Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

evina313
9. srp 2008

annag - aj ja potrebujem poradit 😉 . Prečo mam v jednom prsníku viac mlieka ako v tom druhom? Ako docieliť aby som mala v oboch rovnako? Malemu davam pit vždy len z jedneho, kedže ma reflux , tak aby dostal hlavne to zadne mliečko. Pekne papa, pribera, prsniky striedam, ale ten jeden ma hneva , mam v nom mliečko, ale kym sa naplni, ten druhý je už na prasknutie.
Inak, ja si kojenie neviem vynachvalit. Prveho syna som nekojila, pod tlakom "rád" typu - je hladny, daj mu sunar , som to vzdala.tentokrat som bola odhodlana odolavat a nevzdat to. Ani som sa ale nemusela nejak velmi snazit, maly taha akoby sa bal, že už nebude 😀

annag
9. srp 2008

evina, super, že si druhé dojčenie zobrala do vlastných rúk 🙂
neviem koľko má Tvoj malý mesiacov, predpokladám, že tak do 2 ? Ale v princípe je to úplne bežné, že v jednom prsníku sa tvorí mliečka viac než v druhom, niekedy to býva rozdiel v prsníkoch aj o niekoľko čísiel. Príčinou je väčšinou samotná vrodená anatómia prsníkov, jedna prsná žľaza je väčšia, produktívnejšia, než druhá. Keďže má malý reflux, moc sa pre vyrovnanie v tejto chvíli nedá urobiť. Ale časom sa produkcia mliečka pri striedavom dojčení aj tak ustáli, keďže je predpoklad, že vždy vypije viac menej rovnaké množstvo, tým pádom sa aj mliečka v oboch prsníkoch bude vytvárať približne rovnako a rozdiel už nebude taký viditeľný a hlavne citeľný. Po skončení dojčenia sa rozdiel v prsníkoch určite vyrovná na úroveň pred pôrodom. Niekedy sa stane , že bábo začne preferovať len to produktívnejšie prsíčko a druhé začne odmietať, a dopadne to tak, že mamička nakoniec dojčí len z toho jedného, ale vôbec to nevadí, aj tak sa dá.

Skôr daj pozor na to "napĺňanie", treba dojčiť zásadne na požiadanie a nečakať, kým sa dostaví pocit, že prsník je naplnený, toto je veľmi dôležitá zásada.

martina46
10. srp 2008

Annag,
tretina až polovica?? 😲
a malá sa strašne potí ešte k tomu...
ja v podstate na nej vidím, že je ok, tekutín má teda dosť, len ciká oveľa menej než predtým, vlastne keď už papá aj príkrmy, tak je to logické.
Len keby sa tak pri pití nejedovala ☹ to ma trápi najviac. UM už vôbec nechce. Ale to ma aj teší 😀 haha

dididi30
10. srp 2008

horalka a to ananasovy dzus nevadi? ved to je tropicke ovocie a to sa vraj nema, no ja som z toho vol 😒 a ked budem doma z dovolenky tak nebudem po dome nosit podrdku, som zvedava 😀
inak nas maly nemava casko zlatozltu stolicu ako ma by co ma stve, ale dobre pribera tak tiez som z toho pometene 😔

horallka
10. srp 2008

dididi, ja som len napísala, čo som počula od druhých- to ananásové mlieko nemám odskúšané ale kamoška áno a tvrdí, že z toho má dosť mlieka. Ale je dosť možné, že ho má aj z niečoho iného, veď sa stravuje rôzne, nie je iba na ananásovom džúse.

nikol_79
10. srp 2008

aj ja som si všimla, že keď nenosím podprdu tak sa robí skutočne viac mlieka. No ja ju radšej nosim, nechcem ani pomyslieť ako by vyzerali prsia po takom pol roku nenosenia 😀

dzanka3
10. srp 2008

chcem sa spytat ci je normalne taketo kojenie u 2tyzdnoveho babatka - on spinkal od 14.00 do 17.00 a potom ako vstal bol celu hod na jednom prsniku - na chvilku si zdriemol a a uz otvaral ustocka a chcel cecat zas....tak potom aj druhy prsnik som mu dala....a takto dokola s chvilkovim zdriemnutim - o 20.00 sa okupkal a nacecal zas a zaspinkal - a ja len dufam ze nevstane skor ako o 3hod aby sa mi mlieko dorobilo....

manzel hresi preco ho mu stale dam cecek ked otvara ako kapor ustocka a ked nedostane vresti ako zdiveny.....

tak mu mam dat vzdy ked pyta aj ked vkuse 4hod bude na cecku - alebo nechat plakat???a dat az po hodine alebo dvoch od predchadzajuceho kojenia? 😨

horallka
10. srp 2008

dzanka, ja som tiež bola jeleň z tých intervalov- doktorka povedala, že ho mám kojiť každé tri hodiny a snažiť sa dodržať tento interval, ale z praxe a od skúsenejších kojacich mamičiek mám overené, že kojené deti tak dlho bez mliečka nevydržia. Kamoška vravela, že ona malú kojila vkuse, aj každú polhodinu- proste keď si zapýtala, tak jej dala prsíčko. Aj ja to už tak robím-- podľa mňa je v poriadku, že kojíš malého každú chvíľu - ono nejaký čas potrvá, kým si malý vytvorí nejaký režimJa by som ho nenechávala dlho plakať, chvíľu nezaškodí, ale ak má v kuse revať ako pavián, takto neveští nič dobré - asi je hladný. Môj Martin plače tak zvláštne keď je hladný - už viem rozoznať jeho druhy plačov a vtedy mu dám. A takisto viem rozlíšiť, kedy plače, keď má niečo v plienke alebo chce len učičíkať. Nenechaj sa zneistiť svojim manželom- čo on o tom vie? Myslím o kojení- to je čisto ženská záležitosť. Každá mamina má v sebe nejaký ten inštinkt, ktorý jej napovie, čo má s bábom robiť, aj keď niekedy sa jej zdá, že je bezradná. Tu na f´´ore veľmi dobre radí annag- skús sa ešte priamo obrátiť na ňu.

annag
10. srp 2008

dzanka,

malý má len dva týždne a v tomto období je normálne, že chce iba papať, resp. byť na prsíčku pri Tebe. V podvečer bývajú bábetká často nervózne, podráždené, mávajú koliku, lebo majú ešte veľmi citlivý a nevyvinutý nervový systém, ako podrastú, dozrejú, tak tieto problémy vymiznú, okolo 4 mesiaca. Dovtedy bude Vašou hlavnou náplňou dojčenie. Cuckaním a oddychom na prsíčku mu pomáhaš prekonať podvečernú nervozitu.

Robíš to správne - dávaš prsíčko na požiadanie, čo je základ úspešného dojčenia. 🙂 Mliečko sa Ti robí stále, nie až o tri hodiny, aj počas práve prebiehajúceho kojenia. Naopak, tým cukaním podporuje tvorbu mliečka, dráždi bradavku a vyvoláva tzv. spúšťací reflex, mliečko sa môže uvoľňovať a tým pádom sa môže tvoriť mliečko ďalšie.

Skôr ide o Tvoje bradavky, ak Ťa nebolia a Tebe to nevadí, kľudne ho nechaj cuckať koľko chce. On totižto určite nepapá počas celej tej doby, má aj prestávky, ale na prsíčku sa cíti najlepšie, prišiel do cudzieho prostredia a jedinú istotu, ktorú pozná, je Tvoje prsíčko. Aby si prsníky vzájomne oddýchli, striedaj mu ich asi tak každých 20 minút. Ak nebudeš vládať, bude Ťa to bolieť alebo si budeš chcieť trošku oddýchnuť, zrelaxovať, tak ho daj manželovi na ruky a nech ho nosí a hojdá a mojká 😉

dzanka3
10. srp 2008

dakujem annag 😵
tak super si ma ukludnila....ja som dosla z dalsieho cecania...a zase sa ozyva - tak idem zas 😉

lenusiatko
10. srp 2008

Dzanka, neboj sa, nasa mala bola do dvoch mesiacoch na ceciku stale, niekedy aj 2-3 hodiny, aj ked nic necickala, len spala. Bola som z toho na nervy, musela som ju aj tak dokrmovat, kym si zvykla pit a zosilnela. Potom sa nase intervaly skratili na hodinu, na pol hodinu a teraz je za 15 minut napapana a sama sa odtrhne, ked ma dost. Daj na svoj instinkt, tie 3 hodiny je blbost, nam to v nemocnici tak hovorili a keby som vedela, ze babu treba dat vzdy ked chce, nasa mala nemusela na zaciatku schudnut 500 g. Prska si sprchuj v horucej vode a bradavky v studenej, kym si nezvyknu na papaciu mordu.

dzanka3
11. srp 2008

my sme uz doma od dr. - maly za tyzden nic nepribral a to som sa snazila ho kojit tolko kolko pytal.....v piatok ideme znova dr. ☹

a dr. povedala ze kojit raz za 1,5 hod az 2hod skor nie....ze mu dat pocecat - staci aj 15-20min mu na cecanie - a potom az o 2 hod....
tak sme to teraz tak urobili - maly reval ako pavian - lebo si pocecal, aj som ho budila zase pocecal a potom zadriamal - po 10min by chcel znova cecat....ale ked dr. povedala ze az o 2 hod.....neskor od unavy zaspal.....

ja uz ozaj neviem coho sa pridrzat.....revala som som s malym - ten plac sa neda pocuvat..a to sme ho mali na rukach az pokial nezaspal od unavy.....

annag
11. srp 2008

dzanka, a koľko detí pani doktorka odkojila? Nedaj sa zmiasť, dojči stále na požiadanie, inak sa mliečko vytvoriť nedá, pozri témeu Oxitocín, pomoc keď sa nespúšťa mliečko. Nech ho príde nosiť pani doktorka, keď dáva také rady

horallka
11. srp 2008

dzanka, máš ešte malé babenko, ešte sa len rozbiehate, neboj, všetko sa upraví, len musíš byť trpezlivá a hlavne sa nenechaj zmiasť vetami typu: máš málo mlieka,alebo mala by si dokrmovať, alebo máš slabé mlieko. Každé mlieko je dobré pre to ktoré dieťa- od svojej maminy.Chce to len trpezlivosť a systém sa sám dostaví - len sa nevzdávaj. Mne dokonca dr. povedala, že mám kojiť malého každé tri hodiny a nemám sa dať zviesť kojiť ho každú chvíľu, lebo malý nebude najedený a ja vyčerpaná. No to by som si dala, keby som ju počúvla. Kojím ho každú chvíľu, niekedy aj každú hodinu, malý je spokojný, ja vyčerpaná ale vôbec mi to neprekáža, hlavne, nech mu chutí moje mliečko a papá. Som rada, že sa mi laktácia rozbehla nanovo, tiež som mala problém, malý mi odmietal prsník, málo papal a dr. nariadila prikrmovanie, vraj málo priberá. Ale ja som ssa nechcela zmieriť s dokrmovaním a tvrdohlavo som mu pchala cicík až nakoniec sa opäť pekne chytil.

barunka81
11. srp 2008

Dzanko, tve mimco je male. Koj podle jeho potreb. Ja prokojila sestinedelí.
I ted kojim nekdy jen po hodine nekdy po 3. Jak si mala rekne. Ale ty prvni tydny je dobre pro tvorbu mleka kojit dkle potreb mimca a castym kojenim se tvori mlecko. 😉

zanetka3
11. srp 2008

ahojte.mam.3tyzdnove babo a uz od prveho dna nechce prso tak si odsavam mliecko a papa z flasky.kazde 3hod.ju budim inac by spala 5-6hodin.len jeden prsnik ma stale menej mliecka.uz mi toto kojenie takto vyhovuje lebo vzdy si dopredu nachystam mlieko a viem kolko mili.spapa. 😵 kolko by malo papat podla vas,teraz spapa ak 120mili.

martina46
11. srp 2008

Nám sa nejako nedarí s mliekom ☹
Nemôžem ju často prikladať, lebo tieto dni skoro nespí a mimo spánku si nevezme :-/
Málinko jej tečie a potom sa zlostí a robí cirkus ☹
Mám úplne mäkké prsia, hovorím si, že to nie je dôležité, ale skutočnosť je taká, že naozaj je tam toho veľmi málo.

martina46
11. srp 2008

Zanetka,
moja malá toľko spapala v polroku 😉
a Teraz máme už 9 kíl.

anezena
11. srp 2008

zanetka, moj maly papa okolo 60, obcas 90, ale to len vynimocne. a to by mal vypit uz okolo 150 ml, zevraj, ale ja zase kojim dost casto, aj kazdu hodinu niekedy. takze ked sa to spocita, je toho dost.

podla mna tych 120 je dost, nepoznam tabulky, ale asi je to vela, ale zase na druhej strane, ked je hladne babenko tak mu daj, nie?

horallka
11. srp 2008

anezena, ako vieš, že ti spapá práve toľko, keď kojíš?
martina, ty sa vôbec nemusíš trápiť,že máš málo mlieka- ty si už malú kojila aj tak dosť a dala si jej svojím mliečkom základ. Isteže je dobré kojiť, dokiaľ mliečko je, ale dôležitých je prvých šesť mesiacov, potom už mliečko aj tak nestačí a je potrebné dokrmovať.

martina46
12. srp 2008

Horalka,
lenže ona mi nechce umelé. A jogurty zatiaľ nemá rada. Natlačím do nej ale nejako ☹

horallka
12. srp 2008

martina- tak skús nejaké polievočky

martina46
12. srp 2008

Pre malú? Ona nič riedke nezje. Musí to mať husté, lebo by jej to vytieklo z úst.
Alebo polievočky pre mňa?

anezena
12. srp 2008

horallka - mam vahu, odvazim ho pred kojenim a po kojeni, vypocitam rozdiel a je to

andrii
12. srp 2008

martina, ja som polievočky robila tak,že som rozmixovala kur. mäsko, zemiačik, mrkvičku, príp. inú zeleninu,a tú polievočku mala hustú ako kaša. nedávala som veľa vody.

martina46
12. srp 2008

aha ano, kasovitu, ja ked vzdy pocujem polievocka, tak si predstavim riedku. davam take kasicky zelemasove.

horallka
12. srp 2008

anezena,vidíš, to ma nenapadlo. Veď t tak robili s našimi mimčami aj v pôrodnici.
Martina - však aj ty si daj tej polievky- ak ti ide na chuť, 😀

martina46
12. srp 2008

horallka 😀
ja po nej rada dojedam, mi to zacalo chutit take neslane 😀 a vzdy vypijem tu vodu v ktorej sa to varilo 😀

annag
12. srp 2008

anezena, horallka, na váhach už vážte iba múku na koláč, deti Vám rastú, mliečko máte 🙂 dnes sa už aj v správnych pôrodniciach vážia bábetká len raz do dňa, čím dlhší interval váženia, tým správnejší výsledok, ideálne raz za mesiac v poradni, nevážime zemiaky, ale živé tvory, dojčiatká raz vypijú viac, raz menej, resp. majú dni, keď papajú viac a keď papajú menej 😉

evik264
12. srp 2008

Ahojte, mne na mlieko najviac pomohli polievky a veľa tekutín, ale aj Melta, Je to naozaj dobrá vec. Dá sa kupiť ako aj neska a ak to zaleješ vodou a pridáš trochu mlieka tak je to super. Inak teraz je od nestle Caro a to je to isté ako káva melta myslím zložením tak vyskúšaj aj to.