Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

dididi30
20. srp 2008

annag, hm praveze nie, on od malicka pije maximalne 10 mintut aj s odgrgunutim a cim dalej je to kradsie a kratsie, ono aj uz menej pribera, ako priberal, priberal 300g na tyzden teraz je to 150 na tyzden a este sme sa nevazili od prichodu, bo moja lekarka ma dovolenku dva tyzdne 😒 ☹
no a po papani si sa pusta prsnik, ale to je aj po 5 minutach....teraz psledne 2 dni nechce pustit a hneva sa tak mu dam aj druhy prsnik..
ja som nikdy memerala ani neodsavala miecko pre to aby som videla kolko vypije, mne to bolo jedno, hlavne ze pribera 🙂
ale poviem ti on je v poho, neplace od hladu skor od unavy, ked je hore, tak ho hocikedy kedy ma napadne prilozim nech si da a som spokojnejsia, ale stane sa ,ze niekedy sa neprisaje, to je asi tym, ze nieje hladny...
mozno to hrozne prezivam, no co ja viem, ale stale sa istim a potrebujem podporu, dost mi pomaha aj manzel, on mi zakazuje mysliet na to,ze mu niekedy dam umele miecko, ale v dobrom 😀 je zlaty
vlastne ked to vsetko sledujem, ani sa mi nemaju kedy cez den poriadne naliat, bo ho len prikladam a prikladam, asi sa bojim, aby nebol hladny 😅
ale mam dni, kedy sa mi naleju rychlo , ale to fakt je vinimocne ☹

annag
20. srp 2008

dididi a poteší Ťa, že podľa tabuliek stačí pribrať vo Vašom veku 70 g týždenne ? 😉 , ten povinný váhový prírastok sa z týždňa na týždeň znižuje, robíš všetko ukážkovo správne, keď chce dávaj druhý prsník, to je výborné, istíš si tým vysokú laktáciu. Známkou dostatku mliečka nie sú naliate prsia, ale prospievanie bábetka, jeho spokojnosť.
Mliečko Ti môže prekvapujúco rýchlo tiecť a preto sa bábetko dokáže rýchlo zasýtiť, moje boli tiež také, hlavne malá po druhom, treťom mesiaci pila expresne rýchlo, odgrcla a o hodinu pila zase, ja som odsala 100 ml v priebehu 2-3 minút, takže ona svojim saním ešte rýchlejšie.

Ty to len tak prežívaš, asi stále nemôžeš uveriť, že dokážeš vlastné dieťa živiť svojim mliečkom, ale živíš, a to je výborné 🙂

dididi30
20. srp 2008

annag a este to moje mieko ma niekedy taku cudnu vonu, no mne to nevonia, pripada mi to ako nieco spotene ci co, ako keby uz tahal z mojho potu , ja neviem, potom mu to je citit aj v ustockach 😨 ale potom ma aj krasnu stolicu, zlatozltu, len ten hlienik je tam stale....dnes ma nejaky bruchabol, tak som mu dala kvapky na to a hned v momente zaspim, ja nechapem ako to moze tak zabrat, inak to ma fajn vonu a chut,zeby tym? 😀

annag
20. srp 2008

dididi, nevadí, že Tebe nevonia, hlavne že malému vonia a chutí ,neboj sa, pokazené určite nie je, keď som dojčila malého dala som okoštovať staršej dcérke, ale strašne sa zhnusila, to že jej bolo dva roky dobré, to už si nepamätá,

kvalita mliečka sa mení v priebehu dňa i počas jedného dojčenia, je možné, že niektorá z jeho zložiek vytvára pre Teba inú nezvyčajnú vôňu,

ak si príliš vyčerpaná, unavená, máš v tele nejakú infekciu - tak dôvodom by mohol byť Tvoj metabolizmus, možno máš prekyslený organizmus tým, že ak máš jednostrannú stravu, menej prijímaš zásadotvorné potraviny, ako sú ovocie a zelenina, mliečne výrobky, ak málo piješ, ak si v strese, ak sa popri tom príliš fyzicky namáhaš (nemusíš ani cielene cvičiť)

hlien sám osebe v stolici nie je nič zlé, to len veľmi riedka vodnatá a zapáchajúca stolica s hlienom a krvou je zlá, takú nemáte 😉

janca704
20. srp 2008

Annag, dakujem este raz za cenne rady. Dojcenie je ozaj veda 🙂
Dnes som spokojnejsia, lebo sme nepotrebovali rozmrazene mliecko. Stacilo, co som mala, sam sa odtiahol a cely den bol uzasne spokojny, dnes dokonca vobec neplakal. Az vecer som mu dala oba prsniky, tak sa tesil 😀
Idem este mrknut tie ostatne temy, vdaka 🙂

annag
20. srp 2008

janca, to som veľmi rada 🙂 🙂 🙂

darlinka
20. srp 2008

annag, ty pracujes v zdravotnictve... alebo si taka skusena matka... alebo taka scitana...? Necitala som celu temu, len niekolko poslednych prispevkov a musim povedat, ze tvoje rady aj mne velmi pomohli, kedze mam podobne problemy ako ostatne maminy...a tiez "bojujeme"... 😉 . Dojcenie - a celkovo pochopenie maleho babatka - je naozaj veda a treba sa mu venovat, a chce to velku davku trpezlivosti 🙂 . Takze dakujem za rady aj ja, takto nepriamo...

annag
20. srp 2008

darlinka, len b a c je správne 😉 , som rada, ak Ti moje rady pomohli alebo Ťa povzbudili, na vlastnej koži som zažila nepochopenie okolia aj ťažkosti dojčenia , a preto keď viem, rada poradím , prajem Ti veľa radosti pri dojčení 🙂 🙂 🙂

darlinka
20. srp 2008

annag, naozaj je to niekedy tazke... a prave preto som hladala cenne rady, lebo uz som bola zufala... Dokonca som vcera kupila aj Nutrilon a jednu davku som malemu dala, ale potom som si sadla k netu a tvoje slova ma hlavne neskutocne povzbudili, ze ja to urcite zvladnem... tak dufam, ze naozaj... 🙂
(Len co teraz s tym nacatym Nutrilonom...?? 😀 😀 )

martina46
21. srp 2008

Darlinka,
nutrilon do kávy 😉 ak ti nebude vadiť jeho chuť...
alebo z neho kašu ak jedávaš. Ja som si robila kašu z francúzkeho mlieka, celkom to šlo.

dididi30
21. srp 2008

ahojte
annag, no prave ze ja vobec nieso unavena som plna enegrie 😀 , len toho mlieka si drobec pyta viac a viac, tak ho stale priladam a dnesnu noc to bolo nenormalne kazdu hodinu pil! ale nevadilo mi to, je pri mne v posteli a tak som len vytiahla dala odgrgnut a niekedy som aj zabudla, teda zaspala som a neodgrgol, ale pekne hajal, 2 krat sa vykakal a take vodnetejsi a smradlave, no neviem....inak som jedla hriby a prikladam to tomu, joj som to ja ale 😠
snazim sa papat co najviac vitaminov a uz ked nemozem tu zeleniu, bo nafukuje tak si dam aspon vyvar a ovocie je tiez kadejake, napr som zistila ze moj banan nema rad, ma z neho zelenu stolicu..
a dnes je akysi nespokojny ale pospinka coto, len ked sa zobudi tak placka a dost hlasito az ma slznicky ☹ , nuz musim to nejako vydrzat 😎
inak som bola na kontrole po sestonedeli a mala som tlak 145/108 hruza co? no a tu v anglicu s tym nic nerobia, ze to budu sledovat, no ale mam to uz dva roky a furt nic ,ziadna liecba, na nechapem, ale uz na druhej kontrole budem stat na tom, aby mi nieco dali, sak ma moze porazit 😒 😅
a tiez ti dakujem,za rady, potrebujem taku osobku, nemam nikoho kto by ma tak podporil 😉 😵

jana273
21. srp 2008

ahojte, necitala som celu temu, ale hadam to sem patri 😅 ... vsade sa pise ze je na podporu mliecka vyborny caj Weleda. Chcela som ho uz milion-krat vyskusat, ale nikde ho nemozem zohnat. Viete mi poradit kde sa da kupit a ci naozaj je taky dobry??? Dakujem

alififi
21. srp 2008

Weleda je dobry caj - je aj sypany, aj sackovy. pila som ho casto. kupuje sa v DM napriklad, ale aj v lekarni by ho mohli mat.
ja uz som si potom kupila na trhu rascu, aniz, jastrabinu, zihlavu a fenykel ( korenia ) a spravila som si svoj caj.
inak dobry je aj Gravimilk - kupuje sa v lekarni

jana273
21. srp 2008

Ked ja som ho v DM nenasla a pytala som sa v styroch lekarnach v BA a nikde ho nemaju... ☹ Ale este sa niekde skusim popytat. A Gravimilk je tiez na podporu mlieka? Ja som si myslela ze je dobry kvoli vitaminom co obsahuje, ale mozno vyskusam aj ten 🙂

erikasadek
21. srp 2008

dobre na podporu mlieka ,je:


razca fenikel aniz ako caj, kukurica, mandle , alebo mandlove mlieko, zaprazena polievka roby divy, pri rozbehnutom kojeni, pivo , nealkoholicke, kuraci vyvar,

dididi30
21. srp 2008

erikasadek......kukurica??? 😕 sak ta nafukuje, nie?mandle skusim....kuraci vyvar mame v nedelu, caj pijem, pivo sem tam, nechcem moc, bo aj tak nechudnem.....ale aj tak s prepacenim zerem a cici male akurat tak ritusa rastie 😀
a co obsahuje ten caj vedela?? da sa zohnat aj v anglicu??

jana273
21. srp 2008

kukuricu asi ani ja skusat nebudem, aj tak ma maly co robit s vetrikmi 😒 ....Welwda obsahuje senocku grecku, vraj sa rychlejsie pusta mlieko, neviem co je na tom pravdy... a pivko pomaha? tak vyskusam... mne tiez pomaha kuracia polievka s petrzlenovou vnatkou 😉

alififi
21. srp 2008

neviem kde byvas jana, ale v BA som ho kupovala na Medenej ulici v predajni Sedmokraska, na Grosslingovej ulici - predajna sa vola myslim Natur
a v DM v Raci ho maju stale
na www.weleda.sk je aj zoznam predajni a lekarni, kde weledu maju
pila som aj vela Vinei - mozes aj vybublinkovat ked nafukuje
Gravimilk je aj na mlieko
aj vitamin B pomaha - na to som si kupila Bekavit
pivo bolo niekde rozoberane, ze je to povera. ale je tam vitamin B - takze ....

erikasadek
21. srp 2008

Dididi ano kukurica , cernosky v afrike to casto pouzivaju na tvorbu mlieka, ked rozpucis kukuricu tak mas pocit ako z nej islo mlieko, neznamena , ze ked to na slovensku neexistuje , ze to nie je dobre.

ja som to vyskusala , a fungovalo to skvele.

erikasadek
21. srp 2008

staci kukurica , z plechovky do salata, nemusite kupovat cerstve

dididi30
21. srp 2008

erikasadek, no ja sa rada poucim, inac na dovce som jedla jeden struk denne a maly bol ok, sa mi zda 🙂
no ja zas hroznovy dzus topercentny si davam, a homeopatika, celkom to ujde....len niekedy mi tak cudne pachne to mieko, no neviem 😒

erikasadek
21. srp 2008

neboj pach nevadi, to je normalne , strava, rozmanita , , to mas ako keby si jedla cesnak a cibulu , hned budes citit.
vyskusaj pomaly , co ti vyhovuje aj babu a to pouzivaj, dobre je ked pridavas do stravy casto razku pomaha proti vetrom, to je do ryze ma lepsiu chut , do vody ked varis zemaiky da im dobru chut a tebe odstrani vetry, jednoduche a prakticke, prajem vela vela mliecka , daj vediet ako pomohlo.

jana273
21. srp 2008

alififi, byvam v Ruzinove, dokonca ani v DM v Avione ho nemali...Sedmokrasku poznam, kupovavala som si tam teho-oblecenie...dakujem za rady 😉
Vineu som pila od zaciatku dojcenia, vsetko bolo v pohode, ale teraz sa mi zdalo ze z nej maleho naduva aj ked som odbublinkovavala, tak som skusila co to spravi bez nej, ale mozno to bolo aj z chleba. Sranda je, ze prvy mesiac mu nevadilo nic, a teraz ked ma 3, tak sa mi zda ze vsetko ☹ Ale ze pred koncom kolik to byva najhorsie, tak dufam ze uz to prestane 🙄
dididi30, aj mne homeopatika celkom dobre zaberaju, ked sa mi zda ze je menej mliecka, tiez si davam...
erikasadek, kukuricu zboznujem, len sa bojim co to s malym spravi, ale mozno skusim, rektalnu rurku mam pre istotu vzdy v sufliku 😨
Dakujem vam za rady a dobru nocku

dididi30
22. srp 2008

ahojte
erika co ja razka?? 😕
jani....ja si tiez myslim,ze mi tie homeo pomahaju, je to lepsie 😉 a tu rurku mam tiez, este sme ju neskusali....inak nas maly miluje ked ho boli brusko tie kvapky na to,su prichutene ci co a ked mu ich dam hned zahaja, no nechapem 😨 🙂 🙂

zajo79
22. srp 2008

cau dididi,

mozno mylsela rascu. Ta je dobra. Ved preto sa robi aj zasmazena polievka, rascova s vajcom. 🙂

dididi30
22. srp 2008

zajo, jaaaaaaaj 😀 pouzivam ju casto 😉

erikasadek
22. srp 2008

ahojte , ano je to rasca.

taktiez mandle su dobre na mliecko, a davaju mu aj dobru chut. 😉

zajo79
22. srp 2008

Viem ze tato tema nieje zatial pre mna, ale snazim sa vysnorit nejake dobre rady popredu, hadam si ich moja hlava derava zapamata.

A co pomaha najviac na mlieko: klud, vela spanku, ziadny stres. 😎 to mam vyskusane z minulosti a zdrava strava, vela tekutin

A Ty co tu? Neboj, mlieka bude dost, len sa nestresuj. Tie homeopatika su super, ked ma mamina pocit ze ma malo mliecka, zachvilu ma prsa ako mliekaren.

erikasadek
22. srp 2008

nie vzdy ja som stratila mlieko zo dna na den a uz sa to nikdy nerozbehlo , bohuzial u mna to je dane ge, neticky, dvakrat neuspech po dvoch mesiacoch ; drzim vam palce kocky je to zriedkave , preco prave u mna sa to muselo stat ☹

dididi30
22. srp 2008

ivi ja sa stale istim, ci mam mlieka dost 😉 chcem to vydrzat aspon do po roka a potom nech sa deje co chce 😉