Jak podpořit tvorbu mléka?

gedren
3. lis 2006

Ahoj holky,

prisla jsem z porodnice, porod fajn, mala je uzasna, ale mam malo mlika :(. Technika dobra, to mi kontrolovali, ale tece toho desne malo, mala nepribejva, namerili, ze vypije asi desetinu toho co ma, skoro nas nechteli pustit a pak teda pustili, ale nakazali dokrmovat. Bojim se, ze takhle brzo prijdu o mliko uplne :(.

Navic me bradavky dost bolej, nejsou rozkousany, ale vytahany (jsou tam puchejrky), asi jak se beruska snazi a ono nic netece :(. Nevim, co mam delat, vsechno obleceni me dre, chodim doma nahore bez ;), ale pak je mi zase zima, po Bepanthenu je to skoro jeste horsi nez bez nej...

Hodne jim, piju, fakt uz nevim...

ivika18
30. led 2010

jasmina, jak píše radka.m, důležitý je odsávat v i v noci a pokud možno často. My jsme sice kojili, ale čím častěji pil malý v noci, tím víc mlíka bylo. Tak podle mě zkus pár nocí 3x i víckrát za noc odsávat -l to bude asi makačka, ale mohlo by to pomoct 😉. Jo a hlavně buď v klidu a nenervuj se kvůli tomu, tím si taky nepomůžeš. 🙂

janec79
30. led 2010

jasmia: okrem cajom, homeopatik, zasmazenych polievok, vinei, tekutin, caro kavy mi najviac pomohlo odsavanie mliecka v noci - v noci telo relaxuje, je oddychnute...vtedy sa najviac mliecka tvori, ja som kvoli tomu vstavala 2x-aby prestavky medzi kojenim boli co najmensie. Cez den som malu prikladala aj kazdu hodinu. Myslim, ze v principe je jedno, ci odsavas, alebo malej davas priamo z prsnika... cim viac sa vypije/vytiahne - tym viac sa tvori. Tak vela stastia 🙂

jasmia
31. led 2010

mockrát děkuji za rady, začnu tedy znovu v noci vstávat a odsávat, snad to pomůže.

sonice
31. led 2010
petusik
5. únor 2010

ahojte, pre maminky, ktorym nechutia cajiky na podporu dojcenia... ja som kupila take kapsulky v lekarni, vyzivovy doplnok 100% rastlinny, obsahuje semeno senovky greckej, feniklu a listy zihlavy a benedikta lekarskeho, nam to teda pomohlo... nazov radsej cez ip... ale pozitivne myslenie je najdolezitejsie, treba mysliet na to, ze mliecka je dost a prikladat, prikladat, prikladat.. viem, ze je to niekedy na nervy, krik a slzy.. tiez to mame za sebou ☹

sneha
14. únor 2010

Ahoj. Existuji taky homeopatika urtica urens 5CH. Me teda nezabira nic, ale svagrova si je moc chvalila.
Taky jsem se chtela zeptat tech, co doporucuji lecitin. jaky presne jste braly a jak casto? ja jsem si ted v lekarne koupila lecitin 1200 a tam je napsane, ze kojici se maji poradit s lekarem, coz ja nemuzu, protoze moje Mudr uz mi nekolikrat nakazovala vykaslat se na kojeni a prejit na UM a byt v pohode.

zzz77
15. únor 2010

Ahojte
ja som brala homeopatikum Ricinus communis 5 ch a celkom to bolo fajn, no staci parkrat po kojeni este plus odsat mliecko, lebo to sa tvori aj ked babo vysaje prsnik, ale naozaj len par krat, lebo potom to moze sposobit aj nadprodukciu mliecka a to tiez nie je dobre 😉

petula83
15. únor 2010

Ahoj holky,prosím o radu ☹ Náš prcek má 8 týdnů,zhruba před 2 týdny začaly problémy s kojením,brzy po jídle plakal,pak se odtrhával od prsa a nechtěl pít.Začali jsme přikrmovat a já odstříkavala a mlíčko mu dávala z flašky,ale tvořilo se ho čím dál méně.Dnes po těch 14 dnech odstříkám tak 120ml/den,zbytek dávám Nutrilon.Prsa mám jakoby prázdná a to piju čaje,vodu,jím mléčné výrobky.K prsu se přisaje,ale mlíčka je málo.Dá se ještě rozběhnout laktace,aby byl plnně kojen?Má některá zkušenost?

jankanej
15. únor 2010

petulo zkus přikládat co možná nejčastěji, klidně každou hodinu zkus i za půl hodky tím se budou stimulovat žlázy a mělo by to pomoci, mě se to rozběhlo cca za tři dny hodně, nebo zkus homeopatika ricinus communis 5ch, ale taky často přikládej v noci, to se nejvíc tvoří mlíčko, protože tělo má klid, hodně štěstí

petula83
15. únor 2010

Janko,diky,snad to pomuze 🙂

zzz77
16. únor 2010

Petula len flasku mu prosim ta nedavaj, ☹ rychlo si zvikne ze sa pri flaske nemusi namahat a potom ho na prsnik nenanutis, a tak aj budes mat vzdy menej mliecka, nebude sa tvorit lebo ho vzdy menej bude papkat, , ja som bola rovnako, flasku som odstavila uplne, radsej som ho davala velmi casto a pomaha pri kojeni stlacanie prsnika, vtedy ide mliecko lahsie a za kratky cas sa laktacia upravi, pripadne ponukni aj druhy prsnik. Ja som sa informovala od laktacnej poradkini Annag, najdes ju na stranke http://dojcenie.wordpress.com/ mozes jej tam napisat a kludne aj zavolat, je velmi mila a naozaj pomoze. Vela stastia 😉

petka80
16. únor 2010

Petula - jak psaly holky, základem je co nejčastější přikládání k prsu.
A místo tý flašky bych zkusila tohle, osobní zkušenost teda nemám, ale mělo by to sloužit v případech, kdy dokrmuješ a zároveň chceš stimulovat tvorbu mlíka: http://www.medela.cz/produkty/suplementor.php
A ten dokrm musíš postupně snižovat.
Jinak na laktaci každý doporučujě něco jinýho, mně osobně pomohlo sezamový semínko (mají ho např. v DMku, zhruba jednu polívkovou lžíci denně).

renros
16. únor 2010

Taky něco přidám, možná už to tady je - časté přikládání hlavně v noci, zmiňovaná homeopatika, kojící čaj o Lerosu, nahřívání prsu před kojením popř. teplá sprcha, melta, gravimilk.

market3
16. únor 2010

Ahoj byla jsem malý 4.února na očkování ve 3 měsících a potom mně skoro celý týden nechtěl jíst,takže to s laktací pěkně zamávalo.Myslíte si,že když budu často přikládat tak se to ještě může spravit?díky M.

zzz77
17. únor 2010

Market samozrejme, neboj upravi sa to, len neprestavaj kojit , ak nebude stacit aj tak si bude pitat viackrat papat a potom sa za kratko urcite upravi laktacia 😉

market3
17. únor 2010

ZZZ77:do druhé měsíce jsem kojila s kloboučkem a pak se mně ho podařilo odbourat 😉 tak doufám,že se laktace zase srovná.

zzz77
18. únor 2010

market3 aj ja som na zaciatku pouzivala aby ma tak moc neboleli bradavky pri kojeni, ale som dost rychlo odlozila, asi po tyzdni, lebo maly s nimi strasne vela vzduchu natahal a aj tak mal kokiky, tak som to nechcela este viac zhorsovat, nastastie sme si rychlo zvykli. Uvidis vsetko bude OK 😉 Drzim palce 😵 😵

mirri
18. únor 2010

market neboj,to pujde,jen prikladej a prikladej.
kdyz mel maly 4 mesice,byli jsme na mesic u babi a tam mi onemocnel.3 dny nechtel skoro kojit,myslela jsem,ze mi prasknou prsa a odsavacku jsem sebou nemela.pak kdyz se uzdravil,chtel mlicka vic,tak se kojil cely tyden po hodine a pul,vecer dost plakaval,jednou jsem mu zkusila dat flasku,tu nechtel.po tech 6 dnech bylo zase mlika habadej!!!Staci jen vydrzet!!!jo a po vecernim kojeni kolem osme,jsem jeste pravidelne odsavala,ikdyz to bylo z pocatku par kapek. 😉

market3
20. únor 2010

Mirri,už se to trochu zlepšilo. Na UM mléko nechcu najet,jelikož sem slyšela od mnoho známých,že mají z toho UM zácpu. Tak doufám,že to zvládnem do 6 měsíců ještě s MM. Piju hodně,hlavně caro, čaje a meltu tak to snad vydržíme🙂

mirri
20. únor 2010

market,to je dobre.ono je to hodne o psychice,musis byt presvedcena,ze to mlicko je a hlavne bud v pohode!taky jsem hodne pila meltu a kojici caje a jednu dobu brala i homeopatika ricinus.
kdyz mel maly 4 tydny,umrela mi v rodine milovana osoba a ja z toho soku ztratila ze dne na den mliko.strasne me to vzalo,brecela jsem,myslela jsem,ze uz to nerozkojim,ale pak jsem si rekla,ze to musi jit a ono to slo.lezela jsem s malym v posteli a prikladala a prikladala a mlika bylo habadej.. 🙂 pak jsme meli krizi v tom 4 mesici,taky jsme to prokojili...no a kojim jeste ted... 😀
uvidis,ze um nebude treba!!!!jen dej kubikovi kdy chce mlicko a nekoukej na casy... 😉

market3
20. únor 2010

mirri,snad to nějak zvládnem.Teď se učím do školy,tak nad tím aspoň nebudu tolik přemýšlet.Děkuju:)

bejkka
21. únor 2010

Ja mám skúsenosť, že počas krízy, prekonala som ich určite aspoň 6, mi veľmi pomáha jedno špecifické jedlo: šúľance s maslom. Po nich mám na druhý deň mliečka viac. U mňa čaje vôbec nezaberali. Pozor na mätový čaj - ten vraj brzdí tvorbu mlieka. Tiež netreba piť priveľa - často ale v menších dávkach. Prešli sme aj tým, že malý žmolil prázdny prsník aj každú polhodinu, čo trvalo 4 dni - podotýkam, aj v noci, bola som zúfalá ale treba iba vydržať, dieťa si vždy niečo vyťahá.

market3
6. bře 2010

Ahojky,ve čtvrtek jsem byla s Kubou na 4 měsíční prohlídce a byly jsme pochválení,že nádherně přibíráme,ale dostali jsme zase dvě injekce a Kuba zase bojkotuje kojení, jako když jsme byli na prohlídce ve 3 měsících. Už jsem z něho zoufalá:(

ava
6. bře 2010

je důležité hodně pít- je to banální rada, ale maximálně účinná!

market3
6. bře 2010

vypiju mininimálně 3 litry za den, piju caro, čaje a neperlivou vodu,doufám,že se sklidní a bude zase normálně pít. Ale teď ho zajímá vše kolem hlavně ne kojení

mirri
6. bře 2010

market-pokud pije mene,snaz se trochu odsavat.u nas to bylo tak,ze kolem toho 4 mesice bylo pro maleho vse kolem zajimavejsi.kojeni se zkratilo na 3-5 minut a byla to namaha ho u toho prsu udrzet.stacil sebemensi zvuk,svetlo a byl konec.porad se odtrhaval a koukal okolo,co se deje!!
nezoufej,kdyz bude mit hlad,tak se napije,ikdyz se ti bude zdat,ze je to malo.hlavne musis byt v pohode!!a pokud krasne pribira,tak to je super!!

ava
6. bře 2010

já jsem taky na konci 4.měs.pořídila odsávačku a moc to pomohlo! Pěkně jsem t vorbu mléka rozproudila a to, co jsem za den nastřádala, jsem mu dala večer z lahvičky a pak ještě dokojila

market3
6. bře 2010

mirri:takže ty jsi odsávala?Já už toho moc neodsaju a nemám na to odsávání už ani sílu:( Už abychom byli u příkrmů.Stačí sebemenší pohyb nebo něco aby se šustlo a je hned po kojení

mirri
6. bře 2010

market-ne,neodsavala,jen u krize.ja to myslela tak,ze pokud by ti vynechaval kojeni,tak odsavej,jinak ne.ja jsem maleho musela kojit jen v loznici,tam byl zvykly a nevyrusovalo ho to tam,ikdyz stacilo,kdyz projelo auto,nekdo zarval a uz bylo po koju.kdyz jsem musela kojit venku,tak bylo vic mlika kolem nez v nem.
no vis,maly objevuje svet a to je pro neho zajimavejsi nez jidlo.ale neboj,trochu se to upravi a az zacnes s prikrmy,tak zacnou zase jine problemy... 😀

pani_haf
7. bře 2010

Holky, prý pomáhá melta, ale vařená, né ta v sáčcích, já ji piju 2x denně a zdá se, že pomohá. A jak všichní píšou...přikládat a přikládat a pokud po odpojení od prsa řve, tak mu dát druhé 🙂