Je ohroženo mateřské mléko, když půjdu na operaci?

eva.konczynova
27. srp 2008

Holky potřebovala bych poradit. Po porodu mi našli nějakou cystu, má přes 5 cm, dle mé lékařky by to chtělo odstranit, aby nebyl zasažen levý vaječník ☹ Mám ale 2-měsíčního chlapečka, kterého plně kojím, dr. říkala že ještě tak měsíc můžeme počkat, ale pak už by to chtělo ven 😖 ... a já mám strach, abych v průběhu pobytu v nemocnici (snad 3 dny) nepřišla o mléko ☹ Přeci jen jsem odhodlána kojit co nejdéle. Nemáte zkušenosti s tím, jak se to řeší? Miminko si lze vzít k sobě třeba na nadstandartní pokoj? Pokud ne, starají se o něj na novorozeneckém oddělení, věnují se mu? A jak je to s kojením, není vlivem celkové anestezie ohroženo? Předem díky za vaše zkušenosti.

cherub
27. srp 2008

Ahojky, já jsem měla krátkodobou ale celkovou anestezii asi ve dvou měsících věku malé a mohla jsem kojit už po 4h po podání injekce 😉 Doktorka mi kladla na srdce, ať všude křičím, že kojím a dají mi pak šetrnější "uspávadalo"... Co se týče pobytu miminka v nemocnici s mámou, tak v každé dobré nemocnici - zvlášť když jde o gynekologický problém, by ti určitě měli umožnit, aby jsi měla malého u sebe 🙂 Hlavu vzhůru, všechno dobře dopadne 😵 😵 😵 😵 😵

eva.konczynova
autor
27. srp 2008

cherub díky moc, to jsi mě celkem uklidnila, a můžu se zeptat co to bylo za operaci? Myslím, že v případě laparoskopie by mi snad taky mohli dát nějakou šetrnější a kratší narkózu.. A jak to probíhalo před operací, taky jsi několik hodin nemohla jíst ani pít? Toho se taky bojím, jestli nebudu moci pít - já u každého kojení vypiju tak půl litru 😨 A ty jsi malého měla u sebe?

cherub
27. srp 2008

evi byla jsem na kyretáži 😖 Nesměla jsem pít ani jíst od půlnoci a nástup jsem měla v 7 ráno... takže jsem ještě nakojila a pak si malou odvezl manžel. Protože šlo o krátkodobou narkozu, což při laparoskopii bude asi taky mě pustili ještě ten samý den domů 🙂 V poledne mi manžel dovezl malou na kojení a kolem 14h mě pustili... Ale neboj, myslím, že syna určitě budeš moci mít u sebe 😉

eva.konczynova
autor
27. srp 2008

juj, tak to sis užila - kyretáž 😕 A mezi tím kojením ti ji manžel doma ještě přikrmoval? Ten můj jedlík mi totiž vydrží max. 3 hodinky 😅 Ale pevně věřím, že to zvládneme, musíme!

bejana
27. srp 2008

Ahoj Evi 🙂 I já jsem musela absolvovat laparoskopickou operaci (brali mi žlučník,) když byly malé tři měsíce. V nemocnici, pod kterou spadám, bohužel nic takového jako je hospitalizace s miminkem neumožňují (trochu paradox, když je tam Laktační centrum pro celou republiku...), ale i tak jsme se s tím poprali a kojila jsem téměř do roku dcery 😉 V nemocnici jsem byla pět dní. O dceru se mi starala moje mamka u nás doma. Byla to plánovaná operace (z původní akutní, kterou nakonec pro jiný problém nemohli provést), takže jsem měsíc a půl dopředu věděla, že tam budu. Doma jsem odsávala jak zběsilá, abych nadělala do mrazáku nejaké zásoby. Mamka mi Markétku do nemocnice vozila a kojila jsem jí i tam. V den operace mi doktoři doporučili celý den nekojit. Tak jsem odsávala a vylévala. Mléko jsem začala schovávat až po 24 hodinách. Bylo to prý pro jistotu. Dle anesteziložky jsem taky mohla dřív, ale doma byly zásoby, tak jsem to nehrotila. Co se týká jídla a pití, tak jsem taky nesměla od půlnoci nic. V den operace jsem nesměla nic jíst a ani pít! To bylo hrozný, jsem byla vyprahlá až běda 😖 K večeru už jsem mohla doušky vody - po opravdu malých dávkách. Jsem ráda, že jsem to vydržela, protože holky, co byly na pokoji se mnou a nevydržely, tak zvracely a zvracely... Jinak v době, kdy mi naplánovali akutní operaci žlučníku (kterou pak zrušili, jak už jsem psala,) mi řešili jiný problém a já byla bez jídla tři dny a bez pití dva dny. Bylo mi hodně zle, takže jsem ani neměla moc potřebu ani jednoho a přesto jsem kojila a o mléko nepřišla. Stejně tak stres, který byl dost hrozný, když jsem dceru měla doma, se na mé laktaci, k mému překvapení, nepodepsal. Určitě to zvládneš, moc ti držím palce 😉 A hlavně ti přeju, ať mají v nemocnici lepší přístup, tj. nechají tě tam i s miminkem, což bývá běžným standardem. To určitě nebude problém zjistit dopředu 😉

hellosona
27. srp 2008

mojej segre robili konizaciu krcka v uplnej anesteze a urobili jej to "ambulantne"... takze pred operaciou maleho nakojila a potom pockali kym sa preberie a jej manzel ju zobral domov... bolo to samozrejme len kvoli kojeniu, aby maly tam nemusel byt s nou v nemocke.

bejana
27. srp 2008

Ambulantní řešení u mě nepřicházelo v úvahu, pustili by mě domů jen na revers a to jsem neriskla... Jinak co se týká kojení, by to bylo řešení ideální 🙂

cherub
27. srp 2008

evi, malá mi jedla po dvou hodinách, tak to byl trochu problém 😅 Nešlo mi odsávat a tak musela být dvě krmení na UM, ale ona neuměla a doteď neumí pít z flašky, takže to byl docela boj 😒 Nakonec se manželovi a tchýni nějaký záhadným způsobem podařilo do Nikči dostat alespoň 50ml UM, ale bylo to málo a tak mi přivezl řvoucí a nevrlé dítě ☹ Pak se mi od prsa nehla asi hodinu 😀 Nicméně, nijak ji to nepoznamenalo a kojíme doteď 😉

eva.konczynova
autor
28. srp 2008

holky díky za vaše zkušenosti a podporu, teď už věřím, že to zvládneme. Když se chce všechno jde! Na pobyt s mimčem jsem se už informovala a neměl by být problém, nejlepší by byl stejně nadstandard, aby mi mohl pomáhat manžel nebo mamča, kdybych se necítila zrovna nejlíp. Přeci jen ten náš bobek už vyžaduje dost pozornosti 🙂 Tak snad to dobře dopadne.

denisocka
28. srp 2008

evi,ja som bola po týž.od orodu 2 x o sebe operovana a usavana,naozaj mi dali šetrnejšie uspavadlo a kjia som stale,maleh som maa u seba ( oerovali mi 2x prsník,abscesy) a kojím doteraz-takže verím že to zvladneš! teda-určite to zvladneš!

bejana
28. srp 2008

Evi, tak to je moc fajn 🙂 Určitě to zvládnete 😉 Ohledně kojení, odsávání, skladování, i kojení při opreracích se dočteš na: http://www.kojeni.net/databaze.php Je tam toho mnohem mnohem víc. Ty stránky mně osobně moc pomohly a stejně jako odsávačka si myslím, že mi pomohly zachránit kojení 🙂

eva.konczynova
autor
28. srp 2008

bejani moc děkuju, už studuju, fakt super 🙂

cerstvamama
29. srp 2008

Ahoj Evo,
mám dvou a půl měsíční holčičku a při kontrole po šestinedělí mi našli myom. Podle Dr. to musí ven, protože by to mohlo vadit při dalším těhotenství. Za pár dní jdu na kontrolu a pokud se to zvětšilo tak musím hned na operaci, pokud je to stejně velké tak to prý ještě počká. Mimi prý můžu mít u sebe na pokoji a bude to taky trvat 3 dny. Mám "výhodu" v tom, že kojím + dokrmuju. Nerada bych ale přišla o ten zbytek mlíka, které mimču dávám. Tak snad to s pomocí rodinných příslušníků nějak zvládneme. Držím ti palce.

eva.konczynova
autor
29. srp 2008

cherub ještě jsem se tě chtěla zeptat na jednu věc. V tom svém příspěvku jsi psala, že jsi mohla kojit už po 4 hodinách od píchnutí injekce - nemusela jsi mezi tím žádné mléko odsát? Já se teď právě dočetla na netu, že většinou po narkóze se první kojení mléko jen odsaje a vyleje, pak už se může přiložit k prsu. Ty jsi ale psala, že ti nešlo odsávat... ptám se proto, protože si teď chci udělat nějaké zásoby mléka do mrazáku kdyby náhodou, mám doma odsávačku, ale nějak mi to s ní vůbec nejde, odsaju jen pár kapek ☹ A ruční odstříkávání je zase hrozně pomalé, na to nemám nervy 😠 Tak si říkám, že jestli budu pak muset po probuzení z narkózy mléko odsát, aby to vůbec šlo 😒

cerstvamami - tak si budeme navzájem držet palce. Já už se operaci nevyhnu, byla jsem na kontrole v nemocnici a primářovi se ta cysta vůbec nelíbila, takže musí rozhodně ven, brali mi ještě krev na testy zase, a příští týden se mám přijít domluvit. Tak aspoň tobě přeji, aby to ještě mohlo počkat, aspoň do těch 6 měsíců, do kdy má být mimčo kojeno, kdyby náááhodou. A jak ne, tak musíme věřit 🙂

cerstvamama
30. srp 2008

eva.konczynova
Já se operaci taky nevyhnu, otázka je jen kdy na ní půjdu. Budu ráda, když pak napíšeš jak to probíhalo - jak s kojením, jak jsi zvládala péči o mimi hned po operaci, jestli ti někdo pomáhal atd., cokoli užitečného. A drž se 😉

cherub
30. srp 2008

Evi, nene, žádné odsávání po narkóze neproběhlo... Dostala jsem ji okolo půl 8 ráno, během půl hodiny jsem byla vzhůru a ve 12 už jsem normálně kojila. Nic jsem neodstříkávala ani neodsávala, ani mi to nešlo... Na malé t ožádné následky nenechalo... nespala ani hůř ani líp, dodržela svůj praviedlný režim, jaký do té operace měla... prostě vše při starém 😵

zuzizuz
9. zář 2008

evi, ja mam 4 mesacnu dcerku a museli mi vyoperovat slepak. Samotnej operacii predchadzal den predtym v nemocnici, ked zistovali ze co mi vlastne je. Mala som strasne bolesti a "nadrogovali" ma vselicim a povedali ze by som nemala asi kojit, ze jej to neuskodi, ale ze bude strasne ospala. My sme mali este ale jeden problem, malinka sa nam totizto narodila s rastepom pusinky a nevedela pit z normalne flasky. S prsa problem nema. Ten slepak bol necakany, tak sme na to neboli pripraveni. Nakoniec som ju musela nakojit (spala potom asi 8 hodin vkuse), lebo bola hrozne hladna a ked pila z flasky tak jej to mliecko chudatku vsetko vytekalo dierkou v pusinke. Vyhoda bola, ze malinka bola cely cas so mnou, uplne az dokonca, tesne pred operaciou, uz som bola pripravena na odvoz a este som ju kojila 🙂. Anesteziolog mi ale hovoril ze je to na mne, ale neodporucaju kojenie 24 hodin po narkoze a urcite to prve si mam odsat. V nemocnici som si aj tak musela odsat, lebo ja mam hrozne vela mlieka a asi by mi prsia vybuchli hehe. Nastastie manzel s mojou maminou dokazali najst flasku z ktorej vypila umele mliecko bez problemov. No ale to je uz ina story 🙂. Ja by som to urcite nerobila, vsetko co daju tebe, pojde aj malinkej do tela. Ono jej to nemusi hned ublizit, aj mi povedali, ze jej to pravdepodobne neuskodi, ale clovek nikdy nevie a naco to tomu malemu clovieciku davat do tela. Vela stastia

mikca
9. zář 2008

ahoj měla jsem narkozu hned asi 7 den co se malá narodila, takže jsem měla vyhodu v tom že jsem ležela na gyndě a malá byla na novorozeneckém..já nemohla kojit 6 hodin po operaci musela jsem odstříkavat....takže dostávala mateřské mléko "erár"..pak už to bylo v pohodě a mohla se klído přisát..ale vím moje známá měla taky gynekologickou opareci a ta musela přestat kojit, jelikož už mimčo nebyl novorozenec, ale kojenec a na to tady u nás jaksi nejsou zařízený 😝

bufinka
15. zář 2008

Evi ahoj, muzu se zeptat, kde te budou operovat? ... ze si muzes "vzit dite s sebou"

Kazdopadne operace se neboj a ver si. Pokud budes neustale kazdemu v nemocnici opakovat ze kojis, nemeli by ti pichnout zadnou latku, ktera by ti laktaci zastavila.
Osobne jsem si prosla peklem 2 operaci, kdyz bylo male 5 tydnu jediny "problem" s mlekem jsem mela, kdyz jsem mela jit na operaci ze dne na den - byl to sok, nicmene se to zvladlo i s docasnym prikrmovanim, protoze jsem po operaci "nesmela" 24 hodin kojit ( a to jsem mela jedno z nejlepsich anestetik). Kazdopadne jsem v nemocnici co 3 hodky odstrikavala a mleko vylevala. Udelej si do lednicky a mraznicky zasoby a tvuj sikovny manzel a rodina to hrave zvladnete 🙂

eva.konczynova
autor
16. zář 2008

ahojky Pavli! 🙂

je to nemocnice v Karviné-Ráji, sice je to možná trošku "po známosti", ale netvářili se, že by s tím měl být problém. Ty jsi malou neměla u sebe? Zatím mi cysta neroste tak mi dávají ještě měsíc, tak jsem ráda za každé prodloužení... dr. navíc říkal že na laparoskopii je to ještě hrozně brzo po porodu, jelikož je tam vše ještě prokrvené a může to více krvácet.

Jinak tady sleduji, že skoro každý měl jiný interval po anestezii kdy nemohl kojit 😒