Jak zavést příkrmy a omezit kojení?

belliss
20. dub 2014

Ahoj maminky,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám 9 měsíční dcerku a je zatím plně kojená. Malá prospívá, ale bohužel kojení co 2h už přestává moje tělo zvládat ☹

Možná to moc řeším, ale vůbec nevím, jak na příkrmy. Malá po pár lžičkách odmítá otevřít pusinku, cuká se apod. Navíc se mi prsa hodně nalívají a trpím na záněty ☹ Nevím, kolik toho má sníst, aby byla napapkaná ( na kojení si vytáhne cca 100ml ) a zda místo kojení mám odsát nebo jak ☹ Pokud neodsaju a interval natáhnu, tak budu mít akorát zánět...

Takže, jak z toho ven? Kojit chci stále, jen už prostě v menší míře, aby se mé tělo začalo dávat dohromady...Děkuji za všechny rady či tipy.

metallico_mondo
20. dub 2014

Ahoj mě malá taky většinou sní jen pár lžiček ale to převážně jen když je ,, najedená ´´ ještě z předchozího kojení, pokud je inteval delší sní toho mnohem víc..... nevypozovala si to taky ? S Těmi záněty tě lituju..... já si můžu intervaly natahovat jak chci a naštěstí vše v pořádku.... no nevím jak bych ještě poradila....leda snad pomalinku postupně prodlužovat intervaly?
@belliss

ivular
20. dub 2014

@belliss Já jsem kojila rok téměř plně, ale syn měl následně problém s kousáním (i když není jisté, že v tom byla souvislost), takže u dalšího dítěte bych zaváděla příkrmy rychleji, tak aby se včas posilovalo orofaciální svalstvo.
Co se týká té laktace - já jsem taktéž měla vždy mléka jako pro paterčata, tudíž retence každou chvíli. Pokud ale to kojení razantně a skokově neomezíš (což asi ne), tak jsou obavy zbytečné. Prsa mají opravdu zázračnou schopnost rychle se přizpůsobovat, takže ani retence by se ti neměly dělat častěji.

eva118
20. dub 2014

Já jsem začala příkrmem v poledne- zeleninovým. Malý se pak dopil mlíkem, ale nevypil ho tolik, jako kdyby dostal jen mlíko. Postupně jedl více příkrmu než mlíka, takže vynechání jednoho kojení za den nebylo tak skokové. Takto jsem postupně zaváděla příkrmy a s prsy jsem nikdy problém neměla. Pokud by prso po příkrmu odmítala, tak bys asi musela odstříkat a postupně odstříkat míň a míň.

mariti
20. dub 2014

Ahoj. tak to je taky moje téma. Náš malý má 9 měsíců, plně kojený do ukonč. 7 měs, pak jsme začali zkoušet přikrmovat, s nevelkými úspěchy (zeleninu, potom ovoce a nedávno kašičky). Skoro celý 8.měsíc měl rýmu a to cokoli kromě mateřského mléka bojkotoval. Takže zkoušíme přikrmovat častěji, když sní tak málo. Když je hodně hladový a unavený, tak řve, jen mu dáme bryndák, takže stejně skončí u prsu. Já tedy naštěstí se záněty problém neměla a ani teď, když je interval větší, tak už tolik toho mléka nemám. Třeba trochu odstříknu, ale nic dramatického. Ale mám pocit, že teď v těch 9 měs už by opravdu měl začít jíst víc, taky už začínám být unavená a vysátá, moje váha jde dolů a není to už dobré. Asi to chce být víc důsledná (ne že by nám to až tak šlo) a malá i prsa si navyknou na nový režim. Tak hodně štěstí!

berushkaablinka
21. dub 2014

Dobrý den, nevím zda se to sem hodí. V unoru sem zjistila ze mam ledvinove kameny protoze sem curala krev donutilo me to jit k doktorovi. 8.4 me chytla ledvinova kolika, jeden kamen se mi dostal do mocovodu a tudiz sem musela zustat 5 dni v nemocnici. Ale problem je nekde jinde. Mam presne na dnesni den sedmimesicni dcerku, ktera je o d toho 8.4. na umele vyzive BEBA. Predtim jsem to parkrat zkousela se sunarem. Ale od soboty 19.4. mi malinká kaka zelene. Do toho partner prisel na to ze malinka ma roupiky. Tudiz vzhledem k tomu ze byla sobota jeli jsme na detskou pohotovost na kladno, kde nam dali preparat na zniceni tech roupiku Vermox. Ale tvrdil ze zelena stolice je tim ze je malo zivena. Normalne pres den s ni jednu davku beba, prikrm a presnidavku. K veceri dostane bud bebu nebo kasi na dobrou noc. A pres noc dostava sunar kazde hodiny. Na to ze ji je sedm mesicu ma necelych 9 kg. Nevite cim by to mohlo byt ten doktor mi vubec nic nerekl . Dekuju 🙂

berushkaablinka
21. dub 2014

**Bebu dostava kazde 4 hodiny ..

lidlinka
21. dub 2014

neboj,zelena stolice je z te beby,byl to na ni velky skok a tak jeste neni schopna ji poradne stravit,pokud by mela hlad a byla by malo zivena tak by mela stolici mene casto a tmave hnedou 🙂 mne maly 3 mesice neprospival a zelenou stolici nikdy nemel, jinak preji brzke uzdraveni.

mysicka_lb
21. dub 2014

@berushkaablinka Ahoj, já mám třítýdenního chlapečka, také ho dokrmuji Bebou a také má občas zelenou stolici. Také mi bylo řečeno, že to ukazuje, že má hlad. Ale nejde o nic dramatického (krásně mi přibral i při zelené stolici). Nemusíš se tím stresovat ani to nijak zvlášť řešit.

belliss
autor
21. dub 2014

@metallico_mondo To máme stejné, jenže já ten interval natáhnout nemůžu ☹ Jak jej natáhnu přes 6h na jedno prso, tak je zánět na 99% jistý ☹
@ivular Malé teprv cca měsíc rostou první 2 zoubky, tak kousání asi ještě doufám není potřeba moc řešit 😅 To sice mají, ale ty bolesti a probdělý noci jsou šílený ☹
@eva118 To zkouším, ale jak prostě to prso malá nevypije, jak je zvyklé, tak opět zánět ☹ Dnes jsem to tak zkusila a už po pohmatu cítím zatvrdliny ☹
@mariti Přesně tak. Jsem věčně unavená, strhaná, vysátá...navíc začínám mít zdravotní problémy ☹

Já fakt nevím, jak to udělat. Nakrmit a odsát? Ale to je zas šíleně časově náročné...

novynka
21. dub 2014

@belliss ahoj, taky se chystám už začít přikrmovat a tím pádem omezovat kojení, a taky se bojím zánětů... ale zatím bych ti mohla aspoň doporučit jedny homeopatika, asi na nich taky budu, buď phytolaca, které jsou asi jako prevence proti zánětům, a nebo rovnou belladona, ty mě dost pomohly už opravdu při zánětu, když mě rozbolelo prso a dala se do mě zimnice... můžeš to zkusit, třeba se to odstavování bude zvládat mnohem líp ;)

belliss
autor
23. dub 2014

@novynka aha, děkuji. Zkusím si o nich něco načíst ať vím o co se jedná 🙂 Pokud něco, tak to musí být bez chemie 🙂

emin
23. dub 2014

@berushkaablinka Ahoj, v 7 měsících by jídelníček nekojeného dítěte měl vypadat asi takto snídaně - UM, svačina UM, oběd - zeleninový, nebo masozeleninový příkrm, svačina UM, večeře, kaše nebo masozeleninový příkrm, druhá večeře UM. Může být v noci ještě UM, ale většinou to není potřeba. Dávka UM je kolem 200 - 250 ml, podle chuti.Jo a klidně bych zkusila znovu přiložit a kojit, může se bez problemu znovu chytnout a laktace se obnoví. Jinak zelená stolice vůbec nemusí být hladová, to je pověra 🙂 a kdybys měla zájem o info o příkrmech, tak pořádám v Kladně semináře na tohle téma, teď nejbližší 17.5., tak když tak napiš SZ. 🙂

emin
23. dub 2014

@novynka Holky, jak to tady pročítám, tak jako LP musím říct hlavně toto - zavést příkrmy NEZNAMENÁ OMEZIT KOJENÍ. Ano, je pravda, že mimi tolik nevypije, ale příkrm nahrazuje dávku UM u nekojených dětí. U kojených se kojít stejně, jako doposud a k tomu se zavede příkrm. Tedy, nakojít třeba v 11 když mimi chce a pak ve 12 dám normálně zeleninové pyre - co sní,to sní. A když chce ve 13 zase kojení,tak nakojít. Jinak hrozí to,co maminky nazývají samoodstavením, ale jde vlastně o chybu v zavádění příkrmů, že když nahradíte kojení příkremem, tak za pár týdnů už nemáte přes den kojení žádné ☹. A k zánětům a nalitým prsům - jakmile cítíte, že tvrdnou, nalijí se, odstříkejte do úlevy, ne víc, tak aby se jim odlehčilo, můžete I chladit. Kojit se doporučuje na požádání až do 2 let dítěte a není pravda, že by MM po zavedení příkrmů už nebylo výživné, nebo jen jako pití. Je to takový multivitamin zadarmo 🙂 Tak hodně štěstí s příkrmy.

novynka
23. dub 2014

@emin aha? a nemůžu se třeba bát, že bude dítku pořád více chutnat mlíko a příkrmy nebude chtít? nemělo by jíst nové jídlo, když je trochu hladové? :/ já samozřejmě chci kojit co nejdéle, ale myslela jsem, že se časy kojení nahrazují příkrmy až zůstane třeba jen kojení večer a v noci...

emin
23. dub 2014

@novynka To se neboj, těch prvních pár týdnů a dokonce I měsíců je hlavně o ochutnávání, nové textuře a konzistenci v puse. Mimi se učí jiné pohyby jazykem a fakt nemá cenu řešit, kolik toho sní. MM nutričně utáhne celou výživu dítěte, uvádí se jen možný nedostatek železa v případě, že např matka je chudokrevná, ale to se dá doplnit I kapkami, kdyby náhodou. Radím fakt neřešit velikost porce, davat ochutnávat vše, o co projeví zájem, jíst spolu. Hlad mít ani nemusí, děti jsou naprogramovány, že jsou zvědavé na nové činnosti, chute, bude koukat, co se to děje 🙂. No a některé jsou jedlíci od přírody a některé ne. Nucením a stresem jim jídlo člověk jen znechutí, takže fakt v klidu, kojit a k tomu PŘIdat PŘÍkrm 🙂