Když mateřské mlíčko nestačí - jak to řešit?

radusberus
17. kvě 2013

Poraďte maminky prosím, kojíme, ale v levém prsu mám zánět a když nakojím z levého tak malý ještě plače a hledá kde se přisát (plakat ho nesmíme moc nechávat kvůli tříselné kýle) tak ho dokojím ještě z pravého prsa, pak následuje kojení z pravého jenže se to mlíčko nestíhá nějak dotvořovat a teď už je to tak že ho neuspokojí ani jdn prso. a plače , hledá, a je vyloženě hladný (má 14 dní a 4,5kg) ... mimo to mám špatný pocit z toho že mám antibiotika od porodu už druhé a do toho na migrény beru léky proti bolesti, a to vše mu tím mlíčkem posílám a nemám z toho vůbec dobrý pocit.... mám stochutí s tím kojením praštit ☹ nebo jak tohle vyřešit? díky za radu 🙂

olusenka
17. kvě 2013

řeknu, jen co vím, jinak by asi poradila laktační poradkyně. ATB jsou taková, která se při kojení můžou. Do mléka nejde nic nebo je to zanedbatelné množství. Co se týče léky na bolest, tam bych se bála, a brala max. Paralen, nic jiného . Ohledně množství mléka, to je, co mi říkala právě LP, otázka poptávky a nabídky. Co miminko vypije, to se vytvoří. Přední mléko se prý vytvoří do půlhodiny po kojení, zadní se tvoří BĚHEM pití miminka. "Prsa nejsou zásobníky, ve kterých by se mléko vytvořilo, pak se vypilo, a zas muselo čekat, až se vytvoří nové. Tahle chybná domněnka zničila už spoustu úspěšných kojení." Tady doslova cituju LP. Víc bohužel nevím.

eficenka
17. kvě 2013

také sem měla zánět prsu, brala atb 14 dní a k tomu 4 dny 7krát denně parelen...
s kojením neprašti - je to to nejlepší...
kojila sem i přes bolesti... Přikládej malého i co půl hodinku - sáním se podporuje laktace! takže i když malý křičí kojij, kojit, kojit navíc může mít okolo 2-3týdne spurt... a mlíčko se ze 70% tvoří při kojení.....
koj co půl hodinky, klidně z obou prs a po kojení ještě odstříkej - uvidíš že mlíčka bude dostatek...

radunda
17. kvě 2013

Já s kojením moc vlastních zkušeností nemám, ale pokud se chceš pokusit kojit tak zkus vyhledat laktační poradkyni, ta by ti mohla pomoci, je na to vyškolená, pokud nechceš kojit tak mu zkus dát umělé mléko, je jich celá řada různých značek. Někdy i přes snahu maminky prostě kojit nejde, na tom se život nestaví, hlavně aby jste byli oba spokojení, ty jsi nebyla ve stresu a malý o hladu. Taky jsem myslela, že budu kojit, ale malý se narodil o 6 týdnů dřív, nechtěl se vůbec přisát, tudíž ani mléka moc nebylo, každé krmení už od narození byl boj, byla jsem ráda, když se mi ze začátku to do něj podařilo dostat alespoň půlku stříkačkou nebo flaškou, jinak by nás z porodnice ani nepustili, když nepřibíral. Ze začátku jsem odsávala, ale doma pak už na to nebyl čas. Chci tím říct, že každá máme svůj příběh a jiný pohled na svět, záleží na tobě co zkusíš, ale určitě to je tvoje věc, i když kojit nebudeš.

sabisek
17. kvě 2013

4,5kg ve 14 dnech? My mame 4 kg v 8 tydnech, nezofej! Take mam podobne, mala ke konci dne ma hlad a ja krmim doslova po hodine, urcite to nejak prestojime, me dr rikala, hlavne vydrzet, takze vydrz a zlepsi se to! 🙂

berynka
17. kvě 2013

@radusberus
Můžu potvrdit, co píše @olusenka 😉 . Někdy jsem měla pocit, že v prsou už nic není a malá vycucla klidně ještě třeba 40ml. A pořád kojím z obou prsou, jedno by jí fakt nestačilo. Je dobré si půjčit váhu, abys věděla, že skutečně vypije málo, nebo nic.
Tady je taky možné napsat laktační poradkyni, aspoň tě uklidní. Nebo si od vás nějakou pozvi domů.
Antibiotika by ti měli dát, aby to při kojení nevadilo.

katyxq
17. kvě 2013

Nakoukni do skupiny Kojení, projdi si příspěvky označené spatneprisari (jsou tam odkazy na fotky a videa, jak zkontrolovat, jestli se miminko přisává dobře a jestli pije) a zvysenilaktace, stiskavaniprsu. Ake třeba má jen růstový spurt, kojení je otázka poptávky a nabídky, čím častěji a víc miminko pije, tím víc se mlíčko tvoří - a nejvíc až právě při kojení, klidně věgem jednoho kojení prsa prostřídej i několikrát, koj na požádání, klidně po hofině i častěji a vydrž nedokrmovat, ono se to věhem pár dní srovná. Jako prevenci zánětu střídej polohy při kohení. Tam, kde máš zánět, tak prso po kohení chlaď a před kojením nahřej, rozmasíruj a miminko přlož bradičkou směrem k zatvrdlině.

sabisek
17. kvě 2013

Jeste jsem zapomnela dodat, ze piju cca 4 litry denne, hodne Melty a kojiciho caje, vzdy neco tepleho pred kojenim...

katyxq
17. kvě 2013

A jelikož evidentně přibývá dobře, staćí vážit v poradně u pediatra, před a po kojení nevaž, zbytečně to stresuje ttebe i miminko, to nedostane najíst při prvních známkách hladu, takže pak je nervózní a může vypít míň, než kolik by vypilo v klidu, po kojení by zase vážením přišlo u zklidňovací fázi, pududlání, usnutí (kojení má uspávací účinky na maminky i miminko, je to dané hormonálně).

berynka
17. kvě 2013

Fakt hodně pít! Já si kupuju Dobrou vodu ve 2l balení, to mám pořád u sebe (přenáším po pokojích, vozím v kočárku 😉 ), abych měla přehled kolik jsem toho vypila. Do toho piju slazený čaj, 2x denně kojící čaj a Meltu. Bohužel jsem na eliminační dietě a vyřadila jsem mléko, ale jinak bych to doplnila ještě o něj 🙂 .

Taky jsem si všimla, že se mlíko líp spustí, když nic nedělám, dostatečně odpočívám a nepodléhám stresu 😎 . S tím zánětem je to určitě komplikace, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Držím palce! 🙂

radusberus
autor
19. kvě 2013

Holky díky za podporu, zatím se nevzdávám bojujeme, ale už se mi zdá že se to trošku srovnává už nekojíme tak často a vydrží spinkat déle. tak uvidíme co z toho bude a jak dlouho budeme kojit 🙂 jinak díky 🙂