Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

zajo79
22. srp 2008

nerozmyslaj nad tym, uzivaj si to a pojde to same. 😉

zajo79
22. srp 2008

erikasade, netrap sa nad tym...niektore zeny fakt nemozu, tak to neznamena ze je to nejaka tragedia alebo co... nasa generacia je odchovana na sunare, kojenie sa nepodporovalo a sme tu. Si vyborna maminka ako aj ostatne,tak ziadne vycitky.

Ja som syna odkojila do 20 mesiacov..,viem ze sa moze stat ze druhe nebudem moct, moze sa stat cokolvek, ale dufam ze nie. Ak by som nemohla kojit, tak predsa zato clovek nemoze a svoje babo lubi rovnako. Ked to nejde,tak to nejde. 😉 hore hlavu kocky.

..no nebudem sa Vam motat do temy, mam nato cas od januara. 😉

erikasadek
22. srp 2008

ja uz sa nad tym netrapim; mrzi ma to to ano , ale mame to v rodine, takze to beriem lahsie, aspon ,ze tu su velmi kavalitne mlieka, takze v pohode
PS ja som bola odchovana na sunare a som zdrava, ale viem pochgopit trapenie , sa matky , ked to nejde ako by malo, je to frustrujuce.

dididi30
22. srp 2008

erika jasne,ako to ty citis tak to maj 😉
pre mna je to tiez niekedy flustrujuce, najma tym,ze neviem kolko z prsnika vypije, ale pribera ta je to urcite dost 😵
ja som bola kojena do 6 mesiacov a chcem aspon maleho, lebo malu som kojit nemohla kvoli tazkemu refluxu, co zdvyh to grc ☹

jana273
22. srp 2008

erikasadek...a tie mandle sa jedia surove? alebo uvarene? uprazene? mame doma este zasoby, tak som zvedava...inak, ja som tiez odchovana na Sunare, vraj ma mama kojila len 6t, mala okrem mna este dalsie dve deturence o ktore sa musela starat, tak sa necudujem ze nemohla pri mne stale lezat alebo sediet a kojit 🙂 A nic sa nedeje, sme tu a nie sme o nic horsi ako odchovanci na mliecku 😉

erikasadek
22. srp 2008

tie mandle skor surove , nie vela aspon hrst denne, kvoli kaloriam, , alebo mandlove mlieko pit, to je tiez dobre.

vsetko sa neda, ani mat to nevadi mam zdravych chlapcov , takze uz je pohoda

zelam Vam vela mliecka........ 🙂 .

petka80
22. srp 2008

Holky, už se taky o tom psalo, ale opravdu supr je SEZAM. Prodávají ho např. v DMku za pár korun. Je to taky vynikající zdroj vápníku. Denně lžíci a fakt to pomáhá.
No a pak klid, nestresovat se a často přikládat k prsu.... I když sama vím, že to se lehko řekne a hůř udělá.... 😉
Přeju všem hodně mlíčka a pohodové kojení.

gabka32
5. říj 2008

ahojky, holky co jste pily meltu - cernou nebo bilou? mi cerna moc nejede, tak davam 3/4 mlika a 1/4 melty, ale nevim jestli to pak taky bude ucinkovat na zvyseni laktace...... poradíte?

annag
5. říj 2008

gabka, Ty asi len odsávaš a nekojíš, však? Tie tekutiny sú síce potrebné, ale podstatné je, ak sa Ti tvorí mliečka menej, začať odsávať intenzívnejšie - teda čo najčastejšie a čo najviac, aj každú hodinu. A odsávať z obidvoch prsníkov naraz a striedavo - napr. 10 minút ľavý, 10 pravý, 10 ľavý, 10 pravý a stále dookola, kým tečie.

gabka32
6. říj 2008

annag - jen odsávám, 2 měsíce to stačilo a ted musím 1-2xdenně dokrmit. snažím se odsávat co 3hod, ale ne vždy to jde - malá brečí, je třeba venčit, vařit, uklízet.... pak taky kontroly, návštěvy apod. jsem ráda když se mi aspon 5xdenně podaří odsávat ☹
trvá mi to čím dál déle i skoro hodinku, prsa střídám, chvíli to trvá než se rozteče, pak to tak 5min jde,to samé na druhé straně no a pak třeba 5min nasucho a vyždímám 5ml, a tak dokola.... ☹ no a už nestačí podtlak odsávačky, musím tomu pomáhat masírováním nebo stlačováním prsu, fakt si připadám jako při dojení...
😕

annag
6. říj 2008

gabka,
jasné, odsávanie je veľmi namáhavé a neskúsiš sa vrátiť ku kojeniu?, raz sa nám to s jednou mamičkou podarilo v 6 mesiaci, aký ste mali problém pri kojení?

gabka32
6. říj 2008

zkouším to, ale daří se možná 1xtýdně na minutu, že trochu saje. jenže když má hlad tak křičí a nepřisaje se a když je nakrmená tak zas nemá důvod sát....
asi jsem to brzo vzdala a nezkusila laktační poradkyni, ale Saška v porodnici pila dobře, přibývala, jenže za 14dní doma furt brečela, u prsu se vztekala, cumlala i déle než hodinu, v noci řev... až Dr.nám řekla že má hlad (my furt mysleli že třeba bříško...vždyt u prsu byla, mlíko mi ubylo po kojení tak by mě ani nenapadlo,že má málo ..) ☹
takže doporučila dokrm, ale já zkusila odstříkat - mlíka jsem měla hodně, samo mi teklo jen jak jsem se na malou podívala a když jsem odsávala z jednoho prsu, musela jsem z druhého mlíko zachytávat...
no a prostě mi přišlo pohodlnější 10min odsát (tehdy to šlo fakt rychle) a pak 10min nakrmit, než se trápit hodinu u prsa a hlavně Saška po týdnu takového krmení přibrala 450g! chtěla jsem krmit stříkačkou,ale MM se to nelíbilo a navíc ji už vrazil dudlík, takže je na flašce od 14dní a myslím že s kojením už asi bude utrum ☹
kdybych věděla že za pár měsíců bude ostříkávání boj o každou kapku, určitě bych si nechala poradit a zkusila se tehdy rozkojit (myslím že problém jsou velké a ploché bradavky ☹

dudricka
6. říj 2008

Ahoj gabka32, ja som mala ten isty problem s prvym synom, nakoniec sa to podarilo s klobucikmi upravit, tiez som si mlieko 2 mes. odstriekavala. a potom maly presiel na prsnik.Ako 4 mes. uz papal bez klobucika. Zacni uzivat homeopatika, ja beriem Riccinus communiss 5CH, a Chinu 9Ch. Riccinus pred kazdym kojenim pod jazyk a Chinu 2x1 pod jazyk. rano a vecer, este k tomu caj pre kojace matky, a vela Vinei. 😉 Mirka som kojila skoro 19 mes.aj nepriek pociatocnym problemom, bol to neopisatelny pocit, tak ako teraz pri tom mladsom. 🙂

radka.m.
6. říj 2008

holky,na ty homeopatika riccinus-pozor,ty jsou jen na nastartování laktace,můžou se brát max.týden a pak vysadit,po týdnu můžou mít zcela opačný účinek,napište laktační na stránky kojení a ona vám k tomu řekne víc

gabka32
6. říj 2008

ahoj dudricka.ricinus jsem brala 2xdenne 5kul (tak jsem našla na str. s kojenim) ale mozna 3.den byla trochu vyšší laktace ale pak zas stejně. tak jsem po 10d vysadila a ted zkouším znovu 3xdenně po 2tbl (nevím co je správně, obě doporuč.dávkování jsem vyšetla na stránkách s homeopatiky...) a beru 10min po jídle.

pammy
9. pro 2008

Ahoj babule,
posielam recept na 'Zazracnu prasaciu polievocku', ktora zvysuje tvorbu mliecka.
Mne zarucene pomohla.

Co potrebujeme:
1 prasacia nozka (to kopytko)
100 g zazvoru (koren, nie prasok)
3-5 struckov cesnaku
trosku cierneho korenia
Priprava:
Prasaciu nozku namocime do studenej vody na odstranenie nadbytocnej krvi na 1 hodinu, oplachneme. Nasledne ponorime do vriacej vody na 3 minuty, nozku vyberieme, vodu vylejeme a s ostatnymi ingrediencami dame varit do studenej vody. Varime 6 hodin. Zazvor, cesnak vyhodime, kost pooberame a s radostou papame 🙂

Dufam, ze ak ju vyskusate, pomoze aj Vam.

terezam22
10. pro 2008

gedren piju čaje od Megafyt,Leros Baby a jěště z DM drogerie ty jsou bio.Pak poradila laktační poradkyně jestřabinový čaj sypaný seženeš v natuře.Sama dost piju,jím jak píšeš,chce to často mimi přikládat.Jo a taky před kojením vypít hrnek čaje nebo čehokoli teplého,já piju před i po 😉 drž se!!!

lucinka7988
10. pro 2008

Jj, ten ricinus communis 5CH se má brát jen max. týden ( nekousat ale dátpod jazy a nechat rozpustit) a pak vysadit, ale když ti pak přijde po nějaké době ( třeba po měsíci ) že máš zase mlíčka málo, tak si zase můžeš zobnout. Já to používala po porodu, pak ve 3. týdnu - laktační krize a pak v 6. týdnu - další laktační krize... A pak už jsem ani nemusela brát celý týden ale třeba jen 2 dny a zase byla prsa nalitá. Mám je doma vždy v zásobě 😉 😉 😉

anickaajanko
14. pro 2008

mne sa najviac osvedcila biela vinea
original
a mlieko mi pred kazdym kojenim doslova strieka
😉

emjee
8. led 2009

janajanajana • 1d, 29tt • Dnes o 07:48
V marci sa mi narodi druhe dietatko, prvu dcerku som kojila max. 2 mesiace, mala som problemy kvoli ktorym som ju nemohla dlhsie kojit, dufam, ze teraz sa mi to podari. Rada by som vedela co vsetko zvysuje tvorbu mlieka, je nieco co je vhodne uzivat uz aj v tehotenstve, pred porodom? Dakkujem za rady

elise • 1d • Dnes o 07:58
ja nka ja som užívala calibrum mami a teraz jem smotanové jogurty pijem plnotučné mlieko, veľmi veľa neperlivej minerálky, veľa polievok.a kojím malého dodnes a tak že pri jednom kojení mu dám iba z jedného prsníka pri druhom z druhého zo začiatku som malého prikladala častejšie ale nikdy som ho kôli kojeniu nebudila zo spánsku.a nikdy som neodsávala. zvládneš to určite držím ti palčekyaby ste vydržalo čo njdlhšie kojiť a teraz ti prajem zdravučké bábenko

ingulka • 1d • Dnes o 08:28
janajanajana, mne pomahali zaprazene polievky, vela neperlivej mineralky, caje - pigi a ovocny, a tiez cierne pivo - 2dcl, nie viac denne... vseobecne asi dostatok tekutin je velmi dolezity a samozrejme nesmies byt hladna

bibianka • 2d • Dnes o 08:39
homeopatiká Ricinus communis 5ch, čaje pre dojčiace matky, vinea, melta, tuším aj jablkový džús

kingstonka • 1d • Dnes o 09:05
... no ja ked som zacinala kojit, tak som sa tiez snazila zistit co zvysuje tvorbu mlieka a kazdy mi radil nieco ine...musis vyskusat na sebe... mne pomahala vinea, caje pre dojciace matky a spanok a pohoda...

skrecok • 1d • Dnes o 09:35
Jana, mne taktiez caj pre kojace matky, vela tekutin (Lucka pre dojcata), zaprazene polievky, homeopaticke lieky - gulicky Ricinus communis a hlavne vela odpocinku.... Nesmies byt unavena, nervozna a hladna.

alififi • 1d • Dnes o 09:55
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

jana87 • 1d • Dnes o 12:54
Presne tak, nesmies byt unavena a hladna. Mne tiez pomahala vinea, pijem ju stale, kedze mi hrozne chuti . A strasne vela maskrtim, sladkosti mi davaju vela energie a nastastie sa mi to nelepi na zadok, ale ide to do mliecka .

krista
11. pro 2009

elzik • 2d • Dnes v 18:56
Maminky, poraďte, jak lze podpořit a zvýšit tvorbu MM. Chtěla bych kojit, co nejdéle, ale bohužel bojujeme s nedostatkem MM a také s tím, že malého skoro nezasytí (max na hodinku a to máme 2 měsíce). I v noci se budí, co 1,5hod na mlíko. Musíme přikrmovat, jinak mi křičí hlady. Snažím se přikládat často, ale to moc nepomáhá. Nemáte nějaké tipy, jak lze zvýšit tvorbu mlíčka? Za jakékoliv rady strašně moc děkuji.

luccii • 1d • Dnes v 19:12
urcite odsavat - je to pekna fuska, ja nedelala skoro nic jineho, nez ze jsem kojila, odsavala a prebalovala, ale stalo to za to 🙂 muzes si koupit i caj prokojici matky, ale tezko rict, zda to pomaha, ja ho piju, on neuskodi 😉 drzim palce!

markusko • 1d • Dnes v 19:13
Já jsem po každém kojení odstříkala prsa úplně do prázdna, prý to pomáhá zvýšení laktace. Mně to pomohlo.
Pak také čaj na podporu kojení od weledy (stojí něco přes 100 Kč).

andulka4 • 1d, 16tt • Dnes v 19:17
já kojila co 2hodiny 12x denně víc jak rok
to co popisuješ je normální a prostě to tak někdo má

asi budete jedlíci a potřebujete kojit méně ale víckrát

rimmel • 1d • Dnes v 19:44
suhlas s andulkou

egyptanka
11. pro 2009

elzik, skus mrknut sem
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

lucii, no mne a vacsine mojich kamaratok boli caje na podporu kojenia skor na pritaz ... nase babatka mali z nich koliky a po vysadeni sa z nich stali vesele, usmievave babatka. Tak ja by som bola s pitim tych cajov opatrna. Zamerala by som sa skor na bylinky.

lucy.l
12. pro 2009

ahojky holky, mě pomáhají polévky (masozeleninové vývary),černé pivo,piju opravdu hodně kojících čajů...

jankanej
17. led 2010

ahoj holky já přidám svou zkušenost...byly jsme s naši Barčou v poradně kde mi řekla že mi přibrala málo, ale mě se zdá že mám mlíčka dost, ale rozhodilo mě to natoli když mi řekla o příkrmech že jsem z toho byla na prášky a nakonec jsem volala lakt.poradkyni která mi řekla že je vše ok a malá má je růstový spurtík a že když vytahuje do výšky nemůže jít do šířky 😀 po poradě ted beru ricinus communis 5ch beru to už třetí den a mám tak nalité prsa jak když jsem přišla z porodky, opravdu fungují a prý se dají použít kdykoli, takže na zvýšení laktace bezvadná věc... 😉

radka.m.
17. led 2010

jankanej-tyto homeopatika působí jak na koho,mně také zabraly,ale musíš s nimi opatrně,více jak týden by se neměly užívat,protože mohou mít přesně opačný účinek 😉 😉 😉

fender
17. led 2010

ahojky, mně nepomáhá nic, kromě akupunktury. zkoušela jsem kojící čaje, meltu, mlíko, častější přikládání.... a nic z toho, častější přikládání bylo vyloženě ještě horší.... pak mi manžel začal píchat akupunkturní body a přestože mé největší přání bylo vydržet kojit aspoň šest týdnů, kojím dodneška 😵

zuzkaku
17. led 2010

mne veľmi pomohlo pitie Vinei... 😉

jankanej
18. led 2010

radka.m. já vím poradila jsem se s lakt.poradkyní a brala jsem to tedka jen ohledně toho spurtíka jinak v úterý s tím končím pokud by to malé nestačilo tak znova nasadím ale jinak mám mlíčka dost takže to nijak neřeším, spíš doufám že to pomohlo pro to aby se líbila mudře váha naší cácorky víš...ale i tak prospívá, tchýně mi taky řekla že nevypadá že by strádala, spíš mudra už patři do důchodu a nepřiučuje se novějším poznatkům to je problém a zakopaný pes... 🙂

market3
18. led 2010

po jaké době můžu zase začít brát homeopatika? Stačí týden pauza nebo dél?

jankanej
18. led 2010

market mě laktační poradky ně řekla že jen do té doby doku se neutvoří dost mléka a pak přestat, asi můžeš po týdení pauze...ale měla by ses poradit o svém konkrétním problému přímo s nějakým homeopatem protože ti může to dávkování upravit