Jak podpořit tvorbu mlíčka?

jana83
28. led 2012

Ahoj všem! Čekám druhé miminko a ráda bych získala pár info, jak podpořit tvorbu mlíčka. Máte osvědčené rady a tipy? Odsávání, strava, homeopatika, vitamíny... Prvně jsem se nádherně rozkojila, ale kojila jen do 4. měsíce. Ráda bych to teď dala na delší dobu 😀. Děkuju všem za rady 🙂

helcenka
28. led 2012

Ahoj,
já u prvního kojila taky jen 4 měsíce a navíc jsem musela stejně od začátku dokrmovat. U druhého jsem plně kojila do 5,5 měsíců, prďolce je 9 měsíců a stále kojíme. U prvního jsem pila jen kojící čaje.
U druhého jsem dala na rady kamarádek - každý den hrnek melty s mlékem, obden jsem snědla něco s mákem a asi obden jsem snědla jogurt typu Jihočeský jogurt, no a kojící čaj a celkem tak 2-3 litry tekutin denně (to byl pro mě teda problém, když normálně vypiju tak 1l - 1,5 litru...). Jestli to bylo zrovna to, co pomohlo nevím, nicméně kojíme dál. 😉

petulka25
28. led 2012

Ahojky první dceru jsem kojila bez problémů 2 roky-mléko mi teklo proudem tak jsem si myslela,že ted to půjde opět samo!!!ale malá byla nevrlá málo mi přibírala-prsa byla úplně prázdná-kojící čaje,melta 2-3 l tekutin,ale myslím že mi oprvadu zabral VITAMARIN cca 270 kč-je to rybí tuk!nevím jestli to byla náhoda,ale to mi opravdu pomohlo. doporučila jsem to 2 kamarádkám a taky si to chválily............uvidíš!tak hodně štěstí a hoooodně mlíčka 🙂

jana83
autor
28. led 2012

@helcenka Že by byla možnost teď kojit déle 😀? U mě je taky problém to množství tekutin ☹... Melta - uvidím, nepiju kafe a Meltu jsem taky nikdy neměla 😀

@petulka25 Tý jo, dva roky! To je hukot 😀. Rybí tuk, tak uvidíme. Přemýšlím nad homeopatikama, po prvním porodu mi pomohly na zahojení (tedy asi, prostě jsem se hezky zahojila, tak o nich uvažuju i podruhé) a při té příležisti mi napadly i na kojení...

petulka25
28. led 2012

@jana83 jj 2 roky....poslední půlrok to byla snídaně-nechtělo se mi hned vstávat tak jsem ji dala prso 😀 ..jinak určitě se poptej myslím že toho bude hodně na výběr!!já se ptala u paní co má obchůdek s bylinkami a různými serepetičkami z přírody 🙂

helcenka
28. led 2012

@jana83 - já kafe taky nepiju, dám si tak dvě za rok 😀 . Ale melta je úplně něco jiného. Taky jsem byla připravená jít do nějakých homeopatik, ale nejdřív jsem to zkusila bez nich, jen s těma "dobrotama". Z porodnice jsem šly sice o den déle, protože jsem se rozkojila později, manža mi nosil do porodky čaje, přinesl i makový závin a já tam lítala pro ten jejich čajík jak divá, vždycky se 2 skleničkama - koukali tam na mě divně, jsem jednu cvakla hned u barelu s čajem a 2 si nesla na pokoj. 😀
U nás je teď malá takový závislák, ale dva roky teda nedám...

weri1
28. led 2012

nemyslím si že se to dá nějak ovlivnit....já taky moc nepiju a stále kojím ....buď asi mlíko je nebo není...pak si dávat bacha na spurty u dítěte a nevzdát kojení, když si v té době myslíš, že ho máš málo

katchi
28. led 2012

Ahoj, kojila jsem plne pul roku a ted je synovi 15 mesicu a s kojenim prestavam, ale ne proto, ze bych mleko nemela, toho je dost. Za sebe doporucuju kojici caje, Caro (melta me nechutnala), hodne dalsich tekutin, vydatny jidelnicek a homeopatika.

petulka25
28. led 2012

@weri1 ahoj můžu se zeptat-jak to myslíš dávat bacha na spury dítěte?

katchi
28. led 2012

V urcitych obdobich ma dite rustovy spurt. Je to priblizne ve 3 a 6 tydnech a ve 3 a 6 mesicich. Dite hodne vyroste a mliko mu "jakoby" nestaci a spousta matek radeji da UM, aby mely klid a dite se najedlo. Pritom staci kojit casteji a mleko se zacne tvorit vice a dokrmovat pak neni treba. Chce to pevne nervy a trpelivost.

weri1
28. led 2012
petaov
28. led 2012

plně souhlasím s @weri1, že se to asi nedá moc ovlivnit. Taky moc nepiju, kojící čaje mi vůbec nechutnájí. A nevzdat to u spurtu, když dítě vyžaduje častější kojení, to bych řekla, že je problém většiny maminek, které si myslí, že mají mlíčka málo a hned běží pro láhev sunaru. Ze začátku jsem nestíhala ani nic jíst, aspoň jsem pila Gravimilk, protože mi chutnal a abych měla nějaké vitamíny. Ale jestli budeš mít lepší pocit, že proto něco děláš, tak si klidně kup nějaká homeopatika, nebo co chceš. Hlavní je být v klidu a nestresovat se už předem, že nebudeš mít mlíko 😉 Přeju příjemné kojení 🙂

jana83
autor
29. led 2012

@petaov
@katchi
@petulka25
@weri1
@helcenka
Holky, moc děkuju! Já právě při prvním možná vzdala to kojení dřív, ale ne vlastní vinou, o něčem takovém jsem nevěděla, že je dětský spurt... Sama dr. mi chtěla narvat umělý už ve dvou měsících... To jsem řekla, že ani náhodou! A když to pak přišlo ve 4. měsících, tak jsem jí už uvěřila a dala UM. Doteď toho trochu lituju, protože jsem už slyšela, že se to stalo spoustě maminkám a když vytrvaly, kojily plně dál! Tak při druhém bych chtěla být chytřejší! Ten Gravimilk asi vyzkouším, zní to líp než Caro a tak 😀. Na čaje nemám skoro čas ani teď v těhu (na ty těhotenský) 😀. Moc vám všem děkuju! 🙂

petulka25
29. led 2012

@jana83 držím palečky a přeju hopooooodně mlíčka 🙂

llluckaaa
29. led 2012

Ahoj, já tedy nekojila moc dlouho, ale pár tipů na podporu mám. Hodně pít, hlavně teplé nápoje, když mlíčko mimču nestačí, tak kojit častěji a hlavně nepřikrmovat lahvičkou (já jsem takto mimčo zkazila a už se prsa nechtělo vůbec chytnout). I ty musíš dostatečně a pravidelně jíst. Na nějaké ty konkrétní čaje a nápoje pro kojící já moc nevěřím a homeopatika taky ne... spíš je to podle mě jen takový placebo efekt. Na podporu kojení jsou homeopatika tuším že Ricinus Comunis 5CH, ale nemají se brát déle než týden, jsou pro období, kdy chceš laktaci navýšit.

jasminy
29. led 2012

Když jsem to přestala tolik řešit, najednou to šlo. A co se týká lahvičky. Každé mimčo je jiné. Moje malá měla lahvičku na přikrmování od začátku a dodnes dává přednost MM. Z lahvičky pije taky, tzn. že přikrmováním z lahvičky nemusí nic zkazit:

jana83
autor
29. led 2012

@llluckaaa No, já jsem taky právě takový tip nechat vše volnému průběhu. Myslím, že v knihách ležet neumím, abych hledala info, nebo pátrat na netu a hledat to nej! 😀 Ale tak jsem si říkala, že rozhodit sítě není na škodu 🙂. Proto jsem taky zvolila tuhle metodu. Určitě už tu bylo moc a moc diskuzí na toto téma, ale mě prostě nebaví to hledat ☹. Při prvním jsem nestíhala, takže jsem ani moc nejedla a nebo to byly rychlovky jako sušenka a tak ☹... Teď kvůli prvnímu už vařit prostě musím, takže doufám, že v tomhle směru to bude lepší! A pití, to je můj celoživotní boj... I teď v těhu mám problémy vypít potřebné množství tekutin denně ☹

@jasminy To souhlasí, opravdu každé dítko jiné, jako je to s dudlíkem, spánkem, papáním, prostě vším 🙂.

Rozhodně si myslím, že zatím mi tahle diskuze nejvíc dala to, že pokud se mi bude zdát, že mlíčko dochází, tak to rozhodně nevzdám jen tak! 🙂

Moc moc všem děkuju!

@jasminy
@llluckaaa
@petulka25
@petaov
@weri1
@katchi
@helcenka
Snad jsem na nikoho nezapomněla 😀 - A mimochodem, při prvním jsem kojila vždycky tak deset minut, když si malý řekl. Nebyla jsem na to takový drak, že bych ho budila každé dvě hodiny apod. A jemu deset minut stačilo (z jednoho prsu). Myslíte, že bych měla přikládat pravidelně a dávat z obou prsou?

petaov
29. led 2012

@jana83 Nejlepší je kojit, když si mimčo samo řekne a jak dlouho chce. Rozhodně neposlouchat rady tipu: intervaly co tři hodiny a kojit max. 20 a pak násilně odpojit! V okolí jsem to slýchávala často (i od doktorky), byl to teda nápor na psychiku, a jsem ráda, že jsem vydržela a dělala jsem to podle svého. Byla jsem po císaři, malý byl hodně slabý, takže já kojila někdy i hodinu v kuse, než se najedl a za hodinu chtěl třeba znovu. Slyšela jsem od okolí, že mám slabé mlíko atd. atd. Ale byly to ty spurty a malý měl prostě apetit 🙂 Měl přírustky jak po smetaně, takže žádné slabé mlíko 😀 Prsa jsem střídala na každé kojení jedno. Jen večer byl větší hlad a vypil obě. Prý se přes den nemají dávat obě, aby nebolelo břicho z toho předního mlíka. Nevím, co je na tom pravdy. Každopádně pro rozjetí laktace je dobré střídat. Ale já měla mlíka až moc, takže jsem nestřídala. Určitě to půjde, hlavně to nevzdávat 😎 Pro mě to byl záhul prvních 6 měsíců. Pak jsme začli s příkrmy, takže už to bylo lepší a teď už si kojení jen užívám 🙂 Hodně zdaru! 😉

jana83
autor
29. led 2012

@petaov Já si právě taky myslím, že by se to mělo nechat na mimču, co mu stačí 🙂. Jsem ráda, že nemám ten názor sama. Malý tedy nepřibíral ukrutnou rychlostí, ale nepřišlo mi, že bych mu nestačila. Až pak v tom 4. měsíci ☹. Ale možná stačilo pomoct UM a rozjel by se. Já jsem to docela utla a přešla na UM, ale dvakrát mi prostě přišlo, že už pak prso nechtěl ☹.... těžko říct...

lucille81
4. čer 2013

Zkus motilium.

marakuda
20. čer 2013

Formovače bradavek ješrě nikomu nepomohly, stejně tak nejrůznější čaje a homeopatika. Kojení je záležitost hormonální, genetická a pokud si někdo myslí, že bude produkovat hektolitry mléka a vypije za den 2 skleničky vody je na omylu. Doporučuji pitný režin 3 - 4 litry vody, čaje , minerálky apod., na podporu kostí tvaroh, šunku od kosti, tučné jogurty, mléko plnotučné - není to pití, ale strava. Dále si uvědomit, že kojit mohu,ale nemusím - genetiku nikdo neošálí - a dobrá pohoda je nadevše. Ještě že máme umělou výživu na které jste Vy všechny dámy vyrostly a kupodivu žijete !!!!!

pajinax
11. črc 2013

Já měla mlíčko v porodnici první čtyři dny, malej byl v inkubátoru, tak jsem se ,,krásně rozkojila,, odsávačkou.. no a pak už to šlo s prominutím do háje :( do teď bujuju jak se dá, koupila jsem si el. odsávačku i domů, piju čaje, gravimilk, mám homeopatika, granulát hipp na podporu tvory mléka, piju litry melty, velký přísun tekutin a stejně neodsrtříkám víc jak padesátku :( a to je max, většinou ráno, ale jinak tak třicet je průměr.. takže během 24hodin, odstříkám malému tak jednu dávku co normálně pije nutrilonu.. UM mi ho rozmazlili v porodnici, na flašku si taky zvyknul a je to.. snažím se jak se dá, ale mám ho prostě málo :( udělala bych cokoliv, abych mohla plně kojit a dát tomu svému drobečkovi to nejlepší :(((( držím palečky všem, kteří kojí, ať máte mlíčka i na rozdávání 🙂

berusnice
18. črc 2013

@pajinax Mé malé byly před dvěma týdny 4.měsíce a po kojení mi začínala v této době plakat hlady. Mám doma kojeneckou váhu, tak jsem nelenila a zvážila ji před a po kojení - sotva 50ml!-a to celkově z obou prsů. Jsem se zhrozila, no řvala fakt hlady. Poprvé za svoji éru kojení (mám totiž již své třetí dítko) jsem nelenila a zavolala laktační poradkyni. Ta mi řekla, že v kolem 4 měsíce má dítě již vypít kolem 1000ml mateřského mléka denně. Což jsem při přibližně 6-7 kojení celkově za den nedávala tedy ani omylem. Ona mi poradila kojit nejlépe 9-10x denně i v noci a po každém kojení navíc každý z prsů 10 minut doodsávat odsávačkou kvůli stimulaci prsu a případné odsáté zbytečky malé vždy dát lžičkou. Vydržet tak 5 dní. A soustředit se jen na toto a ostatní věci pokud možno nedělat. Což fakticky vlastně nebylo možné, protože mě navíc zaměstnává 2letá cácorka a další v pubertě. No řekla jsem si že se alespoň pokusím to vydržet. Vydržet je to správné slovo, protože jsem byla z těch 5ti dnů totálně zničená a to mi manžel na tuto dobu jel půjčit do nemocnice elektronickou odsávačku na obě prsa současně, abych alespoň nějakou dobu ušetřila . Tou ruční, co mám doma jsem to takto dělala jen jedno odpoledne a to bych brzo zkolabovala. No ještě po třech dnech jsem moc velký úspěch neměla až 4tý den jsem viděla zlepšení, za dvě hodiny jsem nakojila tak 100ml, což byl opravdu úspěch. Ale-na svoji prostřední cácorku jsem neměla téměř čas, o to víc se dožadovala pozornosti a vztekala se, maličká mi při doodsávání taky většinou plakala a já neměla ani jednu ruku volnou, pak neustálé umývání, sterilování lahviček-se mi o nich a o mlíku už i zdálo, takže psychicky velmi vyčerpávající. A to jsem si vždycky vzpomněla, že mi ta poradkyně říkala, ať su co nejvíc v pohodě. No výsledek se po tomto trápení nakonec dostavi, takže jse tomu velmi ráda, ale kdyby se to mělo opakovat, tak už bych to asi znovu nedělala. Nicméně taky držím palce všem mamkám tady. Toť má zkušenost s malým množstvím mlíčka. A pajinax, kojíš ještě alespoň částečně nebo už vůbec?

pajinax
19. črc 2013

berusnice závidím ti, já už to vzdala :( hledala jsem laktační poradkyni a nenašla a všichni kolem mi říkali a doporučovali pořád to samé dokola a nepomáhalo nic.. tak jsme na Nutrilonu :( :(

jituliiii
19. črc 2013

Male je pul roku a kojim od narozeni🙂 Kojim tak nejak jak si mala rekne, takze pokazde jinak, pije pravidelne 5 minut a dost. A co pro to delam? Myslim, ze hlavni je psychika a klid, jinak zezačátku homeopatika na podporu kojeni, to ještě v porodnici a pak kojici caje, dostatek tekutin, pravidelne polivky, caro nebo meltu a pravidelny prisun jidla🙂 nejdulezitejsi je ale podle me hodit se do pohody a nestresovat, verit, ze to mlicko proste bude, nepremyslet nad tim, ze by nemelo byt🙂

berusnice
19. črc 2013

@jituliiii To všechno jituliiii co píšeš je zažitá klasika, dostatek tekutin, polívky, caro apod., nepřemýšlet moc nad tím, že by mlíčko být nemělo. A jaksi se pozitivně naprogramovat. Však já svoji první dcrerku kojila naprosto bez problémů až do 2 let. U druhé nebyl problém s nedostatkem mléka, ale s tím že mě začala při kojení kousat, tak jsem toho koncem 9. měsíce raději nechala. U mé nejmladší jsem proto byla doslova překvapená, že mi po nakojení pláče. Přitom piju denně snad 4 litry, caro si dělám hned co vstanu do 1/2litru a před i po každém kojení do sebe klopím další tekutiny. Jo klid moc na kojení teda nemám s dvouletým capartem neustále někde poblíž, přesto si nemyslím, že bych byla v nějaké nepohodě. Malou kojím tak často jak si řekne, i jsem to tak vždycky dělala, většinou jsem nevážila, takže jsem kontrolu nad množstvím vypitého mléka neměla. Až do okamžiku, kdy mi začala dost plakat a já se ptala proč. Takže jsem nelenila a jala se něco opravdu podniknout, 5 dní to sice byly tak trochu galeje-dodržet rady laktační poradkyně, ale zúročily se a už přes týden zase opět plně kojím a mléka se zdá být zase dost, tak doufám, že mě to jisté znovu nepotká, kojím dcerku ráda, je to pohodlné a přitom krásné vidět ji přisátou jak si spokojeně cucá 🙂 Takže velké díky paní Komínkové z Brna za cennou a prospěšnou radu, která mi pomohla dál kojit svoji nejmladší.
@pajinax to je mi moc líto, zvláště když jsi dělala všechno možné, aby jsi dál kojila, já jsem to taky málem vzdala, jak mi malá brečela. S těma poradcema to není tak jednoduchý, na laktační lince mi to nikdo nezvedal, tak jsem volala ve svém regionu 5ti poradcům z jejich seznamu, opět mi to nikdo nezvedl, tak jsem se na to dál vykašlala, ale... Ozvala se mi po pár hodinách jedna (paní Komínková) zpět a s ní jsem to celé probrala-takže jsem měla štěstí v neštěstí 🙂

jituliiii
20. črc 2013

@berusnice Tak to je parada a hodne stestiiiiiiiii🙂 co ti nakonec pani poradkyne poradila?🙂

berusnice
21. črc 2013

@jituliiii Díky a co mi poradila a co jsem na její radu 5 dní páchala 🙂 jsem popsala o 5 příspěvků výše.
Teď je kojení ok, kojím přes den po 2, někdy po 3 hodinách, podle malé jak si říká nebo jak se mi zdá, že už by si dala a jde to. V noci tak po 4 hodinách, jak se mi vzbudí.

annaaa_an
30. črc 2013

@helcenka a čím jsi dokrmovala

helcenka
31. črc 2013

@annaaa_an - myslíš jak jsem psala u prvního příspěvku prvního prcka? Tak v porodnici jsme dostali Bebu - tak jsem si ji koupila pak i domů, ale prcek po ní hrozně blinkal, tak jsem ji vyměnila za Nutrilon, ten byl u něj bez problémů.
U druhý prďolky jsem plně kojila 14 měsíců, ale museli jsme pak přestat, tak jsem najela taky na Nutrilon, po dobrých zkušenostech (to už bylo víceméně jen ráno a večer), první 3 týdny dobrý, ale pak mi po něm přestala kakat. Trvalo to asi 3 měsíce, vyzkoušela jsem všechno možný, pak mě teda napadlo vyměnit mlíčko a najela jsem na Hami a problémy s kakáním byly pryč.
Takže si myslím, že je to vlastně jedno, čím se dokrmuje, kamarádka zase nedá dopustit na Sunar, hodně maminek kupuje Babylove z DM... Prostě je to různý. Chce to vyzkoušet, co nejvíc vyhovuje miminku...

simiss
1. srp 2013

Zdravím všechny, do teď jsem jen příspěvky četla, ale teď se připojím. Když čtu jak se dá krásně rozkojit tak se mi z toho chce brečet ☹ , že jsem to tak brzy vzdala. Malá tak klolem třetího týdne začala u kojení plakat a vztekat se. Za týden zhubla nějaké to deko, dr. s tím byla hned hotová, že máme koupit příkrm, tak jsem i udělala. První den jsem ji ho dávala stříkačkou ale druhý den jsem už vzala láhev, zdálo se že ji nedělá problém tahat z prsu i po té co zkusila láhev, ale po pár dnech se u prsa vzekala častěji, tak jsme skončili na láhvy uplně. Dala jsem na radu dr. a kojila po 3 hodinách nejdýl 15 minut z jednoho prsu, tak jak tady už někdo zmínil, a chudák malá měla hlad, jsem si myslela že trpí na prdíky, tak jsem ji častěji nepřikládala a já ji nevědomky trápila hlady, už bych totak nikdy neudělala a přikládala malé tak často jak si řekne. Ale kdyby člověk měl ty zkušenosti ....nebo někdo poradil dřív...na diskuzích jsem začala brouzdat až teď. Ale aspon jsme skončily na MM, stále mi teklo tak jsem koupila odsavačku a odsávám jak vztekla, nedělám nic jiného, ale mám už druhou dceru 11tiletou tak mám na to čas, je to aspon lepčí varianta, když už malá nechce tahat tak ji dává své mlíčko z lahve.
🙂