Jídelníček kojící maminky. Už nevím, co vynechat

danca81
15. srp 2007

Holky, já už nevím, co bych jedla. Vyhýbám se vodám s bublinkami, zelí, kapustě, květáku, čočce, fazoli, kořeněným jídlům a stejně má malej v bříšku velikánský křeče , chudáček. Už vážně nevím, co mám z jídelníčku vynechat. Nechci, aby malej trpěl, když tlačí a nemůže si prdnout a nebo vykakat a tak už jsem uvažovala i nad sunarem, ale zase na druhou stranu, mám mléka dost, tak bych ho zase o to nechtěla ochudit, pač čím déle se dítě kojí, tím je to pro něj zdravější. Prosím, napište mi např. váš týdenní jídelníček. Děkuji

mikca
15. srp 2007

ahoj danca, když to tak čtu, tak si asi fakt dáváš pozor ci jíš ale malému to nepomáhá, některé děti jsou holt náchylnější na prdíky, takže to tebou vůbec být nemusí.s tím sunarem bych taky bejt tebou počkala, malej čím bude starší tím víc bude odolnější.
moje kamarádka třeba vůbec nejedla pečivo, akdyž tak aspon den staré , prostě chroupala 🙂

ijetka
15. srp 2007

Ahojky 🙂
já jsem na tom byla stejně jako Danča, tak asi vím jak ti je ☹ bála jsem se vůbec jíst, malej trpěl na prdy děsně a trvalo nám to 3 měsíce, tak ještě vydrž. Taky jsem chtěla přestat kojit, ale nějaký dítka trpí na prdy ikdyž mají lahev. Držím pěsti ať se to brzo zlepší 😉

androna
15. srp 2007

danca pij hodne kminoveho caju.a kmin si pridavaj do kazdeho vareneho jedla.ja so riesila stravu iba v sestinedeli a teraz okrem cocky a fazole papam vsetko ale kmin mam vsade.

morusa
15. srp 2007

Danca: my teda osobně s tím nějak moc problémy nemáme, ale vím ,že holky, co maj, tak dávaj preventivně před kojením kapičky Sab Simplex nebo Baby Calm a pomáhá to, tak možná bys to mohla taky zkusit.

hankah
15. srp 2007

danca - dobrý je i fenyklový čaj. my taky občas trpěly, malé jsem masirovala bříško "pupíkem" - t je krémík na bolavé bříško po směru hodinových ručiček a nahřívali jsme......

bea06
15. srp 2007

Ja na tom byla stejne a az od prikrmu se to zlepsilo takze v 6ti mesicich.Kapky nepomohli.Nemohla jsem ani jabka.Jedla jsem jen testoviny a ryzi s masem.Fenyklovy caj jsem nepila to trpela jeste vic.

grisgot
15. srp 2007

Ahoj Danco! My jsme trpěli moc a moc na prdíky! Co já se s tím natrápila! Teď je nám tři a půl měsíce a je to už mnohem lepší..minimálně už se Štěpánek umí vyprdět sám, i když křeče pořád ještě někdy má. Taky jsem nic nejedla a až teď teprve trochu začínám normálně jíst. Nám nepomohly ani kapičky, o kterých píše Morusa. Určitě pij kmínový čajík, jak píše Androna a taky fenyklový, to nám docela pomohlo. Existuje i dětský čaj proti nadýmání, ale ten náš prcek nechtěl. Nejvíc nám ale pomhly masáže bříška olejíčkem Amálka a nahřívání polštářkem s třešňovýma pecičkama..obojí se dá koupit i přes net..
Moc ti držim palce, vydrž, bude líp! Přesně vím, jaké to je..

natalien
15. srp 2007

Ahoj Danco, my taky trpíme na prdíky a bolení bříška. Stejně tak jako ty se snažím vyhýbat nadýmavým potravinám a různýmu koření. Kapičky SabSimplex dávám jen před večerním kojení a sama piju bio čaj pro kojící mamky. Pila jsem ještě fenyklový, ale raději jsem zvolila cestu, že ho Nell vařím a pije si ho sama 😉
Jinak jím hodně mléčných a zakysaných výrobků, musli, ovoce - jablka, nektarinky a dnes jsem si dala i hroznové víno bez pecek, zelenině jsem se vyhýbala, ale zkusila jsem rajčata a oloupanou sal. okurku. Nejím kynuté pečivo a vyhýbám se i pečivu s přídavkem kypřícího prášku, teda pokud je čerstve. Jen den či dva staré. Omáčky nee, houby taky ne. Ale co je výborný a zaručeně neškodný je brokolice, třeba zapečená s těstovinami. Hlavně i tady platí, že i čím míň, tím líp, takže vše s mírou a nic nepřehánět
Přeju štastnou ruku při volbě potravin!!! 😉

danca81
autor
15. srp 2007

Holky, děkuji moc za rady 😅 . Kapky Sab simplex dávám před každým kojením, ale občas se i tak stane, že má malej strašný křeče a to je pak hrozný, když tak strašně pláče a já mu v tu chvíli nemůžu pomoct. Ještě kopeme nožičkama a jen tak rukou masíruju bříško. no už máme dva měsíce a říká se, že tak od třetího až čtvrtého měsíce by se to mělo změnit. Tak uvidíme.
Ještě bych se vás chtěla zeptat, zda nevíte, po jaké době se to co s ním objeví v mléce. Je totiž pak pro mě hodně obtížné zjitit, co mu ty křeče způsobilo. Jedna maminka mi napsala, že se to jídlo v mléce objeví po 2-24 hodinách, což je tedy strašně velké rozmezí. 😝 děkuji pa 🙂

danca81
autor
15. srp 2007

holky, ještě jsem se dívala na ty nahřívací polštářky na netu. Našla jsem tam s těma třešňovýma peckama, jak píše Grisgot, ale taky jsem našla ještě tento: Nahřívací polštářek z pohankových a špaldových slupek a potahem. Máte s tímto polštářkem některá zkušenost? díky pa 🙂

mady
15. srp 2007

ahojky všem! Já zase mám problémy že se mi malej po všem osype. Jsem si dala jahody to byl úplnej horor, pak kousek tureckýho medu a zase horor včera ostružin y adneska je zas hrozně osypanej ☹ Osype se mi snad ze všeho ovoce ☹

cecil
16. srp 2007

Ahoj Danco...my taky trpíme na prdíky, nejím skoro nic ☹ , protože jsem alergická na mléko a ještě jsem škrtla lepek...takže jím knuspi a dexi chleby místo pečiva....no a malé se to docela zlepšilo...ale zrovna od neděle má zase děsný bolení a to v podstatě nemá z čeho(jako ode mě). Mluvila jsem s maminkama od kolikových dětí a nakonec jsme naznaly, že z toho musí zkrátka vyrůst. Já ale taky piju čaj fenyklový, pro kojící matky, hodně kmínuju a masírujeme bříško. Na to nahřívání já normálně koupila v lékárně gelový polštářek...za 80 Kč a nahřála ho ve vodě a šupla na bříško...potom vždycky usnula 😎 . To nám zabíralo nejvíc.

A kojit nepřestávej...sesetřenice měla úplně to samý a to byla malá na umělém mléku!

PS : ještě pediatři doporučují laktobacila (zrovna dnes nám ho doktorka naordinovala), nebo Hylak...zeptej se doktorky. Docela zabírají.

danca81
autor
16. srp 2007

Mady, tak to je mi tě líto ☹ . My jsme zatím osypaní nebyli. Musím hned zaklepat, a to jím jak jahody, maliny, borůvky, tak i broskve. Třeba takové nektarinky jsem zatím ještě nezkusila, tak uvidíme reakci.

Cecil, děkuji za Tvůj příspěvek. Doktorky se na ty léky zeptám a uvidíme, co a jak. To s tím knuspi a dexi chleby místo pečiva bych mohla taky zkusit. díky
Když to tak vezmu pozpátku, tak si myslím, že nám kapky Sab simplex pomáhají, ale prostě jednou za čas nezaberou a tak trpíme ale pořádně. ☹ 😝

orisek1
16. srp 2007

Ahojky,
myslím, že jídlo maminky nemá na prdíky až takový vliv (samozřejmě kromě těch supernadýmavých - zelí, luštěniny). Nám hodně pomohlo pití fenyklového čaje (u mě), nahřívání bříška, masírování bříška olejíčkem od weledy a probiotické kapky. Taky jsem u malého zjistila, že když má křeče a hodně se kroutí, nemusí to být vždycky prdíky, ale bývá to i tím, že si potřebuje odříhnout a nejde mu to, i když s ním děláme všelijaké psí kusy. Odříhne si třeba až dvě hodiny po jídle a pak je klid.
K těm nahřívacím polštářkům - dávám ohřát do mikrovlnky sáček s rýží - na slabou minutku na nejnižší stupeň, hodně dlouho to drží teplo.

danca81
autor
16. srp 2007

Orisku, obyčejný sáček s rýží? 😲 To čumím. A to pak malému dáváš jen tak na holé bříško a nebo mu to položíš přes oblečení?

kalo
16. srp 2007

Jinak! Kojení je stejně pěkná řehole 🙂 Já nejím (ještě kromě jemenovaných nadýmavých) ani žádné výrobky z mléka (sýry,jogurty..-malá je nesnáší, žádný pečivo, cukr, ovoce a ze zeleniny jen cukety...hrůza. Nejvíc mě štve, jak všude píší, že kojící žena by měla mít pestrou stravu, ale z čeho ty vitamíny mám v této situaci brát, to nevím ☹

orisek1
16. srp 2007

danca81: na holé bříško samozřejmě ne. přes plínku nebo přes oblečení.

kacka79
16. srp 2007

kalo s tou pestrou stravou to je dobrej vtip.. já už jím jen jogurty, piškoty a suchou rýži nebo těstoviny, ale to sežeru třeba celej pytlík ... mám pořád děsnej hlad a manža se baví, že prej žeru jako chlap...no po ovoci se mi malej opupínkuje, po zelenině máme prdíky...je to síla

danca81
autor
16. srp 2007

orisku, děkuji

kalo, to máš pravdu, pestrá strava? 😲 To opravdu nejde. Jsou i vitamíny pro kojící matky, ale já jsem nikdy nebyla zastánce vitamínů v práškách, takže ani teď je nechci brát, protože těm vitamínům v práškách nevěřím. 😝

kacka79
16. srp 2007

holky, já si neumím představit, že bych se takhle měla stravovat po celou dobu kojení - mám v plánu min. 6 měsíců pouze kojit..no uvidíme, třeba se to časem upravíííí

prochi
16. srp 2007

Holky vím, že mě asi ukamenujete, ale taky jsem hodně četla, že strava kojících maminek se velmi přeceňuje. I kdybyste jedly pouze tři dny starý housky a nalívaly se celý dny čajem po kojící matky apod., tak stejně to mimčo prdíky trápit budou. Holt některý mimča si s tím dovedou poradit brzy a některý to "pár" týdnů potrápí. My kojíme doteď a musim teda přiznat, až se úplně bojim to sem napsat, že nás to celkem netrápilo. Když jako pidimimi brečel bezdůvodně (jakože byl najedenej, přebalenej....), tak pomohlo dát ho na bříško a téměř hned začla střílečka 😀 a bylo po pláči. Moje nej. kamarádka má o pár týdnů starší dítko, nekojili, ale koliky je první měsíce trápili přímo děsně.
Držim všem moc palce, ať je už brzy líp, ono to hrozně uteče a tohle miminkovský období bude pryč.

danca81
autor
16. srp 2007

Prochi, a to jsi jedla všechno nebo ses taky v něčem omezovala?

prochi
16. srp 2007

Danco, právě že jsem jedla všechno. Ze začátku jsem si dávala pozor, třeba v porodnici nám nedávali zrovna stravu vhodnou pro koj. maminky. Takže ke snídani jsme dostávaly čerstvé pečivo nebo koláče. Koláč jsem vzala manželovi a snídala jsem tmavý rohlík z předešlého dne. K obědu jednou bylo už nevim co, ale jako příloha rajčata, ty jsem taky radši nejedla (kvůli osypání mimča), nebo jsme dostaly dokonce fazolový guláš. Pak ještě doma jsem si dávala pozor, já hlavně první asi tři týdny moc nejedla, měla jsem velký porodní zranění a na jídlo nebylo kvůli bolestem ani pomyšlení. Pak jsem postupně začala zkoušet, jestli něco udělá, když sním čerstvý rohlík, postupně jsem začala s ovocem a zeleninou, až jsem jedla vše. Teda na luštěniny jsem si netroufla, jinak jsem fakt jedla a jím absolutně všechno. Malej prděl pořád né že né, ale vždycky si s tím dovedl sám poradit. Dávali jsme ho hodně na bříško, měl to rád, některý děti to nesnesou, takže i tak se dost vystřílel, od třech měsíců se začal přetáčet na bříško sám, takže pohoda.

prochi
16. srp 2007

Jo a holky nesmutněte. Třeba si to vyberete teď a už vás nic trápit nebude. My jsme prvních šest měsíců celou noc prospali, pak ale malýmu začaly růst zuby a od tý doby horor. Každý zub horečka, průjem, nejí... Někomu vyrostou zuby absolutně v pohodě. Tak třeba to bude zrovinka váš případ 😉
Nám to tak vyšlo právě s kamarádkou, jejich mrňous prořval první půlrok kvůli prdíkům a teď mu leze jeden zub za druhým a vůbec o tom neví. A my pravý opak.

danca81
autor
17. srp 2007

Prochi, to s tou stravou v porodnici, tak u nás to bylo úlně stejný. Překvapilo mě, že nám dávají taková jídla. Taky jsme měli čerstvý pečivo, ostrý guláš, knedle, koláče apod. NO faktu hrůza. NO uvidíme. Poloha na bříšku se mu taky líbí, jen pást koníčky se mu moc nechce, lenoch jeden. 😀 😀 😀

androna
17. srp 2007

prochi suhlas.hlavne si myslim ze tou stravou sa akurat moze stracat mlieko.ja tiez jem uplne vsetko a poloha na brusku pomaha.

morusa
17. srp 2007

Holky, chtěla jsem se zeptat těch, co jí den, dva dny staré pečivo, tak jestli jste zkoušely vůbec jíst čerstvé pečivo? já totiž,když přijela z porodnice ,tak jsem si to absolutně neuvědomila a jedla jsem jak čerstvé rohlíky, tak čerstvý chléb, pak jsem se zděsila,jak jsem pitomá, ale malej byl v pohodě a dneska už jím čerstvé pečivo denně a nic mu to opravdu nedělá, to samé jako květák nebo brokolice, nesnědla jsem nikdy hromadu, ale třeba to množství, které je v pytlíku mražené zeleniny taky snáší bez problémů. Prdíky mívá,ale nemyslím ,že je to v závislosti na stravě, protože ho to postihne tak jednou týdně, že jde vidět, že ho bolí bříško. Takže pokud to nemáte vyzkoušené, tak bych to klidně pomaloučku zkoušela, protože třeba se takhle trápíte zbytečně.Co se týče kojení, tak si musím postěžovat spíš já, strašně mi začaly padat vlasy, jsem už z toho neštastná, mám suchou kůži ( a to piju hodně), takže i když jsem původně si říkala, že budu kojit klidně i do roka, tak jsem se rozhodla kolem půl roka postupně odstavit

kalo
17. srp 2007

Morusa..a holky vůbec..berete vitamíny pro kojící? Není to aspoň trochu prevence proti padání vlasů a horší pleti??

androna
17. srp 2007

o tom padani vlasov a kojeni je tu niekde diskusia a je fakt ze teraz v 3mes zacali padat velmi.tak som zacala jest calibrum mami.tak uvidim.morusa kvoli vlasom mimi odstavovat nebudem.snad je to iba docasne.

lukynek
17. srp 2007

Ahoj morusa, tak proti padání vlasů pomáhají fakt vitamíny. Já osobně beru CALIBRUM mami a vlasy mi nepadají. Oproti tobě mám zase problém s tím čerstvým pečivem. Mě zase bylo divné proč nám dávají v porodnici staré rohlíky. Doma mi to po první snídani došlo, malý plakal. Co plakal? Chudáček řval! Tak teď už se hlídám!!! Pa