Když se dítě odstavuje od kojení, jak to vypadá?

bereninka
22. lis 2009

Ahoj holky,

prosím vás, jak to vypadá, když se děcko odstavuje?
Nenašla jsem tu téma, které by moji otázku úplně vystihlo.

Malému je 13. měs. a kojení si začal rapidně snižovat. Někdy celý den kroutí hlavou, jen úkážu prso 🙂 Pak si teda dá, ale pije krátce. Někdy kojím jen 1x denně. Myslíte, že se odstavuje? Jak to poznám?

A jak to bude probíhat?
Co bych měla při odstavení dělat (co s přebytečným mlékem, mám kluka víc mazlit)
Mám přidat UM, nebo bude stačit denně jogurt, kaše a trochu sýra?

Prosím, napište co nejvíce, nevím o tom nic. 😅

romankav
22. lis 2009

Ahoj, s tím odstavováním je to individuální. Prostě se snižuje frekvence kojení na 1x denně a pak už si mimčo ani nevezme (když je napité a najedené). Pokud se to neděje nijak rychle - ideální je vynechat jedno kojení za 2-4týdny, prsa se přizpůsobí a není třeba odstříkávat v momentě odstavení. Pokud by se ti prsa nalívala a tlačila, odstříkej pouze do úlevy, můžeš chladit a pít šalvějový čaj (brzdí tvorbu mléka). Když budeš mít přebytečné mléko, můžeš ho využít do mléčné kaše. Pro dítě od jednoho roku je doporučená dávka asi 500ml mléka - tozn. něco v kaši, něco v jogurtu, kvalitním tvrdém sýru, lučině, v bešamelové omáčce atd. ideálně jsou asi 2-3 mléčné svačiny denně. Mrkni na: http://www.kojeni.net/prikrmy.php je tam i plánek zavádění příkrmů.

bereninka
autor
22. lis 2009

romanka: a myslíš, že stačí, kyž má malý denně ml. kaši a jogurt? Jo a ráno asi půl plátku sýra...

radka.m.
22. lis 2009

berenika-ve včerejší poradně na netu kojení se ptala maminka 16měsíčního prcka,zda má dostatečnou mléčnou dávku-1kojení,jogurt,kaši,na chleba pomazánkové máslo,a 2-3krát do týdne acido mléko,tak jí p.Mrázková odpovídala,že je to hraniční,že pokud tomu kojení moc nedají,tak by doporučovala ještě přidat acido mléko každý den,tak podle toho bych řekla,že by jste měli ještě nějakou tu mléčnou dávku přidat

petka80
22. lis 2009

bereninka - kaše + jogurt + sýr by měli stačit. Např. 150 ml jogurtu se počítá jako 250 ml mléka, to máš hned polovinu to doporučenýho množství. Občas můžeš nabídnout třeba kefír nebo tak něco.
Prostě bych prso nabízela a když nebude chtít, holt nic nenaděláš, naopak krásně a bezproblémově odstavíš, co by za to daly maminky, které mají doma zavisláčky na prsu 😉

radka.m.
22. lis 2009

150ml jogurtu bny se mělo počítat zhruba jako 200mléka,což je opravdu spíše pod hranicí,takže bych raději mléčnou dávku ještě přidala

bereninka
autor
22. lis 2009

Ale ještě ta kaše, tu sní 250 ml, tak to by mělo být ok, ne, když jogurt je za 200 ml mléka.
Tedy 1 kojo + 200 (jogurt) + 250 (kaše) + máslo,sýr...

To acidofilní mléko se kupuje kde? Mají i v dm? A to můžu dát, není to vlastně normálně kravské mlíčko?

petka: to je fakt s tím odstavením. Jen jsem ještě doufala, že budu kojit přes zimu. Ale ještě třeba jo. Nevíte, nemůže to být zubama, pily vám děcka míň MM, když je bolely zuby?

petka80
23. lis 2009

bereninka - to víš že to může být i zubama. I když u nás to bylo spíš naopak, při zubech chtěla MM víc 😉
A nezkoušelas to kojení nějak "omezit" na určitou dobu, aby v tom měl nějakou pravidelnost? Třeba jenom večer před spaním, jenom ráno a atd. Třeba by si spíš vzal takhle, ale to je jen takový nápad.
1 kojo + 1 jogurt + kaše + sýry, máslo je určitě o.k.
To acid. mlíčko je vlastně něco jako jogurt, takže to určitě může. V DM podle mě nemají, najdeš to v chlaďáku někde u jogurtů, třeba od Olmy a pod.

bereninka
autor
23. lis 2009

petka: díky za rady. 😉
My v tom máme pravidelnost. Stále ji dodržuju, třeba když přijdeme z venku, nabídnu, to vždy pil dost, teď cucne a hned se pustí a už vrtí hlavou. Nebo po dopo spaní, to by teoreticky taky měl mít hlad, a to je to samé. Pocucne a pustí se během 10 sekund. 😕

Blbý je, že mi moc nechce jiné tekutiny, a to by jich měl mít víc, místo toho kojení, že jo?
Kolik tak vidy by měl vypít, nevíte?

timbouctou
23. lis 2009

bereninka - s tím pitím je to tak, že v roce by měli vypít údajně až půl litru. V praxi je to ale jinak, já jsem ráda, že do malého ve 22 měsících dostanem půl litru 😀 Ale jsou různé cesty, jak příjem tekutin zvýšit. Třeba občas kupujem Cappy junior s kapkou medu, nebo měnit nádobku, ze které pije. Z tatínkova obr hrnku mu chutná víc 😉

Jinak s tím mlékem, zkus dávat k snídani teplé mléko od Nestlé, Bifidus Junior od 1 roku. Chutná podobně jako kravské, jen je sladší. Alex všechna ostatní mléka odmítal. Teď snídá piškoty nebo cornfalkes v misce a v lahvičce od Cappíčka má mlíčko 😀 😀

romankav
24. lis 2009

Půl litru do něj nedostanu ani náhodou 😅 Ale zas to moc neřeším, má hodně věcí tekutějších a hlídám barvu a četnost čůrání, což je v pohodě. Je vidět, že třeba po jogurtu, ovoci žízeň nemá, pokud si dá rohlík, chleba nebo něco podobně suchého, dožaduje se pití sám. Když je nemocný, nechce pít ani jíst, tak koupím cappy a cucá brčkem.. Ještě před nedávnou dobou bylo doporučované pít hodně vody (třeba 3-4l pro dospělého), teď už se od toho taky ustupuje, zjistilo se, že příliš mnoho tekutin velmi zatěžuje ledviny (ale málo vody samozřejmě taky).

bereninka
autor
24. lis 2009

Holky, a jak to konrétně vypadá, když se dítě odstavuje? To si ubírá kojo, že má pak jen jedno a pak nechce ani to?
Když to přijde, pak se musí tedy přidat ml. produkty a voda?

On si ubral skoro všechna kojení mimo jednoho, ale vodu navíc do něj nedostanu.

simlenka
24. lis 2009

ja si myslim,ze se to mleko trochu precenuje - co deti,ktere mali alergii na bkm? myslim,ze kolem mleka je hodne debat pro i proti. mne chutna a pit ho muzu po litrech,mala ho naopak nesnasi,je zazrak kdyz si trochu da a tak ma denne jogurt a syr,nekdy i kasi - vic do ni nenacpu,ale myslim,ze je dobre se trochu spolehat i na dite. kdysi jsem cetla o jakemsi experimentu s batolaty,kterym byl dan supervyber vseho mozneho jidla ale deti samy urcovaly,co si k jidlu vyberou a prekvapive si sestavily vyvazeny jidelnicek. vzhledem k nekterym nazorum na mleko - a jak poznam+ktery+je+ten+spravny?+-+bych+se+tim+netrapila+a+povazovala+vasi+mlecnou+davku+za+dostatecnou.

petka80
25. lis 2009

simlenka - souhlas. A o tom experimentu jsem taky četla, fakt zajímavý. Oni ti prckové si holt sami řeknou, co a kolik potřebujou 😉 🙂

bereninka
autor
25. lis 2009

To je zajímavá stím experimentem.
Ale mně třeba malý poslední měsíc nejí skoro zeleninu. Předtím měl období, kdy nejedl asi měsíc ovoce ani v přesnídávce.
Myslíte, že o to je ok? Že si třeba řekne, zeleninu teď nepotřebuju, dejte mi místi ní něco jiného? 😕

simlenka
25. lis 2009

Ja myslim ze jo,nabidla bych mu ji a kdyz nechce,tak nechce,stejne ho nedonutis. stejne tak je to s mnozstvim jidla,nase terka bud drzi temer hladovku anebo fakt bagruje co ji prijde pod ruku,nechavam to na ni,max ji treba kdyz neji nabidnu neco jineho a tim koncim,nechavam to na ni. nase generace je naucena,ze se dojida atd a jsme dost obezni narod,proto verim,ze pokud v maly neutlucu ten "stravovaci instinkt",ze bude jist vyvazene a spravne. u nas se to taky strida,nekdy ji ovoce,jindy zeleninu,jindy testoviny,pak brambory a o testovinach nechce ani slyset. tu zeleninu bych zkusila propasovat do teplyho jidla,ale nedelala bych+z+toho+vedu.+u+nas+teda+vede+v+syrovem+stavu.

petka80
25. lis 2009

Přesně tak. A v tom experimentu právě vyšlo, že ty děti jedly úplně šíleně, třeba jeden den jen maso, pak zas jen ovoce a zeleninu a tak, jakoby hrozně nevyváženě, ale když se to vzalo dlouhodobě za delší období, tak to byla naprosto vyvážená strava.
Mně třeba teď malá začala ráno pít UM, ale zato nechce jogurty. Prostě ho do ní nedostanu, tak se holt nezblázním 😉 Nabízím sýry, vypila trochu kefíru, prostě stejně nemá cenu to řešit 🙂

martas123
25. lis 2009

já jsem moji druhou dceru odstavila asi ve 13-ti měs a od té doby má z mléčných produktů v podstatě jen activii k snídani 🙄 mléko vůbec ne, kaše už dávno nejí, jen občas nějaký ten sýr nebo pomaz máslo, a asi 1-2x za týden si dá ještě lipánka nebo něco podobného. 😖

bereninka
autor
25. lis 2009

marta: a jogurt taky dáváš?

A jak to odstavení probíhalo, odstavila se sama, nebo ty jí?

petka: a nemáš nějaký odkaz na ten experiment? To je fakt zajímavé.

Jak nejí malý zeleninu, tak se právě snažím dělat omáčky na zeleninovém podkladu. Syrovou nechce, ani by ji asi nezkousal, má jen jeden zub. 😕

JInak taky má období, kdy jí méně, malinko, a pak zase hodně.

petka80
25. lis 2009

Já si právě vůbec nemůžu vzpomenout, kde jsem to četla 😒

martas123
25. lis 2009

berenika - dceru jsem odstavila já. docela to šlo, za 3 dny ani nevěděla, že bylo nějaké kojení 😅

meleri
25. lis 2009

martas,

ty brďo!! za tři dny! 😵 jaks to dokázala! a ze dne naden? a co prsa?
já už prostě na to nemám nervy jaksi na to kojení..a navíc už ani nemám skoro mlíko.

bereninka
autor
25. lis 2009

meleri: tak tím líp, když skoro nemáš mlíko, aspoň nebolí prsa, ne? 😉

Holky, napíše někdo, komu se odstavoval sám prcek, jak to probíhalo??? 😕

mjanca
25. lis 2009

ahojky, tak mne se Lucka sama odstavila.... kojila jsem ji jen rano a vecer a ve 20 mesicich prestala chtit vecer - vzdy si cucla z leveho , tipuju tak pul minuty... pak rekla, ze chce pravy, to bylo to samy... takhle to trvalo asi 14 dnu, a mne to fakt prestavalo bavit, kvuli tomuhle "vytahavat prsa" 😅 , tak jsem se ji jednou zeptala, jestli chce, rekla, ze ne, tak jsem prestala nabizet a chodila spat bez a uplne v poho.
Pak jsem otehotnela, bylo mi dost spatne, nejedla jsem, plus hormony, takze Lucce to asi prestalo chutnat (muj 7tt) nevim a jednou rano mi rekla, "micko, nechces, cheba s masem(maslem), caj" 😀 a prestaly jsme kojit i rano 😉 . Bala jsem se, jak se ten muj zavislacek odstavi a uplne v poho 😉
Co je horsi, UM nechce, a za den da 1 jogurt a kousek syra, masla atd... rozhodne nesplnuje mlecnou davku, zatim to nehrotim, nevim jak na ni, budu muset neco vymyslet.
Takze asi tak u nas.

simlenka
26. lis 2009

Ja si nejsem stopro jista,ale mam pocit ze o te studii to psali v betynce special - jidelnicek. nebo tak nejak,vyslo to uz snad loni a pak jsem na to semtam nekde jeste narazila v nejakych textech.

bereninka
autor
26. lis 2009

simlenka: ty jsi noční ptáček, teda 😕

timbou: ten bifidus od nestlé jsem koupila. Myslíš, že je nejlepší z UM? Nebo proč sis ho vybrala?

My to měli s kojením DŘÍVE tak (asi před měsícem):
brzo ráno - kojo
po snídani - kojo
po dopo spánku - kojo
po odpo spánku - kojo
večer - kojo

NYNÍ:
brzo ráno - kojo
po snídani - zcela odmítá, už ani nebudu nabízet, dám asi Nestlé bifidus
po odpo spánku - někdy kojo, někdy ne
po odpo spánku - někdy kojo, někdy ne
večer - max vteřinové pocucnutí

Tedy zbylo JEDNO kojo brzo ráno a ty dvě jak kdy a když ano, moc tomu nedá, pije chvilku.
Myslíte, že takhle vypadá odstavení?

Mám mu dál nabízet v našich obvyklých časech, nebo třeba dopo, kdy už měsíc nechce, nenabízet vůbec?

martas123
26. lis 2009

berenika - no fakt to šlo dobře, udělala jsem to ze dne na den, žádný cmrndání 😀 hrozně jsem se toho bála a vůbec to nebylo tak hrozný 😉 a to byla dcera pěknej závisláček 😀 ale prsa jsem teda měla nalitý šíleně, to jo, už jsem si volala i dr., že si přijedu nechat píchnout injekci, ale nakonec jsem to zvládla, trvalo to možná týden. hodně mi pomohly obklady z tvarohu. tak ať se vám daří, ale koukám, že tvému prckovi to asi chybět nebude 😅

bereninka
autor
26. lis 2009

martas: a jak často jsi před tím odstavením kojila?
A přidali jsi malý nějaký UM? Nebo to řešíš jogurtem a sýrama?

martas123
26. lis 2009

berenika - kojila jsem min 3x v noci, potom ráno, před odpoledním spaním a před večerním spaním. UM jsem chtěla dávat, zkoušela jsem pár druhů, ale dcera to nechtěla. ani první dcera si UM nikdy nevzala. já taky mléko vůbec nepiju, tak se to u nás asi dědí 🙄 😀 jinak má každé ráno ke snídaní actívii (jogurt), sýr moc ne, občas pomaz máslo a lipánek nebo něco tvarohového, ale to tak 2x týdně.