Jak urychlit laktaci po císařském řezu?

lucie.krajcarova
10. dub 2009

Milé maminky, chtěla bych se zeptat na rady, jak urychlit laktaci po plánovaném císařském řezu? Mléko se určitě nespustí hned. Nerada bych nechávala miminko dokrmovat. Císař mě čeká už příští týden, tak se toho trochu bojím..

leryl
10. dub 2009

Ahoj,měli by Ti miminko nosit na přiložení,já byla u Apolináře,tam to dělají.Ale moje malá byla sledována kvůli srdíčku,takže mi ji poprvé přiložili až druhý den po porodu odpoledne.Byla jsem neštastná,že se nerozkojím,když to trvalo tak dlouho,ale vše dobře dopadlo a malá stihla ještě přibrat,než nás pouštělï domů 😉 A kojím do teď.
Tak hodně štěstí

robin154
10. dub 2009

Ahoj Luci, nejlepší je co nejčastěji přikládat a rozběhne se to samo. 😉 Mě taky Lindu ze začátku pravidelně nosili, a kojím ani nevim jak 🙂 Než jsem odešla z porodnice, tak taky přibrala.

lucie.krajcarova
autor
10. dub 2009

Tak to je bezva holky, v Neratovicích by s vožením neměli mít problém, rovnou budu na šestinedělí, ne na JIP. Robin, a co jizva, nebolí? Jak dlouho bolela?

mirunda
10. dub 2009

Ahojky, tak já mám s kojením problém po cř ☹ Snažím se jak to jde, každý týden se chodíme vážit a teď naposledy mi bohužel dr řekl, že nepřibírá tak, jak by si představoval a doporučil nám dokrmovat.. já se ale nevzdávám, dokrmuji "jen" 1x denně a o to víc a intenzivněji se snažím kojit, ale je to záhul.. známá se pořádně rozkojila až ve 4 měsíci, ale je to i o psychice, nevím, jestli bych to tak dlouho vydržela.. 😠 Tak držím palečky, ať vaše miminka přibírají tak jak mají a doufám, že moje Lilinka se toho dočká taky, třeba nakonec ještě uplně bez příkrmu 😵

lucie.krajcarova
autor
10. dub 2009

Miri, a dokrmuješ lžičkou nebo lahví?

zlatka
10. dub 2009

Já jsem po CŘ kojila až do roku a půl a spíš jsme měla problém opačný-několikrát záněty, pak mi mudra taky párkrát říkala, že malá nepřibírá, jak by měla, ale byla v pohodě, usměvavá, tak jsem na ni s příkrmama nedala a kojila dlouho vesele dál.PO císaři mi ji donesli na první přisátí až za deset hodin, pak za osum.Mirunda: držím pěstičky, a´t to zvládneš.Nevzdávej to!

klaruska1
10. dub 2009

lucie-mě zezačátku dost pomohla odsávačka a taky trpělivost, Matýska jsem potom přikládala nejvíc co to šlo, hodně jsem pila a taky si koupila čaj pro kojící, baštila spousty mléčných výrobků a snažila se nestresovat, což teda kolikrát moc nešlo,ale nakonec se to povedlo a kojíme dodnes-za měsíc bude Matýskovi 8 měsíců.Tak Ti držím pěsti 🙂

lucie.krajcarova
autor
10. dub 2009

Zlatko, tak to jsi dobrý příklad, že rozkojit se dá i později než 2 hodiny po porodu, naděje umírá poslední 😉
Klarus, a tu odsávačku jsi používala už v porodce?

zlatka
10. dub 2009

No, abych se přiznala, tak jsem si začátek kojení probrečela. Teorii jsem zvládala už před porodem, horší byla praxe.Odsávačku si určitě pořiď, bez ní bych byla úplně v řiti. Měla jsem během 14 dnů, co js. se vrátila z porodky 2x záněty-to proto, že se tvoří víc mlíka než miminko vypije, chvilku to trvá než se to upraví a pak ještě prasklou bradavku-ale fest(cm hluboká ranka), takže každý přisátí jsem obrečela a vlastně celou dobu nedělala nic jinýho než nakojila- dala mimi spinkat, dávala se do richtiku(obklady, odstříkávání atd.) pak se malá zase vzbudila a nanovo, pořád dokola.Fakt byl por mě začátek kojení horší než samotnej porod. Ale po měsíci útrap se to všechno spravilo a moc mě mrzelo, když jsem malou odstavovala, byly to pro mě ty nejnádhernější chvilky. S tím čajem pro kojícíc maminy bych počkala, protože právě ze začátku se tvoří mlíka víc, já ho pila a ještě mi to právě podporovalo tvorbu a proto jsem měla ty záněty, důležité je pít hodně tekutin, dobrá je i melta. No a pro Mirundu:vím, že jsou nějaká homeopatika pro tvorbu mlíka, stojí asi jen 60Kč a já jsem za jejich pomoci řešila nedostatek mlíka při růstových spurtech a tak. No a nejdůležitější je přikládat, přikládat, prřikládat, mozek se musí naprogramovat. Luci a ty se toho neboj, určitě to půjde. A ten nejlepší odkaz: www.kojeni.net, tam sjem vždycky našla odpověď a pomoc. je to kumšt!

zlatka
10. dub 2009

JJ, a vím, že hodně maminek používalo odsávačku už v porodnici, ale v některých je půjčují.

leryl
11. dub 2009

Jak jsem už psala,mně malou přiložili až asi za 29hod a taky jsme se rozkojily 🙂 Odsávačku mám doma,ale ještě jsem ji nepoužila.Když se ze začátku tvoří hodně mlíka,doporučuje se trochu odstříkat rukou do ustupu bolesti,ale zase ne moc,protože o to víc se zase utvoří a je to pak pořád dokola.Asi je spíš vhodná,když se mlíko moc netvoří.

cernovlaska
11. dub 2009

Ahoj Luci,mě malýho přiložili cca 7 hodin po porodu,ale pořádně to nešlo,pže ležíš na zádech v takovým pololehu a na břiše máš pytel s pískem,aby se ti začla zavinovat děloha,teda aspoň já ho měla,takže se ani pořádně nepřisál a neměla jsem ani mlezivo nic a pomohlo mi přikládat,přikládat,přikládat a taky odstříkávání,i když ti z prsou nic neteče a vymáčkneš třeba jen kapičku mleziva 😉 rodila jsem v sobotu a ve středu jsem chytla hysterák,že nebudu kojit a řvala jsem jak pipina a v noci jsem se vzbudila a myslela jsem si,že mi někdo udělal ve spánku silikony 😀 a huráááá kojíme 😉 😵
Tak hodně štěstí a hlavně klííííííííííííd 😵 😀

klaruska1
11. dub 2009

lucie, ne v porodnici jsem to zkoušela přikládáním k prsu a dokrmováním Nutrilonem-pořídila jsem si jí až když jsme se vrátili z porodnice a doporučila mi to naše dětská paní doktorka,která mi řekla, že když nebudu odsávat dostane se mi do prsu zánět-už mi začínala prsa tvrdnout a dělat se červené fleky a ,, teplo,, na prsou.V některých porodnicích jí půjčují i na doma.Uvidíš, že to zvládneš 😉

lucie.krajcarova
autor
3. kvě 2009

děkuji všem za pozitivní příspěvky 🙂 náš císař proběhl dobře a do hodiny od narození jsem měla malého přisátého. hned jsem teda neměla dost mlíka,ale rozjelo se to samo, určitě to bylo častým přikládáním. I když nemám žádné mega kozy 😉 , tak mlíka mám určitě dost, malej přibírá krásně. a kojení se mi moc líbí. te´d ještě naučit se kojit na veřejnosti 😉 jo odsávačku jsem zkoušela, ale malý to pak ze stříkačky ani nechtěl, tak ji prozatím odkládám.

cernovlaska
9. kvě 2009

Ahoj Luci 🙂

moc gratuluju k Martínkovi a dobře probíhajícímu porodu a hlavně ke kojení,jsi šikulka 😉
Pokud nemáš vyloženě plný prsa k prasknutí,že to až bolí,tak neodsávej,není třeba,když ti malej pije sám a není línej sát,jen jsem si,tak kolem druhýho měsíce,udělala zásobu mlíčka do mrazáku,asi 6 lahviček po 150ml,kdyby cokoliv a ani jsem to nepoužila,nedávno jsem to už vylejvala,tak je to na tobě 😉 každopádně hodně štěstí a hlavně zdravíčko 🙂

mirunda
10. kvě 2009

Ahojky, gratuluju k synátorovi a taky k tomu kojení.. my se pořád ne a ne rozkojit naplno, piju čaje, meltu, beru vitamíny, homeopatika.. zkouším vše, co kde zaslechnu..dokonce jsem zkusila i černé pivo s rozmixovaným žloutkem 😀 Prý to pily takhle dřív kojný.. v noci jsem začala odstříkávat, malá nám spí 6-9hod v kuse, tak to by mi zase prsa vybouchly 🙂 Mno, prostě to nejde, tak to hold nejde a dokrmujem stále 1x denně.. ale i tak bych se toho chtěla zbavit.. Dokrmujem lahvičkou, přes stříkačku mi přišlo, že se nahltá hodně vzduchu - nemáte některá zkušenost?
A jakoukoliv radu ohledně uplného rozkojení beru a vyzkouším.... 😅 Taky bych si ráda udělala zásoby v mrazáku 😀 😀

cernovlaska
10. kvě 2009

Mirunda: myslím,že nejlepší rada je přikládat přikládat přikládat,kojit kojit kojit a nevzdávat se,i když to musí být náročný a maminy,který to zvládnou a i přes to,že mají málo mlíčka,tak kojí,tak ty mají můj velký obdiv 😉 musí to být strašně na psychiku ☹ jinak mmch. vaše dcerka je narozená ve stejný den jako já,na Františku 😅 jen je pár desítek let mladší 😀 😀 😀 tak hodně štěstí a pevné nervy 😵

mirunda
10. kvě 2009

Cernovlasko, dekuju za podporu.. 🙂 Já se hrozně snažím kojit a kojit a kojit, ale ono je to občas na zbláznění, občas si říkám, že se na to vykašlu, ale pak si hned zase řeknu, že bych to tý mojí princezně neudělala a že jí dám to nejlepší co můžu.. drží mě hodně ty příběhy, kdy se maminky plně rozkojí třeba až po 3. měsíci kojení.. hlavně k zbláznění je, že mi skoro u každého kojení usne, pak jí vezmu prs a ona se probere hned nebo do 10min a chce zase pít a zase usne.. atd dokola.. takže kojíme třeba hodinu..jsem z toho strašně unavená, ale co bych pro ní neudělala.. 😵
Jinak máš tedy krásný datum narození 😀 Naše Lili se měla narodit na konci února, přenášela jsem 10 dní a pak šla neplánovaně císařem - třeba i kvůli tomu jsem se špatně rozkojila a už to nemůžu dohnat.. 😝

mirunda
10. kvě 2009

Psala jsem i laktační poradkyni a říkala, že chyba byla už v tom, že jí dokrmovali v porodnici lahvičkou.. tak nevím..

anitta
10. kvě 2009

ahoojky já jsem 3 týdny po cř a kojím ale dokrmuji tak 3x denně protože malemu zatím moje mlíčko asi nestačí mám doma i váhu a za jedno kojení udělá asi 35ml což není moc 😒
vy jste třeba nedokrmovaly vůbec tři ěsíce? a nehubnuli vám dětičky?
mám i odsávačku, piju čaj, hodně vody, tak doufám že se to ještě rozjede a budu plně kojit.

cernovlaska
11. kvě 2009

Ahoj Anitto 🙂
moooc gratuluju k Davídkovi,co porod,dobrý? A jak se cítíš pár týdnů po CS? Já dokrmovala jen dva dny v porodce,pak se mi udělalo mlíčko a od tý doby kojím,ale první měsíc a půl jsem měla malýho na prsu skoro pořád,jak jsem ho odstavila,tak řval,takže jsme taky nedělala nic jinýho než kojila,ale všechno zlý je k něčemu dobrý,laktace se mi krásně rozjela a kojím plně pořád 😵 zkus ještě pít Caro nebo Bikavu a Gravimilk a aspoň 5-6litrů denně a jez hodně vývary a hlavně žádný diety a ono to půjde,uvidíš 😵 lepší je kojit než odsávat,ale pokud máš spavečka,tak určitě odsávej 😉

Mirunda:věřím,že je to na palici,vůbec ty první měsíce jsou těžký,ale zvládneš to a pokud to nepůjde,tak to prostě nepůjde a svět se nezboří 😉 jestli ti jí v porodce krmili lahvičkou,tak jsou to s prominutím krávy,pže pak jsou ty dětičky línější tahat,pže z prsíčka to jde hůř ☹ Matěj mi tohle "usínání" dělal taky,ale pak to nějak samo přešlo a teď usíná,jen v tu dobu,co je zvyklej spinkat,ale asi jí zkus vždycky vzbudit,aby se nabaštila pořádně 😨 .Já měla taky CS neplánovanej a po hodně hodinách snažení a celkově jsme byla strašně zklamaná,že jsem nerodila normálně a taky jsem měla strach,že kvůli tomu,jak špatně jsem to nesla,nebudu mít mlíčko a nakonec dobrý 😉

Holky,moc vám držím pěstičky,ať se vám laktace rozjede,pže vím,že každá maminka si moc přeje kojit,ale pokud vám to nevyjde,tak nevěšte hlavy,děláte pro svoje robátka to nejlepší a vždycky je lepší spokojená maminka a tudíž spokojený miminko než vystreslá a uřvánek 😉 😵 😵

anitta
11. kvě 2009

černovl díky moc porod byl v pohodě jen pak mi bylo zle ze spinální anest. ale ted uplně ok.
dnes jsme byli u dr a přibral 100g za týden ale dr říkal klid, at to zkusíme týden bez příkrmů a uvidíme v pondělí co dál. tak pořád kojim a kojim snažím se jak to jde a uvidíme 😒

anitta
11. kvě 2009

Matýsek je krásnej chlapeček a krásně roste 🙂

mirunda
11. kvě 2009

Cernovlasko, já vím, že se svět nezboří.. ale říkám si, že na tom císařáku jsem si to vybrala, tak by mi mělo štěstí přát u kojení 😀 Tak se pořád snažíme.. včera byla celý den spokojená jen z mlíčka ode mně, tak jsem jí dokrmila až před spaním - asi zvyk.. dala jsem jí 60ml a v poho - naprosto.. tak uvidíme..
S tou porodnicí nevím jak jinak by to zas měli dělat, kdyby každé miminko dokrmovali stříkačkou třeba..
A kdy ti Matěj asi tak přestal usínat u kojení??Nepamatuješ si?
Já byla zklamaná z toho císaře hrozně dlouho, vůbec jsem to nemohla rozdejchat, byla jsem z toho psychicky na dně - určitě se podepsalo na tom i ta tvorba mlíčka.. teď už je mi mnohem líp, tak uvidíme.. 😵

Anitt, naše Lili přibrala za týden taky jen 100g, pak další najednou 300g a pak zase jen 100g. A dr. říkal, ať jsem hlavně v pohodě, ať to nehrotím.. pak jsem si půjčila kojeneckou váhu, týden jsem vážila jak o život - před a po každém kojení, a nakonec jsem třeba za den nakojila 600ml, což by mohlo stačit.. (malá měla cca 4,5kg) Tak uvidíme, držím ti taky palečky, stejně jako nám.. 😵 😵 😎

anitta
11. kvě 2009

mirunda díky za uklidnění všichni jedou podle tabulek a vždy mě vystraší. hrozně se těším na další vážení abych už věděla co. malej spinká zkusím ho probudit s prsou mi samovolně teče mléko a mám prsa nalitá tak doufám že tam dost bude. já bych měla nakojit na 3kg mimčo aspon ty 400ml tak nevim jestli to teda dáme ted asi ne. na noc pokud bude hodně hladový tak mu taky dáme nutrilon taky tak pade nebo šede vypije a pak odpadne víc by ani nechtěl a možná by se poblinkal

mirunda
11. kvě 2009

Na tabulky se vykašli, každé mimčo je jiné, každé se narodí s jinými kg a cm.. dělej to co cítíš, co si myslíš, že je pro miminko nejlepší, ty jsi jeho maminka a určitě bys mu nikdy nechtěla ublížit.. já taky nerada dokrmuju, ale když vidím, že by ještě něco smlsla, tak jí přeci nebudu trápit...
Náš dr. mi říkal, že miminka vypijí jen tolik, aby měli plný bříška, víc že nedají, že se "neumí přecpat". Tak jsme to zkusili, dali do lahvičky 120ml a chtěli jsme vyzkoušet kolik vypije..vypila to uplně celý, já čučela jak blázen, mno a v zápětí to všechno vyzvracela!!!To bylo hrozný, měla poblitý vlasy, obličej.. já skoro brečela.. takže já tvrdím - nepřecpávat 😀

cernovlaska
11. kvě 2009

Tak to s tím,že se neumí mimi přecpat,není pravda,naopak,mimi neví,že se přejídá,pije dokud mu to teče a pak samozřejmě blindí a až postupem času začne pít tolik,kolik může. Já kvůli přežírání a následnému blindění byla s Matějem na sonu,jestli nemá reflux a ten tam nebyl,prostě se přežíral,tak jsem začla hlídat pauzy mezi kojení,dávala jsem mu každý dvě hoďky,krom noci,to kojím 1-2x a ty pauzy držíme dodnes 😉

anitta
12. kvě 2009

ahojky tak dokrm byl jednou v noci to řval a prso mu nejelo asi tam nic moc nebylo chvilku tahal ale prokládal to řevem. tak dostal jednu flaštičku ale přes den ani tuk
už abych věděla jak to bude je to stres aby malej prospíval 😒

cernovlaska
12. kvě 2009

Ech,jsem si nepřečetla ty vaše příspěvky vejš 😀

Miru:přestal usínat jak začal mít režim na spánek,pže mi zezačátku nespikal skoro vůbec přes den a samozřejmě,že u prsa mu bylo dobře,tak zabíral,ale jak jsem mu vzala prso,tak spustil,tak jsem vychytala,jak mu vyhovuje spánek a pak už se to jen srovnávalo a opravdu už tak třeba od půlky třetího měsíce usíná u prsa jenom,když je fakt hotovej anebo před spaním 😉 okolo třetího měsíce se miminka uklidňujou a u nás už to třeba bylo pak v pohodě a já jsem si konečně začla mateřství užívat 😉

Anitta: děkuju za pochvalu,už mu je pět a půl měsíce,hrozně to utíká a teď má úžasný období a až se ti začne Davídek smát a víc hýbat a zvyknete si na ten režim,kterej si postupně vytvoříte,tak už to bude paráda 😉 když nevíš,jestli mu mlíčko teče,tak si zkus zmáčknout bradavku,jako by jsi chtěla odstříknout a pokud ti nic nevyteče,tak tam nic není a pokud jo,tak je Davídek línej tahat,možná je rozespinkanej a prostě se mu nechce ☹ to by se ale taky mělo změnit jak poroste 😉 ono totiž to přední mlíčko,co je víceméně na žížu,tak teče dobře,ale to zadní už musí víc tahat,to už je hutnější a miminko se musí víc namáhat,tak se mu možná v noci nechce se namáhat 😅 jo,dětičky jsou vychcánkové od malinka 😀

Jo a ještě k tomu krmení v porodce,měli by děti v každým případě krmit stříkačkou,zvlášť,když se maminka rozkojuje,ať je to po CS nebo normálním porodu 😠 a hlavně oni je nekrmí,nechávají je 48 hodin po porodu a někdy i víc,pže v sobě mají nějakou zásobičku a plodovku a pak už si je krmí maminky,mě Matýska dali druhej den na odpo,na noc mi ho ještě vozili na přikládání a třetí den už mi ho ráno přivezli a už jsem jim ho nedala 😵