Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

yvka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zuz11
19. čer 2008

verena • 41tt • Dnes o 09:37
Ahoj holky, potřebuju radu, jak se rozkojit. V pondělí nás pustili z porodnice s tím, že jsem měla max 50 či 60 g za kojení a tak jsme začali přikrmovat bebou. Malý neuměl pít z láhve ani ze stříkačky, tak jsme nakonec začli podávat mlíčko ze stříkačky přes malíček. Asi mám málo mlíka, a malý mi při kojení polovinu času prospí, takže musím pořád budit. Tím podle mě vytáhne míň a prsa tak málo stimuluje. Teď mi přijde, že se vše zhoršuje, zvyká si na snadný přísun ze stříkačky a mě klesá množství mléka. Máte někdo zkušenosti, jak tohle zlomit, a nějaké rady, jak zvýšit tvorbu mléka? Bojím se, že pokud takhle půjde dál, kojení vzdáme ☹

svoma • 2d • Dnes o 09:43
Ahoj Verena,pořiď si odsávačku a odsávej hodně často,tím si zvýšíš tvorbu mléka.Taky existují různé čaje pro kojící matky.

arabeska • 2d • Dnes o 09:45
vela prikladat malickeho,kup si ricinus cumunis,homeopatikum na podporu tvorby mliecka.veeela vela kojit a uplne obmedzit UM .bude to xvilku trvat ale rozkojis sa

romankav • 1d • Dnes o 09:45
Ahoj Verena, podívej se na stránky www.kojeni.net do poradny, je tam mnoho rad na rozkojení i na povzbuzení špatně sajících dětí. Nejvíc by ti asi pomohlo pozvat si domů laktační poradkyni, aby se podívala na tvou techniku kojení a všechno ti pěkně vysvětlila. Pokud je tvoje miminko malé, je možné, že ho např. špatná poloha při kojení tak vyčerpává, že je příliš vysílený, než aby se dosyta nenapil. No a jak málo pije, tvoří se málo mléka a kruh je uzavřen. Seznam laktačních poradkyň najdeš na stránkách laktační ligy www.kojeni.cz

petule.h • 1d, 35tt • Dnes o 10:15
ahoj, já jsem po příchodu z porodnice mléko měla, ale po 1,5 měsíce se ztrácelo, malej nepřibíral a tak jsem taky dokrmovala bebou , zkoušela jsem vše -odsávačky, ale ono když to nemá jít, tak to nejde, takže tak ve 3 měsících jsem najela jen na bebu..a pak byl spokojenej a přestal plakat...ono to vždy nejde, znám hodně maminek co neměli mléko ani v porodnici a s tím nic neuděláš, takže nezoufej, zkus mu tu lahev dávat..ono to časem půjde...já rodila v krči, kde se na to specializují a prostě to stejně nešlo rozkojit...tak uvidíš...

tucniacik • 1d • Dnes o 10:24
suhlasim s arabeskou..my sme mali tiez problem...a ak nepribera na vahe skus prikrmovat iba na vecer pred spanim a cez den casto prikladaj a iba koj, aj kadzu hodinu ak treba... kup si ricinus comunis 5ch a caje pre kojacie matky,alebo feniklovy caj... aj kavovina melta pomaha...a musis veeeela pit - pitny rezim.... mne odsavanie neslo, s odsavackou vobec - ked tak, tak rucne mi to ide lepsie...ale radsej prikladaj, savy reflex omnoho viac stimuluje tvorbu mlieka ako odsavanie, z toho ma akurat boleli prsia a bradavky... ale nevdzavaj sa, rozbehne sa to...ja som prikrmovla iba 10 dni na vecer, a potom sa to uz rozbehlo... a zatial stale kojim...

selu • 1d • Dnes o 10:35
tucniacik, presne jaxi napsala, caj pro kojici matky, feniklovy, melta, ja jeste pila i hrnek dva mlika, manza mi delal prvni tri tydny hodne vyvary, neni ani tak dulezite se najist jako pit 😉 ...prikladat opravdu co nejcasteji, porad to proste zkouset 😉 ...verim ze to verenka hezky zvladne 😵
...my kojime do dnes plne a to jsem si v tehu myslela. podle slov PA, ke ktere jsem chodila do tehu kurzu, ze budu z porodky odchazet na umelem mliku 😠

majkeela • 1d • Dnes o 10:44
verena - taky mám tyhle problémy za sebou.... Přes den kojit, kojit, kojit - prostě pokaždé, jak si řekne tak kojit - u kojení budit - lehtání pod bradičkou. Jakmile dokojíš, hned do ruky odsávačku - nejlépe Medela Harmony - má totiž stimulační páčku a ty potřebuješ víc stimulovat než odsávat a 10x zmáčknout stimulační páčku, 1x zmáčknout odsávací páčku. Takto odsávat alespoň pět minut každé prso. To co odsaješ schovat na večer na dokrm. Do toho homeopatika, jak psaly holky, čaj pro kojo matky... Před kojením ideálně nahřát prsa, ať se ti to mlíko víc spustí. Netahat těžké věci (ani vysávat), ať si nenamáháš prsní svaly. To taky brzdí tvorbu. Pak večer před spaním malého dokrm tím odstříkaným mlékem, ať se vyspíš. Když to nebude stačit, tak bebou. Já jsem takhle dokrmovala večer Nutrilonem asi 10 dnů a pak už stačilo to odstříkané. A neděs se, když neodsaješ ze začátku vůbec nic. Já jsem fakt neodsála ani kapku.... pak se to pomalilinku lepšilo. Celkově jsem musela po kojo odsávat do 3m, jinak bych byla bez mléka. Pak se to upravilo a od té doby kojíme jedna báseň. Ještě chci napsat k té meltě a mlíku.... Nepij denně více jak půl litru mléčných výrobků (vč. sýrů), protože by jinak maý mohl mít prdíky!!!! na to fakt bacha.... kravská bílkovina by začala přecházet do MM a malému by to nedělalo dobře!!!. Ale melta je určitě dobrá. Tak hodně zdaru. Je to fakt o nervy, hodněkrát jsem si pobrečela, ale když opravdu budeš chtít, tak to půjde.

verena • 41tt • Dnes o 11:16
Ahoj holky, díky za tipy, teď jsem zkusila najet narežim, že mu dám vždy z jednoho prsa, kolik vysaje, a když odpadne, nebudu ho nutit do druhého. A zkusím teda častěji a bez příkrmu. Zatím jsou výsledky tyto: v 8.45 z pravého 20 g, v 10.10 40 g z pravého, 10.50 z levého (radši jsem ani nevážila). Mám půjčenou váhu na kojence, ale má jen 10 g rozlišení a přijde mi, že dost provažuje. Asi mě vážení zbytečně stresuje, ale jsem zvědavá 🙂 Jak dlouho ho mám nechávat u jednoho prsu? Teď jsem dávala max 15 minut (stejně pak odpadne). Bojím se, aby ten záhul snesly bradavky. Když bych k tomu odsávala, už nebudu dělat nic jiného. Zkoušela jsem odstříkávat, ale asi mi to nejde, nic jsem nevydolovala...

verena • 41tt • Dnes o 11:18
Jo manžel je teď venku, tak ho pověří, ať nakoupí doporučené nápoje atd. Zatím mám jen kojící čaj od Lerosu...

sisstin • 1d • Dnes o 11:21
jj..hlavně žádné UM..to mám nejradši, at dítě řve hlady...ono mu to kojení přece stačí...hlavně ne žádné jedovaté UM 😅 😅 😅 😅

sorry, jestli jsem se někoho dotkla..kojení je určitě to nejlepší, ale připadá mi, že občas to jde až do hysterie..v nemocnici končí děcka na pokraji vyhladovění, protože přece jenom kojit je správné 😖

alififi • 1d • Dnes o 11:22
verena klud. hlavne ho stale nevaz, lebo mas z toho akorat stres. radsej skus pospat
a kup si vineu, homeo ricinus, caje na kojenie ( ale len 2-3 denne ), mliecne vyrobky

ja som zo zaciatku kojila aj 20 min z kazdeho
vsetko sa upravi
bradavky si potom vzdy potri materskym mliekom, alebo bepanthenom

pozri sa hlavne, ci mas dobre zlozenu odsavacku, lebo na napr Avente je take kolecko, ktore ked otocis opacne, tak neodstriekas

a zo zaciatku to dost bolelo, treba vydrzat a skusat 😉

alififi • 1d • Dnes o 11:24
aj tu je dobra tema

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... - 48k -

verena • 41tt • Dnes o 11:29
No odsávačku ještě nemám... ale asi se bude hodit. Taky jsem přemýšlela, zda by nepomohly ty kloboučky, třeba by se malému pilo líp. Jo jinak sisstin: když bude řvát, samozřejmě mu umělé dám, to ani jinak nejde.. ale potřebuju se nějak dostat z toho začarovaného kruhu, kdy si zvyká na umělé, pomalu odmítá moje a mě se přestává zvořit (no teda vlastně ani nezačalo). Musím s tím udělat něco v nejbližších dnech, jinak to nepůjde udržet a ši bysme do umělého. Fakt by mě to mrzelo, už jenom pro ten pocit blízkosti při kojení 😉

majkeela • 1d • Dnes o 11:29
verena - ano je to bohužel tak, skutečně neděláš nic jiného, než řešíš kojení.... Já to tak měla 3 měsíce... Je to záhul, makačka a o nervy... Píšu to raději dopředu, protože tak to je. Ale výsledek stojí za to 😵 😵 Mně osobně doporučovali prsa střídat v rámci jednoho kojení... Co si vzpomínám, tak jsem to dělala cca po 10 minutách...

A k tomu vážení - je to blbost. Fakt to nedělej. Zbytečně tě to stresuje. Doporučuje se vážit 1x týdně zda mimi přibývá. Navíc mimi si vypije v různou denní dobu různé dávky... A přece někdy má hlad větší a někdy menší... Neřídí se to podle toho, kolik toho vypije!!! A to že má hlad poznáš, že křičí, na to nemusíš mít váhu. Nestresuj se jí 😉 😉

majkeela • 1d • Dnes o 11:31
siss - myslím, že jsi svým příspěvkem vereně nijak nepomoha a navíc jsi napsala úplnou hloupost. Tak jak píše verena - když křičí, tak mu samozřejmě dá... Tvoje ironické a rýpavé poznámky jí rozkojit se nepomůžou. Zamysli se nad tím..... 😉

alififi • 1d • Dnes o 11:33
verena skus s tym nieco spravit, bola by to skoda prejst na UM.
ty mas vsugerovane, ze uz ano pomaly nemas mlieko a to je chyba. bohuzial vela bab takto dopadne.
precitaj si temy, pripadne zavolaj na linku, kde ti poradia
odsavacku uz si mala mat doma 😔 - tak si skus kupit
v pondelok ta pustili z porodnice, musis nabehnut na nejaky system
drzim palce

majkeela • 1d • Dnes o 11:36
alififi má pravdu - bez odsávačky to fakt nepůjde.... Zkus zabojovat. Na UM můžeš skočit vždycky... Ale bez boje, bych se určitě nedala 🙂 Když to nepůjde, nepůjde. Svět nepadá, ale zabojuj. Je vidět, že chceš, proto jsi založila i tohle téma... Držím palec 😉

verena • 41tt • Dnes o 11:37
11:37, malý řve, jdu na něj!

ildik • 1d • Dnes o 11:40
Vereno, ja mela stejny problem. laktacni poradkyne rikala kojit kazde 2 hodiny (od zacatku kojeni) pres den, v noci kazde 3, mezitim jeste odsavat (10 minut z jednoho, 10 minut z druheho prsa). Betule mela zloutenku, porad spala, kojila jsem vzdy hodinu v kuse (nejdriv z jednoho, pak z druheho). Kazdou chvili jsem ji budila - lehtani, hlazeni, studena mokra zinka (rada laktacni poradkyne, samotny se mi do toho nechtelo), stridani poloh (leh, sed, chuze). Zadne prikrmy. Trvalo to tri dny, nez se mi mleko zacalo delat v dostatecnem mnozstvi. Taky je hodne dulezita pohoda, nevim, jestli vazit kazde kojeni, spis jednou denne, pak staci jednou za tyden (jen pro info). UM bych vypustila. Urcite si porid odsavacku, me se osvedcila dvoufazova Medela. Pevne nervy, budes je potrebovat. Ale urcite to stoji za to. Nam se to povedlo, kojim jeste ted.
A taky hodne pij. Drzim palce.

sisstin • 1d • Dnes o 11:41
verena: vůbec jsem to nemyslela na tebe 😉 je super, že se snažím rozkojit a držim ti palce, já to brala na jednu poznámku..hlavně úplně omezit UM...hodně štěstí 😉 🙂

ildik • 1d • Dnes o 11:42
P.S.: Pro zprijemneni hodin kojeni doporucuju cteni, je to super relax. Doted doma kojim v leze s knizkou 🙂

lakme • 2d • Dnes o 11:43
Vereno jsme šli z porodnice plně na UM, sice jsem přikládala pravidelně, ale mlíčko prostě nebylo. Začalo až poslední den pobytu v porodnici a to jen 5-10ml maximálně, pak se pomalu rozbíhalo. Nejdříve jsem dával bebu 6x denně, pak čím dál tím mín, poslední tři dny to byla už jen 60ml na noc a dnes v noci už vůbec. Malá přibírá.

Piju čaj pro kojící matky od teekanne a ještě tu mám homeopatika, ale ty jsem zatím nepoužila. Navíc přikládám, tak jak nám poradila laktační poradkyně -ze dvou stran prsu, po každé po 7 minutách a u toho prs masíruji. Odsávačku mám, ale nepodaří se mi odsát více jak 10ml, pak přiložím malou a ona vytáhne 50-60ml - váženo o víkendu.

sisstin • 1d • Dnes o 11:47
verena: abych taky přispěla a teda jenom nerejpala, mlíčko se prý tvoří až někdy 4.den po porodu, má se přikládat, co nejčastěji..spousta holek jak píše lakme, přešla z 5krmení UM a 2MM..na úplné krmení jen MM 😉 takže pokud budeš mít snahu a chut, tak tady ta možnost určitě je 😉 fakt ti držim palce, já tu snahu neměla...prostě pro mě kojení není

jen jsem tak vyjela, že mám pocit, že LL jde až do extrémů 😒 prostě kojit za každých podmínek, nehledět na hlad dítka...takže mě ta LL spíš od kojení naprosto odradila...
😉

sisstin • 1d • Dnes o 11:53
verena: jinak ten stres ti fakt nepomůže..podle mě je kojení fakt z velký části o psychice 😉 já se strašně, ale strašně bála porodu, po porodu depka jak prase..ke kojení jsem nikdy neměla moc dobrej vztah..takže mně se to mlíko fakt neudělalo nikdy...ze začátku jsem se jakž takž snažila, ale po hodině mi odkapalo přesně 2ml mlíka

takže hlavně se nestresovat 😵

sirinka • 1d • Dnes o 11:53
verena my sme odisli s porodnice s tym, ze po kojeni mala nevazila ani o gram viac ☹ dokonca niekedy menej...neviem, ako je to mozne. ale mlieko som mala, lebo som si odsavala. cely cas v porodnici stracala vahu, dokopy 300g a az posledny den mala maly prirastok, dokrmavala som ju tiez striekackou. tiez mala zltacku a bola spava a k tomu skoro o mesiac skor narodena. a ako sme prisli domov, zdalo sa mi, ze je stale hladna a nepribera a na kontrole po tyzdni u pediatricky vysvitlo, ze pribrala 500g 😨
tak odporucam hlavne klud a vela prikladat, pre spave babatka existuje taka finta, ked stlacis prsnik a nastriekas mu mliecko rovno do pusy, to 100% zabera, ale to by ti mala ukazat laktacna poradkyna. ak sa ti naozaj nepodari to kojenie rozbehnut, urcite sa na nu obrat, su fajn.
a hlavne ziadne UM...vela stastia!!!

sisstin • 1d • Dnes o 11:54
sirinka: tak u mě nastříkáni do pusy nevim no...mně nic nestříkalo...odkapaly mi asi dvě kapky po hodinovém mačkání prsou 😉 😉

sylvar • 1d • Dnes o 11:55
Tak já kojiíla jen 9 dní v porodnici,malá prso odmítala, řvala jak o život, doma jsem jí mlíčko do jejích dvou měsíců odsávala ruční odsavačkou, dávala lahvičkou,odsála jsem max.60ml a malé to přestávalo stačit, ale neřvala jak u prsa a najedla se,pak zánět v prsou,tak to bolelo, že jsem už odsávání nezvládala a přešly jsme na sunar a malá byla spokojená.V tu chvíli to pro mě bylo důležitější, že je spokojená a nepláče jako při kojení v porodnici, kde nechtěla pít, nepřibírala, já osobně bych to nehrotila...ale rada je ta odsavačka a pokud prso vyloženě neodmítá, přikládat,přikládat 😉

sirinka • 1d • Dnes o 11:58
sisstin no ked si nemala mliecko, nemalo tam co striekat...ale ked niekto chce kojit, myslim, ze za pokus to iste stoji...nakoniec, je to zadarmo a trva to par sekund...tak preco nie...ale treba vediet, ako ten prsnik stlacit...s tym mam napr. aj ja problem, rucne z nich nedostanem nic

sisstin • 1d • Dnes o 12:012.12.11
sirinka: jj..jasně, že to stojí...mě jenom prostě děsně vytáčej rady typu, žádný UM..to jsem ho měla nechat umřít hlady? 😕

sisstin
19. čer 2008

zuz: ty moje připomínky bys možná mohla i vymazat, at je klid 😅

zuz11
19. čer 2008

sisstin • 1d • Dnes o 12:06
protože pokud se tím fakt někdo začně řídit, tak to pak právě může dopadnout na těch kapačkách v nemocnici...prostě kojit určitě ano, to nepopírám..ale nebrat to do tak strašlivých extrémů, do kterých nás tlačí LL..neříkám, že každá laktační poradkyně stojí za houby..to jistě ne...

ale když jsem např. poslouchala ředitelku UNICEF od kterých firem by si nevzala sponzorský dar, tak vyslovila, že od firem, co vyrábějí UM, protože oni podporují plné kojení do 6m...no to jsem šla do kolen teda 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

sirinka • 1d • Dnes o 12:08
sisstin...tak prepac, nechcela som sa ta dotknut a ver, ze som mala take krizy, ked som uz uz aj ja uvarila sunar. ale nejako sme vydrzali. ja radim nedat UM mamickam, ktore maju MM a ked inac nie, tak aspon odsavat a nejakym sposobom dat dietatku napapat. MM vzdy bude ta najprirodzenejsia strava pre babatka.
okrem toho babatka si donesu z maternicu zasobu zivin asi tak na 5-6 dni, ked v podstate nepotrebuju papat. jasne, ze su hladne, ale este sa nic vazne nedeje, ich organizmus proste spracuva zasobicky a nechybaju mu dolezite ziviny. kazda mamicka sa ale musi sama rozhodnut, co je pre jej dieta najlepsie...

nensy • 2d • Dnes o 12:10
tak já jsem nekojila v porodnici a nerozkojila jsem se ani doma .takže jsem to nelámala a normálně jsme na UM už od narození 😀

sisstin • 1d • Dnes o 12:12
sirinka: mě ses vůbec nedotkla, já jsem sama i přiznala,že mě kojení nikdy moc nelákalo, a proto jsem to asi ani to mlíko neměla...psychika je velká čarodějka 😉 já jsem se snažila "kojit" tři týdny...měla jsem toho akorát plný zuby..tak jsem to prostě vzdala, já se za to nestydim..a nikdy jsem si nepřipadala blbě

ale co tady čtu, tak některý maminky to prožívaj děsně moc...a pak ty rady s žádným UM berou fakt vážně...a vedou to do těch zminovaných extrému 😉

sirinka • 1d • Dnes o 12:17
sisstin tak som rada 😉 inac s tymi firmami je to podla mna trosku inac, ale to je asi na inu debatu
a ja sa zase dobrovolne priznavam, ze som velmi velky zastanca dojcenia 😀

sisstin • 1d • Dnes o 12:19
sirinka: a přiznám, že o to 3-týdenní snažení o kojení bylo pod vlivem masáží medií..pokud bych měla druhý dítě..nad čímž teda už neuvažuju, tak jim chci říct v už v porodce, že já prostě kojit nechci 😎 ve světě je to běžný, tam se to bere jako věc tý matky..u nás je to bohužel(bohudík?- to at si každej přebere po svým 😝 )prostě jinak 😉

ygreen • 1d • Dnes o 12:20
malému jsou 3 týdny a já kojím až teď. Majel se neuměl přisát a nán nic velký dvorce a v nemocnici nebylo mlíko - odcházela jsem s tím, že jsem zuby nehty odstříkala 20ml. Ale hned jsem si koupila odsávačku a malýho od narození krmím tak 50 na 50 MM a Nutrilonem. Malej je spokojenej a přibírá jak ďas. Teď už se malek naučil sosat, ale moc toho podle mě nevypije. No každopádně se naučil sát po 3 týdnech na flašce, takže no problem. Teď už dávám nutrilon jen na noc.
A popravdě - kojení mě nijak neoslovilo - záchvatÿ lásky mám úplně stejný ať krmim z láhve nebo z prsa. Jen z tý lahve to trvá 10 minut a z prsou 40 a u lahve mě nebojej záda a i ta odsávačka je k bradavkám šetrnější 😅

nensy • 2d • Dnes o 12:23
no tak to já jsem si stím hlavu nedělala.já neměla mlíko ani při prvním a že jsem nekojila mi teda vubec nevadilo

sirinka • 1d • Dnes o 12:25
ygreen to je iba zlou polohou a prisatim...bolesti pri dojceni nie su ok, to chapem, ze zena potom nema chut v tom pokracovat, mne teda odsavacka bradavky riadne do.... 😝

sirinka • 1d • Dnes o 12:27
sisstin a je tu zase trosku ina tema a nechcem ryopat...ale vo svete, kde zije drviva vascina ludi, je kojenie normalne do velmi vysokeho veku...svetovy priemer dojcenia v rokoch je 4,2 roka... 😉

sisstin • 1d • Dnes o 12:28
nensy:ono je to hlavně o tom, jak máš to kojení zafixovaný...pokud jako nejlepší věc na světe, která čítá dokonalý imunitní systém a bezmezné láskyplné pouto mezi matkou a dítětem...tak to když pak nejde, to bereš jako největší tragédii a selhání 😉

já v kojení vidím ta pozitiva pouze v tom, že je to opravdu to nejlepší pro alergiky například atd. 😉 ...ale jinak by mi to nedávalo absolutně nic..a to pouto..myslím, že si ho jde vytvořit i jinak...mě spíš přijde, že pak ty kojený děti jsou strašně na matkách závislé- což je logické že 😉 , ale někdy je to až jako moc...např. téma o odstavování 2 a více letých dětí..to mi běhá mráz po zádech 😒 ..jak vyžadují kojení snad 12x za noc..atd., toho já bych se prostě bála a strašně by mi to vadilo

ale to je jen můj názor, já to tak prostě cejtim...kojení mi bylo až fyzicky nepříjemné..prostě některý ženský to tak maj, a podle IP, co mi občas chodí, tak fakt nejsem jediná...jen se tady takový cítění moc nenosí 😉

sisstin • 1d • Dnes o 12:29
sirinka: no to je pro mě prostě naprosto šílená představa 😉

sirinka • 1d • Dnes o 12:32
sisstin, to uz trosku aj pre mna 🙂 inac k tej zavislosti, kazde dieta je samozrejme ine. moja klara je vylucne na MM a od stvrteho mesiaca sa sama odstavila v noci, celu prespi chvalabohu a ked bola teraz cez vikend iba s ockom, vobec som jej ani ja ani mliecko nechybali ☹

bambusko • 3d • Dnes o 12:34
verena, si super, ze sa snazis, hlavne nevaz male vzdycky!!! a nenechaj dlho na prsniku, aby to bradavky zvladli, ono to neskor bude lepsie. radsej prikladaj kazdu hodinu po 10 min, ak babo vydrzi a nezaspi a striedaj prsniky.
v jednej mudrej knizke mam postup na rozkojenie /ale neodskusany/:

24-HODINOVA KURA

pre matky, ktore chcu kojit, ale maju pochybnosti o dostatku mlieka, pocituju unavu, uzkost a nedostatok spanku a maju pomaly prirastok na vahe babetka

1/ potrebujes na 24 hod. podpornu osobu, niekoho, kto ti je blizky
2/ skontrolovat bradavky, ak su bolave, najskor vyliecit /napr. bepanthen krem/
3/ matka s miminkom si lahne do postele, obaja musia mat co najmenej odevov a byt v tesnom kontakte, prikryt sa prikryvkou
4/ matka moze citat, pozerat tv, rozpravat sa s podpornou osobou - ziadne navstevy! alebo driemat
5/ z postele matka vstava LEN NA TOALETU, to je zvyraznene
6/ dostatocne pitie, aspon 2l za 24 hod.
7/ podporna osoba pripravi chutne, vyzivne jedlo
8/ mimco ma byt stale v posteli s matkou, len ked ho treba prebalit nie, ak je nepokojne a nechce sat, podporna osoba ho moze ponosit ap.
9/ vzdy, ked sa dieta prebudi ma sa prilozit k prsniku
10/ neponukat flasu ani um

ak kura zlyhala, vyhladajte pomoc - pediater, laktacna poradkyna ap.

drzim palce 🙂

sisstin, ygreen ap. - verena chcela poradit, nie odradit 😒

sisstin • 1d • Dnes o 12:36
sirinka: jj..já neříkám, že to tak má každý dítě...ale prostě podle mě, čím déle je kojené, tím víc už to má jenom právě pro tu blízkost s matkou a jakoby závislost..a ne jako potravu 😉 a to by mně osobně prostě vadilo..ale je spousta žen, který se cítí výjimečně u toho...já jím to neberu...každej jsme jinej...spíš by to chtělo víc tolerance občas

bambusko: ano, máš pravdu 😉 už mlčim 🙂

sirinka • 1d • Dnes o 12:37
bambusko takto to znie dost zaujimavo...ale myslim, ze ja by som este aj dnes zvladla takuto kuru 😀 inac kym sa klara nezacala moc pohybovat, precitala som pri kojeni kopec knih...dnes uz na to nemam cas 🤐

sisstin • 1d • Dnes o 12:38
bambuska: k tvé kůře..smekám před každou matkou, která tohle dokáže 😉 🙂

bambusko • 3d • Dnes o 12:38
sirinka, aj ja by som ju zvladla 😀

sirinka • 1d • Dnes o 12:39
sisstin a ty si nikdy neprelenosila cely den v posteli??? ked ti este aj mal kto navarit??? ja teda heeeej

sisstin • 1d • Dnes o 12:40
sirinka: nejde o tu postel 😉 mně prostě vadí na tom dost jiných věcí 😉 ale prostě to je můj pocit, je to něco v psychice, neříkám, že to je správný 😉

bambusko • 3d • Dnes o 12:42
sisstin, to aj ja smekam 😀 lebo mne sa to podari tak o 20 rokov 😀 😀 😀 ale samozrejme bez kojenia 😖

sirinka • 1d • Dnes o 12:43
sisstin ok...ja uz ta nebudem otravovat 🙂 hlavne nech su tie nase dietky zdrave...mozno by nam mohla nieco napista verena...ale mozno prave dojci... 😨

sirinka
19. čer 2008

sisstin, je dobre precitat si rozne nazory a nakoniec si z nich poskladat ten svoj 😉

sisstin
19. čer 2008

sirinka: ok..já jen, že bambusko má pravdu, že verena chtěla poradit..ne odradit..jsem se akorát trošku rozvášnila

tak holky, at se vám to všem, co chcete kojit podaří, hodně síly a mlíčka..a hlavně spokojená miminka 😉

bambusko
19. čer 2008

tesim sa, ze to respektujete 🙂 🙂 🙂

alififi
19. čer 2008

bzuco - ricinus sa da kupit v kazdej lekarni - neni problem
ozaj teraz ma napadlo, ze som si kupovala aj Bekavit - tam je komplex vitaminu B - tiez na podporu trorby

kacka.va
19. čer 2008

na podporu tvorby bych radila přikládat co nejčastěji a nebo často odstříkávat a je to 🙂

binki
20. čer 2008

kromě hodně spánku (což mi nevyšlo) jsem vyzkoušela zvýšit přísun petržele na radu tchýně a fakt to zabralo

dzanka3
7. srp 2008

chcem sa spytat skusenejsich: - moj maly ked ceca zaspi pritom a aj ked ho budim sa neda zobudit..ale o 15min si oddychne a chce pokracovat - znova mu dam to iste prso....a ked sa mu nepaci - sa mu tazko taha - tak druhe, ktore je plne....
v noci pekne vyceca jedno a o tri hod. druhe prso...ale cez den je v tom "bordel"

neohrozim si tym tvorbu mlieka?

sasenka
7. srp 2008

Dzanka, nechaj ho aj pytrápiť na polo-vypitom prsníku, lebo takto si stále vyťahá len predné riedke mlieko a nebude zasýtený, alebo si to vždy ak maš pocit že nevepil všetko odstriekaj a zmraz, ak by prišli horšie časy, kríza a tak.

bambusko
7. srp 2008

dzanka po 15 min oddychu ponukaj rovnaky prsnik, ono to na zaciatku trosku ide tazsie, ale potom sa mlieko spusti, cez tu pauzu sa napi, dobry je teply napoj, to pomoze. prvych 6 tyzdnov sa kojenie rozbieha a doladuje, prsniky treba striedat a mlieko odsavat do pocitu volnych prsnikov, nesmies mat hrce a pocit napetia v prsnikoch.

ak mas ale pocit, ze pri jednom dojceni nestaci jeden prsnik, po par pokusoch ponukni aj druhy a pri dalsom dojceni zacni tym, ktory bol pri predchadzajucom druhy

drzim palce 🙂

dzanka3
7. srp 2008

dakujem vam za rady.....tak nejak to s nim aj "nacvicujem" - aj teraz na 3x mal ten isty prsnik.....snad uz bude spinkat dlhsie....a ked nie tak uz dam druhy....lebo z toho prveho ani ja rukou uz som nic nevymagla - snad vsetko vyceckal 🙂

a odstriekavat mi nejak nejde - rukou len kvapocky sa objavia...a odsavacku mam taku babylove tusim - taku piestovu - a neda sa mi potiahnut ten piest az dole - mam pocit ze mi bradavku roztrhne...

babmusko a ake teple napoje myslis pit? ja pijem 3x za den caj pre kojace matky a obycajnu vodu z vodovodu....a melon bez zrniek...a este vecer pohar cierneho piva......a co sa este moze pit?

bambusko
7. srp 2008

dzanka, voda je ok a este caje, bielu kavu z melty alebo vitakavy, ak ti chuti tak aj samotnu obilninovu kavu, mne spustali mlieko aj polievky. ten melon by som nejedla, mojho z neho naduva a to uz ma skoro 7 mesiacov, pivo asi tiez eee. odsavacku nepouzivaj, ak ti nerobi dobre, aby si si nedoranala bradavky

dzanka3
7. srp 2008

bambusko to pivo mi dokonca moj gynekolog hovoril - ze cierne pivo na mlieko a aj vitamin B obsahuje....tak neviem....
a ake ovocie sa moze?
a vinea sa moze? niekde som citala ze ano...a za aj jablcny dzus, ale v porodnici povedali ze nepit...

skusim tu meltovu kavu 😉

annag
7. srp 2008

dzanka, máš len ledva dvojtýždňové bábetko, teda sa ešte len zohrávate, kľudne dojči z obidvoch prsníkov cez deň a v noci len z jedného, ono sa to v priebehu týždňa- dva upraví, 15 minút je už dosť dlho na to, aby si bábo vypilo aj zadné mliečko, závisí to od toho, či je správne prisaté, a má dobrú techniku sania. Ale ak pije správne, tak na 100%. Naopak, ja Ti skôr odporúčam ešte tých pár dní dojčiť z obidvoch, ono to môže byť totiž tak, že malý je ešte spavý, a v noci je taký unavený, že chce spať a zasýti si bruško len najnutnejšie, keby bol pri plnom vedomí a nechcel spať, som si viac menej istá, že by si tiež žiadal aj z druhého. Tvoja laktácia sa rozbieha, bábetká bývajú ešte spavé, slabé, dezorientované, o pár dní sa to zmení, bábo sa preberie a potom sa stáva, že mamičky zaskočí prvá laktačná kríza, lebo ich bábo zrazu pýta viac než doteraz, takže prsíčka si potrebuješ na toto obdobie pripraviť, produkovať viac mliečka, to sa dá len tým, že sa budú oba prsníky čo najčastejšie vyprázdňovať. Mamičky, ktorých bábetká nestačia prsníky dobre vyprázdňovať, si musia v tomto období mliečko odstriekavať, Ty máš živú odsávačku po ruke, tak ju využívaj čo najčastejšie. Ak si si nie istá, či vyprázdnil prsníky dostatočne, tak ešte aspoň týždeň dva po každom dojčení prsník (prsníky) odsaj odsávačkou, aby si sa nedopracovala k zbytočnému zápalu. Pokiaľ to pôjde ťažko, prsníky nie sú hrčavé, vieš, že prsníky sú prázdne a nasilu neodsávaj, lebo Ťa budú bolieť bradavky, ešte nie sú zvyknuté na takú záťaž. Piestová odsávačka by mala mať rôzne stupne , tak aby sa dal piest potiahnuť až dole, nemá to aj Tvoja? Treba začať s najmenším tlakom a postupne ho v priebehu odsávania zvyšovať.
Ešte však treba zobrať do úvahy fakt, ktorý si nenapísala, v akých inetrvaloch dojčíš cez deň ?

Piješ správne, nie je dôležité ani tak čo, ale koľko a pravidelne. Takže dobrá zásada je: pri každom dojčení vypiť pohár vody, aby si si zvykla na rytmus a pravidelný prísun tekutín. Netreba sa však zbytočne prelievať obrovskými množstvami. Dva tri litre, v pohode.

coriven
7. srp 2008

hojky střídáni prsou nevadí - zvýší se produkce mléka, sice bude pít jen přední mlíčko a častěji, ale časem se to upraví. Mně pomáhalo nahřívat prsa teplou vodou (sprcha) to se mi brzo nalila a taky protřepávat 😉 (v předklonu - gravitace je mocná čarodějka 😵 )
já ze začátku taky hodně střídala prsa a taky ještě odsávala, ale odsávání mě nebolelo, nahřívala, pila teplé nápoje, masírovala....
drzím pěsti a ono se vám to brzo upraví 😵

jitdan
7. srp 2008

Ahoj, jsem 17.den po porodu.... Moje zkušenost jsou homeopatika!!! Já měla při porodu antibiotika a týden po porodu další kvůli zánětu močového měchýře....☹ No a malý hubnul a mně se úplně ztrácelo mléko a musela jsem přikrmovat Nutrilonem.... Včera mi Dr. poradila, abych zkusila homeopatika. Jmenuje se to: Ricinus communis - 4 g.
Ráno a večer se rozpustí v puse 5 kuliček. Měla jsem to tedy jen včera večer a dnes ráno a výsledek byl dost znát už dnes odpoledne. Úplně mi naběhly až bolely a prostě paráda...... 🙂 Neberte to za 52,-Kč 😀
100x levnější než Nutrilon 😲

sue007
9. srp 2008

Krome takovych tech znamych rad jako je pohoda,hodne tekutin,casto prikladat a pd. jsou jeste dobre dve rady od jedne zname nemecke porodni asistentky...a to je nenosit podprsenku-treba na doma,pokud je to jen trochu mozne a druhe je sekt🙂Dokonce se drive pry v nekterych zemich daval na od.sestinedeli na podporu tvorby mleka.Ale zase neprehanet,neb je to alkohol a jsou v tom bublinky,ale dve sklenky mam ozkousene a funguje to.

dididi30
9. srp 2008

mne pomaha spanok a dobre a zdravo sa najest 😉
juj sue to vazne lebo ja som doma nikdy odprdu nenosila a teraz musim kvoli vytekanu ale ked to pomaha tak susim 🙂 a tym sektom, konktretne co myslis?teda aky alkohol?vinko alebo tvrdsie? 😀
jitdan, ja tie homeopatika mam v zasobe v pribade krizi tak som zvedava 😎
baby dik za rady 😉

sue007
9. srp 2008

no s tou podprdou fakt,prsa se bez ni mnohem vic nalijou.Sekt je mysleno sampanske,zadne tvrde,to zase ne 😀

martina46
9. srp 2008

sue, preco je to tak s podprsenkou?

itka
9. srp 2008

Na tvorbu mléka je dobrý také kopr. Poradila mi to jedna známá, ne však každé mamině to pomůže. Já jsem s kojením a laktací bojovala skoro dva měsíce. Vyzkoušela jsem všechno. Chce to hlavně klídek a nemyslet na množství mléka, nalitá prsa a jestli mimino tahá dost .... Kojím do dneška. Už přes dva měsíce. Začátky byly ale šílené. Tolikrát jsem to chtěla vzdát. Vůbec mi to nešlo, v porodnici se na mě totiž úplně sestry vykašlaly. Jo, jinak brněnský Obilňák- hrůza a děs!
Jo a taky mi pomáhá granulovaný čaj HIP pro kojící. Chce to pevnou vůli. Držím palce všem maminám.

itka
9. srp 2008

Kojím přes sedm měsíců,opravuji.

annag
9. srp 2008

S tou podprsenkou je to naozaj tak, resp. s akýmkoľvek tesným oblečením, ktoré prsníky otláča. Podprsenka má prsia podopierať a nie stláčať. Platí to však najmä v začiatkoch laktácie, po pôrode, keď sú prsníky bolestivo naliate a vzniká opuch prsníkov resp. pri mastitíde, zápale prsníka, kedy je nutné prebytočné mliečko dostať z prsníkov von. Mechanický tlak oblečenia na isté časti prsníka zabraňuje jeho správnemu vyprázdňovaniu a podporuje tým vznik bolestivých hŕč na prsníkoch. 🙂

horallka
9. srp 2008

Mne ešte rôzni známi ľudia poradili toto: čaj s mliekom, biela káva, čierne pivo, ananásový džús s vlákninou- treba teda skúšať, čo komu sadne. Mne dosť pomohli ešte tie tabletky Ricinium communis 5 ch a samozrejme, rady od annag, ktorá je úplne úžasná a v rôznych témach radí dievčatám a ženám, ako správne kojiť a hlavne sa nevzdať. Sa mi zdá, že ako sa riadim podľa jej rád, tak sa mi laktácia už nanovo krásne rozbieha a malý zas saje ako divý. Len aby z toho aj pekne priberal a nemusela som dokrmovať.

annag
9. srp 2008

horallka, to rada počujem 😉 🙂 🙂 🙂

martina46
9. srp 2008

ja som sa rozhodla tiez este zabojovat. mala si uz len tak cucka, lebo mam velni malo. ale aj tak skusim po kazdom kojeni povytlacat co sa este da. a nukat castejsie, ak mal nebude chciet, odstriekam. uvidim, co sa zmeni.

annag
9. srp 2008

martinka,Ty naša bojovníčka, nemaj obavy, malá si cucká, ale aj potiahne, voľakde som čítala, že si vážila plienky, a mali okolo pol kila, z čoho si usúdila, že pije málo, ale nezabúdaj pri prepočtoch, že voda je aj v stolici a skoro tretina až polovica vody odíde z tela von cez kožu, dýchaním 😉