Kdy přestat kojit? Jak kojení odbourávat?

mamkule
7. kvě 2007

🙂 Ahojik maminky.Rozhodla jsem se Vam napsat.Mam synka 19.mesiců, stale kojime. V puli roce mi prislo, ze mu me mlicko nestaci,ale jine mlicko odmita.Tak jsme zůstali u naseho prsicka a jsme u nej do nynějška. Znám maminy, co s kojenim sekly samy nebo bohuzel neměly to stesti,umožnit naším drobečkům kojení.Nyní u mě nastaly zdravotní problémy, málo jodu, vypadávání vlasů,Dr mi nasadil vitamíny.Nevím, zda pomalu odbourávat kojení.Je u toho prsa tak spokojený, v noci se budí tak 3-4krat, ale mysliím si, že jsem náhražkou dudlika.Přes den si vzpomene a to pokud si sednu a on to zaregistruje.Někdy už opravdu nemůžu.Ani nevím, jak to odbourávat.Setkávám se s názory zcela rozcházejícími.Poradíte mi někdo? Jste někdo na tom stejně jako já? 🙂

musko
27. črc 2007

Mamkule, skús do kapesníka tvaroh a priložiť na prsia - na tie bule, tak nechať cca 20 min, malo by to pomocť. 😉
Inak, u nás tiež zatiaľ v poho. 😉 😵

mamkule
autor
27. črc 2007

Dekuju moc,uz jsem se chtela radovat,ze to bude snad ok.A dnes tohle.To je fajn, ze u vas je vse ok.U nas opravdu tez ok- necekala jsem ,ze to tak vezme.To uspavani je zdlouhave, ale unosne.POvidame si treba taky hodinu a pul nez usne.Byl zvykly usinat u PRTA 😔 Prekvapive pije i mlicko- davam normalni, zadny Sunar, Nutrilon, ten odmital od mala.TAkze do nej cpu jogurty a syry, aby nestradal, kdyz sjem byla tak okliva 😀 a vazal mu to jeho mnam ,mnam,chutna- tak to rikal.Ted mlicku rika- silu Isa- jmenuje Risa.A jak vy usinate?

musko
27. črc 2007

Dlho..... Mlieko moc nechca - vypije mi tak 100 - 120 ml na noc - dávame tie nové od Nestle v krabičkách, ochutené - tie mu chutia aspoň trochu, potom ho preložím do postieľky, ja si ľahnem na veľkú posteľ a dám mu ešte čaj vo fľaške a ideme spať.... Ale trvá mu dlho, kým zaspí - vrtí a vymýšľa, rozpráva si, ja sa robím, že akože spím, niekedy aj naozaj 😀 😎 . Cez deň jedáva jogurty a má rád tie jogurtové mliečka, tak popíja tie. 😉

eloana
31. říj 2007

Ahoj rada bych prispela svymi zkusenostmi s kojenim🙂 kojim 19 mesicu, nyni tedy 2 dny nekojim.Mala je jiz od narozeni zavisla na prsu (prvni 4 tydny jsem kojila 4 hodiny v kuse -nebo spis byla pouze prisata). Me to tedy nijak zvlast neobtezovalo, naopak prislo mi to pohodlne, pak ale zacla mala marodit a bylo mi receno, ze to muze byt kojenim(ze mam imunitu odeme a netvori si svoji)a vzhledem k tomu, ze to uz byla spis zavislost (pila pres den asi 5x a v noci), rozhodla jsme se to ukoncit. Male jsme rekli, ze mam bebi a zatim to jde v noci si asi 5 minut pobreci a pak usne. Pro me to je celkem tezke, ale uz nesmim couvnout, to by jsme ji v tom udelali akorat zmatek, ale je mi ji hrozne lito.Bylo mi take razeno, ze bych mela na 3 dny odejit, ale mala je zvykla spat se mnou v posteli a myslim, ze toto je takova schudnejsi cesta.Tak uvidime snad to obe zvladneme.Preji vsem hodne stesti a pevne nervy 🙂

elinka25
9. črc 2008

ahojky maminky,myslim ze to tak snadno nepujde,ja mamiz 15 mesicniho chlapecka,a je to hruza u prsa je kazdou chvili,necitim se uz jako mama,ale jako dudlik.sem jeste zdravotni sestra a nevim si rady,vsichni odbornici radi,odloucit dite od matky na tyden,a ono si zvikne,jen mi reknete ktera svas by nechala dite o kterym vi ze bez maminky nebude,me dite nechce jit ani k tatovi...proste sem cela jeho,ale vim ze to muze trvat i dalsi roky,znam pripad kdy kojili maminky i do 5 let,no snad u me to nebude tak....

kalu
10. črc 2008

Eloano, a kdo ti to řekl s tou imunitou ? Já mám za to,že naopak kojené děto mají tu imunitu lepší než děti nekojené. To mi připadá divné,že by kvůli kojení marodila. Co na to vy ostatní ?
P.S.Já malou taky ještě kojím cca 3-4 krát/24hod. a je zdravá jako řípa.(ťuk,ťuk,ťuk)

kalu
10. črc 2008

Teď jsem si všimla,že Eloana už psala loni,tak ta už mi asi neodpoví, ale že by se dítěti netvořila imunita,protože jí má z kojení a proto je nemocné?- to mi připadá postavené na hlavu !

kacka79
12. črc 2008

Tak my jsme kojili 7 měs, ale kdybych mohla, kojila bych tak do roka, dýl asi ne.. když vidim ty tříleté děti které se rvou maminkám na prso, připadá mi to zvláštní...ale nevim samozrejme, kdybych mlíčko měla a filipek chtel, jestli bych ho odstavila..

chechta
10. pro 2008

Ahojky, tak já bych taky už chtěla odstavit, ale malej asi ještě nebude chtít 😀 budeme mít 15 měsíců a dosta mě to vyčerpává - přes den teda nekojíme už asi měsíc možná i dýl - to jsem naštěstí odbourala plynule a nedrasticky, ale noční kojeníbude horší. čaj nebo vodu mi v noci nechce - flašku odstrkuje. Vždycky si prostě řekne ( takovej mlaskavej zvuk), že chce prso. Ted mu ještě rostli zuby a to na mě vysel celou noc - jsem taky už moc unavená, ale nevím kde najít sílu ho odstavit.

petka80
11. pro 2008

Chechto, já jsem ještě asi před měsícem kojila několikrát denně, přes den i v noci. A pak jsem najednou cítila, že už takhle dál nemůžu a utnula jsem to. Nejdřív jsem přestala kojit přes den, to bylo celkem o.k. a pak asi po týdnu jsem přestala v noci. Myslela jsem, že to bude katastrofa, ale nakonec to nebylo tak hrozný. Nejdůležitější je říct si sama sobě, že prostě v noci prso nedám. Já si určila jako "magickou" hodinu 5 hodin ráno 😉 Že prostě dřív nedám. První noc byla samozřejmě děsná, budila se na mlíčko jako vždy, ale já se ji snažila uspat jinak, pak byla od 3 vzhůru do půl 5 a pořád brečela nebo pobrekávala, ale nepovolila jsem (krkavčí matka 😀 ) a nakonec usnula a spala do půl 7 a pak už samozřejmě dostala. Byla jsem pyšná na sebe i na ni, že jsme to dokázaly! Ještě asi týden se ještě budila, ale vždycky jenom chvíli zabrečela a zase usnula.
No a teď spí v kuse celou noc a já se poprvé od porodu pořádně vyspím 😵 Je to pro mě jako malý zázrak. No a kojím tedy jen ráno a večer, děsně mi to vyhovuje. Takže takhle budu klidně kojit ještě rok, jesti nám to bude oběma vyhovovat 😉
Chtěla jsem teda říct, že bych na tvém místě nejdřív zkusila odbourat to noční kojení a pak uvidíš, postupně třeba odbouráš i ten zbytek.
Přeju hodně štěstí!

radka.m.
11. pro 2008

petka80-já si vůbec nemyslím,že by jsi byla krkavčí matka,máš naprostou pravdu,že musí chtít hlavně mamina a být pevně rozhodnutá,že to prso prostě nedá.nejdříve by se opravdu mělo odbourat to noční kojení,protože v tomto věku už děti dávno nepotřebují v noci jíst.akorát se tak zadělává na dost velký zlozvyk.a pokud mamina fakt chce,tak se dítě novému režimu snadno přispůsobí,jsi jedna z mála,která si připustikla,že se také potřebuje vyspat a hlavně která se k tomu odhodlala,přeji ti,at vám to holky vychází tak,jak si přejete. 🙂

petka80
11. pro 2008

Radko, díky 😵
Víš, u mě se to najednou zlomilo, prostě jsem z čista jasna věděla, že už v noci kojit nebudu. Možná jsem to měla udělat už dávno, ale asi jsem na to nebyla nějak vnitřně připravená či co 😉 A ono taky z krátkodobého hlediska je pohodlnější rychle nakojit a zase spát dál. Ale těch pár nocí, kdy jsem se moc nevyspala, stálo za to, že teď se vyspím nádherně. Konečně se mi taky začaly zdát sny... Dřív jsem asi nikdy nespala v kuse tak dlouho, aby se mi něco stihlo zdát 😀
Teď si kojení zas užívám a asi se ho nebudu chtít jen tak vzdát 😎

chechta
11. pro 2008

Peti díky, no já už bych to chtěla utnout úplně. Malej se budí tak 3-4x za noc někdy i víc. Největší problém ale není jen přestat kojit, ale přesvědčit mého manžela 😀 😀 ten se v jedné mé chytré knize dočetl, že je je dobré kojit do 2 let a furt mi říká, že to nemůžu Tedíčkovi udělat, abych ho odstvila a ukazuje mi na každou maminu, která kojí starší dítě než je Tedík, že taky ještě kojí a furt Tedíkovi říká at se nedá, že ho chci odstavit - no prostě je na zabití. Takže ten mě moc nepodpoří a akorát se pak budem kvůli tomu hádat, že ho nechám řvát. o a přitom už jednou byl přes noc u babičky a přežil to normálně na sunaru a úplně v pohodě, ale to bylo tím, že prostě necejtil to mlíko jak příjdu já tak si hned zamlaská, že chce prso 😀
Ale už to fakt chci vydržet - i když on se někdy budí a já mu třeba prso nedám, ale prostě si ze spaní sedne nebo leze po čtyřech a pod a to ho vždycky vzbudí,a le většinou stačí ho položit pohladit po zádech,a le když chce mlíko tak nepomůže nic

martamarta
12. pro 2008

Tak mi poraďte kočky,čo by ste robili na mojom mieste. Malá má 4 mesiace,prvý mesiac krásne jedla,pribrala 1300 g. Potom postupne začala odmietať prsníky a kojenie vôbec. Dlho som kojila len v spánku,bolo to únavné a do toho som odsávala,mám veľmi veľa mlieka. Malá má problémy s plynatosťou,nafúknuté brucho,nemá nikdy pocit hladu. Vyskúšali sme striekačky,lyžičky,nakoniec fľaška. Ale ani z tej jej nechutí. Takže to vyzerá tak,že stále len odsávam mlieko,kŕmim ju v spánku alebo v bdelom stave po troškách z fľašky,príp. lyžičkou,skrátka mlieko odmieta aj po 5 hod. zje dobrovoľne 40-50 ml. Keď spí,niekedy zje aj 160 ml,takže vyslovene nechuť. Ja teda stále odsávam ,celkovo mi to zaberá asi 4,5 hod. čistého času denne (aj v noci) a k tomu sa starám o druhú 4 ročnú dcéru. Spím v priemere 4 hod a už nevládzem.
Rozmýšľam o ukončení odsávania,aj keď mlieka mám cca 1,3 l denne.
Napíšte mi vaše názory,lebo ja si nie som istá mám pochybnosti,ale už fakt nevládzem. Keby to malá aspoň pila,ale takto to môžem len vyliať. Skrátka jej kŕmenie a odsávanie mi zaberá toľko času,že nemám čas na seba vôbec,ani na prechádzku von,keďže často čakám kedy zaspí,aby som ju mohla nakŕmiť v spánku,kedy pije najlepšie,nemám čas ani sa venovať staršej dcére a domácnosti. Fakt neviem...
Ďakujem za vaše názory!!!

radka.m.
12. pro 2008

martamarta-jde jen o zvyk a zorganizování času,já jsem ted při 4dětech odsávala rok a dalo se to stihnout.a to náš nejmladší teda není žádný andílek,od narození jen řval a řval.ted je pořád časovaná bomba,ale i přesto,kdybych nemusela kojení ukončit ze zdravotních důvodů,tak bych ještě pořád odsávala.my jsme nad tím taky jinak strávili hodně času,protože malý nepil až do toho roku z flašky,takže jsme krmili celou dobu lžičkou,ale dalo se to zvládnout,zkus ještě vydržet,přeji hodně sil. 🙂

petka80
12. pro 2008

Teda Radko, to si děláš legraci, že jsi rok odsávala a krmila lžičkou? No to teda klobouk dolů, to jsi fakt dobrá, to by mě asi kleplo 😒

Marto, já ti asi moc neporadím, protože s tímhle zkušenost nemám. Akorát mě napadá, jestli by nešlo odsávat míň, když malá to stejně nevypije, prostě to postupně snižovat. Protože čím víc odsaješ, tím víc se toho mlíka zase vytvoří..... Jinak ale jestli už máš pocit, že takhle nemůžeš, tak se na to vykašli, udělala jsi maximum, rozhodně nemusíš mít žádné výčitky.... 😉

Chechto, to je teda prekérka s tím tvým manželem 😅 A babička by ti nepomohla, když říkáš, že už u ní byl? Dala bys tam malého třeba na víkend a tak přestala kojit. Moje kamarádka takhle odstavila syna, když mu byl rok, musela totiž bohužel na několik dní do nemocnice, malej byl u babičky, na mlíko si prý ani nevzpomněl a ona když se vrátila, tak už mlíčko prostě nebylo.....

radka.m.
12. pro 2008

petko-jo,fakt si nedělám srandu,ono s tou lžičkou jde taky jenom o zvyk,potom to šlo už v pohodě,je fakt,že ze začátku to bylo teda všude.jinak s tím odsáváním bych to asi nesnižovala,protože pak dost poklkesne laktace,když se odsává.bud bych to vydržela ještě chvíli,nebo bych už pomalu začala zavádět příkrmy,to se ti pak sníží množství mléka pro prcka,které bude potřebovat.jakmile se začnou zavádět příkrmy,tak potom to je už zase daleko snadnější,takže jak se na to cítíš.

petka80
12. pro 2008

To s těma příkrmama je určitě dobrej nápad, pomalu bych začala a uvidíš, třeba bude zrovna papat pěkně, některé děti jsou holt takové "nemlíkové".

chechta
13. pro 2008

Peti tak jsem se rozhodla, že do konce roku to nechám jak to je at máme na vánoce klid a po novém roce odbourám noční kojení a do března - to nám bude rok a půl bych chtěla přestat i před usínáním a ráno - jsem zvědavá. No k Babičce bych ho asi na dvě tři noci nedala - asi by mi bylo smutno - tu jednu noc, když jsem někam šla jsem přežila páč jsem měla zábavu( stejně jsem ale furt myslela co je s malým), ale kdybych měla být doma a nemít tam malýho tak to je na mě asi ještě moc brzo 😒 😒 - takž to budeme muset zvládnout sami

petka80
13. pro 2008

chechto, tak super. Budu pak držet palce na to noční kojení. Já si myslím, že takhle postupně je to nejlepší pro prcka i pro tebe. A koneckonců i pro manžela 😅

chechta
16. pro 2008

Peti díky - dám pak vědět jak pokračujeme

milacek1986
5. led 2009

Ahojte jsem na tom podobně taky kojím malé je rok a 7 měsíců a taky pořád kojím nevím jestli přestat nebo počkat ☹

lennis
6. led 2009

Milaček, mrkni na téma : odstavení 2 letého závisláčka 😉

chechta
11. led 2009

Ahojda, tak můžu napsat už svoji zkušenost. Po novém roce sem se do toho tedy taky dala - nejdřív sme zkusili, že jsem spala v obýváku, aby ze mě malej necítil mléko - jenže to byla chyba malej se vzbudil kolem půlnoci a řvlal mami mami a nakonec sem mu stejně prso dala - takhle sme to zkusili 2 dny a třetí den jsem šla spát normálně do ložnice - budil se co půl hodinu a fut chtěl mlíčko. Další noc už byla o poznání lepší - ta další zase horší, ale pak se to začalo zlepšovta a včera mi tedíček prospinkal celou noc - jediná neýhoda je ta, že se mu zase raní buzení posunulo na 5hod a to jsem byla šťasná, že konečně začal vstávat mezi 6 a půl sedmou 😒 . Ale noční kojení sme úspěšně obourali - zůstalo jen večer před spaním a ráno po probuzení - to chci obourat do jeho roku a půl

chechta
23. led 2009

Ahojky - tak už 4 dny nekojíme vůbec - šlo to úplně vpohodě nanoc vyžahne flašu sunaru otočí se a spí, kdybch to věděla udělala jsem to už dávno - ted přespíme skoro celou noc - jen se v noci vzbudí že chce za náma do postele tak si ho vezmu a je okamzitě tuhej a spí až do rána do 5 nebo 6 pak už vstáváme

jitrulka
24. led 2009

Ahoj holky, zatím to máme ještě v nedohlednu, ale chtěla jsem vědět... Do půl roka by mělo být dítě plně kojené. To vím. Ale do kdy MUSÍ být dítě kojené částěčně.Vím že se může kojit do x let, ale mě naopak zajímá kdy nejdříve se to může utnout aniž by dítě strádalo. Nemyslím ze zdravotních důvodů, prostě jen tak... Nechci znít jako krkavčí matka a chtěla bych kojit déle, ale zajímá mě to.

radka.m.
24. led 2009

jitrulka-každý je jiného názoru,já jsem kojení utnula v 1roce.můj názor je,že když se všude píše,že po roce je už jen mléko jako doplněk stravy,že dítě čerpá živiny z normálního jídla,tak po roce když máma přestane kojit,tak dítě už v žádném případě nestrádá.hlavně po roce už se pěstuje kojením jakási závislost,at už matky,nebo dítěte,do roka se děti nejlépe odstavují.no,a to kojení poroce není až tak důležité,když ti každý pediatr,i laktační řekne,že po roce se už nemusí mléko dávat,že stačí jen mléčné výrobky.ale pokud by jsi chtěla přestat kojit i dříve,je to jenom tvoje věc,prvních půlrok je úplně nejdůležitější.

kubaka
24. led 2009

jistrulko - radka.m to napsala naprosto výstižně. Kladla jsem si totiž přesně tu samou otázku a nikde jsem na ni nenacházela odpověď - všude jen kojit do "puberty", 😀 ale kdy mohu zkončit, aniž by to dítěti vadilo, nebylo. Až můj praktický doktor mi říkal přesně to, co píše radka a má to z lékařského časopisu. Zásadní je půlrok - imunita se prý vytváří někde kolem 4. měsíce=poslední výzkum, zajímavé vědět. A celkový význam kojení do půl roka je až 80% . Do roka je to zbývajících 20%, po roce je to skoro zbytečné.
Já byla v 9. měsíci tak vyšťavená, že jsem toho měla až nad hlavu. Dítě kynulo a já byla vyřízená. Bylo mi ale 39, takže i věk hraje určitě roli. V 26 mě to tak nezatěžovalo.
A rozhodně nezníš jako krkavčí matka 🙂 Ta otázka je velmi na místě. 😵

jitrulka
24. led 2009

Díky holky, velmi jste mě potěšily. Taky chci kojit do roka, ale jak píše kubaka - když to člověku přeroste přes hlavu, může si říct dost.

petka80
24. led 2009

chechta, tak to gratuluju, to je super 🙂 Chci se jen zeptat, to mlíko ti vypije normálně z flašky nebo z hrníčku? Moje malá totiž nikdy flašku neměla, tak nevím, co by na to říkala. No ale mohla bych to někdy večer zkusit, třeba si ji vezmě 😅 Nebo ten hrníček. Ale obávám se, že bychom na tom byli podobně jako ty - vstávání v pět 😠 Protože ráno je prso to jediný, co zabere......