Kdy přestat kojit? Jak kojení odbourávat?

mamkule
7. kvě 2007

🙂 Ahojik maminky.Rozhodla jsem se Vam napsat.Mam synka 19.mesiců, stale kojime. V puli roce mi prislo, ze mu me mlicko nestaci,ale jine mlicko odmita.Tak jsme zůstali u naseho prsicka a jsme u nej do nynějška. Znám maminy, co s kojenim sekly samy nebo bohuzel neměly to stesti,umožnit naším drobečkům kojení.Nyní u mě nastaly zdravotní problémy, málo jodu, vypadávání vlasů,Dr mi nasadil vitamíny.Nevím, zda pomalu odbourávat kojení.Je u toho prsa tak spokojený, v noci se budí tak 3-4krat, ale mysliím si, že jsem náhražkou dudlika.Přes den si vzpomene a to pokud si sednu a on to zaregistruje.Někdy už opravdu nemůžu.Ani nevím, jak to odbourávat.Setkávám se s názory zcela rozcházejícími.Poradíte mi někdo? Jste někdo na tom stejně jako já? 🙂

kitka123
7. kvě 2007

Ahoj mamkule, ja myslim ze v 19ti mesicich uz je to spis o psychicke zavislosti (nekdy oboustranne 🙂 ), nez o nejake vyzivove hodnote. Obzvlast kdyz pises, ze uz se na tvem tele projevuje nedostatek ruznych mineralu, tim padem jich uz asi moc nebude ani v mlece. Ja jsem ze stejneho duvodu odstavila pred mesicem a za tu dobu je to fakt markantni rozdil, uz nejsem unavena a citim se mnohem lepe. Ten prvni tyden byl tezky a jsem rada ze uz to mame za sebou, Adelka je od te doby takova samostatnejsi, lip ji a spi a ma pravidelnejsi rezim

4a
7. kvě 2007

ahoj holky,
souhlasím, že je to v tomhle věku o psychické závislosti. U nás je to teda o té mojí 🤐 . Klukům dávám jen večer ale rozhodla jsem se, že už fakt končím, i když mi to dere srdce. Takže nejdřív jsem dávala ob den, pak ob dva. Teď jsem to vydržela skoro týden, ale včera objevil Andýsek kojící polštář a vydupali si cůca. A to jsem si myslela, že zapomenou jak na to. Nezapomněli. Takže dneska už je polštář schovanej, a uvidím, jak to zvládneme. Ale fakt, fakt už končím. 😀

ijetka
7. kvě 2007

No já mám klučinu skoro 10ti měsíčního, a už jsem taky přemýšlela kdy odstavit. Už teď je mi jasný, že to nebude lehký. Několikrát jsme měli krizi v kojení a jak píše mamkule taky nic jinýho nechtěl a nechce. Zamlouvalo by se mi kojení do roka, nechci se vás dotknout ( taky na tom možná budu stejně jako vy 😅 ) ale potom mi to přijde divný 😕
Nechci dopadnout jako teta která "musela" kojit do 4let. Bála se ostudy a nikam nechtěla chodit 😒
Jinak až přastanu kojit, tak to asi ořvu 😢 neznám nic hezčího než je kojení 😅
Úplně ideální by bylo kdyby to prckové odmítali 🙂
A plně souhlasím, že se dítko u prsu uklidní, potom začíná závislost ☹
Holky držím palečky u odstavování 😉

kitka123
7. kvě 2007

4a, ja nekojim mesic a pul a holka jeste stale nezapomela! Obcas mi strci ruku do vystrihu a rika ham ham 🙂

mamkule
autor
9. kvě 2007

Ahojík 🙂 ,díky za vaše reakce.K Ijetce- do jednoho roku je to akorat, pak je to opravdu i psychicke zaležitosti ☹ ,zlozvyku 😒 , návyku 😝 .Třeba zkousime přes den jen kojím, když ho jdu po obídku uspat, někdy ho uspávám i venku v kočárku, to si na psíčka nevzpomene.Pak ho ukládám večer, též u prsa.Když ho jde uspávat teťka, tak si vydrží číst hoďku knížku,pak chce stejně príčko.Zkoušeli jsme v noci i čaj, neúspěšně.Vím, že jsem si ho takto naučila já.Měla jsem to začít řešit, už do mimi úplně jinak.No,jo - poprvé maminou.Teď už bych vše učinila jinak.Budu nadále info,jak to u nás probíhá

eranthis
10. kvě 2007

Milé maminky, já se na kojení dívám podle svých dosavadních zkušeností, trochu jinak. Několik let jsme čekali, než se zadařilo počít dítě, pak jsme těžce bojovali o jeho přežití po porodu a následoval boj o kojení (protože na JIPce byl krmen sondami a lahvičkami a nechytal se). Více než dva měsíce jsem odstříkávala a teď jsem na sebe hrdá. Mému synovi je 19. měsíců a hodlám kojit asi do dvou let a jsem pyšná na to, že mu mohu dát to, co jiní nemohou. A co psychická závislost? I to je možné, ale hlavně je kojení krásné. 😉

mamkule
autor
10. kvě 2007

Mila Eranthis,diky tvym zkusenostem,to mozna vnimas intenzivneji a ze jste dosli ,az tam s kojenim, kde se nachazite - to je v 19.mes,bud hrda.Hrda ,jsi opravdu na sebe pravem.Ja v porodnici,mela jen problemy, jako kazda novopecena mamina, jak broucka uchopit,jake ma byt v poloze.Ale o proti Tobe, jsem resila ,pouze banalni zalezitosti.S tim, ze chci prestat kojit, si myslim, ze mam svym zpusobem pravo.Pro Risanka jsem udelala maximum, co jsme mohla- co se tyka kojeni. Ale jak psala ,maminka kitka 123,ze me mlicko, uz nebude az tak vyzivohodnotne.Myslim, ze by mela byt spokojenost na obou dvou stranach, tudiz diky mym zdravotnim nedostakum, si myslim, ze je vhodne s kojenim prestat. I kdyz to nejde, tak jak si predstavuji, mozna vas budu hltit, dennodennimi zazitky -jak pokracujeme. Holky mejte se zatim, dle svych predstav.Mamkule

kitka123
11. kvě 2007

Ahoj mamkule, klidne nas hlt zazitkama, odstavovani je velmi tezke obdobi, teda u takhle velkych deticek. Ja jsem puvodne myslela, ze to pujde postupne, ale to se proste nedalo, stejne si vyzadovala sve a potom akorat mela chaos proc jednou dam a jednou nedam. Ja jsem chtela puvodne kojit rok a pul, ale byla uz jsem tak vycucana a bez energie, ze jsem usoudila, ze musim neco se sebou udelat. Preci jen maminka musi byt v pohode, pak bude i dite.

mamkule
autor
17. kvě 2007

Ahojikmaminky, tak stale kojime, i kdyz! 🙂 Pres den si nevzpomene, vymyslim ruzne akce, jen aby si nevzpomnel, ale vecer- a po obede u usinani, to je jeste nezvladetelny krok. Jo a minuly vikend jsem jela k nasim, s tim, ze si vyjdu s kamaradkou, tak jsem maleho ulozila, ale okolo 23.hodina mi dosla sms, mamko prijd domu, hrajeme si.Takze jsem neuspela ani v tomto smeru 😒 , kdyz je s babi, nechtel cajik a dal hajat. Jsem bezradna.A dnes jedna pani mi tedy dostala, rekla do dvou let kojit, to je tedy opravdy prilis.Ja tam holky stala, jak kul v plote a nezmohla jsem se na jedine sluvko.Takze kojime dal, je nam 19.mesicu a stale mame ty nase prsicka. 🙂

brendi
17. kvě 2007

mamkule?: stejný problém jako u nás, my máme sice teprve 11 měsícu ale brzo nám bude rok a pomalu jsem s kojením chtěla přestat, i když je to něco nádherného, ale bohužel už od pul roku kojím jen z jednoho a to jde znatelně poznat.......přes den si nevzpomene, zato v noci, ..budí se i 4x a čaj mu nepomůže, tak nevím. Na jednu stranu si to chci ještě užít ale když se zase blíží léto a s 🙂 ním uplé trička...........

mamkule
autor
24. kvě 2007

Ahoj holky, tak se ozyvame, nase kojeni stale rva.... 🙂 Pres den je to ok, jen po obidku , kdyz jdeme hajat.A pak na dobrou noc si tez dame prsa, jak se naucil rikat. 🙂 Ale slysela jsem zcela novou metodu, pry existuje injekce ci lek, ktery predepise gynekolog, ktery ma ukoncit tvorbu mlicka.Najednu stranu chci jit do toho, ale pak kdyz ho vidim... ☹ Vzdyt to znate,ale clovek musi opravdu koukat i na sebe, slyseli jste o tom, pisnete mi.Pokud neco o teto metode vite.Diky

fialka.fialka
29. čer 2007

ahojky.
Já kojím svého klučíka 20měsíců a jsem na to taky hrdá. A je mi jedno jestli budu mít prsa vytahaná či ne, já sama sobě se a svému muži líbím taková jaká jsem - nikdo není dokonalý. A kojit budu do jeho dvou let, vím že to pak bude náročné ho odstavit....Jsem z toho sice unavená, ale co bych pro toho svého drobečka neudělala. A hlavně mi vůbec nemarodí a doktorka nás dává příkladem, protože chodíme pouze na očkování a prev.prohl.A už když jsem byla těhotná, tak jsem říkala si říkala že bych chtěla kojit alespoň půl roku pokud to půjde......... a ono to šlo.
A víte jaké řeči nemám ráda? Když mi maminky řeknou, že nemůžou kojit jelikož nemají mlíko, že ho mají slabé a proto třeba kojily 2týdny, 2měsáce ... To je hloupost - vše záleží na vaši psychice. Když kojit chci tak kojit budu. Protože když je poptávka tak je i nabídka........Takže přikládat mimi k prsu a přikládat...Samozřejmně jiná věc je když žena nemůže kojit ze zdr.důvodů.....
Takže maminky kojte tak dlouho jak jen VÁM a VAŠEMU DĚŤÁTKU bude vyhovovat!!!!!!!

mikca
29. čer 2007

ahoj já jsem malího odstavila už v devíti měsících po zkušenostech s kojením s prvním dítětem.kojila jsem do 18 měsíců, taky jen večer a v noci jak většina píšete, ale namohla jsem jí odstavit, žádné méko nechtěla jen moje, byl to teda boj, nakonec jsem jí odstavila, ale u malého jsem nechtěla tuto závislost vypěstovat.je to asi na každém jak dlouho kojí, lae myslím si že po tom roce, klidmě už mohou prckové dostávat UM

petrovsa
30. čer 2007

ahojda, Terezku jsem kojila do 14. měsíce a hrozně jsem se bála jak u nás půjde odstavování. Ale kupodivu... Takže to proběhlo v pohodě, dá se říct ze dne na den. Začala pít na noc, ráno po probuzení a jednou během dne UM. Jinak, naše Terča je hroznej pijan, takže i v noci se pořád budí tak 2-3x na čaj. Se mi zdá, že to má náhradu za prso.Dělám ji neslazený. Naštěstí je jí jedno, že to nijak nechutná, hlavně že to teče. Teď jí je rok a půl, UM má už jenom na noc a ráno.

mracik
30. čer 2007

Ja som Matejka kojila dva roky a dva mesiace. Odstavovanie sme vyriešili tak, že sme šli s mužíčkom na tri dni na dovolenku a maslý bol u svokry, na mliečko si ani nespomenul. 😉 Keď sme sa vrátili, tak asi pol hodku plakal za prsíčkom, potom ešte nejaký čas zaspával tak, že ma chytil za prso, ale inak to bolo v pohode 🙂. Teraz sa chystám potiahnuť do troch rôčkov, ak bude Šimonko chcieť.
Jednak kvoli nemu, ale aj kvoli tomu, že ja počas dojčenia nemám menštruáciu, tak sa mi vtedy vylepší krvný obraz, som totiž anemická.

roza
16. črc 2007

Taky jsem si myslela, že to bude problém, ale na 17. měsících jsem Adélce dávala prso jen v noci, přes den jsem jí musela nějak zabavit. A asi po měsíci jen nočního kojení začala spát v ložnici jen s manželem, aby to ze mě necítila a bylo to v pohodě, takto spala asi 4 dny, pak už jsem se k nim přidala i já a bylo to naprosto v pohodě. A že ny mě byla závislá, tak to docela dost. A asi měsíc po odstavení prospala svou první noc bez probuzení...

mamkule
autor
20. črc 2007

Ahojik maminky, tak po dlouhe dobe ruznych pokusu, prestavam kojit.Cera rerkordni,prvni noc- malej (2roky)zvladnul bez prsicka hajat, sice jsme se hodnekrat vzbudili, stary navyk na nocni kojeni, vzal si cajik.NAkreslila sjem si jako bebi, takze to pochopil,ze mami to boli, hladil mi, pusinkoval.Jenze problem je jak zastavit laktaci, na gynekologii rekli prirodni cestou, studene obklady, stahnout, nepit.Pilulkym i zatim nedaji na zastveni laktace.JA prres z mych jednicek mela trojky, coz by se mi libilo 😀 ,ale za tu bolest chci ty me jednicky, takez jsem odsala.Na laktacni lize mi rekli, ledovat a pit matu a salvej, do tydne by mel nastat utlum a mlicko pomalu vymizet.Je mi malehjo lito, ale myslim si, ze sjme pro nej udelala oprvdu maximum,nasli nam obou nedostek jodu-tak mi na Endokrinologiidoporucili do 2let kojit, pak ze by odbouravali kojeni.Odehravaji se ve me ruzne pocity, byla to dlouha doba, propojeni mezi mnou a synkem, najednou nastane jina etapa............Bude samostatny..........Muzu vam napsat, ze mi radili ruzne metody jak prestat kojit, ocet- coz mu nevadilo, rikal-kysely, dobry.Zabralo opravdu az bebicko, holt jsme si musela pockat do takoveho veku nez to pochopil, jsem na nej patricne hrda.S pozdravem vsem maminkam preji krasne leto Alena

majina
20. črc 2007

Moje teta dávala ještě ve 3 letech Terezce cucnout před spaním a třeba druhá nekojí malýho Jiříčka od jeho 14tidnů! Tohle je různý a nevěřím na takový ty kecičky že se do roka musí přestat a táááák! je to inviduální!

musko
20. črc 2007

mamkule, to sme na tom asi rovnako..... Tiež mi je trochu ľúto, navyše už som kojila len z jedného - ľavého prsníka, takže ten je teraz výraznejšie vačší, obmedzila som pitie, ale sťahovanie v týchto hicoch si neviem predstaviť. Ta máta a šlvjej - to skúsim. Tak končí jedna etapa, ale synkovia sú stále naši a budú samostatnejší. Opatrujte sa veľa zdaru. 😉

mamkule
autor
21. črc 2007

Stahovani na laktacni lize nedporucila, pouze tilko ci podprsenku, dala jsem si do pytliku´mrazenou zeleninku,tak je mrazim.Ale nemuzu vyjit nakrok, prototze kdyz mam zabyly tak je ok.Ale dnes jsem treba sla ke znamy,behem hodiny jsem UTIKALA domu,jakbyly nalite.NEvi, je to 3dny,co nekojim.A mas praavdu,prdelky nase budou nadale, i kdyz uz nebudeme kojit, tak jim to budeme vynahrazovat- jak my riakme s malym, TUTIKYNUNIKY mej se krasne a preji tez hodne zdaru, pri zastaveni laktace

musko
21. črc 2007

mamkule, ja som sa včera bavila so známou - tá musela náhle prestať kojiť, lebo musela do nemocnice. Tam jej p. prim povedal, že to má nechať tak, neodsávať. Tiež ju to bolelo, ale vydržala.Mňa to bolelo včera, dnes je to lepšie. Tak papa

mamkule
autor
21. črc 2007

Jenze, jaje mma tak nabehly,uplne az sem i jdelaji boule, na te lakteacni lize mi rekla, ze trosku od bolesti muzu odsat.No, v pondeli pujdu k obvodni,zdami napise tytbletky na zastaveni laktace, kdyz se na gynde zdrahali.Ja prestavam, kvuli zdravotnim problemum, jak uz jsem psala, zjistili nam nesotatek jodu, rekli ze to muze nasledek dlouhodobeho kojeni.Tak zastave zdar

jituleelias
26. črc 2007

Ahojky,
mám naprosto stejný problém. Do roka to bylo v pohodě, ale přesně po 1 roce jako když se něco zhoupne a začala to být vyloženě jen závislost a dokonce bylo i několik dopolední, kdy jsme ani nešli ven a Eliášek jen asi hodinu ležel u prsa a dudlal. Takže jsem to přes den odbourala. Ale bohužel ho prsem taky uspávám, takže na polední spánek a noční spánek ještě dostává prsík. A v noci se probouzí 3-4 krát, a když má zlobení s prdíky, tak i víckrát. A jsem totálně unavená a vyčerpaná. Když jsem četla tuto diskusi, tak se taky hodně zmiňujete o únavě. Takže to může být z kojení....? Když jsem porodila, měla jsem tolik elánu - vstávala jsem brzy, když prcek ještě spal a šup na žehlení apod. Prostě vše jsem zvládala v pohodě. A teď jsem ráda, že když mám chvilku, tak si zarelaxuju a odpočinu. Ale jinak všichni mi radí, že musím s kojením přestat najednou, přetrpět pláč malého, že to prostě prý jinak nepůjde.

mikca
26. črc 2007

mě se laktace sama nezastavila, musela jsme na gyndu pro prášky, pak byl pokoj
jitul nejlepší je když se prckové naučí na flašku nebo hrneček, pak už to odstavení jde samo, to s tou unavou určitě souvisí, vždyt si vem, že veškeré živiny které jsou v MM jsou z tebe, tak se to někde musí projevit, nedá se tu pořád doplnovat 🙂

lienkal
26. črc 2007

ahoj holky, já už z prvavého prsa nekojím skoro týden a v pohodě a s levým mám problém, začalo mě bolet a tvrnout, dnes jsem si ve vaně odstříkala i nějaké to mléko, prso změkklo, ale opět se asi tvoří a dost to bolí, nemáte recept, jak to řešit, aby se mi už netvořilo mléko?????????????...kojit už nechci, mlíko mám od 4. měsíce nekvalitní, tak jsem musela začít dávát UM a dceru jsem kojila rok, to bylo skvělý, ale teď se synem u kojení oba poslední dva měsíce silně trápíme...

mamkule
autor
26. črc 2007

Ahojik, tak ja dnes je to tyden,co nekojim, prave prso ok, leve nabiha, 2dy uz neodstrikavam, delala jsem si ledove zabaly- do sacku mrazenou zeleninku a sup do podprsenky,pila jsem matovy caj.PO tydnu je to relativne lepsi.

mikca
26. črc 2007

lenkal nesmíš vůbec odstříkavat, ani přikládat malého, mozek nerozlišuje, zda kojíš nebo ne, ale zda se prso "používa" a to jakým koliv způsobem. musíš to vydržet, tak po třech dnech by to mělo povolit, jestli ne tak bych zkusila tu gyndu a tabletky.hodně štěstí 🙂

ina.b
26. črc 2007

Ahojky. Já teda zkušenosti ještě nemám, ale kamarádka kojila malýho přes dva roky a pořád chtěl a pořád... Tak vymyslela drastickou metodu (ale účinnou) - namazala si bradavky octem, tím to malýmu přestalo chutnat. Pokaždé když chtěl prso, tak mu ho nabídla, ale nechutnalo mu to, protože bylo kyselé. Tím se to odnaučil 😨

mamkule
autor
26. črc 2007

No,tak to u nas vubec nezabralo, rikal sice kysely-ale on miluje kysele okurky, takze bylo po drasticke metode.Takze jsem si prsa pomalovala, jako ze mama ma bebi.Coz metoda byla ucinna,ihned ten den, jsem prestala kojit- mleko mam dale.Takze jak u koho..................je to opravdu individualni

mamkule
autor
27. črc 2007

Ahojik, tak si predstavte, dnes se mi nadelaly takove boule po prsou,zrejme jak jsem neodstrikavala, tak nevim zda odstriknout ci vydrzet, bojim se zanetu.Ale prsa horka nemam, tak opet leduju.Sup do pytlicku kukuricku.Doufam, ze nedojde i na mrkvicku s hraskem 😀 Nechci uz odstrikavat, vim ze by to bylo nekonecne a co se tyka maleho- 22.mesicu, tak je ok, rika ze tam mam bebi.TAkze me lituje, nepocituji u neho zasdne problemy, v noci spi uplne skvele- oproti ,kdyz jsem kojili, to bylo tak unavne a vycerpavajici ke konci.Ted mu v noci dam cajik ani kolikrat ne a haja, sice nespime rano do pul 9,ajko driv,ale jde to.Kdyby sjem neresila ty moje PRTA. ☹