Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

market3
8. bře 2010

mirri: můžu brát homeopatika pořád nebo s pauzou?

mirri
8. bře 2010

market-ona je tu i diskuze na tema techto homeopatik a tam nektere doporucovali pauzu udelat.ja jsem si taky po baleni udelala.
jeste k tomu davkovani.v cesku mi rekli 2x denne 5 kulicek.tady zase 3x denne 3 kulicky.pred a po nic nejist a nepit.
hlavne se holka nestresuj,to ma velky vliv na mleko.kdyz jsem byla v pohode mlika bylo plno,jak jsem nad tim premyslela,tak to bylo horsi a i maly to citil a byl nervozni i on...pokud muzes,tak si spolu lehnete do postele a pekne se tam valejte cely den a jen zkousej prikladat. 😉

market3
10. bře 2010

mirri:už se to trochu zlepšilo,tak doufám,že to bude čím dál tím lepší. Dětská doktorka mně tvrdila,že to není po té injekci,ale určitě je, jelikož do té doby papkal vcelku dobře a jakmile dostal injekci,tak hrůza 😖 Minimálně 6 plen pomočených plen má,tak mu to snad stačí.No uvidíme jestli ještě přibere.

pani_haf
10. bře 2010

market-tak to je super zpráva!!! U nás se to taky lepší, tím, že už skoro nemám MS, takže snad bude i dost mlíka 🙂

market3
10. bře 2010

no snad to nějak ještě ten měsíc a půl zvládnem.

pani_haf
10. bře 2010

určitě, zvládneš to i mnohem déle, to chce klid a trpělivost, půjde to, uvidíš 🙂

market3
10. bře 2010

nechápu,že ta injekce může mít na prcky takové následky. Jak máš starého prcka?

sneha
10. bře 2010

Holky, kdo radi reckou senu, kde ji kupujete a jak ji pripravujete?
Uz jsem se jednou ptala, ale zatim zadna odpoved ☹

mirri
10. bře 2010

market-jak pise pani haf,je to skvela zprava a uvidis,ze to zvladnes!!!a ne jen par mesicu,ale mnohem dele.chce to klid. 😉

sneha-je mi lito,ale nemam zkusenost,takze neporadim...

market3
10. bře 2010

mirri:dneska sice jedl,ale ne moc a zase vyvádí.Chce to s nima strašně moc trpělivosti 😒

bianka234
10. bře 2010

Tak ja mám jeden super recept na tvorbu mlieka, teda mne to zabralo do 24 hodín, až mi luto bolo. Biolampa oranžová farba 3min. na každú bradavku 1x denne.

peta3
10. bře 2010

Ahojky holky, taky jsem řešila málo mlíka - plně se mi sice kojit nepodařilo, ale částečně kojím stále a to má Martínek už 7 měsíců a 9 dní 😵

určitě je potřeba odsávat odsávačkou, a to řecké seno je úplně super, myslím, že to mi hodně pomohlo. Dá se objednat na netu (např. http://www.nejlevnejsikoreni.eu/piskavice-recke...). Je to teda hnusný - hořký jak pelyněk a děsně se tolepí na zuby, patro...já to jedla normálně lžičkou - max. 3 lžičky denně a zapíjela něčím sladším. Dáse to i ve vodě rozpustit, ale takhl eto bylo celkem rychlý a postupně jsme přišl ana to, jak so dát do pusy, aby se mi to nenalepilo všude.

taky nevím, jestli to tu padlo, ale úžasně dokáže poradit Annag tady z koníka, stačí jí písnout IP 😉

držím pěsti s kojením 😉

miska333
10. bře 2010

bianka, fakt to pomaha? a preco ti bolo luto?

pani_haf
10. bře 2010

market-Honzík má dva měsíce, te´d se tak přepil, že mi pořád blije 🙂. Měla bych s tím kojo brzdit, přibral mi 500g za týden 😀 😀 . My teprve byli na TBC očkování, snad ty další budou ok. Musíš vydržet, náš malý pořád hledá bradavku tak intenzivně, že třepe hlavičkou sem a tam, takže je to někdy o život, než se připojí, ze začátku mě to hrozně stresovalo...kor, když jsme kojila někde venku....jak tou hlavou pořád kmital, potila jsem se až na zadku.

katarina.banska
18. črc 2010

ahojte.
co vam najviac zabralo na tvorbu mlieka? mam taky pocit, ze ho uz nemam az tak vela... no prisudzujem to len tomu, ze ich nemam take tvrde naliate. malu kojim cez den skoro kazde dve hodiny a nevyzera, ze by nebola napapkana 🙂
chcela by som si ich odsavat a uskladnit, lebo budem musiet v septembri chodit do skoly a budem prec skoro cely den.... tak aby mala mala co papkat, kedze ju este nebudem prikrmovat. dakujem za tipy a rady 🙂

bubulka722
19. črc 2010

Mne nič na tvorbu mlieka toľko nepomohlo ako pohárik čierneho piva večer. Ráno som ich mala totálne naliate. Pred tým som skúšala všetko - čaje z lekárne, bylinky, špeciálne polievky ale nič nebolo u mňa tak efektívne ako toto. To mal malý asi 5 mesiacov, u novorodeniatka by som to s pivom určite neriešila. Nakoniec sa mi to tak rozbehlo, že som ho kojila 2 roky a 2 mesiace a musela som ho odstaviť pretože som nastupovala do práce. Mliečka bolo ale stále na 2 kojenia denne. Dúfam, že sa mi to tak podarí aj tento krát.

sorciera24
19. črc 2010

mne na mlieco pomhla najviac Vinea, a kojim doteraz🙂

kubaka
19. črc 2010

zásadně a hlavně psychika. Když jsem byla blažená a bublala spokojeností - teda jedla co jsem chtěla, dala si pivo, kafe, přitulila se k manželovi, vyspala se, mlíko mi teklo ušima. Jakmile jsem byla ve stresu, pohádali jsme se, mlíko ubývá. Hormonální mechanismus je citlivý na stres. Někoho udělá spokojeným černé pivo - někoho pořádný steak, šálek silné kávy - všechno, co navodí pohodu, co nás přivede do tetelivého stavu. Takže si dělejte pomyšlení. 🙂

dana3262
22. črc 2010

Ja jsem se poradne rozkojila az okolo 3.mesice. Pred tim maly plakal po kojeni. Pribiral, ale nebyl najedeny dosyta. Pila jsem kojici caj, caro, vodu, pivo. Az jsem pak pila 7litru denne, tak jsem to zas musela omezit. Mela jsem hroznou zizen. Ted je malemu 5,5mesice a mlicko mame. V zasade si myslim, ze dokrm ovlivnuje tvorbu mleka. Klidne bych prikladala kazdych 20min, ono mimi vzdycky neco vyzdime 😅

dadis
23. črc 2010

@katarina.banska netreba ti velke zasoby, ked budes chodit do skoly staci, aby si mala nachystane na ten-ktory den davku alebo 2, popr. 3 (podla toho na ako dlho budes chodit) a v ten isty den, kedy das mliecko zo zasoby si odsajes presne take iste mnozstvo a odlozis do zasoby...tak si zabezpecis, aby sa ti neznizovalo mnozstvo vytvoreneho mliecka...ked bude mat babo 6 mesiacov a nebehne postupne na cely zeleninovo-masovy obed, bude to pre teba jednoduchsie, nebudes musiet odsavat aspon jedno krmenie 🙂 a postupom casu to bude lepsie a lepsie...ja som musela na nejaky cas chodit do prace ked mal syncek 3 mesiace, chodila som na 3-4 hodiny, ako kedy...a mnozstvo mliecka sa mi neznizilo, ale nebolo prijemne, ze som sa vratila z prace, chcela som si oddychnut, s malym pomaznat, mozno i nadojcit, nieco porobit...prioritou bolo naodsavat tolko, kolko maly vypil....

katarina.banska
19. srp 2010

ahojte.
opat mam take obdobie, ze mam pocit, ze mam malo mlieka. prsia sa mi zmensili, citim, ze uz nie su take naliate ako predtym. v noci sa mi mala budi kazde dve hodiny predtym prespala aj 4 hodky. bojim sa , ze pridem o mliecko.
najefektivnejsie si malu stale prikladat??? aby sala, sala a sala..... lebo ked si mlieko po nakojeni skusim odsat tak z neho vobec nic nejde.
ked zacnem pit caj pre kojace mamicky, pit vineu, obcas jest rascovu polievku a malicku si castejsie kazdu hodku prikladat, myslite si, ze sa to zlepsi ? 🙂
pediatricka mi este dala recept na homeopatika, no neviem ako sa volaju, lebo som ich jedla davno. no vraj je to na lepsiu laktaciu a v nazve bolo nejake cislo, tusim 5 alebo 9 neviem

renat2
19. srp 2010

Ahoj .. já teda od začátku pila koj. čaje, meltu, gravimilk, pak mi bylo ze všeho špatně, v době měnší krize homeopatika - na radu lakt, poradkyně - Ricinus Communis 5CH a Lac CAninum 5CH (brala jsem na střídačku k kuliček 3x-5x denně), pomohly. důležité je to ředění 5CH !!! Brala jsme je i preventivně před státnicema (únor), přece jen trochustres apod. a super. Pak jsem začala brát bylinné kapičky (mj. i na podporu tvorby MM) a mlíka mám, že bych uživila snad i dvojčata , ťuk ´tuk.

Jinak souhlas, když je čkolěvk v pohodě, vyspí se, dá si něco dobrého /svíčkovou 😝 😝 mlíčko se tvoří...

flamenga
19. srp 2010

@katarina.banska mne najviac na mlieko zaberalo prikladanie malého.... v horúčavách, keď si pýtal často bolo mlieka aj pre susedov 😀 a veľa piť, každé ráno som si dala Meltu a jedla som zapražené polievky.... Ale fakt najúčinnejšie bolo to prikladanie a dostatok tekutín 🙂

katarina.banska
19. srp 2010

dakujem vam velmi velmi pekne. tak dufam, ze aj mne nieco z vasich rad pomoze 🙂

keminek
19. srp 2010

@katarina.banska jak píšou holky
hodně tekutin (obyč voda klidně) a dobře jíst
ricinus comunis 5CH, melta, odvar z fenyklu, kmínu, anýzu, řeckého sena, melta
Ale hlavně máš pravdu v tom, že když miminko budeš přikládat často, tak se ta tvorba zvýší. Důležitá je ta stimulace, to je signál pro mozek, že se má dělat víc mléka. Pokud budeš přikládat často a pak ty intervaly zas natáhneš, mělo by v těchto intervalech být víc mléka než předtím. Dále pomůže, když po každém kojení budeš odsávat odsávačkou třeba i jen vzduch, když už nepoteče mléko. Takto třeba co 2 hodiny přes den, co 3 v noci a do jednoho až dvou dnů by se to mělo projevit. Když se to projeví a bude zas víc, tak zas to odsát a za pár dní by mělo být ještě víc a pak tu odsávačku odložit.. Ale pokud se ti do ní nechce, zkus to časté přikládání a střídání prsou - když mimčo vyžahne jedno prso, dej ho vedle, pak zas zpátky atd. Čím častěji se stimuluje, tím víc se udělá. Čím víc se udělá, tím víc se odebere a tím víc se zas udělá. I ta stimulace a odběr odsáváním se projeví po natažení intervalů nebo po tom, co vynecháš nějaká odsávání (třeba ob kojení nebo jen 3x denně).. Tak teď už jen aby to pomohlo.. 🙂

keminek
19. srp 2010

@katarina.banska a ještě bych se tě zeptala na ta homeopatika na předpis.. protože v čr je ricinus volně prodejný, tak nevím, co ti předepsala (některé homeopatika jsou totiž pouze na předpis)..

katarina.banska
19. srp 2010

@keminek mam homeopatika ricinus comunis 5CH, ona mi ich nepredpisala, ale len mi ich odporucila. aj u nas su volnopredajne. dakujem ti za rady, skusim si teda mlieko aj odsavat, aj ked podla mna nic nepojde ☹ no ak to ma pomoct....
mam si ich odsavat kedykolvek cez den? ci najlepsie tesne po kojeni? dakujem, dufam, ze sa to napravi. musim v to verit. no idem si uvarit kojenecky cajik 🙂

keminek
19. srp 2010

@katarina.banska zkus to častější přikládání přesně tak, jak jsi to sama napsala
no a odsávat po kojení.. (5 min. levé, 5. min. pravé, pak třeba 2 min. levé, 2. min. pravé nebo tak nějak, to je jedno.. stačí 15 min. maximálně na obě prsa) jakou máš odsávačku? někomu totiž jde spíš odstříkávat rukou, jinému vyhovuje spíš manuální odsávačka, ale většině nejlíp vyhovuje elektrická, ačkoliv ne všem, někdo s ní nic neodsaje. Taky jsou maminky, co krásně kojí, ale neodstříkají/neodsají skoro nic. Já odsaju (když je v prsou zásoba mléka), protože se mi při tom odsávání spustí, takže mně osobně to jde. Ale každý je jiný.. Já teď se zrovna snažím zvýšit tvorbu mléka. O trochu víc ho mám, ale chtěla bych ještě víc.. Kleslo mi, měla jsem fakt málo.

keminek
19. srp 2010

@katarina.banska jo jo, věř si. Mlíčko si měla a máš. Nemohlo se jen tak ztratit 🙂 Tvoje prsa ho umějí vyrábět 😉

denisocka
21. srp 2010

baby,ako sa berie COSTI na podporu laktacie ??? surne :(