Jak přestat s kojením? Poraďte fintu

sisa31
9. říj 2009

ahojte maminky,nikdy jsem si nemyslela,že u třetího prcka budu totálně bezradná 😒 ,ale mám velký problém odstavit mého 9měs.syna,prsa mám úplně dodělané,bradavky prasklé do krve hned na několika místech,mám toho plné zuby 😠 ,ještě jsem se nevyspala,prostě si myslím,že stačilo,jenže prcek si to nemyslí.Má 4 zuby, kouše mě a tahá, takže jsem bez šance,aby se mi to trochu zahojilo,ikdyž se mažu Bepanthenem,sádlem....nemusím vám ani vykládat,jak strašně to bolí, štípe a pálí a navíc se bojím, že do toho dostanu nějaký zánět 😒 .Maloch nechce flašku ani vidět,natož tak Sunar nebo něco podobného,nevíte o nějaké fintě???Prosím o radu nebo se fakt zblázním ☹

romankav
9. říj 2009

sisa31: a zjišťovalas, proč máš prsa do krve? Může to být nějaká infekce a pokud se jí zbavíš, můžeš kojit v klidu dál. 9-měsíční dítě nemůžeš úplně odstavit, jedině převézt na UM, takhle malý mimčo má ještě dost velkou potřebu mléka (MM nebo UM). Taky to kojení v noci můžeš odnaučit a kojit třeba 3x denně. To, že má dítě zuby nic neznamená, jsou kojené 1,5roku staré děti a není problém (prostě jim prso necháš jen krátkou dobu, aby si s ním nehráli, ale prostě jen pili).

minea
9. říj 2009

Sisa, to je určitě nepříjemná situace a chápu, že za těchto okolností chceš kojení ukončit. Jen trochu nechápu, jak po 9 měsících kojení můžeš mít popraskané a bolavé bradavky, to je důsledek špatné techniky přisátí, ničeho jiného. Kojit se dá i dítě se zubama, moje dcera jich má už šestnáct. Znamená to, že doteďka bylo vše v poho a problém se objevil až teď? Jinak určitě stojí za to zavolat laktační poradkyni, kontakty jsou na kojeni.cz - poradí ti i s tím případným odstavením.

fifa79
9. říj 2009

sisa31: vím jak to bolí.Bohužel ti, ale neporadím.Jen ti můžu říct,že v tom nejsi sama.Kamarádka přestala kojit pětiměsíního syna, protože mu narostli zuby a rozkousal jí bradavky do krve a nešlo ho to odnaučit ať dělala co dělala.

llllucka
10. říj 2009

Tak to jsou přesně rady,o které si sisa psala.Nepřestávej kojit 😠 .To se opravdu matka nemůže rozhodnout,že přestane kojit obzvláště z důvodů,jaké má sisa.Kdyby měla 3 měsíční dítě,tak neřeknu,ale v tomhle věku.

Sisa:na odstavení kojení se používají homeopatika,po kterých prostě přestane dítěti mlíčko chutnat.Jr to ricinus communis CH 30 a LAC caninum CH30.Na netu je toho o tom spousta,tak zkus pohledat.

sisa31
autor
10. říj 2009

ahoj holky, díky za reakci-špatná technika to určitě není-mám 3děti,vím jak se kojí 🙂 ,prostě mám citlivé bradavky,za celou dobu mi to prasklo několikrát,prostě mě kouše nebo když ho něco zaujme,trhne hlavou(s prsem v pusině),natáhne mi to,jak nudli a je to.Tak toto mu prostě nevysvětlím,přes klobouček mi pít nechce,ani čaj, takže rada, že mám kojit jen 3krát denně u mě taky nehrozí, protože i po příkrmu má malej žízeň,takže jsem se rozhodla, že skončím--souhlasím lllluckou,nejsou mu 3měsíce,abych si vyčítala,že jsem mu nedala to dobré, co jsem mohla,mimochodem má 13KG,takže si dovedete představit,jak jsem už unavenááá 😖

jjaanca
10. říj 2009

Siso, má malá taky kousala, bylo to asi drsný, ale já jí vždycky pleskla. Jinak se nedalo. Odnaučila se to.

Na tvém místě bych nasadila klobouček. Buď se napije a nebo ne, a jeto. Třeba když zjistí že jinak než bez kloboučku to nejde, tak si dá říct. Když ne, tak je to vyřešené..... no bez pláče se to asi neobejde. 😅

sisa31
autor
10. říj 2009

jjanco,s kloboučkem se nenapije, jakmile cítí něco umělýho v puse, tak je konec.Za kousání jsem ho taky pleskla-smál se,zařvala jsem-začal sice brečet,ale spíš mě za ty bradavky škube,navíc se v noci budí ne 5krát,ale20krát!!!za noc a to po vydatné kašičce!!Dám ho spát a odbíhám tak 5krát za ním, než jdu spát,došlo to tak daleko, že chodím spát s ním už 8.30hod.----joooo, kdybych byla aspoň vyspaná,ale pak následuje noc,kdy má ze mě malej živej dudlík a vstávám vyřízená--on to přes den dožene,já se 3 dětma ne.Prcek ještě nespal v noci celé 3 hodiny!!!Za 9měsíců jsem se nevyspala,mám toho fakt dost,neodsuzujte mě prosím za to, je to moje rozhodnutí,ale já už to prostě nedávám,tohle třetí dítě mi dává zabrat za všechny děti dohromady a ikdyž mám 3 kluky a ta holčičika by se taky hodila, tak díky tady těm zážitkům už bych do dalšího dítěte opravdu nešla!!!

romankav
10. říj 2009

sisa31: je to tvoje rozhodnutí a já bych taky nekojila za každou cenu, ale možná by stálo za to se nad tvou situací zamyslet a pokusit se jí řešit. Nejsem si jistá, když syna převedeš na UM, jestli všechno (třeba to vstávání) vyřešíš. Jsou děti, co se v noci budí 10x kvůli dudlíku nebo čaji 😅 Kousání se musí řešit radikálně, jakmile kousne nebo škubne, prso sebrat a dát až za hodinu (bude první tři dny řvát, ale odnaučí se to). To noční kojení taky není problém odnaučit, chápu, že seš strašně vyčerpaná, ale stačí jenom chtít.. Pokud chceš úplně odstavit, dobrý je šalvějový čaj. Když dítě nebude pít z flašky a bude hodně hladové, bude si muset vzít, hlady neumře, ale je to dost drastická metoda.

sisa31
autor
10. říj 2009

romankav:tak to sebrání prsa při škubnutí a znovu přiložení po 2 hodinách moc velký efekt nemělo, taky jsem si říkala, že asi nemá hlad,když si takhle hraje,ale pak si 3krát cucl a zase začal blbnout.Včera jsem mu prso vůbec nedala,jediné z čeho je docela ochoten pít je hrneček s tím pitkem,odstříkala jsem mlíko(dost se mi prsa nalily a bolí)a dala jsem mu to v tom hrnečku,aby si bradavky odpočinuly.Děsila jsem se noci,ale probudil se "jen"5krát,vzal si dudlík a spal,když to mám posoudit-taková lepší noc 🙂 Takže zatím mu sbírám mlíčko,dávám čaj-protestuje,ale nakonec se napije.Máš pravdu,stačí jen chtít,ale já už nechci,je na mě strašně závislý,chce prso, když má žízeň,když se chce uklidnit, prostě pořád,nikoho jiného nesnese a já se nemůžu od něj hnout,protože spustí kravál a já opravdu nemám jen jeho,ale musím se věnovat dalším dvěma dětem....poslední dobou jsem nic jiného neříkala,než:"počkej,teď kojím"........a ještě dotaz, za jak dlouho se mlíko přestane tvořit??

romankav
10. říj 2009

No, když je malý mimčo, asi se musí počítat s tím, že je to velká starost a péče. Máš dítě do roku, tak se snad na tebe nikdo nezlobí, když řekneš, že kojíš.. 🙂
Jasně, že když mu vezmeš prso jednou, že to velký efekt mít nebude. Myslela jsem odnaučovat ho to déle.
V devíti měsících by měl mít ještě min. 4-5 porcí mléka (závisí na počtu příkrmů). Pokud radikálně odstavuješ, chce to prsa pravidelně odstříkat, když bolí nebo jsou nalitá. Trvá to tak týden-14dní, než se přestane tvořit přebytek mléka. Potom budeš mít mléko v prsech (až několik měsíců), ale to už není třeba odstříkávat.
Ale určítě bych se nezlobila na 9ti měsíční miminko, že je na tobě závislé, to je přece normální. Pro dítě je důležité, že ví, že má v matce oporu a najde u ní bezpečí. Ale je to jen můj názor.

sisa31
autor
10. říj 2009

ale proboha,já se přece na něj nezlobím, že je na mě závislé,chci jen nějakým ne úplně drastickým způsobem přejít na UM,aby mě taky mohl někdy někdo-třeba tatínek zastoupit,zatím se tady jen obhajuji,jaká jsem "potvora",protože chci přestat kojit kvůli bolesti a vyčerpání....samozřejmě, že jsem to zkoušela delší dobu, než den,nejsem žádná citlivka a určitě bych neodstavovala kvůli nějaké trhlince.To, že ženský kojí své děti do 3 let z nich žádnou supermatku nedělá.Oba kluky jsem kojila 6měs.,pak přešli na UM(neměla jsem mlíko) a nevšimla jsem si, že by kvůli tomu nějak trpěli nebo by u mě neměli oporu a pocit bezpečí.

radka.m.
10. říj 2009

sisa-souhlasím s tebou,pokud je ti kojení už z jakkéhokoliv důvodu nepříjemné,klidně prcka převed na UM,každá matka se zdravým rozumem by se měla držet jednoduchého pravidla-kojit tak dlouho,dokud to vyhovuje jak dítěti,tak matce,jak začne být problém z jedné strany,tak kojení ztrácí na významu,jinak já jsem kojila rok a doted mám ještě mléko,takže záleží na každé z n ás,každá máme jiný organismus,ze začátku,když se ti budou nalévat prsa,tak je akorát odstříkej do úlevy,ono se to postupem času samo ustálí 😉

musko
10. říj 2009

sisa - myslím, že sa Ti tu miešajú dve veci dohromady - jednak má asi dieťatko obdobie separačnej úzkosti - to je normálny vývojový stupeň, majú to detičky okolo 8-9 mesiaca veku a tak sa upokojuje a uisťuje, že si jeho a že Ťa má, nevie to inak, len plačom a teda tým, že chce prsník. Skús dať malého do maduci, erga alebo šátku.... Ja som v tom období pomaly nemohla ani na záchod :o)
Druhá vec je, že Ťa hryzie, čo je nepríjemné ( mne to starší syn urobil raz, len som mu zvýšeným hlasom povedala, to nesmieš, a zabralo to, kojila som 23m, leneže, každé dieťatko je iné).
Ak máš pocit, že to už vážne nejde, tak skonči a skús dať UM, ja by som asi spočiatku skúšala, ako nás to učili v porodnici - zo sriekačky popri malíčku, čo má dieťa v puse - nech mu to trochu pripomína bradavku. Ak Ťa bude hrázť, tak fľašu alebo nekvapkajúci hrnček, na zastavenie laktácie homeopatiká

sisa31
autor
11. říj 2009

radka.m.-díky za pochopení,kojení je sice krásná věc,ale pokud ležíš každou chvíli s maličkým u prsa,nic nestíháš, odbýváš další 2 děti-jsou malé, taky mě ještě potřebují,tak si myslím, že se tam projeví i stres,což není dobré ani pro mě,ani pro něho.Nekojím už 3 den a myslím, že to bude dobré,malej pije čajík, SUNAR a mlíčko, které odstříkám,taky papá normálně a v noci bych řekla, že je to lepší,než když jsem absolvovala přeskakování kolem něj z jedné strany na druhou,vezme si dudlík, zamrčí a spí.
musko-kdybych ho dala do šátku nebo někam jinam,utrhl by mi záda 🙂 ,je strašně těžký-má 13kg-i tak se s ním natahám za den dost 🙂 ,jaké Homeopatika máš na mysli???

musko
11. říj 2009

sisa Ricinum communis 15 alebo 30 CH alebo Lac caninum 9 alebo 15 CH, užíva sa 2x5 granuliek do zastavenia laktácie

sisa31
autor
11. říj 2009

musko--ok, moc děkuji 🙂

dagina
11. říj 2009

Sis, prosím tě, malý vyžadoval často mlíčko i přes den?? Jak často prosím?? Kdyžtak můžeš i do IP. Malá mi poslední dobou odmítá tuhou stravu, tuhle byla celý den je na mlíčku, ale doufám, že to bude k zubům a spraví se to.., teď se jí vyklubal první 😵.

romankav
12. říj 2009

sisa31: na zastavení laktace si můžeš nechat předepsat léky u praktického lékaře nebo antikoncepci (ta taky spolehlivě zastavuje tvorbu mléka). Jen jsem ještě chtěla dodat, že i když dítěti vyrostou zuby, neznamená to, že je konec s kojením, protože platí, že hladové dítě nekouše (kouše jenom to, co se nudí). A dávat prso pokaždé, když dítě zakňourá je cesta, jak dítě kousat naučit.. (pokud se budí 20x za noc - určitě to není hlady, přece nemůžu kojit dítě v noci každých 20min a myslet si, že má hlad nebo žízeň..). Když ale rostou zuby, je to normální, že dítě skoro nespí, má bolesti a potřebuje utišit.. A opravdu není problém, naučit větší dítě pít jen během dne (a to myslím roční, kojit dítě do tří let fakt nepovažuju za nutnost..). I tady platí - jaký si to uděláš, takový to máš 😉

minea
12. říj 2009

Dívám se na to podobně jako romankav, taky jsem si zažila noční kojení, které se postupně vyvinulo v krmení každé dvě hodiny, byla jsem úplně vyřízená, ale pak stačilo pochopit podstatu věci - odbourala jsem to během tří dnů, je to jen o rozhodnutí matky. Malé bylo tehdy deset měsíců, od té doby se u nás v noci spí, kojím až kolem půl osmé. To kousání je podle mě přechodná věc, zvlášť když to nedělá schválně. Taky bych najela na to, že při kousnutí jde od prsu, aby pochopil souvislost. Ale mně se to mluví, já krvavé bradavky nemám. Sisa vypadá, že toho už má plný zuby, to je asi opravdu čas odstavit, pokud to tak chce.

llllucka
12. říj 2009

sisa:to jsem psala,že to už není malej prcek,u kterýho by mělo nějaké "trápení se" smysl.Proto bych to ukončila.Je už dost starý na to,aby ses takhle trápila.Zkus ta homeopatika,prý to opravdu zabírá a pro dítě je to asi nejšetrnější.

salemik
12. říj 2009

au,au,tak ja mela tyhle problemy jen na zacatku,ale pak uz ne a bude nam 10 mesicu.ma teda jeste jenom jeden zub,ale jeste me nekousla(klop,klop...)kousala me predtim,jenom dasnickama.Vubec netusim cim to muze byt a asi Ti neporadim...to jsem sem vubec nemusela psat 😀 .Ale myslim,ze nejrozumnejsi by bylo zeptat se odbornika,at se Ti na to i podiva a poradit se ohledne toho krmeni z lahve.Ja ale myslim,ze kdyz ho odstavis a bude mit hlad a zizen,tak tu lahev nakonec prijme.A co hrnicek??My se uz umime napit i z hrnicku,protoze lahev ani pitko nechce. 😉 Je to skoda,prestat kojit kdyz mas mlicka dost,ale za takovou cenu,abys trpela jak blazen....Moc Ti drzim palecky.

onlika
12. říj 2009

sisa, podla posledneho prispevku uz si nasla sposob, ako malickeho presvedcit na flasku. Ked je ochotny prijat hrncek s piitkom, tak ani nic ine neskusaj a davaj mu to z toho. 9-mesacne babo uz je dost velke na to, aby v noci spalo. Pokial Ta ma kojenie takto vycerpavat a stresovat, tak nevidim nic zle na tom, ze chces prestat. Nechapem, na co tu prispievaju mamicky, ktore nic neporadia, len Ta odsudzuju a snazia Ta presvedcit na kojenie za kazdu cenu, ved nemas novorodenca, to najlepsie, co si prenho mohla urobit, uz si spravila a dolezita je spokojna a oddychnuta mamicka, co zas vedie k spokojnemu miminku. Drzim palce, nech sa to podari co najrychlejsie a malicky sa nauci papat a pit aj nieco ine ako mamickine mliecko 🙂

tytyta
12. říj 2009

Holky kdyz uz jsme u toho,jak se odnaucuje nocni kojeni?Diky za radu.

sisa31
autor
12. říj 2009

ahoj holky, díky za příspěvky 🙂 , Onlika---nemyslím si, že mě odsuzují--ani nemají proč---,jen na to mají trochu jiný názor,což respektuji,kdybych měla jen jedno mimčo,ještě bych to zkusila,ale mít 3,je fakt záááááhul a já už prostě nechci,je to pravda,kojení se pro mě stalo otročinou-ikdyž krásnou a já jsem se dnes konečně po dlouuuuhéé době trochu vyspala, což mě nakoplo,po Sunaru se mi zdá maličký víc zasycený,musím sice lítat převařovat vodu a vyvařovat hrneček,ale konečně si může vychutnat krmení i tatínek a já zatím můžu udělat něco jiného,mám radost,že to malej dobře snáší, nebrečí a nevzteká se, prostě se smířil s faktem,že "dožužlal" 🙂
dagina-------malej mi pil přes den pořád,ráno v poledne, po obědě,odpoledne-prostě pořád, to,že odmítá tuhou stravu, může být i zubama,malej se mi i nadavoval,taky byl pár dní jen na mlíku,měl i obrovské teploty-rvaly se mu ven 4 zuby naráz,takže jsem si taky užila.
lllucka a Salemik a Minea--dík za podporu a vyřknutí faktu,že snad nejsem taková bestie 😀

llllucka
13. říj 2009

siska:určitě nejsi žádná bestie.Kojení je krásná věc,ale záleží na matce,kdy se rozhodne ho z jakéhokoli důvodu ukončit.A je to naprosto jen její věc.

onlika
13. říj 2009

tytyta, ja som na to sla postupne, urcila som si interval, kedy proste jest nedostane a snazila som sa to dodrzat. Zo zaciatku strasny rev, tak som to po nejakej hodine vzdy vzdala a dala som prso. Potom som to skusila za nejake 2 tyzdne, ponukla som cajik, vodu, cumlik, zo zaciatku sa sice hneval, ale uz to neboli take strasne place, tak som v tomto vytrvala, po nejakom case som prestala davat aj vodu a caj, lebo vraj aj na to sa dieta vie naucit a moze to vyzadovat velmi dlho. Takze teraz uz len podam cumlik a je to, budi sa maximalne 2x za noc, tuto noc vobec 😵. Tak drzim palce, ked sa na to das, tak treba vydrzat, akurat si daj pozor, aby to nebolo zrovna v obdobi, ked idu zubky alebo je chorucka 🙂

sisa, mne to tak prislo, ze T

onlika
13. říj 2009

sa mi to odoslalo same 😠. Tak este raz, sisa, mne to tak prislo, ze Ta odsudzuju, mala som z tych prispevkov taky pocit. kojenie je super vec, ale ked to nejde, tak to nejde a ked ma mat mamicka z toho "nervy," tak uz to asi moc osohu neprinasa. Skratka, nemyslim, ze ked nejaka mamicka nekoji, alebo sa rozhodne s kojenim prestat skor ako po roku, tak je preto zla mama. A mat 3 deti, tak to si neviem ani len predstavit, lebo mne staci ten jeden partizan 😉

dukie
13. říj 2009

sisa: Podle mě můžete mít v zásadě 2 problémy. Jednak to, jak píšeš, že odmítá flašku jako takovou, druhak to, že se mu nemusí líbit třeba zrovna ten Sunar (já se u syna setkala s kombinací obojího).

Pokud malej nechce flašku, pak je prostě potřeba ho na ni naučit s nějakou dobrotou - výborný jsou např. šťávičky (my uspěli se švestkovou a s hroznovo-jablečnou od Hipp, ředila jsem ji malýmu 1:1 s vodou, to mu moc chutnalo a díky tomu se na flašku naučil... a pak jsem poměr postupně měnila tak, že dneska už zvládá i čistou vodu). Prostě mu do tý flašky musíš dát něco, co mu bude chutnat. Jo a ještě další věc - náš syn odmítal savičku na lahvi pro jeho věk (tím se dusil, teklo mu to moc a nebyl na to zvyklej - z prsa mi to teklo daleko pomaleji...), kdežto když jsem mu tam dala savičku pro maličká miminka (jedničku), tak bumbal spokojeně. 🙂 Jo a taky při prvních pokusech, aby vůbec pochopil, o čem flaška je, jsem mu savičku strčila do pusiny a současně ji stiskla v části blíž k láhvi, aby mu troška šťávičky stříkla do pusinky. 🙂

No a druhá fáze - když dítě přijme láhev, je výběr mlíčka. My zkoušeli postupně Nutrilon, Sunar a Bebu, nic z toho nechtěl... a pak manžel omylem koupil Hipp probiotické (já chtěla, aby koupil kaši a on si toho nevšiml a koupil mlíčko), tak jsem mu to zkusila dát a ejhle... baštil naprosto spokojeně. Takže doporučuju krom toho Sunaru, o kterým píšeš, vyzkoušet i jiné značky. 🙂

No prostě zkoušet savičky, zkoušet šťávičky, zkoušet mlíčka... nic lepšího asi nevymyslíme.

Jo a ještě poslední věc... pokud s tím opravdu hodláš přestat, tak neexistuje "nejde to, odmítá to"... vím, že to říkám tvrdě, každá bojujem se spoustou problémů a nevíme si s tím či oním rady (nemysli si, jsem taky čas od času naprosto zoufalá...), ale stran odstavování ... vem to takhle: Kdybys o mlíčko přišla, stejně by musel začít pít umělý... a jinak by to prostě nešlo. Takže je potřeba vytrvat a vydržet a nedát mu prso hned při prvním odporu... jako vím, že se to snadno řekne. Ale když bude vědět, že nic jinýho nedostane, tak nakonec to mlíčko přijme - nic jinýho mu nezbyde, hladem sám sebe nezabije. 😉 Ale je důležitý mít metodu, jakou to do něj dostat - ať už je to pití klasicky z lahve nebo třeba z hrníčku (to taky můžeš zkusit - normálka mu pod bradu strč poskládanou plínku, do který se vsákne všechno, co mu poteče kolem pusy... a zkus mu dát pít přímo z hrnečku - nebo i z vyčištěný plastový láhve - stavbou těla jsou takto prý děti schopny pít cca od 6 měsíců... je to jen o trpělivosti je tomu naučit.

Držím pěsti, snad se brzy zadaří, abys tolik netrpěla...

dukie
13. říj 2009

Ještě mě napadla jedna věc... odstříkat svoje mlíčko a nabídnout mu z láhve svoje - to by taky mohlo pomoci s učením pít z láhve. Baštil by tak to, na co je zvyklý... jen jinak. 🙂 Ale to odzkoušené nemám, je to jen nápad... 😕