Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

martina46
12. srp 2008

aj v lidli dostat taku instantnu kavu - meltovu. a je lacna a dobra. tiez v bille, vola sa kofinka.

k tomu vazeniu, my sme zo zaaciatku vazili malu na kuchynskej vahe do 5 kil 😀 , takej s miskou. tu sme dali prec a vyvazili s vanickou na pradlo. to bola celkom sranda 😀
a teraz mame vynikajucu vahu, na ktorej vzdy odvazime 3x a vypocitame priemer z troch rozdielnych vysledkov 😀 🙄

anezena
12. srp 2008

annag - ale ked mna to tak bavi 😀

ja ho vazim kazde rano ked sa zobudi a nalacno. a mame taku knizocku a tam vse zapisujem ododna porodu, kedy kojim, z ktorych prs, kolko vazi ako a kedy prebalujem, ci kakal - a kolko. a obcas ho odvazim kolko vypil. ale ked to robim - tak cely den, aby som mala prehlad. 😀

co javiem, mna to bavi a danusovi tym neublizujem, jemu sa top tiez paci. lebo vzdy ked ho takeho nahatuckeho vezmem uz s azacne rehotat, lebo vie ze dostane boztek pod krk a na to nahe telo male 😀 takze my sa tak bavime 😀

baby, ja pijem original nazov MELTA z Tesca, pol kila stoji nejakch 23 Sk, alebo taknejka
a robim to tak ze dam asi 600 ml mleika a zvysok vody. do toho cukor a tusim 4 pol. lyzice melty. parada,. mnam mnam

annag
12. srp 2008

martinka , radšej váž múku a peč malej koláče, možno jej zachutia 😀

martina46
12. srp 2008

annag 😀
kolacovy prikrm......... 😀

annag
12. srp 2008

ja len tak 😀

jesssie
12. srp 2008

anezena
tiež sa prelievam Meltou z Tesca, to mi na mlieko zatiaľ najviac funguje. Ja si ju robím ako prekvapkávanú kávičku, dolejem mliekom, osladím ....mňam 😎

horallka
13. srp 2008

anezena, ty asi za celý deň nemáš inej roboty, keď tak často vážiš svojho maléhoa všetko zapisuješ? He- no venuješ sa mu teda riadne, ale nepreháňaš to už trochu? 🙂 Ja sa ho už ani neodvažujem vážiť, aby som radšej ani nevidela, koľko málo zas pribral. My takú váhu nemáme, ale ja to robím tak, že sa postavím nahá na osobnú digitálnu váhu a potom s ním a o ten rozdiel, čo mi vyjde, pribral.
A vraj ešte pomáha aj čaj s mliekom.

xstelinka
13. srp 2008

Aky velky vplyv ma strava na tvorbu mliecka? Mam problem so zlatou zilou, cipky ktore pouzivam velmi nepomahaju a tie co by mi chcela dat Dr. radsej brat nechcem, lebo lekari maju velmi dobre zvazit ci ich dat tehotnej ci dojcaciej mamicke.
Nasla som vzor jedalnicka a chcela by som tuto dietu (http://www.zdrava-vyziva.net/hemeroidy-jidelnic...) vyskusat, len sa bojim, ci sa mi nezacne tvorit menej mliecka alebo nebude tak vyzivne...a pod.
Co myslite?

martina46
13. srp 2008

ale ved to je vyzivny jedalny listok, nie?

xstelinka
13. srp 2008

mne sa zda tiez, len si chcem byt ista.

martina46
13. srp 2008

tak to sa neboj 😉

amartina
13. srp 2008

Ahoj holky,
mohu se přidat ? Mám trápení se svým chlapečkem - asi před týdnem mu přestalo stačit mlíčko ode mne, najedl se a za necelou hodinku chtel zase, dle rady doktorky jsem ho zkusila dokrmit Nutrilonem - jednou chtěl, jednou ne, jenže teď se mi začíná u prsu vztetat a nechce tahat a přitom tam má mlíčka dost, mlíčko mu i odtříkávám, ale asi to nestačí a když mu pak chvi dát lahvičku s Nutrilonem, zase se vzteká, jsem z toho zoufalá, protože mlíčko mám, ale malej nechce tahat, poraďte, co dělat, nechci přestat kojit, když zatím mám co.....když mu mlíčko odstříkám, vypije to, ale je to asi málo...tak nevím, jestli se vyplatí odsávačka....

ygreen
13. srp 2008

amarti: já krmím 50 na 50 svým i Nutrilonem. Odsávačku mám Avent a mě se tedy stopro vyplatí.
A co kdyby jsi zkusila koupit na flašku savičky s větší dírkou, tedy 2. Náš malej už odmítá tahat Nutrilon z 1 i 2 a tahá z 3. 1 a 2 mám na čaje a svoje mlíko.
Ale poslední týden je s jídlem taky na ránu - odtrhává se od prsa i flašky a dělá jednoduše kraviny😝

annag
13. srp 2008

amarti,

v prvom rade, ak chce papať o hodinku, tak mu daj o hodinku, dojčiatko musí dostať mlečko vtedy keď chce, nie keď chceš Ty, trebár aj každú hodinku. A na prsníku má byť zase toľko, koľko chce, ale k problému ešte dopíš:

Váš režim, ako často papáte, aké polohy pri dojčení mávaš, či má v pusinke biely povlak - soor, či má reflux, koliku

coriven
13. srp 2008

amarti - malá taky kolem měsíce měla podobný vzpur jako tvůj malý, ono i ty horka a jsou v růstu, mají větší chuť k jídlu, uričitě jak píše annag - dávej mu jak si řekne, klidně i co hodku... Ze začátku jsem měla pocit, že jen kojím 😀 , ale časem se to upraví, ale občas i teď ve 4 měsících kojím co 1,5 😅
já měla problém s kojením ze začátku ☹ ucpané mlékovody a z porodnice jsem šla s příkrmama, naštěstí mi pak pomohla sestřička od dr. a pak jsme se krásně rozkojily 😉 odsávačku jsem si taky pořídila na podporu mlíčka, ale jestli malý bude co hodku pít, tak to je jak se říká nejlepší odsávačka 😀
držím pěsti

horallka
14. srp 2008

annag,
a je v poriadku, keď si neodsávam mlieko? Pretože keď malého nakŕmim, už neodsajem. A keď som aj skúšala takto medzi dvoma papaniami, tak som tiež nič neodsala. Keďže sa nechcm stresovať, že tam nič nemám, tak som to už ďalej neskúšala. Ale keď malého priložím, cítim, ako mi krásne ťahá- niekedy sa prisaje hneď, niekedy po dlhšom vymýšľaní a krútení sa, ale to našťastie nebýva tak často. Keď sa napapá, tak si riadne odgrgne ako starý sváko a niekedy si aj odgrcne- ale veľmi málo- takže nemáme ten reflux, že?A chcem podotknúť, po napapní je vždy, ale vždy kľudný a dobrý- smeje sa na mńa- hladné dieťa, keby mu nestačilo moje mlieko, by asi tak nevyzeralo, že? A keď som toto dr. povedala, tak vtedy nariadila tú kardiologiu s odôvodnením, že práve detičky, ktoré majú chybné srdiečko aj keď sú hladné, tak neplačú, lebo nemajú síl si to plačom vydobyť. Hneď sa mi to nezdalo, podľa mňa každé hladné dieťa, a či má so srdičkom alebo nie- tak vie riadne zarevať, keď je hladné - no nie?

kubinkov
14. srp 2008

Milá amartino, radši to s Nutrilonem nepokoušej, malý je velmi malý a mohl by ještě přijít na to, že z lahve je to mnohem jednodušší než z prsa. Myslím, že krize může přejít, jen když dostatečně často malého přikládáš. A neboj se, opravdu to za den dva přejde. Chce to trpělivost, prostě teď jen koj. Všechno ostatní počká. Já první dítko kojila jen 6 týdnů právě proto, že mě všichni přesvědčovali, že když kojím často, tak je to špatně a muswím přikrmovat. 😝 S druhou dcerou jsem si do toho nenechala mluvit a kojila jsem 6 měsíců plně a pak jestě do 27 měsíců. Teď kojím bez problémů už zase 7 měsíců a snad ještě dlouho budu. Těch mléčných krizí budeš mít asi víc, ale přejdou. VYDRŽ! 🙂 🙂

annag
14. srp 2008

horallka, jasné, neodsávaj nasilu, keď papá často a dostatočne, netreba. Medzi kojeniami určite, treba to nechať na neho. Keby mu nestačilo, tak by sa prejavil plačom a hlavne by sa prsíčka nepustil ale chcel by papať ďalej, tým by si ho aj povzbudil a ono by sa v priebehu niekoľkých hodín začalo tvoriť vo väčšom množstve. Dieťatko s chorým srdiečkom by bolo apatické, nielen že by nejedlo, ale nemalo by záujem o okolie, málo by sa hýbalo, lebo by asi nevládalo, možno by malo napr. modré pery, myslím, že každá mama by vedela posúdiť, že bábetku niečo naozaj je, že je choré, máme šiesty zmysel. Reflux nemáte, keď je po kojení a odgrgnutí spokojný. Máš krásne zdravé bábetko, ktoré možno iba viacej spalo a ani jesť nepýtalo. Už je dobre, tak si materstvo a dojčenie pekne v kľude užívaj. 🙂

dzanka3
15. srp 2008

ahojte
boli sme u dr. - a zase maly nepribral - stale je na tej istej vahe uz od pondelka minuleho tyzdna....
- je mozne ze nemam dost mlieka?
- alebo nie je take vyzivne?
preco nepribera???? ☹ ☹

annag
15. srp 2008

dzanka, treba to riešiť, mliečko výživné je dostatčne, ale musí mať jeho dosatočný prísun. problém môže byť v technike sania a v nesprávnej polohe pri dojčení. Ak nemá v puse celý dvorec a cucká viacmenej len bradavku, tak má nedostatok mliečka, v pusinke musí mať skoro celý dvorec, hlavne jeho spodnú časť, musí mať líčka pri papaní nafúknuté, nesmú byť prepadnuté. Dolná pera musí byť vyvrátená do vonku,jazýček cez ňu presahuje, noštek sa opiera o prsník Bábo musí pregĺgať, čiže sa mu pohybujú ušká, na hrdielku to tiež vidno a hlavne to musíš počuť. Pri nesprávnom prisatí bábo akoby "mľaská". Je takto prisaté?

Vyskúšaj tzv. futbalovú polohu pri dojčení, bábo z nej intenzívnejšie papá z veľmi produktívnych segmentov prsníka. Po napapaní musí byť bábo spokojné. Pamätám, že dojčíš často a dlho, tak počas dlhého dojčenia striedaj prsníky.

katka.m
15. srp 2008

dzanka: možno by si mohla obätovať tých pár korún a kúpiť si váhu. Po dojčení by si ho prevážila a získala by si aspoň akú-takú predstavu, koľko vypije. Ale neschudol ti, však?

dzanka3
15. srp 2008

dakujem za rady...
no sledovala som ho pri kojeni - tych prvych 20 min pekne papal - aj na uskach bolo vidno...ale on chce byt pri cecku aj hod - a vtedy ozaj len cucka...ale ked ho dam prec od cecku reve o dusu ako keby tyzden nejedol..aj na futbalovu loptu sme kojili...

a musim si pripravit vahu - uz sme ho skusali aj na kuchynskej - digitalnej do 5kg - ale on sa mikal a vaha sa hybala hore dole...ale skusim aj na osobnej digitalnej - snad nam ta uz nieco ukaze - uz to aj mna napadlo ze budem musiet zistovat kolko vyceca...
- u Dr. sme to zistovali - odvazili pred a sli sme cecat - ale on chcel spat a spat tak v polospanku za 20 min 60g vytiahol...

horallka
15. srp 2008

Annag,
aká je to tzv. futbalová poloha? Opíš mi ju prosím ťa, zaujíma ma to.
Dzanka, ja sa s malým vážim na osobnej digitálnej váhe, najprv sa odvážam nahá ja sama, potom si ho nahého zoberiem na ruky a ten rozdiel medzi mojou a našou váhou je jeho váha a podľa toho viem, koľko vlastne pribral.

dzanka3
15. srp 2008

horalka tu je to zobrazene:
http://www.kojeni.net/vleze.php

annag
15. srp 2008

dzanka, horallka, je dobré v priebehu dňa striedať polohy pri dojčení, lebo sa môže niekedy stať, že bábo ťahá pri jednostrannej polohe vždy len z jedného segmentu. Tá futbalová poloha je vlastne protipólom klasickej polohy a potom sa aj v nej tvorí pri pravidelnom vyprázdňovaní prsníka viac mliečka. Bábo pije vždy viac z miesta, kam smeruje jeho brada. Pretože tá futbalová poloha je menej známa a treba k nej aj vankúš, veľa mamičiek ju nevyužíva. V tejto časti prsníka aj najčastejšie dochádza mastitíde, ak sa dobre nevyprázdňuje. Ja som ju vrámci prevencie zápalov používala veľmi dlho. Každý prsník má trošku inú anatómiu a aj preto je vhodné tie polohy striedať.

dzanka, vždy, keď začne už len cuckať, tak si prsníky vystriedaj, malého to preberie, začne účinnejšie sať. Ak 60 ml vypil z jedného prsníka, tak to je celkom fajn, ale určite mu ponúkni aj druhý na ďalších 20 minút (kým pekne ťahá) a potom vyskúšaj, či je spokojný, či vyzerá napapaný. Ak by vypil spolu až do 90 - 120 tak to by bolo úplne super

lenusiatko
15. srp 2008

Dzanka, my sme boli na tom rovnako ako ty. Mala visela na ceciku aj 2-3 hodiny, trochu si potiahla a zvysok prespala. Mohol pri nej buchnut kanon, na nic sa nezobudila, zato, ked som jej odtiahla prso, tak to bol sialeny rev. Trvalo to skoro 2 mesiace, my sme aj museli zo zaciatku dokrmovat Nutrilonom, lebo schudla 500 g, inak vdaka tomu mi spevnela a zosilnela. Stale som si ju prekladala, prebudzala, nosila, proste cele dni to bolo len o prse a kojeni. Jedneho dna ju to ako keby omrzelo a teraz ma prso len na papanie, uz ju nebavi ani ceckanie. Myslim, ze 3-tyzdnove babo toto asi bezne robi, kym sa nauci papat, asi to chce len trpezlivost a zohranie sa, ked bude vacsie, tak nebude odspavat. Inak my sa kojime len vo futbalovej polohe, ani neviem, ako sme na to prisli, inak sa prisat nechcela a je to tak vyborne.

horallka
15. srp 2008

Dzanka, čo som si prezrela tie polohy pri kojení, tak ja využívam len dve znich- v sede- ja sedím a malý tak polosedí a pololeží celý obrátený ku mne a potom ja ležím a on leží. problém zatiaľ nemám ani pri jednej ani pri druhej polohe. Len niekedy s ami pri tej prvej začne vrtieť.

lucinecka
16. srp 2008

Ahoj holky, potřebuju radu. Asi ve 3.týdnu jsme měli laktační krizi, malej růstovej spurt a já málo mlíčka, nepřibíral, ale pak se to zlepšilo a zvládli jsme to. Teď mě ale trápí že má nazelenalou stoličku, hlavně k večeru. Říká se že je to "hladová" stolice nebo když dítě vypije moc předního mlíčka. Tak teď řeším jestli mu to stačí. Mám váhu, takže ho vážím před a po každým kojení. Kojíme min 8x denně, přes den co 2 hod, když spí tak co 3 hod, v noci po 4 hod. Vypije tak 50-70ml, někdy i víc, asi 2x zvládl i 100 🙂 Kojím z obou prs, protože v pravým mám mlíka málo, z něj vypije jen 10-15 ml. Takže naše kojení začíná jeho "oblíbeným" levým prsem, když přestane pořádně sát a jen ho dudlá, asi po 10 -15 min přejdeme k pravýmu prsu, někdy oba prsy ještě jednou vystřídám.Celkem kojíme tak 20-30min. Mlíčka je podle mě dost, teče mi z bradavek když se předkloním, jím i homeopatika ricinus communis, prostě dělám vše proto aby ho bylo dost. Poraďte čím to tedy může být že máme nazelenalou stoličku? 😒

lucinecka
16. srp 2008

Ještě doplním že přibíráme, nijak moc ale dle dr je to v pořádku. Za poslední 4 dny přibral 125g. Díky všem za radu 🙂