Kdy se tvoří zadní mléko?

lin18
18. únor 2010

Zdravím! Mám možná trochu hloupý dotaz, ale odpověď jsem nikde nenašla...od kdy se začíná tvořit zadní mléko? Já nekojím, mám ploché bradavky, takže mlíko odsávám a dávám z lahvičky. Poslední cca týden už neodsaju tolik mléka jako dřív i přesto, že odsávám každé dvě hodiny, abych prsa stimulovala. A navíc jsem si všimla, že zatímco dříve se na mléku po uskladnění v ledničce tvořila tuková vrstva, teď je tam tuku hodně málo. Kubík navíc má asi týden průjem..cca 8 plínek za den...vodové hovínko. Podle doktorky to může být i z hladu...ale já mám přehled kolik z lahvičky vypije a míň než dřív to rozhodně není. Takže pokud by se zadní mléko začínalo tvořit až teď a já ho neodsála tak by Kubík vlastně jenom pil vodové mlíčko. Mám odsávačku Avent Isis...elektrickou.
Děkuji za odpovědi

dm1
18. únor 2010

lin18 zadne mliecko sa tvori uz hned od zaciatku ako nabehne normalne mliecko po kolostre 😉 . skus sa opytat v tejto teme Annag ta ti urcite poradi https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

bocinka
18. únor 2010

lin, neboj, já jsem měla na začátku tukovou vrstvu půl na půl a teď už ji nemám... 😉 prostě se jen upravuje mlíčko... a myslím, že neodsaješ tolik, protože i když stimuluješ odsávačkou, tak bys měla sem tam Kubíčka přiložit, já mám taky plochý bradavky, ale kojila jsem s kloboučkem a ted už se malá sem tam přisaje i bez...tak to zkus... 😉

shaula
18. únor 2010

Bocinka má pravdu, já mám taky ploché bradavky, zpočátku neskutečné problémy s kojením, s kloboučky to kluci neuměli, ale jak se časem bradavky "vytahaly", tak už jim to šlo.
Jinak s tím tukem ti neporadím, já skoro nikdy neměla moc na odstříkávání a odkládání ☹ Nějaký tuk se nahoře usadil, ale jestli se snižovalo množství tuku, to jsem si nevšimla 🙂

strapco13
18. únor 2010

lin...ja mam tiez ploche bradavky..teda mala som..uz mi ich maly vytahal 😀

strapco13
18. únor 2010

odoslalo mi to skor ako som dopisala
ja kojim vdaka laktacnym sestrickam na nasom novorodeneckom oddeleni a aj vdaka svojej trpezlivosti 😀
donekonecna mi maleho pomahali prikladat, bolo to utrpenie, kym sa prisal, mala som zapalene bradavky, co mi ich rozzuzlal..a tiez mi pomohla odsavacka...tiez mi ich trochu vyformovala, nakolko sa mi poto,m tvorilo tolko mlieka, ze striekalo a maly sa duplom nevedel prisat, tak som musela najprv odsat cast mlieka, tam padom bradavka aj trochu vystupila, tak sa potom uz maly vedel prisat..no a uz mio ich vytvaroval podla svojho gusta

takze skus prikladat maleho..trosku si predtym "vytahaj" bradavku prstami..a potom priloz drobca

lin18
autor
23. únor 2010

Moc děkuju za všechny odpovědi. Mně ale přijde, že teď už je pozdě učit Kubíka pít z prsa. Je pravda, že kloboučky jsme zkoušeli taky už v porodnici, ale Kubík prostě z prsa tolik nevypil a celkem rychle ztrácel na váze (přes 13%) takže mu začali dávat příkrm...samozřejmě cévkou přes prst. Já jsem pak začala odsávat a dávat mlíko z lahvičky...no a za tři měsíce už si zvykl natolik, že prostě z prsa pít nechce. Teda on pije, ale buď u toho usne anebo se za chvilku začne rozčilovat a chce lahvičku. Navíc má vždycky u jídla hrozný bolení bříška a kroutí se a kope a to ho prostě u toho prsa nemůžu udržet. Jo a ještě kroutí hlavou...jednou mi takhle málem utrhl bradavku :(. My to krmení máme takový divoký...už jsem příteli říkala, že by z toho mohla být super videohra s názvem : udrž lahvičku u dítětě 🙂. Holt špatná laktační poradkyně a já jsem neměla nervy na to zkoušet kojení když ztrácel váhu.
Jinak mlíka je zatím dost i když jenom odsávám..no už jsme vydrželi tři měsíce takže doufám, že to ještě chvilku půjde. A děkuji za uklidnění ohledně tuku...to mě fakt vyděsilo...ale na druhou stranu když naráz odsaju přes 120 ml tak asi není možný, že by to bylo jenom přední, ne?

paulie
23. únor 2010

lin, předního mlíčka by mělo být jen "pár" ml (u mě cca kolem 20-30? Záleží taky na ročním období - v létě je ho více), takže pokud odsajete na jeden zátah 120ku, tak je tam toho zadního až až 🙂 Ono se vám to mlíčko teď opravdu upravuje a složením trochu mění, takže už to nemusí a asi i nebude vypadat jako v 6nedělí.
Jestli můžu něco doporučit, nechte Kubíčkavždycky aspoň tzv. oblíznout bradavku (zní to hodně legračně 🙂), potože se mléko přizpůsobuje aktuálním potřebám dítka a ty váš mozek zjistí jen z přímého kontaktu 🙂

Já zpočátku do synka dostala mléko jen lahvičkou, ale díky návštěvám lakt. poradkyně jsem se rozkojila, resp. synek začal konečně sát, aspoň přes kloboučky. Hodně mi pomohla právě lakt. poradkyně (tyhle dámy většinou umí divy 🙂). Kdybyste i teď chtěla nějakou kontaktovat, tak tu je seznam: http://kojeni.cz/poradci.php a mně osobně hodně pomohly stránky www.kojeni.net ... Jiřinka je taky lakt.por. a když se trefíte do správného času a napíšete jí do poradny jakýkoli dotaz, velmi rychle vám odpoví 😉

Takže good luck a klobouk dolů, že dokážete takhle dlouho odsávat 🙂

lin18
autor
24. únor 2010

Děkuji za odpověď, paulie. No já mám mlíka pokaždé jinak...zatím jsem nepřišla na to čím je to ovlivněno...někdy odsaju 60 ml a někdy těch 120. Dneska jsem zase zkoušela kojit...s přisátím už malej fakt problém nemá...ale vzteká se, že mu to teče pomalu. Tak dneska přítel koupil i kojeneckou váhu abych věděla kolik vypil a netrápila ho hlady. Jenom nevím jestli ve skoro třech měsících není už moc pozdě naučit ho výhradně na kojení...jestli se ještě naučí tahat tak aby vytáhl všechno mlíko.

luvie
24. únor 2010

Lin, nevzdávala bych to!!! Nevím, jak dlouho chceš kojit, jestli ti stačí do půl roku, odsávat asi ještě vydržíš, ale jestli dýl, doporučuju přečíst tento článek
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
přípedně se taky s Annag poradit (jak už ti výše radila dm)
Hodně štěstí 🙂

radka.m.
24. únor 2010

lin-u někoho je to naprosto normální-kolísavá laktace a jinak k tomu,že by mělo mimčo alespon olíznout bradavka-zrovna ted někdy jsem se na netu kojení dozvěděla,že stačí,pokud mimčo dostane od mámy pusu,podle toho mozek informace vstřebá a podle toho taky vypadá mléko,to se přizpůsobí aktuálnímu stavu mimča,jinak novinkou je taky,že se zjistilo,že mléko se pokaždé tvoří jinak,že třeba v noci je více tučné,než přes den,to znamená,že se třeba v noci dostane k zadnímu mléku daleko snáž,ale není to pravidlem,protože to složení se prý neustále mění,jinak já jsem odsávala rok,laktace mi taky kolísala 😉

paulie
24. únor 2010

Lin, já bych to ještě nevzdávala ... sice se zlobí, že mu to teče pomalu, ale když nebude mít třeba jinou další možnost než kojení, tak by se chytit mohl. Ale určitě bych toto raději zkusila pod dohledem lakt. poradkyně nebo mudry, aby se Kubík nedehydratoval (to by vedlo ke zdravotním problémům ☹ )

Btw - i můj 8m syn se ještě pořád u kojení vzteká, že mu to teče pomaluuuuu 😀 Vzteklounek jeden nedočkavý 😀

radka.m.
24. únor 2010

tak jsem se znovu dívala do databáze,tak tam píšou,že tučnost se mění během dne,že ranní přední může být tučnější,než třeba večerní zadní 😉

lin18
autor
24. únor 2010

No laktační poradkyně v nemocnici nestála za nic...narvala dítěti prso do pusy a odešla...já navíc měla císaře tak jsem mohla zkoušet kojení jen v několika polohách a mléko se mi spustilo až 5. den. Malej ztrácel na váze a tak mi přišlo jednodušší odsávat...jenže tehdy šlo o cca 40 ml...což bylo za chvilku...nějak mi nedošlo, že bude potřebovat čím dál víc a odsávání pak zabere tolik času. On už teď tolik nespí takže je i problém najít čas kdy odsát...za celý den je to v součtu cca 4 hodiny...o který vlastně okrádám malýho. I když na druhou stranu mám pocit, že se kojení a mateřský mléko až moc přeceňuje...například Kubík má teď už 14 dnů průjem..kamarádčin kojený syn atopický ekzém. A já jsem kvůli mléku věčně ve stresu...jestli je ho dost, jestli má správný složení....
Btw...na seznam lakt. poradkyň jsem se dívala...bohužel nejbližší je v Brně což je od nás cca 45 minut cesty autem...na to je Kubík moc malej....ach jo

strapco13
24. únor 2010

lin..ale skus sa s tou laktacnou poradkynou skontaktovat..mozno ona pride k tebe...zvyknu mat vyjazdy
a takisto sa skus spojit tu na nete s annag
a nevzdavaj kojenie..je to najlepsie co mozes pre dieta urobit...a ak sa Ti drobec vie este prisat na prso, tak je velka sanca ze zacne aj pit z neho a prestane sa certit..jednak mu flaska vyfuci z mysle, a jednak sa tvorba mlieka a tok mlieka prisposobi potrebam drobca

paulie
24. únor 2010

lin, je pravda, že ty lakt.por. z porodnic jsou naprd - jsou věčně ve stresu a uspěchané, moc nedbají na správné přiložení, apod. Já jsem taky po císaři a díky jedné takové báječné sestřičce jsem "kojila" (resp. přikládala) vždy 1 - 1,5hod po skončení posledního kojení ... takže se mi udělalo tolik mlíka, že jsem tři dny po návratu z porodnice ležela se čtyřicítkama a červeným hrudníkem v posteli ☹ Takže odsávání znám z vlastní zkušenosti 🙂

Jinak i kdyby se Kubík nechytil, tak je možné odsávat dlouho, ale doporučuje se elektrická odsávačka na obě prsa ... je údajně nejlepší na stimulaci. Poptejte se třeba u vás v porodnici, jestli je nepůjčují (pokud už nějakou takovou samo nemáte doma 😉)