Jak přestat s večerním+nočním kojením u ročního dítěte?

belize
30. srp 2010

Ahojky! Potřebovala bych poradit. Mám 13.měsíční holčičku a chtěla bych přestat kojit. Začala jsem postupně vynechávat kojení přes den, teď už i po probuzení, ale nevím jak s tím večerním. Mám ji totiž naučenou usínat u prsa. Vím, že to je chyba, ale teď už je asi pozdě něco měnit. Umělá mléka jsem vyzkoušela snad všechny druhy a všechny lahvičky a nechce žádné z žádné. Dokáže mi někdo prosím poradit jak na to? Díky moc za příspěvky!

anicka164
30. srp 2010

Ahoj, Mikuláš taky usínal u prsa, ale předevčírem jsme ho uložili do postýlky a chodila jsem za ním a po čase usnul. Včera brečel míň a dneska brečel asi 30 vteřin a pak usnul. Bylo mi ho hrozně líto, když jsem ho viděla a když se po mě natahoval, když jsem za ním přišla, ale už jsem fakt nemohla, uspávala jsem ho dlouho, k tomu učení na státnice a lupenka ze stresu na bradavkách, takže kojení žádný med. Zůstalo nám ještě kojení ráno, to je taková pohodička, tak to bych ještě chtěla chvíli nechat. Jestli jsi fakt rozhodnutá, tak to zkus taky, je to hrozně těžký, zvlášť pro ty mrňata, ale když není zbytí...
Jenom nevím, jak s tím mlíkem, asi by ještě nějaký mlíko mít měla, nechce ale třeba obyč plnotučný? To už by snad mohla. Nebo co zkusit pití z hrnečku, z kterého pije normálně přes den?

belize
autor
31. srp 2010

anicka164: Moc díky za odpověď a za radu. Aspoň vím, že to nějak jde. A brečel ti Mikuláš dlouho ten první večer? Já to zkoušela zhruba před třemi týdny a Tereza dostala po 15min. úplný záchvat a řvala jako by jí na nože brali, takže jsem to samozřejmě psychicky nevydržela a vzala jsem si ji zase k sobě. Jinak musím napsat, že tě teda obdivuju...učení a do toho ještě ta lupenka...to jsi odvážná maminka...myslím, že jiná už by kojení vzdala dávno.
S tím mlíkem je to taky na prd. Zkoušela jsem jí různě šidit....dát právě do jejího hrníčku ze kterého normálně pije trošku mlíka, ale jakmile se poprvé napila, tak to letělo. Zkoušela jsem na rady různě ředit, různý značky, různý kelímky....sama jsem si udělala do podobnýho hrníčku taky mlíko a pila to s ní..resp. sama 🙂 , ale nezabralo nic. Normální mlíko jsem nezkoušela a ani moc nevěřím tomu, že jí to může zase tolik dát. Přes den to nějak nahradím jogurtama, tvarohem atd, ale to usínání bude asi náročný. ☹ No, naučili se to všechny děti, tak to zkusím jako ty a uvidíme. 😉

anicka164
31. srp 2010

Statečná? To ani ne, učení flákám a lupénka je v létě přece jenom lepší než v zimě, navíc se mi objevila až s prckem, z únavy, jiný maminky to mají ještě o dost těžší.
Brečel asi hodinu. Po cca 20 minutách byl pokaděný, tak jsme k němu šli s manželem oba, přebalili jsme ho, pochovali a pak k němu zase chodili jako od začátku. Takže hodinu i s přestávkou na to přebalení. Druhý den cca půl hodiny, včera jsem to zkoušela i odpoledne, to brečel asi 15 minut a večer už jenom těch 30 vteřin.
Chodila jsem tam v takových těch intervalech, co někde vyčteš, je to po 1 minutě, pak po 3, pak po 5, pak po 7, pak po 10, pak po 15 (ale to jsme už nepotřebovali) a pak pořád dál po 15 minutách. Vždycky jsem ho pohladila a řekla mu, ať spinká a dobrou noc.
Zkoušeli jsme to už dřív (cca v 8 měsících), ale to strašně brečel a pak ublinknul, na to fakt nemám, tak jsme toho nechali a až teď to zopákli. Ale kdyby brečel nějak jinak než normálně, tak bych toho taky hned nechala, nechci ho trápit. Myslím, že tu hranici si určíš sama, kam až chceš zajít a kam až ne.

Jestli jí normálě jogurty a tvaroh, tak bych to mlíko asi nechala, ale poraď se radši s dr. Vápník dostane, tak co... Usínat může s dudlíkem, jestli je na něj zvyklá... Někde jsem slyšela, že to může být různým obsahem laktózy nebo čeho, která je v jogurtech a tak nižší, nevím...
Hodně štěstí.

belize
autor
31. srp 2010

Super, díky moc. O těch intervalech jsem to taky četla, ale je pravda, že poprvé jsem k ní nešla tak brzo - někdo tady psal, že se má jít poprvé až po třech minutách, tak jsem se jako matka-blbec držela návodu...tak jsem to možná pokazila hned ze začátku. Tak to tentokrát zkusím dle tebe. Doufám, že ta malá závislačka to nějak překousne. 😉
Jinak já bych třeba klidně kojila i dál....nijak mě to neobtěžuje a je to takový hezký, když se ten prcek přitulí, ale bohužel musím na trhání osmiček..resp. jsem tam měla být už minulý rok v září a kvůli kojení jsem to odložila. Ovšem teď už opravdu musím a nechci kojit a do toho ty umrtvovací injekce...aby něco malá v tom mlíku pak nevypila. Třeba to není nebezpečný a já si jenom dělám zbytečně hlavu, ale vnitřně nějak cítím, že by to nebylo to pravý.

S dudlíkem je to u nás taky na prd. Ten nechce už od miminka. Zkrátka má svou hlavičku. 😀
Ale jsem ráda, že jsi mi poradila....teď si budu jistější v tom co dělám. 🙂
Díky moc a měj se hezky!

akinomm
31. srp 2010

Ahoj belize! Já ti neporadím ☹, jen ti musím napsat, protože jsme na tom úplně stejně. Mám stejně starého chlapečka, kojíme snad ještě častěji než na začátku. V noci zásadně usínáme u prsa a poslední dobou se budí i 6x za noc. A dokonce jsem se po víc jak roce rozhodla zajít k zubaři - vytrhnout si dvě osmičky 🙂)) Mám z toho taky strach, ale spíš se bojím případné infekce a následných antibiotik, takže proto jsem to neustále odkládala - kvůli kojení. Ty naše noci jsou naprosto šílený, rady ostatních se u nás nedají praktikovat. Prcek se vzbudí a ještě se zavřenýma očkama stojí v postýlce, pokud bych ho položila, rozeřve se a už bych ho neuspala vůbec, takže honem k prsu a je klid. A nějaké to .... položte ho, pohlaďte, zazpívejte a odejděte u nás neplatí. Většinou se to obrátí proti mně, buď prcek spadne a bouchne se nebo si prokousne ret, no katastrofa. Teď už vím, že to byla chyba - naučit si ho u prsa usínat, ale jak z toho teď ven? Dudlíka nechce, přes den jsem už zkoušela i sunar, ale je to marný, je to malý závisláček 🙂 Přeji ti mnoho úspěchu a pevné nervy!

anicka164
31. srp 2010

Jo, trhání osmiček, taky mě to asi čeká, naštěstí zubař řekl, ať přijdu, až dokojím, tak kojím, co to jde 🙂
Tak ať tě to nebolí!
A hodně štěstí s tím usínáním!

belize
autor
31. srp 2010

akinomm: No tak to jsi mě ale vůbec nepotěšila tím co jsi napsala. ☹ 🙂 To by znamenalo, že naše dítě jen tak samo nikdy neusne a já se jen tak nepřestěhuju zpátky k manželovi do ložnice, abychom žili zase jako manželé. 😀 Ale já to nevzdám a pokusím se o to co mi radila anicka164, třeba mě nakonec Terezka mile překvapí. 🙂
Jinak co se týká toho nočního buzení, tak to tě upřímně lituju. Terka se taky v noci budí, ale jen tak průměrně 2-3x. To musíš být ráno úplně hotová. A před tebou celý den…..to se prostě nedá komentovat. Třeba je to jen přechodné období. Budu ti držet palce ať se to zlomí a brzo spinká celou noc.
A všem třem nám držím palce na to trhání osmiček až na to dojde.
😉

belize
autor
31. srp 2010

anicka164: to můj doktor mě právě ubezpečil, že není na co čekat....a když se se mnou před tím víc než rokem loučil, tak si myslel jak se co nevidět uvidíme 🙂
ale je fakt, že už je to starší pán a nějaký věci o dětech a kojení jdou jaksi úplně mimo něj

anicka164
31. srp 2010

Dej pak vědět, jak to uspávání dopadlo! Držím palce!

akcull
31. srp 2010

Holky, s tím usínáním jsme na tom byly podobně, malá usnula jen u prsa a já jí pak přenášela do postýlky, během noci se budila i čtyřikrát, když měla nějaký problém, tak i víckrát a zase usnula jen u prsa. bylo to horší něž když byla úplně malinká. Začala jsem vynechávat kojení přes den a učila jsem jí usínat v postýlce, tak, že jsem jí tam večer dala, lehla jsem si vedle na postel a něco jí zpívala nebo vyprávěla. Brečela hodně (bylo to dost náročný to vydržet a nevyndat jí☹), asi tak týden, ale pak postupně se zkracovala ta doba než usnula, až to nejednou dokázala sama a byla taková klidnější. Během noci jsem ale pořád kojila, jiné mlíčko mi odmítala (zkoušela jsem různé značky) až jsem narazila na Hami hajaja a to jí moc chutnalo. Jednoho dne jsem si připrravila lahvičku a když se vzbudila dala jsem jí to. Nejdřív se trochu vztekala, ale nakonec to vzala, ani jsem jí nevyndala z postýlky, brzy si na to zvykla, budila se stejně často jako na kojení, ale dostala lahvičku. To jsme dělaly asi 14 dní, pak jsem nějak byla u doktorky a ta mi vynadala, že jsem měla šanci přesunout to mlíčko na den a v noci jí dát jen napít vody, že už je velká a v noci má tělíčko odpočívat, ne se ládovat mlékem (bylo jí už 16 měsíců), tak jsem to zkusila, místo lahvičky s mlíčkem dostala jen napít vody nebo čaje, dvakrát to po mně hodila🙂) ale nakonec se napila, od té doby si na to zvykla, krásně spí někdy i celou noc, max. jednou v noci jí podávám pitíčko. Je to velká změna a mlíčko dostane hned jak se probudí a pak ještě večer před spaním. 🙂

belize
autor
1. zář 2010

akcull: Tak já taky vyzkouším tu lahvičku s vodou...malá v podstatě nic jiného ani nechce. Jak jsem už psala, UM jsem vyzkoušela celou řádku - ale stejně jí zkusím ještě koupit to Hami hajaja, když tvojí malé chutná 🙂 - a čajík taky nechce....kromě mého bylinkového...ten si občas cucne se mnou ráno z hrnku. A s tím spaním mi to jen dokazuje to, že to půjde, jen člověk musí mít pevné nervy a vydržet ten pláč a počítat s tím, že to holt nějaký ten den resp. noc trvat bude.
Díky moc za příspěvek a tip jak na to. 🙂 Já to začnu zkoušet až za 14 dní...příští týden budu u rodičů a máma mě už dopředu prosila ať u nich ještě večer normálně kojím, protože by ten pláč Terezky jen těžko zvládala.
Ale pak dám určitě vědět jak a jestli vůbec jsem byla úspěšná. 😀

florule
1. zář 2010

Ahoj holky, tak já jsem definitivně Kubíka odstavila minulý týden. Taky byl zvyklý usínat u prsu a v noci se budil na kojení, ale nakonec to zvládl docela v pohodě a teď i mnohem lépe spí. Hodně se mi ze začátku osvědčilo, že k němu vstával přítel. Když šel on, tak si Kubík lehl a hned spinkal dál, když jsem šla já, tak pořád plakal - vyřvával si prso, protože věděl, že jsem měkota a vždycky mu ho nakonec dám 🙂 Teď už ví, že maminka mlíčko nemá, takže když se v noci vzbudí a stojí v postýlce, tak si k němu sednu na zem, hladím ho a něco mu povídám. On si za chvilku zase sám lehne - já ho nepokládám, začal by brečet a stejně by zase vstal. Vodu ani čajík nedávám, malý ho nechce, budil se vyloženě kvůli prsu. UM dávám mezi čtvrtou a pátou ráno, pak ještě tak dvě hodky spinká.

brisalek
1. zář 2010

Ahoj vsem, je to fajn cist, ze to je jde tak jak pise florule.
Ja jsem mela docela dost velkeho zavislacka na prsu. Pres den jsme prestali kojit asi pred 3 tydny a bylo to jednodussi nez jsem cekala, ale je pravda, ze jsem to zkousela uz asi po 3 nez se to podarilo bez vetsiho knourani a kriku. Stejne tak bych chtela i noc.
Od 4 mesicu vstava v noci 4-7x i vickrat a chce jen prso. Tak jsem byla rozhodnuta po uspechu pres den skoncit i v noci.Zkousela jsem v noci nedat. Dve noci to docela slo a pila jen ve 4 rano nebo ve 12 a pak v 5, ale pak zase hodne bulela a na to jeste asi nejsem uplne pripravena. Ale ted posledni tyden uz vstava jen 2-3x tak jsem si rekla, ze jeste pockam, protoze usinani u prsa + jedno- dve nocni kojeni a nekdy rano by mi nevadilo. Posledni dva dny i obcas ochutna sunar(ktery nikdy nechtela, dlouho neumela ani z zadne flasky pit), takze bych zkusila rano dat sunar a kdyz se povede pak i vecer. Ale vymenit kojeni za sunar (zatim teda v npoci flasku s cimkoli vztekle odstrkuje) a stejne vstavat to nechci, to at ma radsi MM, je urcite stravitelnejsi a nemusim jit delat v noci mliko🙂.
Ale kdyz se frekvence vstavani zvysi asi nastoupi tatka🙂

belize
autor
2. zář 2010

florule: taky jsem manželovi říkala, že bude lepší, když bude k malý u toho uspávání chodit on, že já jsem měkouš a jakmile by začala brečet, tak jí vyndám z postýlky a to je pak konec. A on mi na to řekl, že to po něm nemůžu chtít, že by si připadal jako tyran. 🙂 Tak budu za tyrana zase já. ☹

belize
autor
2. zář 2010

brisalek: takže jestli to dobře chápu, tak u toho noční kojení se ti nepoštěstilo. No já jsem zvědavá jak to dopadne u nás, pokud by to mělo znamenat nějaký traumatický výstupy, tak nenechám Terezu trápit. A vlastně nejen ji, ale i mě. 🙂

brisalek
2. zář 2010

@belize napsala jsem to nejak krkolomne co 🙂
zatim nepostestilo, protoze se toho asi jeste bojim a nemam to odhodlani vydrzet a nechat ji plakat. Takze kdyz bude porad vstavat jen 2x zatim to necham tak jak to je a zkusime treba za mesic. Kdyby zacala zase vstavat 4, 5x a vickart tak zkusime tatinka🙂.

Drzim palce.

belize
autor
2. zář 2010

brisalek: jojo, tak to jsme na tom v podstatě stejně....zatím jsem taky neměla to pravé odhodlání vydržet, ale jsem rozhodnutá to za těch 14 dní vyzkoušet a dokázat to 😀
Taky držím palce až to budeš zkoušet příště! 😉

kukuca
13. zář 2010

Tak jsem zase tu,ale tohle téma moc nežije.Jsem po poseldním týdnu vyřízená, F. se budívá v noci co hodinu, vrchol byl, že minulej týden i po půl hodině..Zuby nerostou..Doktorka,která je v pohodě a dost na ní dám, mi radila noční odstavení. Jsem fakt kost a kůže a ráno jako zombie.Ani mu asi už neprospívá takový trhaný spaní.Přes den mlíko skoro nechce,jí normální jídlo krásně, přes den si jen jednou cucne a uspávám kojením.Ty noci jsou ale šílený.Dneska jdu na to..Ale bude to boj,mám z toho depku už teď,on chce v noci prostě popdudlat prso aby znova zabral :o( Nějaký rady? ☹

akcull
13. zář 2010

kukuca, my měli jednu dobu to samé, malá měla nějaký ekzém, takže se drbala a budila se někdy i po půl hodině. Po odstavení to byla strašná úleva....Ona omítala dudlíky, takže přesně, potřebovala se vždycky uklidnit u prsa a zase usnout. Chce to trpělivost a snažit se neustupovat, ono to jde a ani to nebylo tak strašný, jak jsem si to představovala... víc píšu výše🙂

alterna
13. zář 2010

Ze sve zkusenosti muzu rict 🙂 ze my jsme nedelali nic ansilne. Uspavali sjme u prsa do necelejch dvou let, pak uz byla dcerka rozumna a slo vysvetli ze mlicko neni a najednou usla u pohadky bez breku🙂.Nikdy bych ji nenechala brecet.
Stejne i s nocnikem , zacla sma chodit kolem druheho roku a ted hezky cura i na zachod s prkýnkem.Nikdy jsme nic nendelali nasilne s brekem.Do 15 kojit nebudes tak si to ted uzivej.
Ale je to jen muj nazor, jak chces🙂- Kolem mě plno kojicich kamaradek a ty ktere uspavali u prsa tak dnaučovali fakt až tak k druheru roku a šlo to v pohode bez breku.
Ale ctu ze mala se ti budu fakt hrozne casto, to verim ze to je narocny.Treba jeste pisnou jine holky z nakou radou 😉

kocicinka
14. zář 2010

@alterna tak to mi mluvíš z duše. Mám to úplně stejně 🙂 . Taky uspávám u prsa a počítám, že ještě dlouho budu a užívám si to. Malej se taky v noci budí, někdy víc, někdy míň, což ale může být zapřičiněný tím, že ho rušíme, nebo ho budí ruchy z ulice,nebo chce být blíž u mě......Taky bych ho nenechala nikdy brečet.

bertica.h
14. zář 2010

NaŠA anetka sa budí cca 5x za noc.je to otras.vždy ju "musím "nakojiť,cez den kojím len ked ide spať,takže bud1x,alebo 2x,.
Viem,že to vydržím do 2rokov a potom pravdopodobne odtsavím.som nevyspatá,nikdy v živote neprespala jednu noc.boli časi,ked som chodila za nou po pol hodine 😒
ale kojenie ma teší,robí nám obom radosť,viem,že toto s auž opakovat nebude,že dalšie dieta mať nebudeme(snád 😀 ).
neskúšam sa niečo s týmto jej budením spraviť,nedá sa to ovplyvniť aplakávat ju neenchávam.držím palce,kočky 😉

kukuca
14. zář 2010

Tak v noci jsem malýmu mlíčko opět dala..A asi to pro něj ještě vydržím.On je tak spokojenej a přitulí se ke mě když mu dám.Taky ho nehi nechat brečet.Uspávám taky u prsa, včera jsem to večer zkoušela bez a plakal 20 minut a usnul.Hladila jsem ho po zádíčkách,zpívala a on spíš tak nadával,nebylo to brečení jako brečení.Ale občas tak jakoby hledal prso a určitě by usnul hned.Holky,já bulila s ním.Asi to ještě nechám tak,zas u prsa.jemi to nějak líto.Ale pak to bude ještě horší ne?Když to zkusím třeba za půl roku?

Navíc plánujem okolo vánoc druhý a to budu muset odstavit,abych dostala konečně ms a cyklus najel jak má.
Díky za rady..

brisalek
14. zář 2010

@kukuca me mala taky takhle vstavala ve vasem veku, ted uz vstava 1-3x. Kdyz v noci pije treba v 1 a ve 2 chce znova tak ji nedam. Nekdy jen chvilku knoura jindy je to na delsi dobu,ale uz jsem zjistila, ze kdyz usne bez prsu tak spi mnohem dele. Ale uplne odstavit zatim nemam silu. Takze ja bych jeste pockala treba to za 3 mesice pujde lepe. I kdyz kdyz chcete tak rychle druhe..asi je lepsi i si trochu odpocinout. Ale tehu jde i bez menstruace ne 🙂( Ja ji mam uz od 3tiho mesice po porodu☹ i kdyz porad kojim).

Me nevadi ani to uspavani u prsa, kdyby celou noc spala nebo pila jen jednou. Ale obcas cuca 20min pak se otoci chvilicku jako ze spi a zase treba dalsich 10minut cuca...hlavne k ranu☹.

belize
autor
14. zář 2010

Ahoj holky! Já byla minulý týden u rodičů, proto jsem nepsala, protože tam bylo jasné, že žádné učení na spánek bez prsa nepřipadá v úvahu. 😀 Včera jako by to malá vycítila a každou chvilku se mi přes den dobývala pod tričko a chtěla bumbat, přestože přes den už normálně nekojím. Takže dnes večer je večer V. Zítra poreferuji. Teď jdu na to! Zatím pa všem! 🙂

belize
autor
14. zář 2010

Tak to bylo nečekaně rychlé. 🙂 Sice zpočátku řev, že jsem očekávala sousedy, ale zabalila to během 15min. Je tedy pravda, že byla značně unavená, takže na víc zřejmě už neměla sílu, ale takovou rychlost jsem nečekala. Teď jen budu čekat kdy se vzbudí a co bude následovat až zjistí, že nebude prso, ale lahvička s vodičkou.

kukuca
15. zář 2010

Belize, hodně síly a pak dej vědět 🙂

migaska
15. zář 2010

Ahoj holky moc vás zdravím 🙂 Jmenuji se Lucie a mám 12měsíčního syna Adama.
Potřebovala bych poradit jak zrušit noční kojení přez den už moc nekojím jen sem tam většinou když jde spát.
Večer mi tako usíná u prsa.Zkoušela jsem sunar a to mi nechce.Když mu udělám kašičku spapá jí ale ještěchce prso a pak po 3 hod se zbudí.Ted se mi začal budit po hodince a to už je záhul.Když mu dám čaj začne plakat a vrhá se mi na prsa děkuji moc

belize
autor
15. zář 2010

Tak jdu poreferovat. 🙂 Poprvé se Terezka vzbudila už v devět večer. Stála v postýlce a dost brečela. Tak jsem jí vzala do postele a přivinula ji k sobě a do deseti minut zase spinkala. Podruhé jsem si ji tak trochu probudila sama, a to v půl jedenácté, když jsem ji chtěla vrátit do postýlky. ☹ To už pobrekávala, hledala mlíčko a vztekala se, když jsem jí ho nechtěla dát. Takhle jí to vydrželo 20min. Vodičku odmítala a nakonec se převracením z boku na bok uspala. Potřetí se sama probudila v půl druhé. To se opakovalo to samé jako v půl jedenácté - zase 20 min. pláče, ale nakonec se zase umlátila. 🙂 No a nejhorší přišlo ve třičtvrtě na pět. To už byla dost vzteklá, že jí pořád odmítám dát prso a cpu jí nějakou flašku s vodou. Takže brečela a brečela a rvala mi triko, pak ho i cucala a nechtěla se nechat utišit. No nakonec, kolem třičtvrtě na šest, se napila trošku vodičky a ještě se trochu zlobila, ale kolem šesté usnula a spala až do půl desáté. 😀
První noc tedy máme za sebou a jsem zvědavá na tu dnešní. 😀

belize
autor
15. zář 2010

migaska: Tak to jsi na tom stejně jako já. Jediný rozdíl je v tom, že já už nekojila přes den vůbec. Nechtěla jsem uspávat u prsa, tak vždycky, když přišla Terezky chvilka, tak jsme se sebraly a vyrazily na prochajdu - v každém počasí 😉 , aby usnula v kočárku a ne u prsa. Takhle jsme odbouraly to kojeni u prsa přes den. A na kojení v noci mi tady radily holky. Ale je pravda, že se mi malá nebudila po hodince, ale už tak 2-3x za noc. Možná je na to Adámek ještě malej a potřebuje ještě měsíc nebo dva.
Já to taky už jednou zkoušela - když bylo Terce necelých 13.měsíců - a taky to nešlo. Tak jsem počkala a snad to teď už vyjde.