Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

bibinka
3. čer 2007

mne moja pôr.asistentka povedala, že u žien je prirodzene jeden prsník uspôsobený na tvorbu mlieka viac ako druhý a bábätko si ho vždy vyberie, pretože z neho viac tečie. 🙂 treba skúšať prikladať bábo aj na ten menej výkonný a možno sa to spraví.

sisi1
4. čer 2007

Hmm, my prave vobec nemame problem, ze by maly prsnik odmietal, v pohode pije z obidvoch. Problem je iba v tom, ze je v nom menej mliecka. Nie je taky naliaty ako druhy, je vacsinou lahsi, normalne to citit na dotyk, ze je proste volnejsi, mäksi a nie je tam tolko mliecka. Aj moja mamina mi vcera spominala, ked sme spolu o tom hovorili, ze aj ona mala jeden prsnik produktivnejsi, tak hadam to bude v poriadku...
Dufam, bibinka, ze mas pravdu..

hanka274
4. čer 2007

sis1 aj ja to mam, aj svagrova to mala, aj som to pocula o tom, takze asi sme ok, chi, hlavne ze ficime...aj ked pohlad do zrkadla je pre mna blby, ale tak co, neni to take hrozne, snad iba v plavkach to bude smiesne.

zuz11
5. pro 2007

gemerka • 43tt • 3. dec 2007 o 09:32
ahojte maminy,
malý má 4 týždne a MM mu uz nestaci. Doteraz som kojila kazde 3 hod. aj v noci z jedného prsa a stačilo mu. Uz druhý den sa trapime, malý plače je mu málo, dávam mu aj z druhého prsa no mlieka je malo. Snazila som sa aj odsavat el. odsávačkou no nie je to žiadna sláva. Užívam am homeopatiká - ricinus + vitaminy Calibrum, snazím sa jest dost aj vela polievok a 2,5-3 litre tekutin. Neviete mi poradiť niejaké tipy na zvýšenie tvorby mliečka?

magg • 1d • 3. dec 2007 o 09:34
skus razcovy caj

junovka • 2d • 3. dec 2007 o 09:35
presne toto som riesila aj ja...a k nicomu som nedosla,Nelka bola stale hladna a ja zufala 😢 ...takze, hadam dobra dusa sa najde, ktora ma viac skusenosti vtom 😒

angua27 • 1d • 3. dec 2007 o 09:35
gemerka skús pozrieť sem. táto téma tu už bola načatá. https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

držím palčeky, aby sa Ti dojčenie upravilo k lepšiemu. 😉

mimakro • 2d • 3. dec 2007 o 11:06
gemerka, 1.časté prikladanie, aj každú hodinu
2. striedanie prsníkov pri jednom dojčení-napr.5minút pravý, 5 minút ľavý, zase pravý, zase ľavý
3. dostatok tekutín, najmä čistá voda, nesladené čaje, čaj pre dojčiace matky, spolu asi 3 litre
4. pitie vlažného čaju počas samotného dojčenia
5. veľa oddychu a spánku
6. veriť si, že túto krízu prekonáš, byť v pohode
Keby dačo, píš na IP Držím palce 🙂

susik77 • 1d • 3. dec 2007 o 12:24
gemerka: mne pomohol len oddych, tiez som robila to, co ty, ale bola som hrozne unavena...cez vikend, ked bol manzel doma a pomahal mi, sa mi dost zvysilo mnozstvo mlieka.Inak mi zabrali aj tie homeopatika, ale ze vraj sa maju brat len tyzden, inak mozu znizit tvorbu mlieka

arabela36 • 1d • 3. dec 2007 o 12:29
mne pomohli homeopatika Ricinus Communis 5

pietra • 1d • 3. dec 2007 o 12:39
susik, tyzden (alebo kym sa nezvysi mliecko), potom par dni prestavka a mozes znovu. Ale kamoske vcera v lekarni hovorili, ze ich moze brat vkuse bez prestavky. Tak neviem. Mne v inej vraveli, ze tam mam po tyzdni tu prestavku urobit

susik77 • 1d • 3. dec 2007 o 12:42
pietra: ja som to prave brala raz 2 tyzdne v kuse a nepomohlo, potom raz len tyzden a dost vyrazne sa mi zvysila tvorba 😎

martinabarak • 1d • 3. dec 2007 o 13:00
Treba toto obdobie vydrzat, aj my sme mali v 2,5 mesiaci plac pri papani a preslo to, tiez som vela pila tekutin ako ty, teraz je to lepsie lebo dovtedy sme papali 20 minut a teraz sme za 10 minut hotovy a je mu dost 🙂 . Len si treba verit, ze to prejde a ze mlieka mas dost, v ziadnom pripade nedokrmovat niecim inym. Drzim palce. 😉

baileysa • 1d • 3. dec 2007 o 13:05
mne pomohlo vela vody vlaznej, teple obklady na prsia a prikladanie malej do nemoty, stale dookola, aj ked som mala vzdy pocit, ze v prsniku uz isto nemam nic, aj tak som si ju prikladala, nikdy som nemala extra vela mliecka, ale mala pribera a stale ju len kojim, a ako pise martina, teraz je malinka napapana do 10 minut, niekedy za 5, predtym nam to trvalo aj 40 minut 😖 a za hodinu znova, teraz vydrzi aj tri hodky... som si to vtedy nevedela predstavit, ale naozaj sa to upravi 😉

susik77 • 1d • 3. dec 2007 o 13:08
ahojte, nasla som zaujimavy clanok o dokrmovani a zvyseni tvorby mm: http://diskuse.doktorka.cz/dokrmovani-nedostate...

ramzesa • 2d • 3. dec 2007 o 13:13
maminky z mojich skusenosti,najlepsie na tvorbu MM je prikladat,prikladat,prikladat no a samozrejme papat vsetko,ziadne diety,jest ovocie,zeleninu,masko,pit vodu...ale viem,ze aj ked som pocas skuskoveho malo jedla,tak som o MM neprisla,ani zo stresu,...proste prikladat,prikladat,prikladat 😉 a oddychovat...a mat babo staaale ked je to mozne pri sebe, ziadne cajiky, UM,prikrmy a neodkladat babo babkam a tetuskam a pod. pokial to nie je naozaj nevyhnutne...ak sa babo v noci casto budi,tak spinkat s nim 😉

pietra • 1d • 3. dec 2007 o 13:39
susik77 - a kolkokrat za den sa maju brat? Lebo mne vraveli, ze 3x denne po 5guliciek a tej kamoske zas, ze 2x denne po 5.

trixi • 1d • 3. dec 2007 o 16:00
Aj mne sa osvedcila metoda prikladat, prikladat, prikladat. Casto sme papali kazdu hodinu. Neriesila som to, ci to tak ma byt. Ved miminko nemusi mat hlad, moze byt len smadne. Ved aj ja pijem casto. Veru niekedy si pripadam ako smadna tava, nestacim kupovat vodu 😀 . Este si kazde rano a vecer po sprchovani masirujem prsia teplou vodou a pred spanim pouzivam olejicek na prsia od Weledy, ma podporovat tvorbu mlieka. Caje pre kojacie maminky nemozem pit, lebo maly z toho mal koliky a mne teda vobec nechutili. Keby som vsak musela tak by som ich pila.

bbambulka • Dnes o 05:22
Ahoj gemerka, mali sme podobny problem, dni a noci som preplakala tak som chcela kojit. Hladala som na internete, zeny ktore aj s malom mlieka boli schopne dojcit a ze existuje cesta. Cesta pre mna bola tazka, ale prekonali sme vsetko a dnes mame 2,5 roka a stale sa dojcime. Potrebujes pomoc a to hned. Najdi si laktacnu konzultantku, ktorej doverujes, alebo mi zavolaj, poslem ti cilso do internej posty.Takze vsetky rady prikladat su super, to treba robit. Treba zistit ci je babetko spravne prisate - lebo ak nie je, hoci taha a mlieka je dost, nevie vytiahnut vsetko co tam je a tak sa tvori menej a menej mliecka. Spravne je asymetricke prisatie, bradavka smeruje na horne podnebie, v puse ma viac spodnu aerolu ako vrchnu (od toho sa to vola asymetricke), nostek je vony a nie pricapenu na prsnik. Mam video, je aj na nete alebo ti aj poziciam, ale je v anglictine. Druhy krok je ked babetko prestane na prsniku pit, stlacaj prsnik (nie rolovanie, iba stlacanie, tak v trochu nizsie ako v strede prsa) a pozeraj ci babetko zacne zasa pit. Ak ano nechaj nech pije same, nestlacaj a ked prestane zacni znovu. Vystriedaj prsia a zopakuj rovnaky postup. Prsia mozes znovu vystriedat az dokym je babo ochotne zostat na prsniku. Ak sa rozhodnes dokrmovat, nerob to flasou, to najlepsie je kupit si suplementor, dat si ho na krk a davat dietatku hadickou a zaroven s prsa. Je to trochu namaha, ale stoji to zato.

vlasa • 1d • Dnes o 10:46
mne velmi pomohli homeopatika,caj na kojenie a vinea 🙂 🙂

nera
5. pro 2007

takže ja môžem poradiť to čo už tu bolo spomínané, často prikladať, moja pila od narodenia často - aj každú hodinu, veľa piť - vody, čaju, mlieka- dohromady ja niekedy som vypila aj 4litre, dávaj si teplú sprchu na prsia...tj. aj masáž, daj si razcovú polievku(tá mne osobne veľmi pomohla) a veľa jesť všetkého...
Neviem ako Tebe, ale mne v nemocnici povedali, že je úpne prirodzené, že okolo 4 a 6 týždňa môže dôjsť k tomu, že sa bude tvoriť menej mliečka, treba to vydržať a ono sa samo rozbehne...
My sme tiež tým prešli, pár dní sme preplakali, no vydržali sme a teraz sme na tom tak, že moja nechce z tekutín nič iné než moje mliečko a to som jej aj skúšala dať umelé, ale ona nechcela...
Držím palce a vydrž...fakt to stojí za to

bbambulka
5. pro 2007

A este som zabudla dodat, ze existuju aj lieky (nie homeopatika), ktore pomahaju zvysit tvorbu mlieka. Odporuca ich dr. Jack Newman a ma stym dobre vysledky. Daju sa zohnat aj tu na slovensku. Pozri si na breastfeedingonline clanok o domperidone a ked budes mat zaujem tak sa mi ozvi na internej poste. Drzim palce

mirin
5. pro 2007

Holky díky za rady, taky s tím bojujeme, bohužel musím dokrmovat, malá strašně dlouho nepřibírala a pořád plakala, ale kojení nevzdávám. Bohužel to nevypadá, že bychom se vrátili k výhradnému kojení, mám mléka stále málo 😔

noelka
5. pro 2007

Ahoj holčiny,
taky jsem si s Nelí prošla několika krizovými obdobími. V porodnici se jí snížila hmotnost téměř o 400g, celý následující měsíc trvalo, než se dostala na porodní váhu. Kojila jsem i 18x za den. Pak to nevydržely bradavky, takže jsem je měla popraskané. Bolest byla ukrutná. Musela jsem odstříkávat (ručně 😝) , a pak jsme ji krmili přes prst injekční stříkačkou. Nakonec jsem si koupila elektrickou odsávačku, která mi už několikrát zachránila kojení. Poslední krizi jsme spolu s Nelískem překonaly nedávno. Po nemoci mi začalo mizet mlíko a do toho dostala růstový spurt (zásadně ho máme jindy než je obvyklé - místo v 6. týdnu v 8. atd.).
Za tu dobu mám vyzkoušené tyto fígle:
- 3x denně pít čaj pro kojící matky, gravimilk (kamarádky mají odzkoušenou ještě jestřabinu)
- 3x denně brát lecitin
Sice se o tom v příbalovém letáku nepíše, ale v porodnici i na přípravném kurzu nás na to upozorňovali. Výborně pomáhá uvolňovat mlíčko. Mám to vyzkoušené i sama na sobě, protože jsem jej nějakou dobu nebrala, a pak jsem opět začala a kojení se nám z cca. 25-30 minut zkrátilo na cca. 13 min.
- nahřívat prsa před kojením
Mám udělaný malý polštářek naplněný pohankovými slupkami. Nahřívám cca. 30 s v mikrovlnce
- vývary (kuřecí, krůtí)
- po kojení odsávat odsávačkou (i když nic z prsa nestříká, je důležité prso stimulovat)
- uklidnit se - mně k tomu v největší krizi pomohlo to, že jsem si zatelefonovala laktační poradkyni (seznam najdete na www.kojeni.cz) a taky podpora holčin červencovek (Janí, kujuuu) 😵
- dostatek spánku (Pokud ho nemáte dost v noci, zkuste poprosit babičky/kamarády, aby vám mimíse vzali na procházku. Kašlete na uklízení a aspoň na chvíli se natáhněte.)

Přeji hodně sil a pozitivní přístup 😉

ericienka
6. pro 2007

Ahojte kočky, chcem sa opytať, tie homeopatika,ktoré beriete na zvyšenie produkcie mlieka ste dostali na recept, alebo sa to da kúpiť aj bez.
Mám 7 mesačného syna, ktorý odmieta cicať. Vlastne možno by aj cical, keby tam bolo pre neho dosť mliečka. Veľmi by som chcela, aby sme ešte cicali. Skúšam všetko čo sa len da, a čo neškodí.

jana.1
6. pro 2007

Homeopatika Ricinus Communis v ředění 5 CH (nikoliv víc!! Pozor na to..) jsou volně prodejné v lékárnách. Laktační poradkyně zabývající se homeopatií má stránky zde
http://www.kojeni.arcs.cz/
Co jsem četla, tak ona tvrdí, že stačí 1 - 2 kuličky 2 - 4 x denně dle závažnosti situace. Nikoliv 5 kuliček 2x denně jak je na krabičce.. Tak nevím.. 😒 🙂 🙂

Na pohotovosti mi dali ampuli oxytocinu... potřebovala bych jich tak 5 je maličká, ale stačí stříknout kapičku do nosu stříkačou.. To spustí i to málo, co tam je..Stříknu 5 min. před kojením. Doporučuji A nechci navádět, ale když na pohotovosti v porodnici řeknete, že máte to co já, tak dr. neshledá žádný problém, protože prso je sice splasklé, ale žádné zatvrdliny a teploty. Nechtěla sice dát ATB (já chtěla zkusit, protože furt menší zlo, než to co mám teď ), ale nakonec dala tu ampulku..
zmizlo mi totiž mlíko po lehké retenci, jak píšu zde..
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

dendisa
6. pro 2007

pomáhá esenciální olejíček Kopr od Salusu - do aromalampy, zvlhčovače vzduchu, já kapu do vany, když se koupu. Kupovala jsem ho preventivně, mlíka mám dost, ale účinky pozoruju i tak. Opravdu stimuluje laktaci.

martina46
15. únor 2008

juraj fandli (1750-1811) - zelinkar:

==ako dojciacim zenam vratit stratene mlieko:
ak chce mat dojciaca matka dost mlieka, nech zje byl maku alebo lupene kvetov maku uvareneho s jacmennymi krupami.
kopor je uzitocny pre zeny dojciace male deti, lebo velmi podporuje tvorenie mlieka.
ak chce mat dojciaca matka dost mlieka, nech pije odvar z vnate a korena slezu s anizom a feniklom vo vine.
mnozstvo mlieka az podivuhodne zvysuje bedrovnik, ak ho nosia za nadrami tak, aby sa dotykal prsnikov. az budu mat dost mlieka, bylinu mozu zahodit.
==ked sa zrazi mlieko v prsnikoch:
vezmi bob, zomel ho na muku a var s vodou z fialky. tu vodu uzivaj a mlieko sa ti napravi.
zeny, ktorym po porode alebo po odstaveni dietata stvrdnu prsniky, nech rizdrvie zeler a prilozia si ho na ne. tak sa im zrazene mlieko napravi a opuch sa im strati.
==ako zastavit tvorenie alebo odtekanie prebytocneho mlieka:
potri si prsnikovu bradavku stavou zo skorocelu kopijoviteho a vyschne ti vsetko mlieko v prsnikoch.
==ako zmakcit tvrde prsniky:
niektori varia koren lalie bielej v koze srvatke a uzivaju ho na liecenie stvrdnutych a spuchnutych prsnikov.
==na zapuchnute prsniky:
na stvrdnute a spuchnute prsniky treba prikladat gastany upecene s jacmennou mukou a potom zmiesane s octom, posobia hojivo.
muka z bobu je najhlavnejsia medecina proti vsetkym opuchom prsnikov, ktore pochadzaju zo zrazeneho a seknuteho mlieka. var ju vo vine alebo vo vode s drevenym olejom a teplu priloz na prsniky.
na opuchnute a bolave prsniky priloz koren slezu, bude im to na osoh.

neodolala som... 😀 😀 😀

martina46
15. únor 2008

chybička se vloudila... fándly sa nepíše s mäkkým i... sorry

jana.1
15. únor 2008

doporučuji přečíst tento článek o technice dojení.. je tam řečeno vše podstatné.. a ještě bych si koupila ricinus communis v ředění CH a pila 3 litry tekutin denně.. z bylinek je dobrá jestřebina lékařská a pískavice řecké seno, ale i různé další prý.. 🙂
http://www.delavalczech.cz/Dairy_Knowledge/Effi...
http://www.delavalczech.cz/Dairy_Knowledge/12_g...

jandalinka
16. únor 2008

Tak můžu potvrdit,že homeopatika ricinus communis opravdu pomáhají.Aspoň tedy mě.Užívám je už zhruba 14dní a cítím,že prsa mám více nalité a malá už tak netahá,jak předtím.Já mám dávkování 3xkuličku 2-3xdenně.a občas nevím,zda jsem si vzala a vemu,tak snad homeopatika nemůžou ublížit,ne?! 😕 No a hlavně pitný režim a zakoupila kojenecký čaj o d Welledy a zdá se mi lepší.

lusil2005
16. únor 2008

uuuuha od weledy? nevedela som ze maju aj caje. skusim aj ja lebo tym ze sme prestali v noci kojit a cez den uz prikrmujeme, vecer uz nenazdimam odsavackou mliecko na kasicku...

inac to homeopatikum funguje perfektne len mi uz doslo. musim kupit nove. jandalinka mne kazali brat 5 guliciek 3x denne aj na nete to tak kazali. a vraj do styroch dni by sa malo mlieko upravit a potom to uz netreba brat. no ale - kazdopadne homeopatikum urcite neublizi. pokial nejes 100 guliciek denne 😅

veverica
16. únor 2008

ja mam dilemu ci podporit tvorbu, alebo to uz nema vyznam? Za cely den (24 hod) si odstriekam cca 70ml, maleho uz nekojim vyse 1,5 mesiaca. Strajkoval a aj koli refluxu, ze mu to bolo riedke a vyvratil to hned. Tak co vy si myslite mam skusit ten RICINUS? Bude to fungovat aj ked si budem iba odsavat???

arabeska
16. únor 2008

veverica,ak xces aj nadalej odsavat tak to isto zmysel ma🙂 ved to je na podporu tvorby mliecka a je jedno ci kojis alebo odsavas,nie?

veverica
16. únor 2008

no neviem ja som pocula, ze pri dlhodobom odsavani sa ta tvorba znizuje. Ale za vyskusanie asi nic nedam, bud sa to rozbehne alebo nie.

maca793
16. únor 2008

ja som veľa pila vody a hlavne čaje na podporu tvorby mlieka

zusma
16. únor 2008

Odsávám už skoro 4měsíce a mám mlíka dost,někdy to malá ani skoro nestačí vypít. Když jsem měla málo,vzala jsem si ta homeopatika a za pár dnů vše bylo ok. Tak se odsávání neboj,mlíko se udržet dá.

martina46
16. únor 2008

VEVERICA, s tym odsavanim je to tak, ze neodsajes to, co by vytiahlo babo. laktacna poradkyna mi povedala, ze ani mnohe zeny, ktore maju nadbytok mlieka si nevedia odsat.

maca793
16. únor 2008

martina46
aj to aj v takom prípade, že po odstatí mlieka majú prsníky úplne vyžmýkané?

lusil2005
17. únor 2008

ono to zavisi od toho kto ma aky ten vytlacaci reflex. ja musim moooc silno mysliet na malu ked odsavam aby sa mi spustilo mliecko. a tiez uz nevyzmykam za den viac ako 80 ml na vecernu kasicku. a mala by toho zchramstla ovela viac. ☹ pritom cez den po kazdom jedle kojim... no nechapem. musim zabojovat

maca793
17. únor 2008

ja som pri dvojičkách denne odsala vyše 1 litra mlieka, do mesiaca to bolo skoro 50litrov, všetko som si zapisovala. pri Karolínke mi mliečko stačilo na deň, nikdy mi neostávalo v chladničke, čo som si vysala, to malá spapala, tak asi do 3 mesiacov a potom prišiel bum a mlieka nikde.

martina46
17. únor 2008

MACA793, nerozumiem. ze ci nic neodsaju, aj ked maju prsia vyzmykane? 😕

deina
18. únor 2008

Pomoze prikladanie aj vtedy, ked babetko nesaje z prsnika, len si tak cucka? Mam predcasne narodeneho synceka, zo zaciatku sa mi mlieko krasne rozbehlo, odsavala som mu ho a dostaval denne niekolko davok mojho mlieko a k nemu aj UM. Lenze cim dlhsie sme boli v nemocnici, tym menej som mala mlieka (hoci som pravidelne odsavala) a on ho potreboval stale viac, takze napokon dostaval denne uz len jednu davku mojho mlieka. Myslela som, ze sa to doma rozbehne lepsie, ze je to len stres, ale schytala som zapal pluc a napriek odsavaniu, homeopatikam, cajom, gravimilku a prikladaniu bolo toho mlieka kazdym dnom menej. Uz som z toho zufala, vsade citam, ake dolezite je materske mlieko pre deti a este viac pre predcasne narodene deti a ja mu ho neviem dat, len to UM.

janka1874
18. únor 2008

na tvorbu mlieka je vraj dobra rascova polievka ale ja som si kupila aj homeopatika pretoze som rodila na cisarak a tam sa zacne tvorit mliecko neskor tak pre istotu som si kupila tie homeopatika na tvorbu mlieka ak Ti to pomoze volaju sa ricinus communis 5ch stoja asi 50 Sk.

gangulienka
18. únor 2008

mne velmi pomohla vinea, mali sme pred tyzdnom laktacnu krizu, nevedela som si uz rady, mala pila kazdu hodinu a stale hladna, potom som vypila jednu flasu vinei (1,5 l) vecer pri filme a v noci mi mlieko tieklo prudom 🙂 , ale uz mi ta vinea prestava chutit 😝

danuska24
18. únor 2008

a malu nenafuklo z bubliniek?