Kdy přestat kojit? Jak kojení odbourávat?

mamkule
7. kvě 2007

🙂 Ahojik maminky.Rozhodla jsem se Vam napsat.Mam synka 19.mesiců, stale kojime. V puli roce mi prislo, ze mu me mlicko nestaci,ale jine mlicko odmita.Tak jsme zůstali u naseho prsicka a jsme u nej do nynějška. Znám maminy, co s kojenim sekly samy nebo bohuzel neměly to stesti,umožnit naším drobečkům kojení.Nyní u mě nastaly zdravotní problémy, málo jodu, vypadávání vlasů,Dr mi nasadil vitamíny.Nevím, zda pomalu odbourávat kojení.Je u toho prsa tak spokojený, v noci se budí tak 3-4krat, ale mysliím si, že jsem náhražkou dudlika.Přes den si vzpomene a to pokud si sednu a on to zaregistruje.Někdy už opravdu nemůžu.Ani nevím, jak to odbourávat.Setkávám se s názory zcela rozcházejícími.Poradíte mi někdo? Jste někdo na tom stejně jako já? 🙂

chechta
25. led 2009

Peti já bych to v tvém případě ještě neřešila pokud Vám to oběma s Aničkou vyhovuje tak to u toho večerního a raního kojení nech. Tedík taky z flašky nikdy nepil vždycky sme používali hrníčky, ale na ten večer jsem mu prostě flašu dala a úplně vpohodě. Já původně chtěla úplně Tedíčka odtsvit až tak v tom roce a půl, ale už jsem byla fakt unavená a když to šlo tak hladce tak bych byla blbá toho nevyužít 😀 😀

kanel
26. led 2009

Ahojte maminky, s tím kojením to prostě každý člověk bere trošku jinak. Moje malá bude mít 21 měsíců a stále kojím ale už jen jednou denně a to vždy k ránu když se budí. Úplně ze začátku bylo kojení boj, bolely mne prsa, ucpával se mi mlékovod a taky mě bolely bradavky, takže samé mazání a tak. Myslela jsem, že se na to vykašlu a kojit nebudu. Ale kojení pro mne bylo důležité, protože přece jen se říká, že je to to nejzdravější co můžeš dítěti dát. A tak se to naše úsilí oplatilo a kojíme doteď. Ovšem mi z odstavením jsme vůbec žádné problémy neměli, protože když jsem místo mlíčka začala dávat jídélka, tak se malá se o mlíko vůbec nehlásila. Takže to u nás proběhlo vlastně samo, tak jak malá chtěla. A v noci jsem jí teda už od začátku dávala dudlík a mlíko tak po těch třech hodinách a postupem času začala v noci pít jen jednou nebo až to ráno. Jsem si říkala, že radši dudlík než aby se učil stále na prso.A ted už prso vůbec nevyžaduje, to jen já ještě pořád chci, aby přece jen třeba do těch dvou let měla mateřské mléko, tak jak se ráno budí, tak jí dám prso a malá pije a pije. Takže si myslím, že až jí to k ránu nedám, tak prostě už kojit nebudem...

petka80
26. led 2009

kanel, tak to je super, já si myslím, že je hlavně důležité, aby to vyhovovalo mamině i dítěti a pak je to super a rozhodně přínos pro dítě. My jsem na tom byly ze začátku podobně, kojení byl děs (krvavé bradavky, nepřibírání), takže jsem za to musela dost bojovat a teď jsem za to samozřejmě ráda. Nejdřív jsem říkala, že to nějak vydržím do konce šestinedělí, pak šestinedělí uplynulo a já si říkala, že teda aspoň tři měsíce, pak 6 měsíců a pak rok 😀 No a rok už uplynul a kojíme pořád, tak jsem zvědavá, jak dlouho nám to ještě vydrží 😉 I když samozřejmě občas mám cukání, že bych skončila, nebo třeba aspoň zrušila třeba to večerní kojení, ale pak to nechám plynout a nic pro to nedělám, takže nakonec budu asi kojit do tří let 😀 😝

chechta, díky, no já vím, já jen tak sonduju terén, to je ale docela dobrá zpráva s tou flaškou, no třeba to někdy taky zkusím 🙂

kanel
26. led 2009

petka80, tak to máš pravdu, taky si myslím, že je důležité, aby to vyhovovalo jak dítěti, tak i mamině. Například jsme ted měli tu střevní vyrózu a i malá musela dietku a žádné mléčné výrobky. Tak jsem se ptala doktorky a co kojení? a doktorka hned na to, že kojení samozřejmě ano, že to je to nejlepší co i na dietku může být...
Jinak nejhorší bylo, když jsem ještě v létě malé dávala i z prsu večer, že místo toho, aby se pěkně napila, tak si třeba jen cucla, podívala se na mě a ukazovala, že chce druhé prso a šťouchala do něj....no prostě si už z toho začala dělat legraci...pak třeba zase chvíli pila, pak přestala a ukazovala, že chce zase druhé, tak to jsem řekla NE. Prostě už to začalo být takové jiné, a když to trvalo několik dní, tak jsem se na to vyprdla a řekla a konec a už jsem jí večer prso nedala a místo mlíka dostala jen napit čajíku a pěkně spinkat...No a právě už ani ted přes den prso vůbec nechce, ani si nevzpomene a ani kdybych jí já chtěla dát, tak už nechce. Proto jí zatím dávám ještě to ráno, to je rozespalá a napije se. Ale až budem chtít přestat, jedna nebo druhá 🙂 tak to bude bez problémů, což jsem ráda.

petka80
26. led 2009

kanel, já teda taky souhlasím s tím, že kojení je i po roce věku pro dítě přínosné a jak píšeš, ona mamina nějak sama pozná, kdy už nedá, třeba jak jsi zrušila to večerní kojení, když u toho blbla...... Kojení 1-2x denně klidně do dvou let mi přijde fajn, nesmí to být taková ta závislost, jak pak někdy bývá, že třeba dvou nebo tříleté dítě vyžaduje kojení na veřejnosti ☹ Moje malá to teda naštěstí nevyžaduje, ale kdybych jí nabídla, tak by určitě nepohrdla 😀 No ale to jsem si stanovila už před časem, že přes den prostě NE.
Tak uvidíme, nebudu to hrotit, dokud nám to takhle vyhovuje, tak to tak nechám. Někdy mě to sice štve, že třeba večer nikam nemůžu, protože musím kojit, no ale kvůli tomu přeci nebudu odstavovat, že..... 😉

kanel
26. led 2009

petka80, to máš teda rozhodně pravdu, když si mimčo vyžaduje kojení na veřejnosti a tak, tak to je už opravdu moc, to by se mi taky nelíbylo. Ale takhle 1-2x za den z toho je opravdu dobrý pocit 🙂 Dívala jsem se a tvá malá má rok, takže ještě chvíli takhle s kojením vydrž a až bude trošku starší, třeba někdy na jaře, v létě, nebo jak se vyvine situace, tak pak bys klidně to večerní kojení mohla zrušit a už si najít i nějaký ten program, abys večer mohla ven.... 😉 Když to ted ještě nějakou dobu vydržíš, tak z toho budeš mít potom dobrý pocit a já si i říkám, že to miminečko tak strašně rychle roste, že si teď prostě musím užívat dokud nás ještě potřebuje a stojí o nás, protože tento čas co s nimi trávíme, už pak nikdy nevrátíme....

petka80
27. led 2009

kanel, díky moc 😉 To máš naprostou pravdu s tím, že ty naše děti tak rychle rostou a byly by škoda si je neužít. Jsi zlatá 😵

gabou
29. led 2009

Ahojky..zkouším taky přestat kojit..už se kojíme totiž jenom v noci a bylo to dost únavné už..zatím vynechávám noční dvě kojení a pak budu postupně vynechávat i večerní usínací kojení..

mám dotaz..co děláte, aby se vám přestalo dělat mléko??

kubaka
30. led 2009

gabou - dělat to jako doteď - ubírat kojení - čím méně se kojí, tím méně se tvoří. Jen když jsou hodně napnutá prsa až bolí, trochu odstříknout, aby se ulevilo, ale když ho dítě nevypije, postupně se mléko vstřebá a bude se dělat čím dál méně. Když už jsem kojila jen nadránem jednou denně, skoro žádné mléko jsem už neměla a v této chvíli už se dá utnout úplně. Ani jsem už nepoznala rozdíl.

petka80
30. led 2009

Ahoj gabou,
ještě bych možná doplnila (i když jsem teda zatím jen teoretik 😉 ), že na snížení laktace pomáhá mátový a šalvějový čaj.
A až pak budeš chtít přestat úplně, je dobré na den na dva omezit hodně příjem tekutin. Prostě opak toho, co jsem dělaly, když jsme chtěly mít dost mlíka 😉 Ale třeba to ani nebude potřeba.
Hodně štěstí.

lenkaaa
23. bře 2010

ahoj holky, tak my jsme dlouho nekojili, mala ma 14 mesicu a porad chce papat Nutrilon i v noci. Prosim poradte, jak ji to odnaucit? kamaradky rikaji ze ji to mleko prose nedat, ale kdyz ona rve uplne nepricetne a jedine co ji utisi je mleko. Zkosela jsem ji dat caj, ona ho vypije, ale treba za pul hodinky nebo za hodinku je zas hore a dozaduje se mleka.... jak dal? poradte prosim....

beruthiel
24. bře 2010

lenkaa: Ve 14ti měsích je to imho úplně normální. Syn se budí na jedno mlíčko ještě teď, kamarádčina stejně stará dcera dokonce několikrát za noc.

lenkaaa
25. bře 2010

beruthiel, dekuji za odpoved, moje kamaradky vali oci, ze moje mala jeste porad v noci papa. Jejich deti totiz uz davno nejsou kojeny nebo v noci nepapaji UM... pomalu to beru jako fakt, ze jsem snad selhala ja a ne dite... proste ji to asi nedokazu odnaucit ☹ nebo opravdu je to jeste normalni ze papa? co ostatni holky?jake mate zkusenosti?

marselina
25. bře 2010

já taky ještě kojím a v noci asi tak 3x,vzbudí se a možná mě chce jenom cítit ale cucá si.

rimmel
25. bře 2010

jakojim stale....v noci aj 5krat, cez den ked potrebuje ist spat, no teraz je chory a na cecku je ovela viac..tak by som sa chcela spytat, nemozem ho nejak mliecko predavkovat alebo co ci ano?? 😅
ps. vodu pije tiez

dagina
25. bře 2010

Ahojky, též stále kojím, u tak velkého dítěte je to moc krásné, ikdyž i náročné, ta únava je hrozná. Ale na druhou stranu je v noci hned klid, když ji nakojím, jinak by byla schopná se probrat a hrát si. zkoušeli jsme čaj a nechce, zabere jen mléko (když ji nabídneme jen čaj, tak se ještě víc rozeřve).
Usínací večerní kojení je u nás také, vůbec netuším, jak by se dalo odbourat...., má některá zkušenosti??

glumy
25. bře 2010

Ahoj, tak ja jsem syna v pondeli kojit prestala. Kojili jsme uz jen v noci, tak trikrat. Rekla jsem si, ze to zkusim bez toho, dala jsem mu dudlika a spinkal dal, dalsi den uz se vzbudil jen dvakrat a je to fajn 😎 . Asi uz slo jen o zvyk. Ale chybi mi to 😵

dagina
25. bře 2010

Glumy, a jak se ti to podařilo. Sice to píšeš dost jasně...., ale u nás dudlík ani jiné pití prostě nezabírá, chce jen mlíko.

rimmel
26. bře 2010

dagina nemyslim si ze chce mliecko ale tvoj prsnik a teba 😉 byt tebou, ak mozes, nechaj tomuvolny priebeh, deti sa vacsinou odstavia same ked su nato pripravene 😉

rimmel
26. bře 2010

a ak nemozes, tak neviem, nemam rady tiez sme natom rovnako 😀

rimmel
26. bře 2010

a este sa chcem spytat dagina napr to usinani vecerne pomocou kojenia, preco sa toho chces zbavit? ved to je najprirodzenejsie pre babo takto zaspavat 🙂

glumy
26. bře 2010

Dagina, bala jsem se toho, ze to bude boj. Kojili jsme jen v noci, vecerni kojeni jsme uz taky uspesne odbourali. Tak jsem mu proste v pondeli v noci nedala, kdyz se vzbudil, dala jsem mu dudlik a Kubik spinkal dal a zadnej brekot se nekonal. Nejdriv teda manzel, ze s nim bude spat a ze to tak bude lepsi, kdyz me neuvidi a neuciti, ale to docela brecel, tak jsem sla spat k nim a v pohode, syn me chytnul za vlasy a spinkal spokojene dal🙂 Takze u nas by to neslo tak, ze bych spala v jine mistnosti, jak nekteri radi🙂

dagina
26. bře 2010

Rimmel, jj, zatím to nechám tak jak to je, ale tak v roce a půl bych už možná pomalu začla uvažovat o odstavování, uvidíme jak to bude, zatím nám to tak vyhovuje, ikdyž ta únava jak už jsem psala je hrozná...
Usínání u kojení také není až tak velký problém, no vlastně to je problém spíše okolí..., ty kecy...

Ještě jeden dotaz, Glumy, nebo i ostatní, když jste odbouraly večerní usínací kojení, jiné mléko místo toho dáváte?? Myslím po večeři - po kaši?? Naše UM nemůže ani vidět, natahuje jí na blinkání, takže bych jí ani neměla co dát....

rimmel
26. bře 2010

ja tiez dufam ze sa sam nejak odstavi do roka a pol no ak nie, tak nie no 😅 😀

petka80
26. bře 2010

Dagina - dcera už večer mlíko nepije, má normální večeři, kaši teda nechce, takže má jogurt nebo cheba nebo cokoliv prostě a pak už nic. A do rána teda hlad nemá. Mlíko pak pije k snídani. Ale po odstavení (na roce a půl) několik týdnů nepila mlíko vůbec, než si zvykla, a taky to nevadilo.

martimarti
26. bře 2010

Ahoj ženy 😉 jdu vás povzbudit 😉
Naše Zuzanka se odstavila naprosto sama a to v 22ti měsících 😀 Přes den jsem jí samo nekojila, ale v noci si chtěla cucnout...no spíš myslím podudlat 😀 ...a pak najednou ze dne na den ...teda spíš z noci na noc...přestala se budit a spala celou noc...prostě úžasný 🙂 🙂 🙂 Vůbec jsem nemohla uvěřit tomu, že to prošlo tak hladce a bez problémů. Už jsem jí chtěla odstavit dávno, ale neměla jsem to srdce a taky nervy na případný pláč, četla jsem různé zkazky i tom, jak dítě propláče noc a tak....no a nakonec to vyplynulo samo 🙂
Od té doby mamka ožila, je úžasný se vyspat celou noc a nepadat ráno na hubu 😀 😀 😀

rimmel
26. bře 2010

marti marti to je super!! moj syn tuto noc vstal iba dvakrat!!! to sa hadam stalo po prvykrat, vzdy sa budi aspon 4-5-6krat 😀

martimarti
26. bře 2010

Rimmel...tak to já znám...jako přes kopírák 😀

rimmel
26. bře 2010

no tak dufam ze budeme mat taky happyend ako vy 😵

rimmel
27. bře 2010

no nechcem to zakriknut ale dnesna noc znova taka uspesna! 😵 😵