Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

horallka
16. srp 2008

lucinecka, za štyri dni a 125 g?Veď to je krásne priberanie- čo ja by som za to dala. Môj za tri pribral 60 g a to som sa neuveriteľne vytešovala. Lebo predtým to bolo 30 za týždeň. A koľko ti malý váži teraz? My mávame tiež zelenú stolicu ale ja som sa zas v jednom letáku dočítala, že to nie je hladová stolica. Možno by sa k tomuto vedela najskôr vyjadriť annag. Takže annag, ak si tu, prosím ťa vyjadri sa k tej zelenej stolici pri kojených deťoch. My sme mávali krásno zlatožltú stolicu, tzv. praženicu a potom ako keby uťal-už len zelenú alebo žltozelenú-

anezena
16. srp 2008

baby ja som tu uz pisala - zelena stolica je znakom, ze dieta pije iba predne mlieko. asi su vase deticky teraz viacej smadne a preto piju viac predneho mlieka.

lucinecka
16. srp 2008

Horalko, porodní váha byla 4000g, v porodce klesla na 3660g, odcházeli jsme s váhou 3890g. Včera jsme malýjho vážili a má 4615g.

lucinecka
16. srp 2008

Anezeno, co to znamená smadné? Jako žíznivé? Že pijí to přední mlíčko jen na žízeň a proto mají nazelenalou stoličku? My ji nemáme vyloženě zelenou, ale spíš žlutozelenou a ne vždy, jen k večeru. Tak nevím jak zařídit aby malej nepil jen přední mlíčko? Napadlo mě že to může být tím že prsa střídám, ale z toho levýho kde je víc mlíčka určitě vypije zadní, to pije krásně a vypije z něj hodně, ale když z toho pravýho vytáhne jen 10-15ml tak možná je to hodně toho předního mlíčka. Jenže to bych pak musela kojit jen z levýho, nevím jak dosáhnout toho aby i z pravýho vypil hodně.

lucinecka
16. srp 2008

Teda blbost, že právě prsa nestřídám, že kojím z obou 😉

annag
16. srp 2008

lucinecka, s farbou stolice sa nemusíš trápiť, pokiaľ Ti malý takto krásne priberá. Najčastejším dôvodom býva naozaj to predné mliečko, lebo obsahuje viac cukru a ten spôsobuje jej nazelenanie. Hladová stolica je stolica, ktorá je veľmi zelená, riedka, hlienovitá, prípadne s prímesou krvi.

Keďže ste ešte takí maličkí, s laktáciou sa dá pracovať, ja by som Ti naopak doporučila začínať s tým menej produktívnym prsíčkom a potom prejsť na to obľúbené produktívne. Tým by sa v pravom mohla zvýšiť tvorba mliečka, pretože by sa malý viac snažil. Ono to totiž môže byť tak, že on sa za tých 10 - 15 minút dostatočne napapá z obľúbeného ľavého a z pravého už len vycucká to predné mliečko, na zadné, ktoré ide ťažšie sa už "vykašle". A práve takto sa môže stať, že pije viac predného mliečka.

Pri tom pravom by som Ti odporučila aj striedanie polôh pri dojčení a určite by som preferovala často spomínanú futbalovú polohu. Tá neobľúbenosť prsníka sa dá odstrániť, pokiaľ zistíme príčinu. Môže ňou byť anatomický problém, ale aj nesprávna poloha pri dojčení, chorá, boľavá bradavka ...Okrem toho mu ho môžeš ponúkať aj pomedzi bežné kojenie, nech si z neho potiahne aspoň trošku.

lucinecka
17. srp 2008

Annag moc díky za radu, zkusím to tedy tak jak píšeš, nejdřív z pravého a pak z levýho. Příčina toho neoblíbenýho pravýho prsa bude možná vážně anatomická, mám tam plošší bradavku. A ikdyž si ji už docela hezky vytvaroval,stále není taková jako u toho jeho oblíbenýho levýho prsa 🙂 Fotbalovou polohu známe, používáme hodně často 😉
Co se stoličky týče, tak jsme ji už jednou měli i s trochou hlenu s krví, docela jsem se lekla a řekla jsem si že mu asi praskla nějaká žilka při tlačení. Už se to neopakovalo, tak snad máme nazelenalou barvu vážně jen díky tomu většímu množství předního mlíčka a ne proto že by měl Luky hlad.

muminek
17. srp 2008

Ahoj luci, muj klučima má taky oblíbené prso tak začínám kojení tím neoblíbenym a pak po zásluze dostane to oblíbené.My převážně kojíme v leže. Abych měla mléka víc tak mě kamoška poradila Gravimilk tak uvidím. Piju ho dva dny 🙂

dididi30
17. srp 2008

ahojte babule, mne pomohlo spavat bez podprdy 😉
teraz uz podprdu musim bo sa mi vylieva miecko 🙂
no a uz len cez den som bez podprdy, lebo cez den sa mi tvori menej mliecka, tak ako vacsine zien, tak skuste 😉
annag ahoj 😉 my sme malavali zelenkavu stolicu, lebo ked bolo teplo, maly skor len to predne od smadu pil, zadne papal tak na vecer, tak som sa bala ale pribera tak je to ok......
lucinecka neboj aj moj syncek ma sem tam nazelenkavu farbu stolice, no proste niesu taki jedaci, aby mali vecne zlato zltu stolicu 😉

martina46
17. srp 2008

dievcata, kde dostat kupit gravimilk? a ako sa davkuje na jednu salku? teda, kolko asi vydrzi jedno balenie.

livka299
17. srp 2008

mne sa osvedcilo vela vela tekutin...

lucinecka
17. srp 2008

Martino, gravimilk koupíš třeba v lékárně 😉 Prý je lepší čokoládovej. Dávkuje se myslím 6 lžiček, ale návod je na krabičce 😉

Je fakt že je nutný hodně pít, občas mi to dělá problémy amusím se hlídat. Dobrá je prý i melta, piju ji se smetanou do kávy, je to lahůdka 😵

martina46
17. srp 2008

lucinecka,
mne z tychto "babskych" receptov nepomohlo nic. pila so mvela caju, vodu samozrejme, meltu, feniklovu silicu jem stale, sezamove semiacka - niekde som citala, ze je to dobre. tie su aspon fajn na vapnik, ked nic ine. no a nic. ale tento gravimilk je vlastne akoby tabletky pre kojace, len v tekutom stave, nie?
nasla som si akurat na webw. lwn davkovanie tam samozrejme nie je, tak rozmyslam, ci ma to nevyjde moc draho 😒

jastericka
17. srp 2008

ahojte, neviem či to tu už niektorá z Vás písala, nechce sa mi to všetko čítať 😅 . Keď som mala pociť, že mám menej mliečka, uvarila som si kávu Meltu, obsahuje čakanku, vypila som v ten deň liter a na druhý deň som mala mliečka veeeeľa, tak skúste....mne to pomohlo

dididi30
17. srp 2008

jasteri ahoj
no mne melta nechuti, ble, a este tolko jej popit 😅 skor mi chuti caro, to je omnoho lepsie a tiez ma vela vitaminov a liter melty nieje moc?? no ci to neskodi? 😉
mati kazdy si musi najst svoj recept, urcite ho najdes, hoci, si super, ze sa este po takom dlhom kojeni snazis v tom pokracovat 😉 aj ja by som tak chcela....
joj baby, ja skusam vsetky babske rady a stojim na vahe, nejako som stopnuta a vobec mi nejdu kila dole 😒

martina46
17. srp 2008

dididi30,
my uz papame vlastne 3x denne ine, tak sa to da aj s mensim mnozstvom mliecka 😉
a ja mam stale 8 kil navyse a nic 😒
to sice az tak nevadi, horsie je, co bude s prsiami az dokojim 😀 😅

dididi30
18. srp 2008

mati veru co bude s prsiami?? musime si kvalitne podrdy kupit, uz ich bude treba odopriet 😀 😅
ale aj tak klobuk dole, ze ho stale kojis.....
my mame tmavozelenu stolicu dnes a neviem z coho, som zvedava co bude zajtra, nasadila som si homeopatika na podporu mieka a uz citim ako sa mi pekne nalievaju......maly mi dost malo taha, pojdem k lekarke ci nahodou nemam muclavku ci ako sa to vola, ma take biele na podneby 😒

annag
18. srp 2008

dididi, môže to byť ako hovoríš sóor - múčnatka - kvasinková infekcia, niektorým detičkám nevadí, niektoré to znášajú zle, bolí ich pusinka, a horšie papajú,v ľahkých prípadoch stačí vytierať napr. gencianom, v ťažších sa nasadzujú lokálne antimykotiká. Pozor, môže sa preniesť na bradavky.

prsia už také pekné nebudú, ale ani to nebude také zlé, podprdy ich vylepšia 😉

dididi30
18. srp 2008

anag ano asi to mam aj na bradavkach lebo ma bolia prsia ked sa mi spusta miecko, tak pojdem k lekarke....dnes ma malicky tmavozelenu stolicu a som zvedava na zajtra ak to neprejde tak zajdem k tej lekarke 😒

hm veru a co my uz, sak nemame 15 a uz za 30 takze je to ok a muzi nas aj ak lubia 🙂

annag
18. srp 2008

dididi, tak pozri biela bodka na bradavke, resp. piely povlak v pusinke, ale vo všeobecnosti je to ľahká rada. Bradavky si natierať genciánom, resp. roztokom manganistanu na dezinfekciu a následne naniesť antymikotickú mastičku raz dva krát denne. Na Slovensku sa dáva Candibene alebo Canesten, ich účinná látka je klotrimazol, ničí baktérie a hlavne kvasinky - pliesne. Pred dojčením sa nezotiera a časť tej mastičky , ktorá sa dostane do pusinky lieči aj bábetko. Napíš, ako to liečia u Vás, som zvedavá 😉

jasné! a aj im už brušká vidno, tak čo 😎

janca704
18. srp 2008

Ahojte, citam vas od vcera (nie v kuse 😀 ) a vsetko, co sa tu pise som uz skusila. AKurat tie homeopatika cmulam len od vcera.
Nas drobec mal vcera tri mesiace a uz v sobotu mu zrazu zacala byt zvycajna davka mliecka malo. DOteraz za nejakych 7 minut vypil jeden prsnik a bol spokojny, no v sobotu plakaaal, az som mu ponukla aj druhy a az ked ho vypil, bol spokojny. Ale vacsinu soboty preplakal a ja skoro s nim. V nedelu uz lepsie, lebo som jedno kojenie nahradila rozmrazenym mlieckom, co som mala v zasobe (chvalabohu za nu 😀 ). Ale dala som mu to z flasky 😒 , lebo striekacku mi polovicu povypluva a lyzicku mi vyraza z ruky. Dnes sa to zopakovalo, jedno kojenie som nahradila mliekcom odsatym v noci (prespi celu noc, tak jeden prsnik odsavam).

No ale ine som chcela a to k rozmrazovaniu mliecka, aj ked neviem, ci to patri sem...Takze ako spravne rozmrazit mlieko?

annag
18. srp 2008

janca, ideálne je mliečko rozmraziť v chladničke - večer vybrať z mrazničky na druhý deň, vyvarovať sa izbovej teplote. ak ho treba rýchlejšie, tak fľašku dať do teplej vody do tých 35-37 stupňov

janca, a je to skutočne laktačná kríza keď prespí celú noc? keby bol hladný, tak celú noc určite neprespí. Ak by bol extrémne hladný, tak by mu aj z lyžičky či striekačky bolo dobré. Pri laktačnej kríze ho nesmieš nechať spať celú noc, ale musíš ho prebrať na dojčenie aspoň 2 - 3 krát. Je úplne v priadku, ak na pár dní prejdete na dojčenie z obidvoch prsníkov, len tak môže laktáciu zvýšiť. A dojčiť na požiadanie tak často, ako si povie.

Toto je typické obdobie, keď bábo zo dňa na deň prechádza vývinovým aj rastovým skokom - zrazu potrebuje mliečka viac, lebo sa prebudil z takého novorodeneckého spánku. Začne sa viac hýbať a možno aj plakať, už to nebude bábika, ale živé zvedavé strvoreniatko, ktorý si aj dosť poplače. Ale za plačom sa môže skrývať aj iný problém, napr. kolika, bolesť bruška, pusinky, alebo len potreba sa maznať a nosiť

Ak chceš dojčiť, musíš sa fľašky vzdať, je málo bábetiek, ktoré nezačnú fľašu preferovať. Z jednej dávky sa v priebehu pár dní stane pravidlo. Tých pár hodín neustáleho dojčenia kvôli zvýšeniu tvorby mliečka za to stojí. A dostatok tekutín - pri každom dojčení.

janca704
19. srp 2008

Annag, dakujem, za odpoved. Teraz som v pomykove s tou lakt. krizou. Ale ked mu zrazu prestalo stacit mnozstvo, ktore dostaval doteraz... Aj ked mu dam z oboch a on po dvoch hodinach pyta papat znova, jasne, ze mu dam, ale nestaci to, place, zatina dasienka (samozrejme s bradavkou v pusine), jeduje sa, lebo nic netecie. Co potom? Nebránim sa tomu dojcit z oboch prsnikov, hoci aj hodinu, ale do dalsieho dojcenia, co su tak dve - tri hodinky, niekedy aj skor, sa m mlieko jednoducho nestihne dotvorit.

DOjcit chcem a velmi. Tej flasky sa vzdam a skusim to tak, ze nenahradim jedno dojcenie rozmrazenym mliekom, ale dam mu prsniky a ked bud emalo, az potom dokrmim rozmrazenym, no skusim to zo striekacky, ci lyzickou, uvidime, co to spravi.

Noc prespi, zaspi tak 20 - 20:30 a zobudi sa okolo stvrtej rano, niekedy o tretej, skor nie.

Este raz dakuejm za rady, budem rozhodne bojovat dalej, raz sa to snad ustali 😉

annag
19. srp 2008

janca, ešte kukni na tému Laktaná kríza - tam sa často bavíme chybách a ich riešení pri dojčení a Oxytocín, pomoc keď sa nespúšťa mliečko - tam som písala o tom, ako sa mliečko tvorí, po dvoch hodinách je pri "laktačnej kríze" dosť málo, treba dávať aj po hodine, teda kojiť kým pekne saje z obidvoch prsníkoch, následne trošku pauzu aby si si oddýchla, mohla ísť aspoň na záchod😀 a dať vždy, keď chce,resp. mu prsíčko ponúkať aj po hodine, prsníky si na nový spôsob zvyknú a začnú produkovať mliečko na nové potreby bábetka do niekoľkých hodín (dní) , od hladu neumrie, to nie je, že nemá nič, možno má len trošku menej a musí aj on zapracovať na tom, aby ho bolo viac, len mu v tom nesmieš nejakými intervalmi a zbytočným dokrmovaním brániť, neboj sa, je to naozaj len normálny vývojový skok 🙂

držím palce

dididi30
19. srp 2008

ahojte baby, ja neviem, ale opat mam menej mliecka ci co,mam ako keby prazdne prsniky ☹ , homeopatika beriem druhy den, no viem,ze kratky cis to nebude, ale musim vydrzat....co to vytiahne, skor sa mi zda lenivy ked mu tecie tak pije a ked treba tahat tak sa mu nechce ci co 😒 ......inak prikladam skoro stale, no a to sa mi zdaju prsniky ovela prazdnejsie, ja uz neviem......najlepsie ked sa vyspi a zobudi v tedy mam miecka relativne dost 😔

annag
19. srp 2008

dididi, no Ty naša bojovníčka 😉

bola si na dovolenke, tak kukni na tému Oxytocín, pomoc keď sa nespúšťa mliečko, aký máte teraz režim, t.j. ako často asi papá cez deň a ako v noci a ak dlho trvá jedno dojčenie? Ale problém môže byť v tom soóre, ak ho pusinka bolí, chce len predné mliečko, lebo pri zadnom musí viac pracovať s jazýčkom - pusinkou a to ho môže ozaj veľmi bolieť, takže určite ho treba liečiť, moji krpci mali soor pred pár týždňami a hlavne malá - 5 ročná bola stráááášne boľavá a veľmi sa sťažovala, a čo také bábo, keď to nevie vyjadriť... on môže byť inak úplne kľudný, spokojný, až keď treba papať je zle

zuzka224
19. srp 2008

ahojte. Môžem sa pridať? Mám to šťastie, že už 3. dieťa bez problémov kojím. Janča a didi, len vydržte, skúste na to stále nemyslieť, že to nepôjde. Detičky som prikladala k prsníku stále, keď chceli, aj keď mi bolo jasné, že nie sú hladné, len sa chcú ukľudniť. A nikdy neskúmam ani sa nezamýšľam, či je toho mlieka dosť. aj mne sa často zdá, že už nemám žiadne mlieko, ale bábatko sa ukľudní. Keď mi niekedy doslova zúri pri prsníku, skôr mám pocit, že je príčina inde ako v tom, že by nemala mlieko, napr. že ju bolí bruško, alebo je z niečoho rozrušená. Na druhej strane mám kamarátky mamičky, ktoré jednoducho prestali kojiť, lebo to nešlo, a tak si myslím, že sa netreba stresovať a keď je fakt nejaký vážny problém, zmieriť sa s tým. Veď bábatko potrebuje hlavne spokojnú mamičku, no nie?

dididi30
20. srp 2008

ahojte
anag zuzi, dik za podporu, ked annag porodi tak si mozete podat ruky 😉

annag, tak moj malicky mi papa casto, teda aj je hore dohodiny aj 2 krat, cez noc v poslednom case aj kazdu hodinu, ako keby ho smadilo ci co......najviac moje miecko pouziva na vykakanie, tak preto mozno to moje predne mliecko...on kaka velmi casko, stane sa , ale to malokedy , ze len 2 krat sa vykaka....
nasadila som si homeopatika no co ja viem, nic zvlasnte nepocitujem 😒
objednam sa k lekarke nech nam na ten jazycek nieco da, aby sme mali pre istotu pokoj 😉
co sa tyka papaniam, tak na zaciatku taha hltavo, potom prehltne po dvoch tahoch a neskor az po 3-5 tahoch, neviem ci je to dobre....a ako zistim, ze uz pije to zadne miecko?? niekedy po piti maleho slacim dvorec a stale tam je nejake mliecko, mozno tam ostava to, co sa povazuje za zadne, no kto vie 😒

martina46
20. srp 2008

Dididi,
presne tak moja malá pije. Najprv hltavo a keď to prestane tiecť tak rýchlo, začne sa jedovať, lebo sa jej nechce ťahať a už sú nervy ☹

annag
20. srp 2008

dididi, hranica medzi predným a zadným sa nedá presne určiť, to, že po nadojčení ešte niečo vystrekneš je len známkou toho, že mliečka máš dosť, mliečko sa tvorí počas celého dojčenia, preto sa prsník úplne nedá nikdy vyprázdniť, to kakanie je tiež úplne v poriadku, bábo má obdobia, keď kaká málo a potom také, keď kaká viac krát za deň. Aj to pitie je v poriadku, na začiatku účinne saje, keď zasýti prvý hlad, tak začne trošku oddychovať a papať na niekoľko ťahov, sanie je totižto drina 😉

Ide o to, koľko trvá jedno dojčenie, ak trvá intenzívne sanie viac než cca 7 minút, má určite dosť. Ale to je len čisto orientačný údaj, sú bábetká, ktoré sa zasýtia po 5 minútach a sú také, ktoré sa zasýtia po 45 minútach, a aj to sa môže v priebehu času veľmi meniť. Ak sa na prsíčku permanentne hnevá, treba hľadať príčinu. No ak je po napapaní spokojný, sám si pustí prsník, odgrne si, zaujme ho aj iná činnosť, je dobre napapný. Ak si si nie istá, ponúkni mu aj druhý prsník, a pozoruj, koľko bude z neho ešte účinne sať.

To, že chce papať každú chvíľu značí, ešte neznamená, že má mama laktačnú krízu, skôr to je v tom, že sa prebúdza z obdobia novorodeneckého spánku, je aktívnejší, viac sa začína hýbať a ocitne sa v rastovom špurte, a k tomu potrebuje zákonite aj častejšie a viac papať. Bábo má v rámci dojčenia rôzne fázy, počas ktorých sa aj zo dňa na deň zmení potreba mliečka, počet dojčení či ich dĺžka. To je tá zázračná harmónia, že bábo, pokiaľ mu v tom nebránime, si svoje výživové potreby určuje samo, nepotrebuje na to odmerky, tabuľky ani tety doktorky.