Jak se rozloučit s kojením?

lrg
3. bře 2014

Dceři bude za týden rok a kojím ještě dvakrát v noci. Kojením se to ani nedá nazvat, mám už minimum mléka, opravdu udělá jen pár loků. Chci už přestat, protože je to už o ničem a myslím, že už je načase aby se naučila spát celou noc. UM po nesčetných pokusech nevezme, ale jí dost mléčných výrobků, tak snad má potřebu vápníku pokrytou. Myslím, že odstavení po pár probrečených nocích zvládne - není zrovna velký jedlík. Ale spíš já s tím mám nějaký problém 🙂 Vždycky už jsem rozhodnutá, ale pak stejně polevím - mám pocit, jako bych jí o něco připravovala a .......nevím jak to popsat, jako by se mezi námi přerušilo nějaké pouto 🙂
Jak jste to zvládaly vy? A je to rozhodnutí správné? Kdybych měla dost mléka, tak jí kojím klidně ještě rok, ale když vím, že si chce jen "požužlat" bradavku, připadá mi to už zbytečné.

renca_hanych
3. bře 2014

první syn se mi odstavil sám v 10,5 měsících, obrečela jsem to ale nakonec jsem byla ráda že to šlo nenásilně 😉 druhýmu synovi byl minulý týden rok a mateřské mléko dostal včera naposledy, kojila jsem už jen jednou v noci a za poslední dvě noci, čili dvě kojení do krve rozkousal bradavku 😒 dnes jsem koupila Um, byla to jeho premiera, vypil cca 100ml ale flašku do pusy nevezme takže dávám po lžičkách, z hrníčku a pod, a dnes po roční prohlídce mi dr., řekla že je dobré v tomto věku udržet alespon jednu až dvě tekutou dávku za den, a UM mám prý míchat do kaše nebo dávat po lžičkách když nechce pít z flašky (uplně ztotožněná s tím nejsem, taky jí jogurty, sýr, hodně zeleniny, ovoce, stravu má pestrou) , tekutiny jinak pije z hrníčku s pítkem, nevypije moc ale věřím že se rozpije jakmile nebude mít vůbec přístup k prsům 😉 sama v sobě jsem si to už srovnala, že už je "velký" a že už prostě kojit nechci, celou noc nepřespí, budil se jednou na mlíko, pár nocí bude asi krušných ale nějak to zvládnem 😉 já užívám homeo a popíjím šalvěj ale prsa mě začínají bolet jako čert, uvidíme. držím pěti 😉

zazulka
3. bře 2014

@lrg já jsem to probírala s MUDr, jsem na tom tak nějak obdobně, s tím rozdílem, že Brunovi je 8m, ale začíná mi odmítat prs (totéž se stalo s prvním synem v 7m, nevím, čím to je) MUDr říkala, že super kojení je 6týndů. Bezva je 4měsíce. Extrasuper 6měsíců a víc je bonus 🙂 Takže žádný výčitky si nepřipouštím a pomalu se začínám těšit, že si půjdu pro novou podprsenku 🙂

konidana
3. bře 2014

@lrg Dceru jsem přestala kojit v noci přesně po 1.roce, Ale stejně se v noci budila a ráno postupně začala vstávat ne v 6, ale ve 4.... úplně jsem ji odstavila v 15 měsících a to vlastně téměř na nátlak svého muže. chtěla jsem kojit co nejdýl, ale dcera chtěla často třebas každé 2h a velice mne to omezovalo a vadilo mi to, i když jsem si to tenkrát nepřipouštěla. Odstavení proběhlo ze dne na den a všem nám to nakonec prospělo. Taky jsem to obrečela... Mladýho jsem odstavila když mu bylo asi 13měsíců, taky komplet najednou, protože jsem šla na pár dnů do nemocnice ATB, atd... Jinak nejmíň rok po ostavení ani jedno dítě nepilo žádné mléko, umělé ani kravské. Jedly jogurty, sýry, a kaši jsem vařila z obyčejného kravského mléka. až mezi 2. a 3. rokem postupně začaly pít kakao a pak i mléko.

pavlapl
4. bře 2014

já jsem obě své děti kojila 2,5 roku. Dceru jsem v noci přestala kojit ve 2 letech a syna v roku. Kojila jsem je jen přes den. Když se v noci vzbudily tak jsem jím dala napít vody z hrníčku a kluk se asi po 3 dnech přestal budit úplně. S dcerou to bylo horší ta se v noci budila do 5 let. Kojení má význam nejen pro dítě ale také pro matku. Čím dýl matka kojí tím víc klesá riziko osteoporozy a rakoviny prsu a ženských orgánů.

emin
4. bře 2014

Ahoj, WHO doporučuje kojit do 2 let I déle. V Česku kojí po 6. měsících už jen cca 30 % maminek, po roce ještě méně. Je to škoda, maminky často končí prostě proto, že "se to nenosí", "už jim to přijde divné". Kojení po první roce už samozřejmě není tolik o výživě, ale I tak je to významný zdroj vápníku, stopových prvků a protilátek. Ve druhém roce by dítě stale mělo vypít cca 500ml mléka denně. U matek dlouhodobé kojení snižuje riziko mnoha nemocí - osteoporoza, rakovina vaječníků, prsu atd. Větší význam má ale dlouhodobé kojení pro psychický vývoj dítěte. Ona to samozřejmě zvládne (možná po probrečených nocích), ale pokud to vy sama cítíte, tak, že ještě přestat nechcete, tak to nedělejte. Přestat jde, ale znovu už to "nahodit" nejde a mnohé maminky litují, že nekojili déle. Držím palce.

emin
4. bře 2014

@zazulka Tak to je škoda. Kolem 8. či 9. měsíce bývá často krize a děti už toilk samy nevyžadují prs. Není to ale samoodstavení, jde o problem s kojením a je třeba stale prs nabízet, hlavně v noci. Po pár dnech se to většinou upraví. Kojení po 6. měsící je sice v ČR extra super, ale např ve Švédku naprostá norma. ☹

zuza01
4. bře 2014

Kojila jsem 14 měsíců, na konci jen večer, před spaním. Mléka jsem měla pořád tak pro tři děti 🙂 Jenže právě ke konci jsem byla už unavená, měla jsem 44 kilo... A psychicky už to nešlo, vadilo mi kojit dítě, co chodí. A klidně mě tu ukamenujte, prostě mi to přišlo divné. UM jsme přeskočili, malá ho nechtěla, jí mléčné výrobky a má ráda kravské mléko. Takže ani flaška, prostě rovnou na hrnek 🙂

blondynka400
4. bře 2014

@lrg u pvní jsem "přestávala" kojit cca od roku 😀 Vlastně mě to nijak neomezovalo, ani nevím, proč jsem chtěla přestat kojila jsem ráno a večer, tak jsem to pořád odsouvala a odsouvala až se v roce a půl na dovolené odstavila sama. Zamáčkala jsem slzu, ale vlastně jsem byla ráda, že to šlo takto. Rok a půl mi přijde tak akorát a šlo to nenásilně, což by mi dost vadilo.
Druhé je necelých 16m, kojím ráno, po obědě před spaním a večer. Chci taky kojit, než se sama odstaví, to násilné odstavování se mi prostě nelíbí, ale doufám, že víc než do 2 let to nebude. Když nejsem doma, bez problémů si veme od manžela UM a jde spát, takže mě to v ničem neomezuje 🙂
Být tebou bych to ještě vydržela, i když se ti zdá, že mléka moc není a spíš si hraje. I to málo stačí a důležitějši je ta blízkost, než to mléko" 😉

lrg
autor
4. bře 2014

Kojila bych klidně dál, ale jak píšu, už je jen na pár loků denně a jo, omezuje mě to, protože máme blízko super babičky a ráda bych si s manželem taky už vyrazila přes noc ven, popila a tak. Z flašky se nenapije, je zvyklá pít z pítka jen vodu, všechno ostatní plive, že bych alespoň odstříkala. A asi jsem sobecká, ale pro těch pár doušků (u kterých se stejně akorát vzteká, když už to neteče 🙂 ) mi to už připadá zbytečné.

zazulka
4. bře 2014

@emin určitě je to věc názoru, ale děkuji za něj! Já to popravdě trochu vítám, přijde mi to "akorát" (samozřejmě podle mého názoru, nikomu nevyvracím dlouhodobé kojení) a jsem ráda, že se ho vzdá sám a nemusím ho odnaučovat, měla jsem to stejně s prvním, beru to jako proces bez stresu, dětičky velmi zdravě krmím, myslím, že o nic nepřijde a souhlasím s názorem naší MUDr. Znám holčiny, které kojí do dvou i tří let a dítě v ruce párek, takže si myslím, že je to i o tom, jak se krmí dál a o celkovém postoji. V noci bych byla ráda kdyby spíš spal 😀 Švédsko a severské země mají naprosto jiný standart k výchově a rodičovství vůbec, to souhlasím.

zazulka
4. bře 2014

@emin jo a hlavně, on mě strašně kouše, prvního jsem odstavila, když mě kousal až do krve, prostě mi chvilku trvalo než jsem to pochopila 😀 U druhého chápu trochu rychleji 😀

michaelarackova
4. bře 2014

Přirozeně se dítě samo odstaví nejdřív v 18ti měsících. Když dřív, je v tom nějaký problém. Ale samozřejmě je to každého věc! 🙂

zazulka
4. bře 2014

@michaelarackova no ony ty tabulkové termíny... ale každého věc, díkybohu, jsou maminky, které nemohou kojit vůbec a nechceme jim přece dát dojem, že jsou o to horší matky 🙂 Já sama se k tomu teď asi postavím tak, že pokud nabízím prs, dítě se prohýbá do luku, půl hodiny křičí jako o život, když se přisaje, pokouše mě ... tak já to chápu tak, že nechce. Podotýkám, že plně kojen měl ve3měsících 7kg, kojila jsem smetanu asi 🙂 a teď přišlo tohle, jak píšu výše, s prvním jsem totéž zažila o měsíc dříve. Mám dojem, že moji kluci chtějí prostě raději jíst než se kojit 🙂 Považuji se za docela dobrou mámu, o ztrátě kontaktu s matkou nemůže být řeč, vzala bych to jako přirozený proces, nehleděla bych na tabulky a dala bych hlavně na intuici než vázání se na jakýkoli, tabulkou nebo standartem daný termín odstavení 🙂

emin
4. bře 2014

@zazulka to zcela jistě a v žádném případě má poznámka neměla jakkoli znevažovat Vaše mateřství a jeho kvalitu. Je to samozřejmě každého věc a já vždy říkám, že kojení je právo a výsada a ne povinnost 🙂

lrg
autor
4. bře 2014

@zazulka Souhlasím, v 9M začala přes den odmítat prso a chtěla pít jen v noci. Neviděla jsem důvod, proč jí nutit. Dítě se samo odstaví nejdříve v 18 měsících? Na den přesně, nebo den poté? Nebo poslední den 18 měsíce? 🙂 Nejsem žádná zkušená matka, ale vím, že takhle děti nefungují.

lrg
autor
4. bře 2014

@zazulka S tím párkem jsem si vzpomněla na případ, kdy jsem viděla v restauraci kojit dvouletý dítě, kterému ihned potom máma objednala colu a brambůrky. 😀

emin
4. bře 2014

@lrg Já nevidím důvod, proč byste si neměla občas dát dvě deci. To je zažitý mýtus, že se musíte při kojení omezovat, ale není to tak. Také množství, které dítě vypije se mění, jak během dne, tak průběžně. Může mít období, kdy vypije opravdu jen pár doušků a za měsíc začne pít víc. Můžete zkusti omezit kojení v noci a nabízet přes den. Děti, které jsou kojené dlouhodobě, tedy déle než rok nejsou vázány celodenně na matku. Matka může I např na víkend odjet a když přijede, ke kojení se vrátit. Dítě zpravidla chápe, že od jiného mléko neodstane a ani ho nevyžaduje. Při kojení delším než rok můžete v podstatě vše s mírou - většinu léků, alcohol, kávu, cvičit apod. Ale nechci, abyste to brala jako nějaký nátlak. Udělejte to, jak to sama cítíte 🙂

zazulka
4. bře 2014

@emin ani jsem to tak nevzala, nejsem hádavka, cením si každého přístupu a každé snahy o dobro miminek, k čemuž snaha o kojení a navázání co nejužšího vztahu mezi matkou a dítětem, určitě patří! Přesně tak, já myslím, že když se CHCE, tak se každá krize překoná a každé dítě je v podstatě kojitelné do vyššího věku. Otázka je, jak dlouho chce která maminka kojit a proč. Pro mě konkrétně je odstavení malinko cestou ku svobodě, myšleno tak, že pokud bych musela s druhým dítětem např. na pohotovost, bylo by mi velmi nepříjemné vyslat ho "pouze" s tatínkem, protože já kojím. Nechtěla bych tak jako tak kojit třeba do dvou, protože už kvalitně přes den jí a v noci bych byla ráda, kdyby radši chrupčil než hauzíroval 🙂 A hlavně, tohle cítí každá maminka opravdu jinak a mateřství a pouto je souborem tolika jiných a různých faktorů, že se prostě musíme každá snažit to vyladit co nejlépe. A já věřím, že i většina z nás to tak dělá 🙂

alverka
4. bře 2014

Tak já nevím, mě přijde rok jako pěkná doba a já nějak nevidím nutnost kojit déle. Jo je to doporučeno, ale nevím, v našich podmínkách děti nestrádají a v tom roce už mají živiny i vitamíny i z jiných zdrojů. Ono je to fakt o tom, jak to cítíš 🙂