Je problém, když v noci nekojím?

hami84
20. pro 2013

Zdravím maminky. Naše malá má 2,5 měsíce, je plně kojená a v noci spí bez probuzení i 8 hodin v kuse. Zajímalo by mě, zda může být takto dlouhá pauza důvodem poklesu tvorby mléka. V posledních dnech se mi zdá, že mám mléka málo. Malá je po pití (i když dostane z obou prsů) nespokojená a většinu dne řve. Navíc máme malé váhové přírůstky, takže nám byl doktorkou nařízen dokrm UM. To se nám bohužel zatím nedaří, protože malá odmítá pít z lahve. Je to začarovaný kruh - je hladová a křičí, ale dokrm nechce vzít. Dělám vše možné, pro zvýšení laktace (homeopatika, hodně piju, ...), ale asi to nepomáhá. V noci jsem zkoušela mléko odstříkat, abych pauzu mezi kojením nějak zkrátila, ale odstříkala jsem z obou prsů sotva 60 ml. Tak jen by mě zajímalo, jestli může být příčinou problému nekojení v noci. Jak to máte vy, které v noci nekojíte?

jakelina
20. pro 2013

A vzbudit ji v noci a nakojit jsi nezkoušela??

lera1
20. pro 2013

@hami84 ahojky,mě malá spinká od 3 měsíců celou noc dodnes,asi do 7m jsem to dělala tak,že jsem ve 24h ještě odstříkala,protože kdybych naposled kojila ve 20h a pak až ráno(malá se budí mezi 8-9h ráno)asi by mě explodovala prsa 😀 no ale ted,jak už nekojim tak často(max 4x přes den),už nemusim v noci odstříkávat a mlíko pořád je,nejvíc ráno po probuzení,ale už prostě po velkých pauzách nemám prsa tolik nalitá.Kojila jsem plně do ukonč.6 měsíce a hlady mě neplakala,ač jsem taky měla pocit,že mám mlíka málo,takže v tom Ti neporadim.Pravda je,že v tom 6m přibrala dost málo a jak se najelo na zelenin.příkrmy,tak se pěkně zakulatila🙂

kytkakvete
20. pro 2013

Já bych jí jednou za noc přiložila, mě se přitom dcera nevzbudila a jednou bych odstříkala, noční kojení je důležité, postupně se to ale zlepší. Já jsem kojila po hodině a půl až dvou do cca 5 měsíců, prostě měla takovou potřebu, nevím jestli toho vypila malá nebo je tak hladová fakt je že jsme s váhou problémy neměly, ale v noci spala tak 6 hod.. A snaž se z jednoho prsa 😉 .

luciebx
20. pro 2013

Me bylo receno od laktacni poradkyne ze tahle male mimi by se meli budit... Pul rocni dite uz treba ne... Pac u mimi muze dojit k snizeni cukru v krvi a nemajimmoc energie na to aby se budili... Proto za me urcite budit... Aspon jednout... Urcite se ti zlepsi mlicko ... Nas malej by taky spal celou noc ale ja ho jednou za noc budila... Za zkousku nic nedas

blondynka400
20. pro 2013

@hami84 jestli v noci nespinká právě z toho důvodu, že má málo a přešla na šetřící režim..... Být tebou bych jí bohužel budila, ale kojila, zlepšíš tím laktaci, UM bych nedávala, nevidím důvod. Ono se laktace v tuhle dobu navýší, jen je to boj... Já to měla u druhé podobné, od 2 do 3m mi nepřibrala ani gram, ale byla "spokojená", až po tom měsíci se ozvala... Musela jsem změnit kojení a šlo to. Každopáně přes den doporučuji intervaly po hodině a půl, vždy z obou prsou, v noci cca co 3 hodiny a taky z obou. Je to opruz, ale lepší než UM..... Asi po po týdnu když se laktace evidentně zvýšila malá začala nabírat jsem přešla na původní časy, s tím že už jsem pořád kojila z obou. V noci se mi ale pak budila o hodně častěji než předtím, i přes den začala spát méně, asi fakt spala z hladu ☹

petrasipkova1
20. pro 2013

rozhodně budit, vždyť za tu dobu strašně vyhladový a musí být zasláblá. Chudinka ☹

gepe
20. pro 2013

@hami84 nejvic a nejlip se mat.mleko utvari prave v noci. A ano, nocnim nekojenim ci neodstrikem muze dochazet k snizeni tvorby mleka 🙂 jinak za me co mi rikala neuro detska primarka, nebudit, male deti spi az 18hod denne, spanek je dobry pro neuro vyvoj.

kajovaevicka
20. pro 2013

Já nejsem zastáncem budit za každou cenu, naše malá spala od půlnoci do osmi, do devíti do rána... ale ona přibírala a prospívala. U tebe to vidím jinak, tvoje malá nenabírá, jak má, podle mě v noci prostě usíná vyčerpáním a hlady, takže u tebe bych opravdu budila. A jak píše @gepe v noci se mlíčko vytváří nejvíce, takže podpoříš i tvorbu🙂

gepe
20. pro 2013

@kajovaevicka Evi vzdyt jsem psala 😀 samozrejme pokud dite moc neprospiva tak je to o necem trosku jinym. 🙂

kajovaevicka
20. pro 2013

@gepe Však já s tebou souhlasím🙂 Já jen, že pořád někde slýchám, jak budit, budit... i doktorka mi to říkala, ale já si prostě nemyslím. Ale to už odbočujeme od tématu. Tady bych neváhala a než dávat dokrmy, radši bych budila🙂 A ty jsi potvora, protože o tom neuro jsi to tam dopsala!😀 Až když jsem já plodila odpověď😀

michaela_2
20. pro 2013

@hami84 naše dcera také spinkala celou noc už od narození a budit jsem ji přestala cca v 8 týdnech. Odsávala jsem za noc alespoň jednou dvakrát tou odsávačkou, je jedno kolik toho odsaješ, hlavní je, že alespoň něco a že prsa stimuluješ 🙂

picasso
20. pro 2013

Mě laktační poradkyně taky říkala, že nebudit, pokud malý bude spinkat, nebude hladový a bude dobře přibírat. Pokud ti malá odmítá láhev, nepřibírá, tak ji klidně v noci vzbuď a nakoj. A nejlepší je i po půlnoci, protože je prý mlíko i kvalitní. A pokud by ani noční kojení nepomohlo a potřebovala by dokrm malého množství, tak dvacítkou stříkačkou. A nebude mít pak problém se ani přisávat u prsu.

ma_ia
20. pro 2013

Já bych určitě nebudila, však ona by se vzbudila sama, kdyby měla hlad🙂 A na UM bych se vykašlala úplně, protože to je nejkratší cesta k ukončení kojení. Pro zvýšení laktace je nejlepší kojit kojit kojit, nejlépe na požádání a bez omezení. V noci bych radši ještě aspoň jednou odstříkala, přeci jen laktace se ustálí až tak po 4-5 měsících a pro tvorbu mlíčka je to noční kojení obzvlášť důležité. A že je nespokojená a řve, to může mít i jiné důvody. Já nikdy neodstříkala víc než 10-20ml, nikdy jsem neměla pocit plných prsou a malá je 7 měsíců plně kojená. Hlavně si věř!

rosny
20. pro 2013

tak duvod poklesu to urcite je, pac mliko se tvori nejvic v noci. Ja malyho vylozene nebudila, ale proste ho jen vzala a prilozila. On se ani nevzbudil, jen se automaticky prisal a ja ho pak vratila do kolibky 😉

blondynka400
20. pro 2013

@ma_ia to co píšeše platí, když mimi dobře prospívá. Jinak ne, spavost a klid je u "hladovějících" dětí dokonce častější, než neklid a brečení.....
A suhlas s @rosny taky jsem jí jenom vzala, přiložila, standartně ani neotevřela oči a hned pak spala sál....

betelgeuzz
20. pro 2013

Pokud jsou malé přírůstky, tak určitě buď. Druhá dcera začla spávat přes noc brzo, možná ve 2 měsících a já byla ráda, že se vyspím. Bohužel to skončilo skoro nulovým přírůstkem za 6 týdnů, a když jsem ji začala vážit před a po kojení, zjistila jsem, že vypije jen poloviční dávku toho, co měla. Myslím, že v tom nočním spaní byl hlavní problém ☹ Z ničeho jiného, než ze špatných přírůstků jsem nepoznala, že pije málo. Začala jsem pak budit, po každém kojení odsávat a tou dávkou jsem po dalším kojení dokrmila přes stříkačku. Už jsem se pak plně nerozkojila, přírůstky byly hraniční, takže ve 4 měsících jsem začala dávat UM, stačila jedna flaška denně a zbytek jsem kojila. Doporučuji začít vážit, abys věděla, jestli pije a přibírá, začít odsávat.

betelgeuzz
20. pro 2013

@ma_ia to právě bohužel není pravda, že dítě se vzbudí, když má hlad, viz moje zkušenost ☹

betelgeuzz
20. pro 2013

@blondynka400 vidím, že máš podobnou zkušenost 😒

ma_ia
20. pro 2013

To buzení/nebuzení si zakladatelka přebere sama, na to má každý jiný názor. Jen jsem odpovídala ohledně laktace - jo, je asi fajn hodně pít, brát homeo...ale když se nekojí, mlíčka se víc prostě nevytvoří. Zvýšení poptávky= zvýšení nabídky. A že doktorka doporučí um, to mi přijde nesmyslný. Ale to je na každém, jak se rozhodne🙂

blondynka400
20. pro 2013

@betelgeuzz taky jsem to akorát chtěla psát, že jsme na tom s druhou byly dost podobně... U nás to tedy asi bylo hlavně tím, že ona má hodně výkonný metabolismus, protože třeba vypila v těch 3m 140 mléka (dle vážení), ale nestačilo jí to 😒
Takže ona pak pila pořád stejně, ale musela jsem přidat za těch 24 hodin tak 3-4 kojení a pak jí to na nějaké přírůstky i když ne mega velké stačilo. Protože když jsem jí po kojení dala odsáte mléko, tak už nechtěla. Nakonec se to zvládlo bez UM, i když doktorka z těch přírůstku nikdy moc šťastná nebyla, bylo to vždy podlimitní, ale já na ní viděla, že je mnohem lepší a to mi stačilo. A jak začala nemléčné příkrmy, všechno mi docvaklo, protože ona je kyselina první třídy po tatínkovy 😅 "Sežere" snad i to co nevidí a v roce měla něco přes 9 kg.

katyxq
20. pro 2013

a jak spí - s tebou, nebo aspoň hodně blízko, a bez dudlíku? (opačné možnosti můžou způsobovat, že dítě se na kojení nevbudí)
Jinak rady na zvýšení laktace zde http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...
A že dr, jako první volbu doporučí UM - smutné ☹ ... holt o kojení jich většina moc neví, vyrostli v sunarové éře a je to na jejich radách znát. Pokud už dokrm, tak rozhodně ne z láhve (akzí tehcniku kojení!), ale třeba suplementorem.

hami84
autor
22. pro 2013

@luciebx Tak to mě teda nenapadlo, že spí celou noc proto, že třeba nemá sílu se vzbudit ☹ Spíš jsem si myslela, že pokud by měla hlad, tak se vzbudí.

hami84
autor
22. pro 2013

@rosny Tak jsem teď dvě noci vyzkoušela malou jen vzbudit a přiložit. Napila se a po položení do postýlky hned spala dál 🙂 Takže super. Dřív když jsem ji v noci šla vzbudit, tak jsem ji nejdřív přebalila a pak až nakrmila. To byla zřejmě chyba, protože se moc probrala a pak jsem ji zaboha nemohla uspat. Takže budit budu, ale bez přebalování. Jen nakojit a spinkat 🙂

rosny
22. pro 2013

@hami84 ja to taky tak ze zacatku delala, pac mi to ukazovali v porodnici, ale pak jsme se pres to prenesla a neprebalovala. Pises probudit, tak nevim, jestli ji opravdu probouzis. Probouzet fakt nemusis, i spici dite, jak uciti bradavku, tak se instinktivne prisava 🙂

luciebx
22. pro 2013

@hami84 me taky rekli ze maly miminka to chce prebalit.. aby se probudili.. pac kdyz jsou hooodne ospinkany tak u kojeni usnou... ja to praktikovala prakrat.. malej teda hned usnul.. pak uz sem to nedelala.. tkze kdyz se ti napije a spi a plinu neni treba menit.. tak nemen... uvidis.. ted uz to bude dobry.. ale fakt budit... budit.. aspon chvilku 😵

hami84
autor
23. pro 2013

@rosny Jen ji vybalím ze zavinovačky a hned přikládám 🙂

lennittka
29. bře 2014

Já se dnes poprvé vzbudila po 8 hodinách spánku a měla jsem pocit, že mi prasknou prsa 🙂
Mám tříměsíčního prcka, který nemá žádné problémy, ale právě jsem si říkala, jestli to hodně vadí, že jsem nevstala a třeba neodstříkala?? Já jsem totiž ráda, že jsem se mohla konečně vyspat a pochybuju, že bych se dostala z postele 😀