Jak přestat kojit dvouleté dítko?

haklicek
26. led 2012

Ahoj maminky,mám takovou prosbičku....chtěla bych malou odstavit,ale je nám už 27.měsíců a tak tuším,že to půjde těžko.Ale nechci nijak násilím.....ona je totiž na to prsíčko dost fixovaná....od miminka to má nejen na papání ale i uklidňování,uspávání....ale v září nastupuje do školky a tak nás okolnosti už nutí.Jinak by mi to snad ani tolik nevadilo...taky ten kontakt miluju a užívám si ho....ale už budeme muset.Máte někdo jakkoukoliv radu nebo fígl prosím?Předem děkuji za odpovědi.Přeji krásný den🙂

nali
26. led 2012

Já jsem obě dcery kojila téměř do 3let.A to jsem u té druhé říkala,že jen do roku a nepovedlo se.Dala jsem každou na 3dny k babičce a pak šup domů a vydržet.První noc doma proplakaná,ale pak v pohodě.Ono je to těžké i pro maminku.Všechno má svůj čas,tak i vy to zvládnete.

hanule05
26. led 2012

Ahoj, taky to už budu muset řešit. Starší dcerku jsem kojila do 2 let, ale ta byla v pohodě, kojila jsem ji jenom ráno při probuzení a večer na usnutí, spala celou noc, měla dudlíka. Toho dudlíka pak v pohodě odhodila po několika měsících po přestání kojení.

Mladší dcerka bude problém. Je taky závislačka, dudlíka nikdy nechtěla ani jinou náhražku, takže se upnula na mě. Je jí 21 měsíců a nejradši by byla u prsu 24 hodin denně. Přes den to jakžtakž zvládneme - odvedu pozornost jinam. Ale v noci se budí snad každou hodinu. Je to fakticky náročné. Mám pocit, že jsem se od porodu vůbec nevyspala.Vůbec nevím, jak ji odstavit. Budou to šílený hysteráky, stačí, když jí v průběhu noci nechci dát, začne řvát, jako by ji na nože brali, až je celá fialová a zajíká se, samozřejmě bez prsu nemůže usnout a trvá to třeba dvě hodiny, než vyčerpáním usne. A to jsem pak na odpis i já.

Říkám si, že vydržím tak do dvou let a pak to začnu nějak řešit, ale děsím se toho už teď.

K babičce se mi ji moc nechce dávat, protože chudák babička, nevím jak by ji zvládla, když začne jančit.

Pořád doufám, že si nechá vysvětlit, že už je na to moc velká a že tak nějak sama řekne, že už nechce. Ale to je je sci-fi.

jop
26. led 2012

@hanule05 Já s tímto nemám zkušenosti, malý se odstavil v 8 měsících, ale tu babičku bych doporučovala. Možná až malá uvidí, že tam nejsi, tak to přijme - po babičce kojení určitě vyžadovat nebude 😉 No a jeden prořvaný večer babičku nezabije, můžete se domluvit, že budeš poblíž a v případě krize můžeš přijít.

llluckaaa
26. led 2012

Já s tím zkušenost osobní nemám, děti se odstavily sami, ale spolubydlící v porodnici mi vyprávěla, jak si potřela bradavky genciánkou a prckovi vyprávěla, že jsou prsa nemocná a že se z nich nemůže pít, aby se uzdravila...
Nejlepší by bylo asi odjet bez dítěte na týden na nějaký wellness pobyt do lázní 😀

haklicek
autor
26. led 2012

@hanule05 jako by jste mi mluvila z duše....jsme na tom 100%stejně,žádný dudlík nikdy nemněla,závislačka na prsíčku a v noci se budí v lepším případě pořád po dvou hodinách.My k tomu teda ještě máme afektivní záchvaty ☹

weri1
26. led 2012

malýho kojím-18 měs. je to závislák asi tak jak holčička zakladatelky....v noci když se třeba vzbudí, nebo když nechci aby večer usnul na prsu, tak mu řeknu, že prsa taky musejí spinkat a že se tvoří mlíčko na ráno až se beník probudí 😀 😀 😀 myslete si o mě co chcete 😀 zabírá to....zkusila bych něco podobnýho a pomalu tak odstavila úplně

kacka.l
26. led 2012

Taky pořád kojím, malý má 31m a nastoupil do školky, taky jsem to chtěla utnout, ale nějak to nejde..Navíc mi dr. říkala, že takhle rozjetá laktace se špatně zastavuje a je začít postupně po dobu několika měsíců... Zatím to neřeším...Nakojím před školkou a pak jak dorazím z práce...zatím si to užíváme. 🙂 Ale někdy už mě to taky štve.. 🙂 Takže neporadím...předpokládám, že oba dozrajeme k tomu, že už to stačí..jen doufám, že to nebude v 18. 😀
Ještě si vzpomínám, že jsem kdesi četla, že nastoupit do školky a zároveň přestat kojit, je pro dítě docela záhul...prostě to prso je jeho jistota a to mu sebereme a ještě šoupneme do školky... 🙂 Ale je to jen nějaká teorie...ale já jí asi trochu věřím.

martaska78
27. led 2012

Já už to tu psala, nám pomohlo zalepit bradavky s tím, že má máma bebíno a že mlíčko nejde. 2 dny kontrolovala i pusinkovala a pak už jí to nepřišlo a byla odstavená. Jen musím upozornit že malé se kazili zoubky a museli jsme přestat kojit v roce a půl a byla dost velkej závislák a museli jsme přestat ze dne na den.

haklicek
autor
27. led 2012

@kacka.l a jak to probíhá ve školce?Vyžaduje tam prsíčko?Nebo když Vás nevidí,tak si nevzpomene?Jinak když to tak čtu,tak musím souhlasit-(

hanule05
27. led 2012

@martaska78 tak nám bebínko asi nezabere. Mám totiž na levém prsu kousek od bradavky větší mateřské znamínko a malá při kojení na něj neustále prstíkem šahá a různě do něj píchá a štípe. Bolí to jako čert. A nepomáhá, když jí řeknu, že je to bebínko, že to nemůže dělat, že to mámu bolí. Neustále jí odtahuju ruku, ale ona po něm pořád jde. Nepomohlo ani zalepení náplastí. Takže si myslím, že to nepomůže ani u bradavek ☹

sisip
28. led 2012

Ahoj , myslím , že ve 27m už rozumí tomu , když jí řekneš, že už mlíčko nebude a dostane čajík jinak nic. Aspoň já to malou takhle odnaučila, také jsem kojila do 2 let ale jen v noci a ze dne na den jsem to utla ani si nepamatuju , že by byly nějaké velké scény, prostě se napila čaje a spala dál a hned ráno nebo na večer jsem jí dávala kravské mléko bud s grankem, frapkem..... nebo tak něco a krásně pila. Tak snad se vám to taky podaří🙂

ewika1601
29. zář 2014

ahoj malej ma 20 měsicu kojim jen v poledne a pak vecer a kdyz mu reknu ze neni tak se zacne nehorazne stekat :( muzete mi prosim poradit jak prestat 🙂 dekuji

datetra
1. říj 2014

Já jsem zkoušela "obchodovat" 🙂 Buď dopředu domluvit, že dneska jenom trošku, nebo nabídnout alternativu - pohádku místo mlíčka nebo co má rád. Určitě bylo pro nás jednodušší odbourat polední kojení, to byly děti v pohodě při síle a daly se snadno zabavit něčím jiným, večer to přišlo až když samy občas zapomněly.. ale taky jsem ubírala po troškách. Děcka snáz vzaly, že teda aspoň trošku, než nic🙂 Každé dítě je jiné, jestli nutně nemusíš hned přestat, šla bych spíš pomalu než šokem. Hodně sil a ať se povede jak má! 😉

sue007
9. říj 2014

Určitě se musí pracovat s povahou dítěte a dělat to intuitivně,tak jak to cítíš.Přelepovat si bradavky mi přijde divné,2-3 leté dítě nemá problém náplast strhnout a podívat se,kde je problém.Příspěvek Datetry má hlavu a patu.Já to také dělala u dětí tak,že ubírala po troškách a zkracovala-dostaneš tuhle dobrou svačinku,ale pak už nebude mlíčko(v poledne),dáš si jen trochu mlíčka a pak povíme tuhle pohádku z nové knížky(večer).Obě děti jsem odstavila bez větších scén a bez odkládání k někomu jinému.U druhého (bylo mu asi 20m) jsem byla těhotná a to kojení mi začlo být hrozně nepříjemné,hlavně,jak chtěl pít v noci,takže jsem na něj prostě taky byla při tom kojení trochu nepříjemná,vždy jsem ho po chvíli odstrčila,nebo jsem něco zavrčela a on si během týdne asi tak nějak zafixoval,že kojení není už nic příjemného pro maminku=pro něj,zato že může v klidu usnout a držet mě za ruku.Zní to sice divně,ale když zvířata odstavují,tak na své mladé vrčí a pod.Samozřejmě jsem si k tomu s nimi vždy v těchto dnech často povídala na téma,jak už jsou velcí kluci,kteří už umí tohle a toto,a pít mlíčko že mají jen miminka bez zoubků.Aby prostě věděli,co se od nich čeká.

suesta
25. kvě 2015

@martaska78 mohu se zeptat co jste tedy davala za mlicko jine? Mam dceru 15 mesicu kojim rano a pak kdyz jde spat a pak po koupani a kdyz jde spat a v noci tak trikrat. Je zavislacka zkousim to oddalovat to kojeni . Ale nic zadne jine mleko nechce a ji nic moc . Take bych to vyzkousela si zalepit prsa , ale co dat kdyz jiny nechce a nevim jak bude usinat hlavne kdyz je zvykla na prsu. Dekuji

martaska78
25. kvě 2015

Mala taky odmítala jiná mlička, ale upravili se to samo a do týdne jsme zajeli na normální kravské mléko. A s tím usínáním, malá taky vždy usinala při kojení, tak jsem ji dovolila, aby si při usínání dala ruku do mého vystrihu, začala se tak i uklidňovat a postupem času ani to nepotřebovala. :-

kaschmar
2. srp 2015

@hanule05 Dobrý den, sice to je starý příspěvek, ale prosím za radu, jak jste to vyřešila s tím kojením? Máme asi stejný problém. Děkuji. Zuzana

bronelli
24. srp 2015

Pred 10dny jsem odstavila dcerku (2r), desnou závislačku.. Toho momentu jsem se právě kvůli její ukrutné závislosti děsila již preventivně min půl roku a pořád odstavení odkládala..Dcerka se v noci na prso budila asi 5x, na prsu také usínala, uklidňovala se atd.vše jak již popisují maminky výše.. Nakonec nás k odstavení donutila situace...Před týdnem jsem (kvůli nemoci) musela začít brát antibiotika a tedy jsem se rozhodla, že nastal čas..Večer před spinkáním místo prsa dostala lahvinku s krav.mlékem+uložila jsem ji k sobě do postele, lehla jsem si k ní /ať ani jedna z nás nepřijdeme o již zažitý vzájemný kontakt a mazlení/ a vysvětlila ji, že "didinka" je nemocná /ideální je hrudník,prsa omotat obvazem).. V noci se asi 2x vzbudila s brekem a sháněla "didi", opet dostala vodičku, jednou i lahvinku s mlíčkem a vysvetlení, že didi je nemocná...Druhou noc se vzbudila už jen jednou, opět dostala vodičku a připomenuly jsme si, že didi je nemocná...otočila se a spinkala dál... Od té doby už "didi" nevyžaduje, buď se napije vodičky, nebo si vyžádá mlíčko..., ale to už spíš k ránu..Přirozeně občas během dne zajede ručičkou do výstřihu, pohladí "nemocný" didi , ale už chápe, že mlíčko není... Proběhlo to tedy absolutně bezbolestně, jen to chce pevně se rozhodnout, že právě "dnes" je den, kdy děťátko odstavíte a v žádném případě neustoupit....Teď už dcerka chápe, že mlíčko není...a já aktuálně paradoxně bojuji s nalitými prsy a snahou o zastavení laktace ☹ ☹ ... , ale to už je téma do jiné diskuze 😉

kaschmar
25. srp 2015

@bronelli Dobrý den maminko, moc si vážím Vašeho příspěvku, já se k tomu ještě neodhlodlala, ale až budu silná, zkusím to jak píšete Vy. Mně totiž ještě trápí, že okolí včetně přítele jsou silně proti a jsou z toho hádky a hádky a taky slzy :( Doufám, že budu taky moct za čas přispět tak pozitivní zprávou do této diskuze jako Vy 🙂 Opatrujte se. Zuzana

adrianka1712
25. srp 2015

Tiež riešim niečo podoné. Dcerka má 2 roky a bez prsa ani neusne, najradšej by ma mala "po ruke" každú chvílu. Skúšala som už všeličo. Aj genciánku som skúšala, ale malá mi prsia len opusinkovala,, hladila a lutovala ma, že mam au 😀 ale stejne sa pricucla 😅 Dcerka od narodenia spáva somnou, takže kojím aj v noci. Ani nejde o kojenie, ale skor o to, že kontorluje či som pri nej. Moje prso používa ako dudlík. Nikdy dudlík nechcela, nikdy nepapala z flašky a preto je na mne taká závislá. Do školky ide až za rok, ale dúfam, že sa mi podarí odstavi´t ju čo najskor, pretože ona vyžaduje prso aj vonku, v MHD, všade.

bronelli
25. srp 2015

@kaschmar Také moc děkuji za reakci, Zuzko.. Budu moc držet pěsti ať to i u vás proběhne pokud možno co "nejpohodověji".. 😉 Podpora blízkých je sice hodně důležitá, ale pokud ji nemáte, nenechte se v žádném případě odradit/ovlivnit ..Zkuste soustředit všechny svoje síly a pokud to skutečně sama cítíte, dát především na vlastní intuici.. Nikdo nemůže vidět do vaší situace/pocitů víc než Vy sama a z pozice maminky, která své děťátko miluje a zná nejlépe víte jistě sama nejlépe co je pro Vás i děťátko nejlepší... Já také byla pod obrovským tlakem, již půlroku mě celá rodina naopak nutila malou odstavit (zdravotní důvody - jsem těžce anemická, už i hodně odvápněná což se do obrovské míry podepsalo na kloubech,zubech..poslední dobou oslabená imunita, různé záněty..atd atd.a skutečně jsem malou, která krásně prospívá a je zdravoučká, vyživovala už na úkor svého zdraví..) ..Takže bylo naopak u mně důležité si říct, že chci tady pro ní být co nejdéle a dala jsem ji max co jsem mohla..další kojení po 2r. by už bylo kontraproduktivní...
Jakmile se Vám povede všechna tato pro-proti v hlavě srovnat, Vaše pevné rozhodnutí nedokáže ovlivnit ani podpora, či nepodpora blízkých..Být si sama jista tím co chci a proč to dělám, stát si za tím, to jsou nejdůležitější dispozice k dostavení úspěchu.. Moc moc držím pěsti a budu se těšit na (snad brzký) příspěvek s Vaší (nad co nejpozitivnější 😉 zkušeností.. 🙂 Hodně štěstí Vám i děťátku 🙂

kamino
25. srp 2015

Svou zkusenost jsem popsala zde ve wiki knihovnicce.. ale ve zkratce. Prcek maxi zavislak. V noci budicek co hodinu. Z dalsich duvodu jsem to mela utnout. Mela jsem desny strach, pomaly odstav nepomahal, tak jsem nafasovala Dostinex, pritel odjel s prckem na 3 dny na chatu a bylo. Pripravil pro prcka bohaty program,aby ho uplne utahal,ja mezi tim ledovala prsa a dlabala prasky a opravdu za tri dny bylo po mlece. Kluci valcili statecne, prvni noc se prcek budil 2x,dalsi jednou a posledni si ani nevzpomnel. Pred jejich prijezdem jsem si napatlalal prsa genciankou, vypadalo to priserne, jak me.prcek uvidel,tak chtel hned prso, kdyz jsem mu je ukazala a rekla ze me moc boli,tak pochopil, prvni noci jsem spala v podprsence,aby se nahodou.neprisal za spanku a pak pohoda. Neboj. To date.

bronelli
25. srp 2015

@adrianka1712 Akoby som to sama písala 🙂 Tiež poznám všetky uvedené "symptomy" 😉 Asi Vás nepoteším, že teraz, po 10 dňoch od odstavenia sa potreba malej k "uistovaniu" sa, že som non-stop na blízku zniekolkonásobila... Dietatko si proste deficit odopretého kontaktu s maminkou (či sj "didkou") nahradzuje intenzivnejsim kontaktom s maminkou samotnou...Neustále ma hladká, chce sa často tulit, nosit, teraz je už skratka absoluuuutny maman... Tiez nikdy nechcela dudlik,flasky...Teraz bez prsa, i ked až vo 2 rokoch su zo dna na den jej kamaratmi a aspon minimálnou či dočasnou nahradou prsnika, na preklenutie kritickeho obdobia, takze mozete pocitat i s touto alternativou🙂 Dobre je, ze tie sa daju vzdy (ked samozrejme nastane čas) pozvolna odňat...a to iste omnoho jednoduchšie než prsko 😉 Opat by som snad len pri nadmernom "dožadovaní sa" doproručila pozvolna zamestnavat pozornost inými (pokial možno čo najoblubenejšimi) činnostami..Je velmi tazke dietatko zaujate prsom presvedčit, ale naozaj neustupovat a ponúkat "nahradnu" činnost až kým dietatko nezaujme... či už knižku, hru, tanec, spev...či inu pokial možno čo najoblubenejšiu aktivitu... Pokial ste doma, my napr.milujeme čítanie.. posadim si ju do klina, tj.sme v teles. kontakte a čítame.. a mala je zrazu spokojna.. Vo veku 2r. je to už presne ako pisete viac menej o tom, že sa uistuju či sme na blízku..., preto naozaj mnohokrát stačí kontakt, či pozornost...Pokial ste v domacom prostredi a presviedčaniu velmi odolávala, našu vzdy zaujala nejaka piesen či "naša spoločná" tanečná choreografia...ta zafungovala vždy 🙂 ..A čo sa týka nočného "ocuckávania", úžasne zaberá vziat si dietatko do náručia a uspavat/hupat ho pri nejakej oblubenej piesni.. To je naša aktuálna alternativa za prsko, takze na ukludnenie ju hladím a spievam a funguje to neuveritelne, prituli sa a spinka dalej... Niekedy nas deti dokazu priviest k naozaj roznorodym riešeniam, ale čo neurobime pre ich radost a spokojnost 😉 Drzim paste!

mandala
25. srp 2015

Já to vyřešila tak, že když odjely dcerky na tábor a manžel měl zrovna dovolenou, nastala podle mě ta nejideálnější situace na odstavení alespon v noci. Prostě jsem odešla na noc do pokojíčku a manžel zůstal se synkem. Hrozně jsem se toho děsila, ale nebylo to tak strašné, trochu si pobrečel, ale nic hrozného. Spala jsem tam asi tři noci, když jsem se vrátila, už si ani nevzpomněl. Důležité je, že dítko nesmí vidět a cítit mámu, pak je to všechno jednodušší. 😉