Jakým způsobem a jak dlouho kojit?

kaczuska
22. bře 2013

Dobrý den,

mám 6-ti týdenního chlapečka a potřebovala bych poradit s kojením. Defakto od začátku ho trápí prdíky (dávám Espumisan) a bolení bříška moc neustává. S dětskou dr. jsem řešila naši situaci, probrali jsme moji stravu-tam by problém neměl být. A když jsem jí řekla, že kojím v posledních 2 týdnech i půl hodiny, tak mě řekla, že je to moc dlouho a ať ho kojím max. 15–20 min a abych ho nakojila z obou prsů a k tomu dokoupit umělou výživu (koupila jsem Baba sensitive, ale to moc nechce a přijde mi to líto do něho cpát umělou výživu, když já mám mlíka dost) a dát mu po kojení 50-60 ml... Že by ta bolest bříška mohla být z toho, že se přejídá. Je prý pravděpodobné, že moje mlíko ještě není výživově ustálené a nezasytí ho a že se napije,,hladového mlíka"… Nerozumím tomu, vím jen, že to přední mlíko je spíš na žízeň a až to zadní je husté, které by mělo zasytit. Když jsem ho kojila 10 min z jednoho a 10 min z druhého prsu, mezi tím a po tom samozřejmě odříhnout, tak pak pláče – asi má ještě hlad. Největší problém je večer, kdy ho kojím i přes půl hodiny a má pořád hlad. Včera večer jsem ho zkoušela nakojit jen z jednoho prsu(půl hodiny), pak byl klidný 10 min a pak zase začal hysterický pláč, tak jsem mu dala ještě z druhého prsu (20 min) a byl klid a usnul.

Chlapeček měl při porodu 4100g a ted v pondělí měl 5500g.

Tak já tedka vůbec nevím jak dlouho ho mám kojit, jestli ta prsa střídat. Nechi ho trápit hlady, ale naopak ho nechci překrmovat, aby ho z toho nebolelo bříško… Moc děkuji za rady.

stavba
22. bře 2013

@kaczuska ahoj, Tvůj chlapeček je ještě maličký, je normální, že zhruba první 3 měsíce ho trápí bolest bříška, nejhorší to bývá večer. Co se kojení týká, tak ho hlavně nekoj moc často, tzn. třeba po hodině, smíchalo by se mu v bříšku to natrávené mlíčko s tím novým a to pak zhoršuje bolest bříška. Když kojíš z obou prsů, tak to přední mlíčko mu nech pít jen z toho jednoho, než mu dáš pít z druhého, tak trochu odstříkej, stačí párkrát, aby se lépe dostal k tomu zadnímu mlíčku, aby nepil z obou prsů to přední, lépe se tak zasytí. To, že necháš odříhnout během kojení děláš dobře. Nejsem žádná poradkyně, jen radím dle svých zkušeností s kojením. 🙂

stavba
22. bře 2013

@kaczuska jinak je tu taky laktační poradna, zkus klidně o radu napsat i tam 🙂 https://www.modrykonik.cz/diskuse/laktacni-pora...

stavba
22. bře 2013

@stavba jinak bych řekla, že Ti přibývá pěkně, takže bych žádné umělé mlíčko nedávala, od Tebe má to nejlepší, co může mít. Některá miminka ze začátku na prdíky dost trpí, ale mělo by se to postupně zlepšit. Zkus mu i třeba nahřát plínku a přes oblečení mu ji dát na bříško, masíruj bříško po směru hodinových ručiček, nožičky mu přitahuj k bříšku, aby se mu ulevilo.

lv
22. bře 2013

@kaczuska trápení s bříškem má spousta dětí, a není toho málo, co můžeš vyzkoušet, to nahřívání, masírování, držet v klubíčku, probitika, kapky zkusit změnit z Espumisanu na Infacol, Sab simplex..

dál si myslím, že v 6týdnech se ještě miminku "startuje" trávení, tedy musí si zvyknout na režim kojení, sám si po čase zkrátí dobu sání /uvidíš, jak ho začnou zajímat hračky a okolní svět, bude kojení zdržovačka 😝 /..taky odpovídá věkově růstovému spurtu, takže si myslím , že to odezní samo

něco jako hladové mléko neexistuje, to je mýtus..a večer je už unavený, proto řve a uklidńuje se u pití u mámy..

takže moje rada je vydrž, samo to přejde, nedávej UM, když máš mlíko a přibírá není jediný důvod..

pismenka
22. bře 2013

kojila jsem vždy jak dlouho chtělo miminko. Nesouhlasím moc s názorem stavba. Tomu nerozumím. Proto je kojení velká výhoda, protože miminko můžeš nakojit třeba po 15min, po hodině, kdykoliv. Je možné, že se mu UM a mateřské míchá a tím ho bolí bříško. U naše chlapečka (mám druhé dítě) to bylo také tak, myslela jsem si ze začátku, jak má hlad a když vypil třeba 30ml tak měl větší bolesti bříška. Tak jsem přestala, kojení se po měsíci srovnalo a byl klid. To víš že si mňouknul, ale jsou zvyklá na bříško, je to pro ně nové,tak i on i ty se musíte sehrát. Myslím, že jak píšeš ohledně kil, jste pořádní 😀 Někteří MUDr. hned strkají UM,ale nemyslím si, že by bylo třeba. Kojila jsem s obou a jak dlouho chtěl a kdykoliv chtěl. Koj dle svého a neřídila bych se rada tipu "koj tolik a tolik apod."

maruja
22. bře 2013

@kaczuska souhlasím s @pismenka ale po zkušenosti s dvojčaty bych kojila jen z jednoho prsa, právě aby vypil hodně zadního mlíka. Se starší dcerou jsem si užila hodně, řvala třeba 5hodin v kuse bolestí bříška a nic nepomáhalo, jedla jsem jen dušená jídla, masírovaly jsme, nahřívaly, kapky a nic nepomáhalo. Uklidnilo se to v tom 4m, pak jsem se dozvěděla, že by dost pomohlo kojit jen z jednoho prsa a teď u dvojčat se to jen potvrdilo. Neříkám, že vůbec neměli bolesti, ale rozhodně to nebylo v takové míře, kapky jsme vůbec nepotřebovali 😉

stavba
22. bře 2013

@pismenka s čím nesouhlasíš, s tím, že se nemá kojit po hodině? Ano nemá a řekne Ti to i laktační poradkyně, přispívá to k větší bolesti bříška, protože se miminku smíchá v bříšku natrávené mlíčko s tím, co mu "pošleš" třeba po (jak ty píšeš) 15 minutách. Souhlasit nemusíš, ale je to pravda. 😉

betysek
22. bře 2013

@kaczuska Určitě bych nedávala umělou výživu. U první dcery trvalo jednokojení běžně min 30 min skoro do 6 měsíců, přišlo mi, že u toho i usíná, ale jak jsem ji dala pryč od prsu, tak šíleně řvala. Ale zase jsem ji kojila po 4 hod, tak že mi to nevadilo. Určitě koj jen zjednoho prsu, pokud budeš kojit z obou, tak se může stát, že se napije jen předního mléka a to ho nezasytí. Z obou se doporučuje kojit, jen když je málo mléka, to mi dcera dávala najevo pláčem u prsu po chvíli sání (hlavně večer). To se pak doporučuje střídat prsa při kojení i 4x, ale tak do 2 dnů by měla zvýšit produkce mléka a mělo by to být zase v pohodě. Hlavně píšeš, že je chlapečkovi 6 týdnů, tak že má určitě růstový spurt, tak že je to stav úplně normální a je nesmysl to řešit umělým mlékem. Večer může být opravdu už unavený, přetažený a pod. Starší dceru jsem denně uspávala večer kojením do 18 měsíců.... Kojila jsem v leže, kolikrát jsem usnula dříve než ona, tak že ani nevím, jak dlouho pila. Pokud by jsi chtěla odbornou radu,tak doporučuju zavolat na Národní linku kojení nebo laktační poradkyni, kterých je na seznamu velký výběr. http://www.kojeni.cz/linka.php V žádném případě nechci zpochybňovat názory tvé dětské lékařky, ale z vlastní zkušenosti vím,že toho až tak moc o kojení nevědí....Ale pokud začneš dávat umělou výživu, tak se ti nebude tvořit více mléka a většina mamin, co znám, takhle brzy s kojením skončily...Ty prdíky můžou být reakce na cokoliv v tvé stravě -v porodnici nám říkali, že to může být i ze sladkého jídla, čerstvého pečiva, hroznové víno a pod,. Ale to pak zjistíš, že nemůžeš jíst pomalu nic...Chlapeček pěkně přibívá, tak že si myslím, že není potřeba nic měnit a přisuzovala bych to růstovému spurtu...

pismenka
22. bře 2013

@stavba ne nesouhlasím, já takhle kojila a v pohodě. To mám čekat až stráví nebo co??? když třeba křičí hlady....tím bych to ukončila, každá máme jiný názor!! a neřídím se laktační poradkyní, řídím se tím, co jsem zažila já a jak se cítí dítě. Každá laktační poradkyně to jiný názor - jako je to u doktorů.

kaczuska
autor
22. bře 2013

Děkuji za Vaše názory. 🙂 Já dávám defakto od začátku kapky Espumisan (5 kapek před každým kojením) a k tomu už skoro 5 týdnů dávám 5 kapek Bio Gaia - to dávám večer (nevím jestli mají nějaký efekt..). Zkoušela jsem dávat místo Espumisanu Baby Calm, ale to byla hrůza, kroutil se defakto furt a připadalo mi, že mu vůbec nezabírají... Beru i já tbl Espumisan (2 tbl 3x denně).
Já se mu snažím dělat pauzy min. 1,5 hod, optimálně 2 hod, ale jak už jsem psala, tak večer i jen hodinu, protože nechat ho hystericky brečet i půl hodiny je pro mě nereálné...
Píšete, že důvod toho, že nejvíc řádí večer by mohlo být to, že je unavený, přetažený - jak tomu tedy předejít? Tedka mám vždycky obavy co večer zase přijde... 😒

betysek
22. bře 2013

@kaczuska Podle mě je to normální. Nejvíc mléka se tvoří v noci, když spíš, tak že večer ho je logicky nejméně. Proto je úplně normální, že večer chce kojit po kratší době. Starší dcera sice pila během dne po 4 hod, ale mezi předposledním kojením a posledním před spaní byla jen hodina....Hlavně se těžko rozlišuje, kdy hystericky ječí hlady a kdy hysterisky ječí proto, že chce být u prsu, což děti uklidňuje. Starší takový závislák nebyla, ale mladší se uklidnila pouze u prsu. Chce být u prsu, prtože ho právě třeba bolí to bříško, nebo prostě chce být jen u tebe. Buď ho necháš řvát, nebo ho nakojíš....Já jsem vydržela řev nejdéle 5 min.....Jinak na bolení bříška se dá i masírovat bříško s různými olejíčky, zeptej se v lékárně, oni ti poradí, nebo nahřívat teplou plenkou, nebo v DM drogerii mívali sáček s peckami - kámoška si to chválila....Asi bych kojila, jak malý potřebuje, bez ohledu na to, jestli je to po jedné hodině nebo po dvou. Taky je důležité, čemu říkáš po jedné hodině? Co si pamatuju, tak nám laktační poradkyně říkala, že je normální myslím do 6 týdnů, že pije po hodině - s tím že se nepočítá po hodině od konce kojení, ale od začátku. Tak že začneš kojit, kojíš půl hodky a za půl hodky má teoreticky znova nárok.....Připadalo mi to děsné, ale některé děti to tak vyžadují....

betysek
22. bře 2013

Běžně jsem v období růstových spurtů během kojení před spaní kojila malou i 2x z každého prsu....když hodně vyváděla. Zatím co pije z jednoho, tak se ve druhém prsu trochu mlíčka vytvoří...Někdy je to boj, ale myslím, že to za to stojí... 😉

stavba
22. bře 2013

@pismenka ok, tak se mnou nesouhlasíš, já také mluvím na základě svých zkušeností. Tak se nerozčiluj.

pismenka
22. bře 2013

já se nerozčiluju!! 😎

marton
22. bře 2013

@kaczuska ahoj,musím za sebe říct,že kojení je věda 🙂 .Každé dítě je jiné a ať si laktační poradkyně říkají co chtějí,tak stejně budeš kojit podle potřeb miminka.Ono je to pěkné,že se má kojit až po hodině,ale když dítě křičí a je "protivné",tak ho ten prs minimálně uklidní.Kojila jsem tímto způsobem,tj.jak si řekne dítě,všechny děti.První se odstavil ve 14m,druhý ve 2,5 letech,jedno dvojče v 7m a druhé ještě kojím 🙂 .Taky jsme bojovali,ale dá se to.UM bych nedávala,pokud to vydržíš s nervama 😉 .Hodně sil 🙂 .

stavba
22. bře 2013

Kdyby moje dítě chtělo být kojené každých 15 minut nebo půl hodiny, tak bych začala spíš přemýšlet o tom, zda mám dostatek mlíčka, jestli kojím správně a nebo jestli to není jeho způsob, jak být u mě. Jinak, je pravda, že jiné potřeby má 6 týdenní miminko a jiné starší. Potřeby se mění každým dnem. Na druhou stranu, když si představím, že bych jedla každých 15 minut, tak by mě břicho bolelo taky a co teprve malé miminko, proto to píšu. S kojením jsme si užili dost, byl to boj. Snažila jsem se jen předat dál, co jsem z toho "pochytila" já, nepsala jsem, že jen moje zkušenosti jsou ty správné.

veruska007
22. bře 2013

Mně se nejvíc osvědčilo kojit jen z jednoho prsa. Délka kojení vůbec neodpovídala tomu, co dítka vypila. Kojila jsem podle toho, jak si dítko řeklo - většinou cca co 2-3h, ale při spurtu i co 45 min. A mladší měl "kojící večery" - od šesti do devíti byl přisátý takřka neustále. Když jsem ho odtrhla, řval. Když jsem ho nechala, dudlal, potom usnul a dlouho a klidně spal - takže jsem se tak nechala ožužlávat cca půl roku. Pak ho to zas přešlo.

Radou kojit max. 20 min. z jednoho prsa jsem si u prvovorzeného pokazila kojení, celých 11 měs. jsem ho pak musela nakojit, odstříkat, dokrmit... případně dodat UM. Bylo to na zbláznění. Mladší se běžně kojil kolem 35 min.

Závidím maminkám, co se jejich děti kojí 5 min. co 4h... ale každé dítě je jiné.

marton
22. bře 2013

@stavba máš naprostou pravdu a věř,že když to u nás bylo,tak mě taky jako první napadlo,že nemám mléko a patřičně jsem to ořvala ☹ .A že je to způsob jak být u maminky,je bez diskuzí 🙂 .Každá jsme napsala jen naše zkušenosti,ať radí odborníci 😉 .

mirusak1
22. bře 2013

@kaczuska Tak mne se osvedcilo kojit jen z jednoho prsu s pauzou min. 1,5 hod, idealne 2 hod. Ty kapky BioGaia jsou super, ale over si v lekarne, jestli je spravne skladuji, protoze pokud je nemaji porad v lednicce, tak bacilky pochcipaji a nezaberou. Jinak nam zabralo i to, ze jsem na nejaky cas uplne vysadila mleko a mlecne vyrobky. I kdyz maly s nejvetsi pravdepodobnosti alergii na bilkovinu kravskeho mleka nema, tak se vse zlepsilo. Precti si neco od @katyxq, nebo se ji zeptej. Mam pocit, ze jsem u ni cetla, ze velke procento deti, i kdyz nema alergii na BKM, tak se jejich problemy vyrazne zlepsi po tom, co maminka vysadi mlecne vyrobky ze sve stravy. U nas to zabralo, ted uz je teda jim, ale v rozumne mire a mleko nepiju porad. Jinak co se frekvence kojeni tyka, tak ted uz kojim kdykoliv na pozadani, protoze uz je starsi a brisko ho netrapiva, takze mu davam cucnout kdykoliv i jen na zizen, napije se kolik potrebuje. Ale dokud mel problemy s briskem, tak se mi ty pauzy osvedcily. A na doktorku bych se v tomto pripade vykaslala, vzdyt pribira hezky, ne? Tak proc mu davat UM, jestli mas mlicka dost 🙂 Preji, at mate brzy spokojene miminko 🙂

katyxq
22. bře 2013

@mirusak1 Jo, o tom, že zhruba za třetinou kojeneckých kolik (bez prokázané příčiny jako je alergie, reflux, špatná technika kojení apod.) stojí bílkovina kravského mléka, píše MUDr. Martin Fuchs (asi nej český alergolog) v Alergie číhá v jídle a pití
@kaczuska já bych volala laktační poradkyni (a to nejlépe tu proškolenou slovenskou laktační ligou Mamila, oni uznávají kontaktní rodičovství, jsou takoví víc intuitivní, než česká laktační liga, ta mi přijde děsně tabulková)

hamma
24. bře 2013

@kaczuska Ahoj, připojuji se k předchozí odpovědi - v Brně jsou dobré poradkyně, kontakt najdeš na stránkách kojim.cz.
Rozhodně nedávej umělé mléko, nechápu, jak si může doktor dovolit něco takového poradit, je to proti všem zásadám podpory kojení.
Tvoje mléko je dostatečné a za všech okolností přiměřené pro miminko. Neexistuje nic jako "výživově neustálené mléko". Pláč miminka může být způsoben spoustou různých příčin a prdíky jsou obvykle takové souhrné označení pro všechna možná trápení.
Některá miminka jsou prostě uplakanější a nedá se s tím dělat nic jiného, než vydržet, chovat, chovat a chovat 🙂
Kdybys měla otázky, napiš do IP.