Jsem těhotná. Mám pokračovat v kojení?

martuse35
20. únor 2010

Stále kojím svého ročního chlapečka a právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Nevím zda mám v kojení pokračovat. Cítím, že bych chtěla pokračovat, ale trochu mám obavu o nový plod, zda bude mít dostatek všech živin, abych ho nějak neohrozila. Má nějaká maminka zkušenosti s kojením v těhotenství?

rimmel
20. únor 2010

kludne mozes pokracovat v kojeni 😉

http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-con...

sorry ak nevies po ang. 😉

rimmel
20. únor 2010

a gratulujem! 😵

martuse35
autor
21. únor 2010

Rimmel, dík, trochu jsi mě uklidnila 😉

laterna
21. únor 2010

ahojky martuše. já jsem taky čerstvá těhulka a kojila jsem donedávna, ale byl to pro mě fakt záhul, cítila jsem strašnou únavu, prsa bolela a pak hodně klesla tvorba mlíčka, takže malej měl stejně hlad a začala jsem dávat um. teď kojím už jen 1 denně a to je stejně tak symbolicky.
jinak jsem slyšela, že snad do 20 tt je to bezpečné, ale přesně nevím, pak se muže spustit předčasný porod.

sussanah
27. črc 2010

trosku obnovim tohle tema 🙂 Taky bychom to chteli zkusit u druheho a chtela bych jeste chvili kojit. Prvni tehu bylo v druhe polovine nic moc (docela mi tvrdlo bricho) tak jsem si rikala, ze bych kojila max 1.trimestr. Uvazovala jsem i o nejakych vitaminech navic, at me to kojeni a tehu uplne nevycucne 😅 Co myslite? A da se to zvladat fyzicky, neni toho proste trochu moc najednou?
Moje dr mi rikala, ze kojit v tehotenstvi je obecne strasny nesmysl, ze za jejich casu se to vubec "nesmelo" 😖 (je to starsi rocnik)

luvie
27. črc 2010

@sussanah ahoj 🙂 vidím, že se zajímáme o podobné věci....
odkaz na http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...
osobně ještě těhotná nejsem, ani brzo (doufám) nebudu, rodila jsem císařem ☹ ale až přijde čas, doufám, že to vyjde dvojmo 🙂 hodně štěstí a rozvahy při rozhodování i v praxi

luvie
27. črc 2010

@sussanah jo, ne z vlastní zkušenosti, ale pro tvé tělo to bude hodně náročné, tvé děti by strádat neměly, jen ty si musíš uvědomit, že budeš potřebovat víc odpočinku, víc živin, třeba ty vitamíny, a taky podporu okolí, protože "cože, ty jsi těhotná a kojíš" bude skoro na denním pořádku... ☹

sussanah
28. črc 2010

@luvie diky a clanek, uz jsem ho prelouskala. Doufam, ze u nas bude vsechno v pohode. S otazkama okoli, to je mi celkem fuk, spis se obavam, aby bylo vsechno ok, kdyz uz se nam to podari. Minule tehu jsem si fakt uzila svoje 😒 No vitaminy mam nakoupeny, tak uvidime, co uzna priroda za vhodne, aby se stalo 🙂

tinkalinka
18. říj 2010

Dobrý den,
ráda bych obnovila tohle téma, mám chlapečka necelých osm měsíců a ted jsem zjistila že jsem těhotná.Ještě kojím ale za poslední týdny mi mlíčka hodně ubylo ted už vím asi proč🙂Ale stejně bych ráda kojila alespon takhle málo máte s tím zkušenosti?

giselka
18. říj 2010

@tinkalinka já jsem malou taky ještě kojila, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Kojila jsem ráno a večer a bez problémů 😉

blackie26
23. únor 2011

ahojky ch tela bych poradit mam 17 mesicni holcicku a estekojime hodne casto a jsme na vic tehotny ve 2 mesici tak nevim jestlijeste muzu?

erinka83
23. únor 2011

@blackie26 Ahojky 😉 Já Barču taky ještě kojím, ale už teda přemýšlím, že odstavíme 😒 problémy, jako tvrdnutí břicha nemám, ale docela mě zas bolí bradavky 😒 Můj gynekolog proti kojení nic nemá, ale kdyby mi ta děloha moc pracovala, tak bych to utla hned asi... Takže jestli zatím nemáš problémy, tak klidně koj, někdy se mimčo odstaví na začátku těhu samo, nebo je málo mlíka, tak uvidíš 🙂

blackie26
24. únor 2011

a jak to poznam me to zaci an vadit... 😒

erinka83
25. únor 2011

@blackie26 tak jestli nemáš problémy se špiněním, netvrdne ti břicho, nebolí tě kojení....

sussanah
25. únor 2011

@blackie26 ver mi, to poznas 😉 Ja mela teda obdobi asi tyden, kdy me to otravovalo, bolely me hooodne bradavky, ale maly, jakoby to vycitil, tak tyden pil max 2x denne a pak to zas nejak preslo a neni s tim problem. spineni v tehu se vyskytnou muze, do souvislosti s kojenim bych to ale nedavala. Spis tak nejak pocitove, at z toho nejsi vycerpana, nervni apod. 🙂

@erinka83 Jinak me se ted nejak asi zvedla tvorba mleka, maly zase pije s chuti 🙂 Jeste pred mesicem to vypadalo, ze si cucne a do 30sec je hotovy, ale ted si vyzada i po spanku a da si rad. Tak uvidim, spis jsem cekala touhle dobou pokles a pomale odstavovani 😅

erinka83
25. únor 2011

@sussanah tak my asi pomalu odstavujem 😒 mlíka je možná malinko víc jak při té "krizi", ale dost mě to bolí 😒

sussanah
25. únor 2011

@erinka83 a kdy jste meli tu nejvetsi krizi mlika? Ja kdyz nad tim uvazuju, tak ho asi odstavim, pokud to nejak rozumne pujde.. Fakt mam hrozne obavy z toho leta a veder a ze mi nebude dobre, tak si rikam, ze radeji bude lepsi, kdyz to tou dobou budu mit vyresene. Navic si na tandem moc netroufam 😅

erinka83
25. únor 2011

@sussanah no myslím jsem to psala do jiné diskuze tak před dvěma týdnama, malá se sama po chvilce pouštěla, ale já to jaksi nedokázala využít 😅 Teď mám ale zas pocit, že sice tahá, ale po chvilce už nedrží pořádně, jen jak kdyby ho měla vpuse 🙂 myslím, že odstavení asi nebude problém, už jsem se s tím smířila 😔 myšlenka na přirozenou odsávačku po porodu s emi ale moc líbila 😀

wanda1
11. dub 2013

Ráda bych obnovila toto téma. Mám 15-ti měsíční holčičku. Stále kojím, hlavní důvod je ten, že mi od začátku nevzala dudlík a usíná u prsa. Takže kojím jen když jde spát (večer, někdy v noci, ráno a v poledne). Většinou si jen cucne a usne. Nevím kolik můžu mít mléka. Nicméně jsem tento týden zjistila, že jsem čerstvě těhotná. Zatím jsem kojení neřešila, to až dnes, když mě kamarádka upozornila, těhu a kojení nejde moc do sebe, že obojí vylučuje své hormony a může dojít k potratu. Ona sama to zažila, ale mohla to být náhoda. Takže mi teď nasadila brouka do hlavy. Malá není velký spáč a představa, že jí budu uspávat (a to teda nevím jak bez prsa) někde hodinu, už takhle chodí spát až po 21h a přes den spí tak přes hodinu. Je to moje třetí těhu a vždy ke konci mám problém s placentou, už nedokáže tak vyživovat. U dr. jsem ještě nebyla. Nechci nic zanedbat, ale taky si nechci k těhu přidělávat starosti s dlouhým a namáhavým uspáváním malé. Ráda bych to teď ještě trochu zredukovala, že bych přestala dávat ráno a hold budeme vstávat dřív. Mám obavu, že ta moje přísavka se jen tak bez boje toho prsa nevzdá. Zatím beru kyselinu listovou, chlorelu a začala jsem i se zeleným ječmenem. Nevím co by bylo třeba ještě brát, nechci zas zbytečně chemické vitamíny. Budu ráda za každou radu.

hamma
11. dub 2013

@wanda1 Dobrý den, můžete klidně pokračovat v kojení, nezpůsobuje to potrat ani žádné jiné problémy. Pokud byste náhodou měla rizikové těhotenství, tak je pak třeba to konzultovat s gynekologem (kvůli předčasným stahům), ale při normálním těhotenství není důvod kojení ukončovat ani omezovat. Máte naprostou pravdu v tom, že je zbytečné si v tak náročném období ještě přidělávat starosti s uspáváním. Určitě budete ještě mockrát ráda, že máte zaručený způsob, jak uklidnit a uspat neposedné batole a ještě si přitom taky alespoň trochu odpočinout.
Navíc bude kojení zdrojem jistoty, děti obvykle těhotenství maminky velmi dobře vycítí a vytuší, že přijdou velké změny.
Měla byste jedině dbát na dostatečnou a vyváženou stravu.
Přeji pohodové těhotenství i kojení 🙂

wanda1
12. dub 2013

Děkuji moc za váš názor. Myslím si přesně to samé, že si můžu s odstavením spíš přitížit než ulehčit v těhotenství. Dcera má prso spojené s uspáváním, takže je to opravdu rychlé a usne mi kdekoliv. Spí mi i v kočárku. Tak já tomu nechám volný průběh a uvidíme jak dlouho jí to bude držet, ale ráda bych to ukončila ještě před porodem.

lenicka07
12. dub 2013

@wanda1 Mě gynekoložka kojení v těhu vysloveně nedoporučila (přestože jsem neměla při prvním těhu naprosto žádné problémy a i druhé těhu v pořádku). Snažila jsem se jí ukecat alespoň na noční kojení, ale byla neoblomná - ukončit, a to hned. Odůvodňovala to těmi hormony - že ty vznikající při kojení a při těhu se vzájemně "perou" . Myslím si že 15ti měsíční dítě je už zralé na odstavení, naše měla 9 měsíců, když jsem jí musela odstavit, velmi jsem se toho bála a nakonec mi na umělém mléku spala mnohem líp než po kojení (myslím si že i to mateřské mléko bylo kvůli tomu těhu "slabší"). Pediatr mi taky řekl, že 9 měsíců kojení bohatě stačí. Takže já osobně bych dala přednost nenarozenému miminku, a přestala kojit. Ale je to jen můj názor a taky moje důvěra v lékaře, které jsem si vybrala.

dana3262
13. dub 2013

@lenicka07
@wanda1 ja kojila do 5.měs těhotenství a kdyby mi nebylo tak blbe, tak bych kojila dál a pak klidně oba. Dřív ženy kojily v těhotenství, kojily i nekolik deti, nikdo to neresil. To s tema hormonama a zivinama je sice pravda, ale tělo funguje tak, že na 1.místě je plod, na 2.je mateřské Mleko a na 3.je tělo ženy, ale dnes máme dostupné kvalitní potraviny, netrpime hlady, takze máme perfektní podmínky. Ono staci málo, nemusí člověk do sebe cpát hromady vitamínů a pilulek..to, co normalne jime je nadstandardni.
Jiná věc je to když by byly nějaké zdravotní problémy.

wanda1
14. dub 2013

Děkuji moc za vaše názory. Jedno kojení jsem už odbourala. Ráda bych i to noční kojení zrušila. Tak uvidím, třeba to půjde ňák samo postupně. Na gyndu chci jít tak v 8tt, tak uvidím co mi dr. řekne.

hamma
16. dub 2013

@lenicka07 @wanda1 Je škoda, že lékaři mají stále tak zastaralé informace a věří jim. Těhotenské a kojící hormony se nijak neperou (ostatně ty těhotenské jsou stejné jako v antikoncepci a s tím žádný gynekolog problémy nemá). Jediné, co se v těhotenství stane je, že poklesne tvorba mléka.
Kojením není ohroženo ani nenarozené miminko, ani matka ani kojené dítě. Mateřské mléko je i v těhotenství jedinečným zdrojem vitamínu a protilátek pro kojené dítě a kromě toho je kojení prospěšné ve spoustě dalších věcí. Přečtěte si třeba tento zajímavý článek: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/o...
Není ani nutné ukončovat kojení před porodem, tandemové kojení může být výborným prostředkem, jak snížit sourozeneckou žárlivost a zmírnit napětí, které starší sourozenec prožívá po narození miminka.

rydal
16. dub 2013

@hamma Skvele napsane, naprosty souhlas! Neexistuje zadny dukaz, ze by ukonceni kojeni kvuli novemu tehotenstvi prispelo k necemu dobremu. Nastesti ti lepsi gynekologove se uz od takovych doporuceni distancuji, tak snad jich brzy bude vetsina. Je moc skoda, ze kvuli tomu bylo mnoho prvorozenym detem MM odepreno.

wanda1
17. dub 2013

@hamma TO jste mě potěšila. Já teď zkusila malé dát sunar a ona mi ho vzala. Pořád kojím, jen jsem to trochu omezila. Ale abych řekla pravdu, tak by mi bylo asi líto to úplně ukončit. Jsou to moc pěkné chvilky s malou a už takhle mám výčitky, že ji dávám sunar. Ale na druhou stranu do tandemového kojení se mi teda nechce. No uvidíme, zatím budu kojit. Ještě jednou děkuji, že jste mi poradila a napsala svůj názor.

wanda1
17. dub 2013

@hamma díky za článek, moc pěkně napsané....