Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

anjelicek26
20. bře 2011

Mne pomahala after eight cokolada, neskutocne, prsia na prasknutie 😅 😅 😅

olzden
20. bře 2011

@tanja61 Ahoj, ake stare mas miminko? Mlieko sa tvori via tym, ze stimulujes bradavku, cize casto malicke prikladas k prsnicku. To je vlaste robis... Preco si myslis, ze mas malo mliecka? Pozri si rubriku laktacne poradenstvo alebo stranu www. mamila.sk. ak mi napises do Ip, poslem ti edukacny material. Inak na zvysenie tvorby mliecka je dobra aj mrkva v rôznej podobe - varena surova dusena, pise to odborna literatura a je aj zdrava.

tanja61
24. bře 2011

@olzden asi budem mat dobre mlieko lebo maly pribera velmi pekne...ma 4tyzdne ale najnovsie od vcera problem s vracanim ☹ zacal soplit a pokaslievat este je na to malinky ☹ inak myslela som si ze nemam dobre mlieko lebo sa maly casto odtahuje a cez den si pyta velmi casto ale doktorka hovorila ze dobieha noc lebo v noci krasne spi len raz je hore 😉

olzden
9. dub 2011

@tanja61 prepac, bola som mimo dosahu na net. Dufam, ze sa mate Ok.

tanja61
13. dub 2011

@olzden v pohode mame sa dobre dakujeme 😉 a co ty?

olzden
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monika.v
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sabinka019
15. únor 2012

dobry dne,mam takovou prosbu cili zadam o radu nekojim cca 3tydny mozna dyl a rada bych znova zacala kojit mam skoro 3meiscniho chlapecka a chtela bych se zeptat jestli je nejaka sance opet kojit??vsem dekuji moc za odpoevd a za radu dekuji dekuji

kopretina77
28. říj 2013

důležité je hodně pít,myslím,že je jedno co,ale zvýšit příjem tekutinmě to pomohlo 🙂

pingu1
7. lis 2013

@anjelicek26 ahoj, to si snad robis srandu s tym after eight? kokos, to fakt? ako si na to prisla? 😀 😀 😀

anjelicek26
7. lis 2013

@pingu1 - xixi to je uz dva roky stary prispevok, ale tipujem, ze som ho proste jedla a prsia sli prasknut 😀 Funguje to ale dodnes 🙂

pingu1
7. lis 2013

@anjelicek26 no ja mam ricinus a senovku a benedikt

elastiq
17. lis 2013

Hodně pít, také bylinkové čaje na podporu kojení a snažit se často přikládat miminko k prsu

marketa11112
16. únor 2015

@gabika7706 dobry den, jakym zpusobem jste prosim používala bylinky na podporu laktace? dekuji

marketa11112
16. únor 2015

@sisi08 prosim, poradte jak používat bylinky na podporu laktace..... a které presne koupit? listky, rozemlete ci které? dekuji marketa

floresta
16. únor 2015

Mne super fungoval laktacni caj Gresik, ale meli ho az ve treti lekarne.
Rozhodne ne mátu, tak to naopak zastav uje. Jinak s pat, spat,spat, kdykoliv telo chce a pri kojeni se nekam zavrit, neresit cas a nenechat se nikym rusit, to tomu vylozene svedci.
@marketa11112

floresta
16. únor 2015

@marketa11112
Mne super fungoval laktacni caj Gresik, ale meli ho az ve treti lekarne.
Rozhodne ne mátu, tak to naopak zastav uje. Jinak s pat, spat,spat, kdykoliv telo chce a pri kojeni se nekam zavrit, neresit cas a nenechat se nikym rusit, to tomu vylozene svedci.

bunny123
16. únor 2015

@marketa11112 V bylinkářství přímo namíchaný čaj: dobromysl, fenykl, jestřebina, kmín, kopr, pískavice, sléz. Chutná to sice jako voda z přehrady, ale efekt okamžitý.

evikatus
22. lis 2016

Mám 2 děti a u obou problém s množstvím mateřského mléka. U staršího jsem to po 5ti týdnech vzdala. Mladší má teď 3 měsíce a plně kojíme, ikdyž mlékem neoplýváme.
Moje poznatky:
1) pití,melta,čaje,biliny,ovoce,mléčné výrobky,masírování - mi nepomáhali, tedy alespoň jsem necítila žádný účinek.
2) stres - přes všecky snahy nelze potlačit.(nestresujte se z toho že se stresujete 🙂 )
3) to co mi pomohlo v danou chvíli bylo rozpařit se před kojením v horké vaně ( lépe se mi spouštělo mléko a naodsávala jsem po kojení víc) ale člověk se nemůže rozpařovat na každé kojení že..
4)Největší a trvalý efekt spatřuji v tom, najít způsob jak dostat z prsou co největší množství mléka v 3 hodinových intervalech (první týdny i častěji, ale k pořádnému nakojení nemůžete být do masa rozhlodané, musí to mít čas na hojení)

Náš režim (ten úspěšný) spočíval v tom, že jsem každé 3h (v porodnici a první asi 2týdny byly intervaly kratší, podle miminka) jsme se kojili cca 30-45min, pak dokrmení stříkačkou přes malíček cca 15min a a kdyz bylo miminko pořádně napapané, tak jsem doodstříkávala (první týdny po kapkach ručně, dále výkonnou el. odsávačkou na obě prsa a pak ještě ručně) prostě aby tam opravdu nic nezbylo. Celkem nám to trvalo cca 1,5h a pak 1,5h pauza.
V noci jsem si asi od 3.týdne dovolila 5ti hodinovou pauzu.
Tvorba mléka se pomaličku zvedá.

Dokrmem UM jsme si museli z počátku několikrát pomoci, ale na laktaci to nemá vliv, pokud to pokryje pouze miminkovo hlad a nepřecpe ho to tak, že pak nemá chuť na to aby se snažilo u prsu.

lennus
22. lis 2016

Mně dost pomohly přírodní kapky Emulips od OKG, doporučila mi je vč dalších výrobků kamarádka, její mamka je prodává a opravdu jsem cítila, jak se mi nalila prsa. Do toho samozřejmě hodně hodně tekutin.

evikatus
22. lis 2016

Mám 2 děti a u obou problém s množstvím mateřského mléka. U staršího jsem to po 5ti týdnech vzdala. Mladší má teď 3 měsíce a plně kojíme, ikdyž mlékem neoplýváme.
Moje poznatky:
1) pití,melta,čaje,biliny,ovoce,mléčné výrobky,masírování - mi nepomáhali, tedy alespoň jsem necítila žádný účinek.
2) stres - přes všecky snahy nelze potlačit.(nestresujte se z toho že se stresujete 🙂 )
3) to co mi pomohlo v danou chvíli bylo rozpařit se před kojením v horké vaně ( lépe se mi spouštělo mléko a naodsávala jsem po kojení víc) ale člověk se nemůže rozpařovat na každé kojení že..
4)Největší a trvalý efekt spatřuji v tom, najít způsob jak dostat z prsou co největší množství mléka v 3 hodinových intervalech (první týdny častěji, ale k pořádnému nakojení nemůžete být do masa rozhlodané, musí to mít čas na hojení)

Náš režim (ten úspěšný) spočíval v tom, že jsem každé 3h (v porodnici a první asi 2týdny byly intervaly kratší, podle miminka) jsme se kojili cca 30-45min, pak dokrmení (vlastním, nebo umělým lékem, podle toho co bylo) stříkačkou přes malíček cca 15min a a kdyz bylo miminko pořádně napapané, tak jsem doodstříkávala (první týdny po kapkach ručně, dále výkonnou el. odsávačkou na obě prsa a pak ještě ručně) prostě aby tam opravdu nic nezbylo. Celkem nám to trvalo cca 1,5h a pak 1,5h pauza.
V noci jsem si asi od 3.týdne dovolila 5ti hodinovou pauzu.
Tvorba mléka se pomaličku zvedá.

Dokrmem UM jsme si museli z počátku několikrát pomoci, ale na laktaci to nemá vliv, pokud to pokryje pouze miminkovo hlad a nepřecpe ho to tak, že pak nemá chuť na to aby se snažilo u prsu. Když jsem dokrmovala umělým, tak jsem ho dávala menší množství než když jsem dokrmovala mateřským, např. místo 50ml mateřského jsem dala 30ml umělého)

evikatus
22. lis 2016

Mám 2 děti a u obou problém s množstvím mateřského mléka. U staršího jsem to po 5ti týdnech vzdala. Mladší má teď 3 měsíce a plně kojíme, ikdyž mlékem neoplýváme.
Moje poznatky:
1) pití,melta,čaje,biliny,ovoce,mléčné výrobky,masírování - mi nepomáhali, tedy alespoň jsem necítila žádný účinek.
2) stres - přes všecky snahy nelze potlačit.(nestresujte se z toho že se stresujete 🙂 )
3) to co mi pomohlo v danou chvíli bylo rozpařit se před kojením v horké vaně ( lépe se mi spouštělo mléko a naodsávala jsem po kojení víc) ale člověk se nemůže rozpařovat na každé kojení že..
4)Největší a trvalý efekt spatřuji v tom, najít způsob jak dostat z prsou co největší množství mléka v 3 hodinových intervalech (první týdny častěji, ale k pořádnému nakojení nemůžete být do masa rozhlodané, musí to mít čas na hojení)

Náš režim (ten úspěšný) spočíval v tom, že jsem každé 3h (v porodnici a první asi 2týdny byly intervaly kratší, podle miminka) jsme se kojili cca 30-45min, pak dokrmení (vlastním, nebo umělým mlékem, podle toho co bylo) stříkačkou přes malíček cca 15min a a kdyz bylo miminko pořádně napapané, tak jsem doodstříkávala (první týdny po kapkach ručně, dále výkonnou el. odsávačkou na obě prsa a pak ještě ručně) prostě aby tam opravdu nic nezbylo. Celkem nám to trvalo cca 1,5h a pak 1,5h pauza.
V noci jsem si asi od 3.týdne dovolila 5ti hodinovou pauzu.
Tvorba mléka se pomaličku zvedá.

Dokrmem UM jsme si museli z počátku několikrát pomoci, ale na laktaci to nemá vliv, pokud to pokryje pouze miminkovo hlad a nepřecpe ho to tak, že pak nemá chuť na to aby se snažilo u prsu. Když jsem dokrmovala umělým, tak jsem ho dávala menší množství než když jsem dokrmovala mateřským, cca místo 50ml mateřského jsem dala 30ml umělého)

lennus
22. lis 2016

Mně se asi vyplatilo co nejvíce přikládat, byla i doba, kdy jsem ho dávala k prsu co hodinu, protože chtěl. A taky dost diskutabilní věc, ale u nás fungovala - omezit dudlík. Znám maminky, které krásně kojily a dudlík neřešily, ale když jsem měla problém a na radu lakatační poradkyně, která u nás byla po porodu a taky mi byla k dispozici po mailu a telefonu, jsem dudlík výrazně omezila, pomohlo to.
Já doporučuju udělat maximum, stojí to za to, ale když to nepůjde, tak to holt nepůjde. Já opravdu bojovala, protože jsme měli nedonošence a věděla jsem, že když se po týdnu, co mi ho dali k prsu přisál, chci pokračovat a je to to nejlepší, co mu můžu dát. Na druhou stranu sama jako dítě jsem byla kojena jen tři měsíce, pak se normálně v té době dávalo kravské mléko a já jsem zdravá a nikdy jsem ani jako dítě výrazně nemarodila či neměla alergie apod.

cantala
5. zář 2017

Protože zjišťuji, že má hodně žen problém s kojením, dávám k dobru to,co pomohlo mně.Byla jsem zoufalá a pomalu jsem se loučila s myšlenkou na kojení. Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou mi doporučila kamarádka. Její rady byly: spát s miminkem, přikládat na savčí polohu tělo na tělo, alespoň odpoledne,kdy je tvorba oxytocinu nejnižší a příkrm podávat přes cévku. Jídlo, pití a spánek jsou důležité,ale ne tak jako kontakt s miminkem. Dávala mi 14 dní než se plná laktace rozjede a já kojim plně už po třech dnech.Prijde mi to jako zázrak.Nevzdavejte se a nechte si poradit odborně.Internet je sice plný informací,ale jsou kusé a neucelené.Člověk pak v zoufalství dělá všechno,co načte a to akorát vysiluje.Hodně zdaru a věřte si.Když Vaše tělo dokázalo stvořit dítě,dokáže ho i nakrmit!