Jak vám šlo kojení po císaři? Já se to nenaučila

janulle22
24. srp 2008

ahoj holky chtela by jsem se zeptat jak vam slo kojeni po CR?ja mam sice velky dite 14mes alůe chtelůi by jsme dalsi a mam starch ze by jsme zase byli na umelem mleku...Rodila jsem ve Sternberku a zrovna meli zavirat porodnici kvuli opravam a byl tam dost frmol porod za porodem.nenaucila jsem se kojit.kdyz mi ho sestra poprve prinesla na kojeni tak se mi malej prisal a ona odesla a malej se pustil a ja nevedela co ted tak sem to takhle zkousela porad sama a z mi malej rozzuzlal bradavky do krve a bylo to dooost bolestivi takze pak sem doma odstrikavala ale nakonec jsem odstrikala na jedno jidlo denne tak jsme museli prejit na Bebu:(..moc bych si prala druhe dite kojit jen nevim jestli to bylo cisarem mnou nebo sestrickama?mooc dekuji za odpovedi

jen se omlouvam pokud uz toto tema nekde je a je mozne ze jsem ho prehlidla.

danuska24
24. srp 2008

ahoj. ja som tiez rodila CR, mala som bradavky tiez rozcmulane, uz som sa potom bala ked som sla malu kojit ze to bude boliet, ale co clovek nespravi pre babo.rodila som v utorok, mlieko som dostala v nedelu, ale malu som si prikladala pravidelne kazde 3 hodiny (resp. ked si ziadala). sestricky tiez nestali za vela, snad az na jednu, aj to mi ukazala techniku az v sobotu, ked si nasla ,,troska,,casu.
snaha bola uspesna, mala ma 8 mesiacov a kojime stale. (klop klop klop)

ryangi
24. srp 2008

Ahoj. Myslím že je to hodně o sestrách v porodnici, taky jsem měla císaře, malá má osm týdnů a taky kojím, i když to ze začátku to hodně bolelo, malou jsem přikládala jak si řekla a rozkojila jsem se normálně. Takže hlavu vzůru a trpělivost 😉 (Jinak každá sestra mi říkala něco jiného 😖 )

janulle22
autor
24. srp 2008

no ja bych si praal druhe kojit a budu rodit ve stejne porodnici takze se opet obavam neuspechu...myslim si ze po normalnim porodu jsou maminy sikovnejsi muzou se pohybovat.ja musela 24h lezet na zadech,no musela ono to ani neslo a prisla sestricka a chtela at se otocim na bok..no nemoznej ukol par hod po porodu:(holky ja vam tak zavidim...mozna to byo aj mnou ale co ja muzu delat kdyz je to moje prvni dite a sestry se vybavujou a nestarahj...mozna to bylo i tim ze mely dost frmol ale to je neomlouva:(snad se nam brzy podari mimco a pak budu kojit normalne...je to neco pekneho...🙂

jjaanca
24. srp 2008

Já nejsem ani po CR a ani jsem neměla problémy s kojením, ale pro jistotu jsem měla u sebe číslo na laktační poradkyni že by za mnou kdyžtak přišla do porodnice. Takže ti doporučuji to samé.

anke
24. srp 2008

ahoj, ja mela po CR taky s kojenim problemy ... laktace nechtela naskocit, resp. pak uz jo, ale sestry me tak vystresovaly, ze mam malo mlika, ze jsem ho fakt potom mela malo ... v porodnici nam je prvni den prikladaly sestry, ale bylo jim jedno jak, takze se mi taky malej odsal a sestra nikde a ja se nemohla hybat - on brecel, ja taky brecela, kdyz me ho prinesly znova, tak jim bylo jedno jestli je prisaty dobre ... navic presne jak rikate s tema bradavkama, bolelo to jako krava, mazala jsem pak gencianou a bepanthenem ... Davidka musely dokrmovat a privezli ho na Nutrilonu, chtely po mne, abych ho kojila kazde 3 hodiny a co nenakojim dokrmila ... to jsem bojkotovala, pamatovala jsem si, ze kdyz ma naskocit laktace, tak prikladat co nejcasteji ... tak jsem kojila 30 minut z obou prsou, kazdou hodinu - bradavky to sice odnesly, ale pomalu jsem to rozkojila, i kdyz malej ubyval na vaze ... jak jsme dosli domu (pustili nas jako decko castecne kojene + prikrmy), doma jsem uvarila asi 3x nutrilon, koupila si homeopatika na laktaci, caje, nealkoholicke pivo, ovesnou kasi (vsechno co jsem vedela, ze je dobre na laktaci), hodila se do klidu a pak jsem mela mlika tolik, ze me to az bolelo ... bradavky se vylecily behem 14ti dnu i bez kloboucku, techniku jsem mela dobrou - mela jsem tu i laktacni poradkyni, nakonec jsem jeste dolecila nejakou plisen canestenem a od te doby (klep klep klep) je to OK, Davidek ma ve 4M 8800g a 70cm, roste jak z vody a je plne kojeny ... ale je fakt, ze se prisaval dobre - mel 4530g pri narozeni a velkou silu

janulle: moc preju, aby to napodruhe vyslo - niceho se neboj ... navic kojeni je sice pro mimco dobre, ale neni to vsechno - mnohem lepsi je pro nej urcite vyrovnana maminka 😉 preju hodne uspechu

janulle22
autor
24. srp 2008

anke- tak ja si nemela tu spravnou techniku,jenze kdyz se na me vybodly sestry tak co...kdyz sem tam sla at za mnou nekdo prijde tak prisly po pul hodine a to uz sem krmila sama malej becel a tvarily se je spis otravuju...taky sem si je maza ale nepomahalomi to...hlavne porodit normalne a plne kojit...to mate peknou vahu ve 4mes 😀

holky dekuji za podporu a vase pribehy..

lada82
24. srp 2008

Ahoj, to bylo spise pristupem sester a psychikou. Ja byla po akutnim cisari, po epiduralu i celkove narkoze ☹
Rodila jsem v Praze u Apolinare, uz na JIPce se malej snazil prisavat, ale nedarilo se, pak u toho usinal... Ja navic nemela skoro zadne bradavky, takze jsem to predem vzdavala. Mrnous se narodil v sobotu odpoledne, v utery jsme uz museli masirovat a odstrikavat ve sprse, jak moc me prsa bolela. A malymu to porad neslo a jecel uz silene. Tak za mnou prisla Apolinarska laktacni poradkyne a miminko mi na prso vzdycky primackla lehkym nasilim 😉 a doporucila mi kloboucky. Rozkojili jsme se krasne, ikdyz jsem nekolikrat hodne plakala. Prvni mesic jsem kojila kazde dve hodiny, i v noci jsme ho vzbouzeli. Po 14 dnech zvladal bez kloboucku, a kojila jsem 7,5 mesice, kdy uz jsem vazila pod 50 kilo a byla uplne vycerpana 😝 Chce to nevzdavat se, pokud si kojit moc prejes.

lada82
24. srp 2008

a jak pise Anke, kojeni neni vsechno atd.
pomahala mi take homeopatika, Ricinus Communis 9ch...
take chci brzy druhe mimi, trosku pocitam s dalsim CR (ikdyz bych si prala rodit bez nej) a s bojem o kojeni 😎

anke
24. srp 2008

janulle: nemusela jsi mit spatnou techniku - nektere deti jsou slabounke a to prisati nezvladaji - pak jak rika lada by mely sestry zakrocit ... smutne je, ze se za 30 let nic nezmenilo, protoze moje mama (rodila prirozene) brachu taky nekojila, protoze byl slaby a spavy a nechtel se prisat a ony to proste neresily ...
vlastne jsem si vzpomnela taky na jeden problem - Davidek mel kratkou uzdicku pod jazykem a prisavani slo nekdy doma potom taky trochu hur (kdyz jsem mela prsa nalita k prasknuti) a manzel pak prisel na to, ze mu musim to prso zmackout jinak nez rikali v kurzu - proste aby se mu lip chytalo ...

jak uz tady radily holky, napodruhe urcite cislo na laktacni poradkyni a volat hned jak bude problem - sestry to pry sice nerady vidi (laktacni poradkyne co jsem mela doma rikala, ze jsou dokonce pak na ni i na maminku protivne), ale at si huknou nadhery jedny ze? 😉

lada: no koukam, ze sis pekne zobla pri porodu ... uf uf ... ale pamatuju si, jak prisly poprve sestry s miminkama a jedna povidala: no vy mate taky pekne blby bradavky - to mi zvedlo naladu - a pak mi poradkyne rikala, jak mam ke kojeni krasny prsa i bradavky ...

janulle22
autor
24. srp 2008

anke-sestrika mi rikala ze se Ada prisava pekne nechape jak mi to nemuze nejit.. 😠 no budu se snazit ...myslim si ze sem to u aji tak trochu vzdala...po zanetu prsu a 40 horeckach sem byla hotova...a presla na BEBU... ☹

janulle22
autor
24. srp 2008

a tu laktacni sestru sezenu kde...?a ona chodi i domu...?

lada82
24. srp 2008

janulle: zkus mrknout sem: http://www.kojeni.cz/poradci.php
Chodi i domu. U me zadna nebyla, ale komunikovala jsem s ni mailem. V me porodnice primo pracovala, a chodila nas nekolikrat denne kontrolovat, jak nam to jde. Opravdu mi moc pomohla.

anke: no... porod nic moc, ale to je uz zapomenuto 😉 ale mrzel me ten cisar dlouuuuuuho, byla to smula

janulle22
autor
24. srp 2008

ladi-moc dekuji za ten link urcite si schovam a pokud mi to nepujde tak by sem se jim ozvala..ted jen premluvit pritele k druhemu mimcu... 😀

jjaanca
24. srp 2008

Jedna moje známá přišla z porodnice s bolavýma prsama které se jí nikdy pořádně nezahojili, takže zkončila s kojením dost brzy. Tak jsem jí vyprávěla jak mě taky pár dní bolela bradavka když jsem nechala malou u prsu dýl jak těch 5 min. V porodnici mi řekly, že při prvním kojení mám kojit z každého prsu max. 5 min. a dobu pak postupně prodlužovat. A přesvědčila jsem se na vlastní kůže že to má svůj účel. Ta známá na mě koukala jak blázen, že tohle nikdy neslyšela. Ptala jsem se asi dalších 2 ženských a žádná o tom neslyšela.
Řekly vám tohle v porodnici, nebo jste nechávali mimčo u prsu hned dlouho?

annag
24. srp 2008

jjaanca, prvé hodiny po narodení bábetka sa tvorí len kolostrum, laktácia nastupuje veľmi individuálne, niekedy na 3 deň, niekedy na 10 deň... Je pravda, že bábetko v prvých hodinách potrebuje papať veľmi málo, objem žalúdka má niekedy len cca 30 ml, ešte k tomu je spavé a môže sať neúčinne. Mamičky majú vtedy veľmi citlivé bradavky, preto je dobré dojčiť často a krátko, skutočne môže stačiť aj tých 5 minút, lebo potom sa kojenie môže zmeniť len na neúčinné cuckanie. Ale nesmie sa dodržiavať interval troch hodín, musí sa často dojčiť a veľmi intenzívne odstriekavať mliečko, aby sa laktácia rozbehla. Je to individuálne, lebo niektoré mamičky majú mliečka hneď dosť, niektoré (väčšna) si musia na ozajstnú laktáciu chvíľu počkať.

Moje odporúčanie je odstriekavať čo najviac, prípadne poprosiť o oxytocín, teplú sprchu na prsia pred dojčením, ak leží mamička po CR tak aspoň teplý obklad (dostať kúpiť aj také gélové vložky do podprsenky, ktoré sa zohrejú v teplej vode a vložia do podprsenky pred dojčením. Na dojčenie po CR existujú polohy v ľahu a v polosede mamičky, vôbec nie je nutné, aby sa otáčala na bok. Je však potrebné, aby mala mamička po CR aj dostatočnú pomoc okolia (personál, príbuzní), práve kvôli jej zníženej pohyblivosti a potrebe naučiť sa bábo správne priložiť. Aj elektrická odsávačka je v tomto prípade vhodnejšia. Ja osobne by som mamičke, čo nemá skúsenosť s dojčením a hrozí jej CR, odporúčala kontakt na laktačnú poradkyňu, ktorá by prišla mamičku do pôrodnice naučiť, ako si bábetko priložiť tak, aby jej nerozhrýzlo bradavky, aby jej pomohla s nácvikom jednotlivých polôh pri dojčení, lebo spoliehať sa na nemocničný personál vedie často k neúspešnému kojeniu.

Pre všetky mamičky s nezvyknutými bradavkami je dobré nájsť kompromis a dojčiť zo začiatku kratšie, ale častejšie, dbať o správne priloženie - bábetko nesmie plakať, lebo sa isto prisaje zle. Ak sa tak stane, tak kojiť naďalej, pretrpieť bolesť, počas dojčenia zvoliť takú polohu, aby vzniknutá ragáda smerovala do kútika pusinky, kde je najmenší tlak.

jjaanca
24. srp 2008

annag, to já všechno vím, těch 5 min z každého prsu, tj dohromady 10 min. se týká toho kolostra, protože jak se to kojení prodlužuje, tak když přijde pravá laktace, tak už se dávno kojí mnohem déle. Jde o to, že si bradavky musí postupně zvyknout. Interval 3 hodin, to už je snad dávno přežité ne? Kojí se když si mimčo řekne, ale to snad ví každý.

anke
24. srp 2008

jjaanca: prezite by to melo byt, ale bohuzel neni - po mne to sestry vyzadovaly - proste nakojit, co nenakojite dokrmit umelou ... kdyz jsem rikala, ze teda ale nechci po 3 hodinach, ale casteji a bez dokrmu, tak mi druhy den pediatricka vynadala, ze dite shodilo na vaze (pri porodni 4,5 kg to ale nebyla zadna traga) a ze jsem ho vyhladovela - pritom pocuranych plinek dost, dite spinkalo jak andilek a naprosto spokojene ... jenom podle nich nevypilo tabulkove ... pak jsem dostala pojeb, kdyz jsem trochu zaspala a misto po 3 hodinach jsem kojila az po 3,5 protoze nez jsem prebalila a zvazila, tak jsem se k tomu kojeni dostala dele ...

anke
24. srp 2008

taky mne nutili na prvni kojeni na bok, coz po CR boli jako prase - a dokonce jsem se docetla, ze to po cisari je jedna z nejhorsich poloh - ze spravne je v leze na zadech ci v pololeze ... ja nevim, jestli z toho mely nejakou sadistickou radost, protoze se jeste tvarily, co jako hekam a placu bolesti, ze jsem nejaka divna ...

anke
24. srp 2008

a tech 5 minut je asi ze zacatku pravda, ale jen u savych deti ... mne to rekly sestry az asi 4 den (pri totalne rozkousanych bradavkach), ze 5 minut staci, at si to zkusim merit, ze vic stejne nevypije - a bylo to tak ... ale uz nerekly, ze zase se ma prikladat o to casteji - to jim bylo jedno, spis chtely ty 3 hodiny

janulle22
autor
24. srp 2008

anke na me taky cumely jak trubky kdyz sem se nemohla otocit na bok...a vubec ten pristup sester stal za prd...nevenovaly se jak by mely aspon myslim...at jim zase nekrivdim🙂

anke
24. srp 2008

janull: tak to je asi vsude stejny ... mne dokonce rekla, ja vim, ze to boli - ja uz mela 2 cisare ... tak jsem myslela, ze by mohla kurna mit pochopeni a ne se kochat tim, ze si uzivaji i ostatni ... a aby mne povzbudila, tak rikala - no ale odpoledne uz vam dame dite, tak to chci videt, jak to budete zvladat ... tak mne vystresovala, ze jsem si Davidka vzala az treti den, misto hned ten prvni odpoledne - proste az po vytazeni drenu, driv to neslo ... dodnes je mi to lito, ale opravdu bych se o nej nedokazala starat driv - bez pomoci a s temer nulovou pohyblivost, kdy jsem se bala i jit na zachod, ze se nezvednu ...

lada82
24. srp 2008

ja tedy musim rict, ze jsem mela stesti na veskery personal, vsichni mi pomohli se vsim, i byla obcas sranda 😉
snad to priste bude taky tak...
ja kojila hlavne v polosede s mimcem na kojicim polstari, na bok me nikdo nenutil

anke
24. srp 2008

lada: asi mate v Praze lidstejsi personal 🙂

annag
24. srp 2008

Neviem ako v Čechách, ale na Slovensku máme rozbehnutý taký program, ktorý sa volá Nemocnica priateľská deťom - je to celosvetový projekt. Nemocnica musí spĺňať rôzne štandardy, medzi ktoré okrem pôrodníckej problematiky patrí aj preškolený personál na podporu dojčenia, zákaz prikrmovania najmä fľašou, rooming ... A aj z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť zmenu správania sa tých istých sestričiek a lekárov. Väčšina pôrodníc na Slovensku už je do projektu zapojená, podľa toho, čo píšete, mi pripadá, akoby to u Vás tak nebolo? U nás je problém teraz v tom, že mamičky síce z pôrodnice odídu rozkojené, ale keďže pediatri v poradniach ešte takýmto procesom neprešli, často mamičkám nesprávne radia, kážu dokrmovať, skrátka namiesto podpory pri dojčení ich privedú k rýchlemu odstaveniu a prechodu na UM. ☹

janulle22
autor
24. srp 2008

nechapu proc to ty sestricky delaji kdyz je to otravuje...?ja jsem vyucena kadernice ale nenapadlo by me nejakeho zakaznika odbyt ze nevim co mu mam udelat..muzu si to myslet ale nerikat mu to...tak pokud neumeji pracovat s lidmi a mit trpelivost tak by to nemeli delat...snad po druhe uz to bude lepsi...
😉

anke
24. srp 2008

annag: v Cechach jsou samozrejme take porodnice certifikovane a ta ve ktere jsem byla ja pusobi dokonce jako laktacni poradni centrum - rikali, ze muzu kdykoliv zavolat ... jenomze skutek utek, kdyz dite dovezou prikrmene (to jeste chapu, zas by ho nemuseli nechat hlady) a s dudlikem ... ale i s tim prikrmem - chapu ze jsem byla po CR, ale taky se mne mohli zeptat, jak casto chci dite prikladat a ne ho vozit 1x za 3 hodiny ... jak se mi asi mela rozbehnout laktace ze? na sale jsem byla jen v epi a vycerpana, ale taky mohli prilozit, abychom se mohli onufat - ja ho videla az v zabalovacce tesne po porodu, kdyz me sili a jen na 3 vteriny a pak az druhy den odpoledne - do rana jsem nespala a plakala, kde asi to moje dite je a co s nim delaji, doted je mi to lito ...

anke
24. srp 2008

ale snad mu to ted vynahrazuju ... doufam 🙂

mmarky
24. srp 2008

ahoj, budte rady, ze vam ho vozili, ja rodila v HK a nechali me z nedostatku mista na jipce pres dva dny a dite mi privezli celkem 4x a to jsem si to vybrecela!!!!!! bylo to na budku ale uklidnim vas, kojim porad a mlika mam, ze by nemusela nic jineho, do 6m plne.. a to jsem zacala az 3.den po porodu, vydesena, ze to uz nepujde, kdyz mi ji nedali na sale..

mmarky
24. srp 2008

a to, ze jsem ji nemela a nevidela ji bylo hrozne a lito mi to bude asi furt, ale uz pro vzpomince na to civeni na hodiny bez mimca nebulim 😀

annag
24. srp 2008

anke, podľa fotky nevyzerá, že by ho to veľmi poznačilo, asi mu to veľmi dobre vynahradzuješ, držím palce, toľko škody sa zbytočne narobí, asi musí prísť do pôrodníc nová generácia sestričiek