehu s tym, ze kojit budem nech sa deje co sa deje...Ale tak nejako inak ako pri Katke, tam som si hovorila, ze musim kojit, teraz, ze chcem, neviem to vysvetlit, ale nejako pokojnejsie a pokornejsie som teraz k tomu pristupovala, hlavne nemam doma vobec ziadne flasky, ci UM ani ako vzorku..mali sme tazke asi tri dni ked mal Martin 5 alebo 6 tyzdnov a potom v 4.mesiaci 4 dlhe dni, to bolo na maslu,keby to bolo moje prve dieta, dam mu UM asi hned na druhy den po takom placi. Ale vydrzali sme.
Ziadne vazenie...depta Ta to este viac. Z odsavania sa Ti bradavka moze este viac poskodit 😒 Ja som potom Katku od 7.tyzdna nekojila, len som odsavala, 5,5 mes...postupne ta tvorba klesala lebo odsavacka nenahradi ten tah, kt. vie vyvinut dieta..
ako maleho dokrmujes? flaskou? striekackou?lebo to dokrmovanie je casto zaciatok konca s kojenim 😖 Ak mas moznost a zrejme teda mas, ako pises, nerob nic, lahni s malym do postele, skin to skin a tulkajte sa a kojte sa, nam to velmi pomohlo. Drzim palce.

pamal
27. zář 2010

@lidiab Může se to změnit, když vytrváš. Já na tom byla snad ještě hůř. Po návratu z porodnice (po plánovaném CŘ)jsem skoro vůbec nekojila, max. 10 ml. Rozkojila jsem se poté co jsem vyléčila zánět prsu antibiotiky v 6. týdnu, do 4. měsíce dokrmovala Nutrilonem a 5. a 6. měsíc jenom kojila. Nyní je mu 20 měsíců a stále KOJÍM. Je třeba přikládat, poté odsávat kvůli stimulaci mléka - já měla půjčenou nemocnicční od Medely, poté elektrickou, hodně pít. Do těch šesti týdnů jsem malého krmila pouze sondou přes stříkačku - bylo to strašně pomalé, ale vyplatilo se. Po šesti týdnech jsme pak koupili lahvičku od Medely, která má dítě nutit sát jako by to bylo prso. První je třeba přikládat a pak dokrmit. Pokud se nepřikládá, ale dokrmuje odsátým mlékem - dle mých vysledovaných poznatků z diskuzí, je to začátek konce. Na poraněné bradavky mi pomohla mastička BEPANTHEN PLUS. Obyčejný Bepanthen nestačil. A to kojení v posteli, taky hodně pomáhá, i když se zase může vypěstovat závislost, ale to budeš třeba řešit až za pár měsíců. Je šance to zvládnout. Pokud bys chtěla, tak mi klidně napiš do IP.

adapa
27. zář 2010

gabika7706,kde sa dá kúpiť prach zo senovky a tinktura z benediktu?

gabika7706
28. zář 2010

@adapa ja som to kupovala v bylinkarni, v takom obchode s bylinkami u nas v KE

macinaz
17. říj 2010

Ahojky ,jestli se můžu připojit,můj přiběh je takový po poporodu jsem měla mléka dost,že jsem odstříkávala mléko i pro dvojčátka co se na odělení narodila.Když jsem přišla domů,jako by se mléko z hodiny na hodinu ztratilo,nevěděla jsem si rady a malej přestával sát a jenom dudlal,kamarádka mi doporučila bylinný potravinový doplněk na podporu kojení.Najednou jsem měla mléka dost,ale malej už nesál jenom dudal nebo žužlal jako dudlík,takže jsem ostříkávala a krmily jsme z lahvičky.Teď se snažíme o druhé mimi a doufám,že budeme kojit na stopro 😉

michamicha
26. říj 2010

ahoj, přečetla jsem skoro všechny příspěvky a jdu i přesto pro radu 😅 mám skoro 2,5 měsíčního chlapečka a už 14 dní mám podstatně míň mlíka než je poptávka... malej hodně ublinkává (reflux), takže mlíko musím zahušťovat nutritonem... doktorka mi radila odstříkat 20ml mlíka a zahustit, dát mu to stříkačkou po prstu a zbytek kojit, jenže on to z té stříkačky nechce, prst tlačí jazykem ven z pusy, tak jsem zkusila dávat mu to lžičkou, ale to bylo úplně stejný ☹ takže jsem se rozhodla, že teda budu odsávat všechno mlíko, zahustím potřebné množství a dostane to z flašky... dr. pak ještě řekla, že po tom krmení z flašky ho mám dát ještě k prsu... problém je v tom, že on už po té flašce k prsu prostě nechce, je najedenej a nemá potřebu sát něco co už se mu do bříška nevejde... když jsem ho k tomu nutila a cpala mu tu bradavku, tak se akorát poblinkal, prostě už byl plnej... no a před těmi 14 dny jsem zjistila, že už se mlíka nedělá tolik, kolik on potřebuje (je ho stejně jako dřív, ale zvýšila se spotřeba), víc jak týden jsem pila kolem 4 litrů tekutin (voda, kojící čaje, gravimilk, polívky, caro s mlíkem), častěji jsem odsávala a i přikládala malýho k prsu a stejně se víc mlíka netvořilo ☹ takže teď už týden dokrmuju Bebou AR... navíc mi dneska doktorka na kožním předepsala na ekzém kortikoidy (mam ruce fakt hnusně olezlý a rozpraskaný do krve), protože nic jinýho mi na to nezabírá ☹ a teď babo raď.... mám se s tím dál mordovat nebo to vzít prostě jako fakt, přestat se stresovat a využít zbytek času kdy ještě nějaký mlíko mám plus dokrmovat? všude čtu, že pro tvorbu MM je důležitá psychická pohoda matky i dítěte a podpora rodiny a blízkého okolí... ale to mi poněkud schází a skoro všichni mi furt tvrdí jen kojit, kojit, kojit... že jenom kojení je pro dítě to nejlepší... já vždycky zastávala názor, že je jedno jestli matka kojí nebo krmí UM, hlavně že je spokojená ona i dítě 😉 to je přece to nejdůležitější, nebo ne? budu ráda za vaše názory 😉

adriana7
26. říj 2010

@michamicha ,
to, čo píšeš som pri staršej dcére robila aj ja, ale "vďaka" tomu som ju kojila len 4 mesiace, ak raz dieťa skúsi fľašu z ktorej to ide omnoho ľahšie ako z prsníka, tak už sa nebude chcieť namáhať 😖
ja mám teraz s najmenšou problém s vrackaním, vždy po kojení si odgrgne, pritom dostane štikútku a pogrcká sa, zakaždým ☹
robím to tak, že niekedy kojím postojačky alebo posediačky, ale tak, že malá je takmer "v stoji", papá, popritom si odgrgne, ale nevracia, alebo ju kojím každé 2 hodiny, vtedy neje hltavo, ale v kľude sa prisaje aj napapá...
...viem, že to bude boj, ale ak chceš ďalej kojiť, zahoď fľašku aj nutrilon, na 3 dni si daj pokoj s varením, upratovaním, praním, a povedz si, že budeš len ležať, spať, jesť,kojiť a vegetiť. viem, že malinké ti bude najprv plakať, potom bojovať, jedovať sa, ale nakoniec, ak vydržíš, sa prisaje a vytiahne ti mliečko, kľudne si ho prikladaj zo začiatku aj každých 20 minút, alebo každú hodinu, aj keď ešte nepýta, vtedy sa ti v kľude napapá a mlieka sa ti bude tvoriť stále viac
...mám to vyskúšané pri synovi, ktorý mal takúto "krízu" v 6. týždni a už aj pri najmenšej
držím ti palce

jop
27. říj 2010

@michamicha ahoj, ja s tebou souhlasim v tom, ze nejdulezitejsi je spokojena matka a dite. Ja sama jsem mela s kojenim velke problemy, mela jsem casto zanety prsu a jine zdravotni potize, mela jsem obcas i malo mleka (bud akorat, nebo malo). Vsichni mi rikali, ze pro dite je nejlepsi kojit kojit kojit kojit... do zblbnuti. Tak jsem potize prekonavala a kojila jsem, 7,5 mesice, misty s dokrmovanim UM,ale snazila jsem se dokrmovat co nejmin a byla jsem hrozne hrda na to, ze treba 2 mesice jsem nedokrmovala vubec. Ale fakt nevim, jestli to stalo za to, protoze jsem z toho byla permanentne vystresovana. Porad jsem resila, jestli se maly napil dost, jestli nahodou neplace hlady, no des. Kdyz jsem kojit prestala, tak jsem najednou byla spokojenejsi, klidnejsi, no a na synovi se to taky odrazilo. Jeste bych dodala, ze pro zvyseni tvorby mleka jsem delala vsechno mozne jako ty, ale nepomahalo to. Jedna moje znama se taky hrozne snazila zvysit tvorbu mleka vsim moznym, ale proste nikdy nenakojila vic nez 60ml. Takze nekdy to fakt nejde a jsem alergicka na tvrzeni typu ze vsechny zeny muzou kojit a zvysit tvorbu mleka. Tak to proste neni. Je na tobe, jak se rozhodnes, ale ja po mych zkusenostech bych se snazila castecne kojit nebo v tvem pripade mozna radsi odstrikavat, dokud mleko mas, plus dokrm UM. Hlavne bud v pohode! 😉

olzden
31. říj 2010

Chcem upozorniť maminky, ktoré chcú zvýšiť tvorbu mliečka na: www.mamila.sk, kde sú praktické rady ako zvýšiť tvorbu mlieka. A pozrite si na fóre aj rubriku Laktačné poradenstvo. Tak sa majte pekne a nevzdávajte sa pri prvých problémoch, rada poradím.

lucmart
Autor odpověď smazal
Zobraz
michamicha
1. lis 2010

@lucmart díky 😉 😵

sisi08
1. lis 2010

ahojte, chcem sa podeliť s mojou skúsenosťou s kojením. Po pôrode SC mi mliečko prišlo neskoro asi až na 8-9 deň a málo, takže už v pôrodnici ho prikrmovali. Hneď po príchode z pôrodnice som musela kúpiť umelé(Nutrilon). Bola som zúfalá a vyčerpaná. Skúšala som odstriekávať aj pomedzi kojenie kôli stimulácii, aby sa tvorilo viac mlieka. Bolo to ale vyčerpávajúce. Moja rada je - medzi kojeniami sa dobre najesť, napiť a oddychovať(spať). Malého som vždy najprv nakojila, a až potom dokŕmila s umelým mliekom(z Avent flaše). Poradkyňa dojčenia mi poradila byliny Benedikt lekársky a Senovka grécka - tie zabrali, tak ako u Gabiky 😉 Postupne sa tvorilo viac mlieka. Postupne sa malý napil viac môjho mlieka a z umelého mlieka som pripravovala čoraz menšie dávky. Maminky - musíte byť ale trpezlivé, nejde to vždy zo dňa na deň. U mňa trvalo asi 3mesiace, kým sa rozbehla laktácia poriadne. Teraz má malý 22mesiacov, stále kojím, a riešime opačný problém, ako ho odstaviť, keďže sa toho nechce vzdať 😀 .
Čajík z bylín, ktoré som uviedla sa varí spolu a senovky je potrebné dať dosť veľa.(1/2sačka) aspoň zo začiatku.
Veľmi vám držím palce, nevzdávajte sa, materské mliečko je nenahraditeľné.
A ešte - samozrejme je potrebné veľa piť. Stravou ovplyvňujeme kvalitu mlieka, množstvo mlieka zas stimuláciou- teda prikladať, prikladať, prikladať.

koralina
17. lis 2010

@sisi08 ahoj prosím tě a jak se užívá ten benedikt lékařský a senovka?to si uvařím čaj a nebo jak se to užívá a kolik a kolik si toho koupit díky za odpověd prosím na email koralina@seznam.cz

adkatarabka
17. lis 2010

ahojte. mne pomaha homeopatikum ricinus comunnis a feniklovy caj. vyskusajte. 🙂

olzden
17. lis 2010

Ahojte, pozrite si super prezentácie z regionálneho seminára o dojčení, ktorý sa konal v Košiciach - http://dojcenie.bigdatabank.eu

vlastulka
25. lis 2010

Baby ak by ste potrebovali homeopatika na podporu tvorby mlieka (ostalo mi viac balení) a ešte mám aj polovicu balenia Moremilk kapsúl, tak dajte vedieť cez IP 😉

tanja61
20. bře 2011

baby pisete za babo si prikladat hlavne v noci ale ked babo sa mi budi len dvakrat cez noc a ked ho chcem zobudit na kojenie tak to je vazne problem lebo to je maly spachtos 😀 ale zato cez den dohana a aj tak mam pocit ze toho mlieka nemam vela 😒