Klobouček na kojení, jaký a jak s ním kojit?

moninka
27. dub 2010

Ahojky holky,
v porodnici jsem začla malou kojit bez kloboučků, ale vydželo mi to asi jen dva dny, než mi hodně popraskaly bradavky. Pak jsem si vzala klobouček - canpol babies a kojím s ním - ale i tak mě prsa bolí, mám je pořád rozpraskané do krve, že mi až chybí kousky bradavky a pořád to hodně krvácí i s kloboučkem ☹ ☹

Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je třeba jiná dražší značka kloboučku lepší, jestli jde poznat nějaký rozdíl, nebo přesně jakou funkci klobouček má udělat a jak vypadá správné kojení s kloboučkem? Já si koupila první co jsem viděla v drogerce, kdybych je náhodou potřebovala a nepřemýšlela jsem nad tím....

Díky za odpověď, už jsem fakt zoufalá a nechci přestat kojit 😉

rimmel
30. dub 2010

a kaaata ja som za klobucik tiez vdacna, bez nehodnes mozno ani nekojim.. 😔 i ked sme sa ho dokazali zbavit, som rada ze sme ho mali 🙂

moninka
autor
30. dub 2010

dneska jsem koupila klobouček od medely velikost M, tak jsem zvědavá- rozměrově na bradavku mi přijde stejný jako od canpol babies vel. L, akorát ten canpol je i na konci hodně buclatý, velký-tak se malá hodně nadřela a měla jsem pocit, že víc spí než se nakrmí a možná byl v tom problém, že po 20-30 min. to vzdala, unavená, dala jsem jí do postýlky a za 10 minut mi řvala hlady.....
a mlíčko vypadá, že se obnovilo 🙂 ale nechci to zakřiknout 🙂
teď bojujem s prdíky

medynka
30. dub 2010

Ahoj Moni, já mám vpáčený bradavky a hned v porodnici mi sestřička dala klobouček od Medely a s ním kojím už 5 měs. a nedám na něj dopustit! Koupila jsem si od Nuk, ale není to ono! Je pravda, že malá jedla trochu dýl, ale časem se to upravilo a teď už je to pohodička 😀 ! A tekutiny jsou při kojení určitě důležitý! Doktorka v porodnici mi řekla, že normálně bych měla pít aspoň 2l tekutin a když kojím, tak i 4l! Na prdíky nám pomohl Sab simplex před každým kojením 15 kapek a zahřívání bříška!

moninka
autor
1. kvě 2010

ten klobouček je fakt dobrý 🙂

tak mlíčko mám, akorát nevím, jestli ikdyž ho mám dost, může být jakoby slabé? že malá pije dlouho, mlíko pořád teče, ale stejně jí moc nezasytí?
Mají na mlíko vliv hlavně tekutiny nebo i jídlo?

rimmel
1. kvě 2010

monika ci ma dost zistis iba podla poctumokrych plienok 8 denne ci ako? uznepamatam...a tiez priberanim..moj napriklad papal dlho ..

kukni foto co som dala dozadu na stranke, je vidno ze mliecko je v klobuciku..aj ty to tak mas?

rimmel
1. kvě 2010

s tymi tekutinami suhlas..i ked sa cudujem, teraz vypijem tak co ja viem..no maalicko a aj tak mam kopec mliecka 😅 ale uz asi nepotrebujem tolko co predtym..neviem..stale kojim aj 10krat denne 😕

moninka
autor
1. kvě 2010

jo taky to tak mám, že mám v kloboučku mlíko, kontroluju to třeba i po 20 minutách kojení. Takže si myslím, že mlíko je, ale možná jestli není nějak slabé, nebo mě napadlo, že malá je po 10 minutách unavená a nechce moc pít, a furt s ní musím lomcovat, že si spíš zvykla na flašku, kde je najezená za 10 minut a tolik se nenadře,, tak se jí asi z prsa moc nechce - a to jí asi nemám jak odnaučit

rimmel
1. kvě 2010

mominka neboj, slabe urcite nieje. moj na prsniku zvykol cucat strasne dlho a zaspaval pri tom..preto vlasnte tak dlho cucal..som ho musela budit a to tak ze som mu steklila nozicky, ci fukala mu do tvare.....a vacsinou aj tak zaspal na mne na prsniku a ked sa zobudil, zase pil..bol ale predcasne narodeny a slabucky takze sa to aj dalo cakat..no nie vzdy..kojila som aj castejsie nez ine mamicky aj kazde 2 hodiny, uz si to presnenepamatam, ale mne sa zda ze to robis dobre a nic neobvykle to nieje 🙂

a ako hovoris asi si zvykla na flasu ale zase sa nauci na cece neboj! skus si rucne predtym odsriekat nech to mliecko citi na pusinke, ovoniava ...

moninka
autor
1. kvě 2010

to víš Rimmel, byla jsem zvyklá, že jsem malou kojila dřív jen 10 minut, potom, co jsem jí musela odstavit a pak jsem mohla zas začít kojit je to i pro mě nepříjemné, že jí mám kojit třeba 45 minut, pořád ji budím, potom už prso nechce, dám jí do postýlky a řve hlady ☹

rimmel
1. kvě 2010

a co presne ti je neprijemne? ja neviem..myslis ze place hladom? mozno skor tym ze nechce byt v postielke sama..ale ja naozaj neviem..hovoris ze vidis mliecko v klobuciku, cize ma dostatok.. ☹ naozaj enviem ako poradit

moninka
autor
1. kvě 2010

Rimmel mám rozpraskané bradavky, takže tak dlouhé kojení není moc dobré ☹ navíc nevím, kdy má malá dost, pokaždé se odtahuje po jiné době, jinak dlouho pije a jiank dlouhou dobu vydrží do dalšího kojení, nebo jí musím přikrmit- je to složité....

moninka
autor
1. kvě 2010

ale i tak díky za rady 🙂

rimmel
1. kvě 2010

nemas zaco, no s tym bradavkami to je blbe, asi by som naozaj byt tebou kontaktovala poradkynu..skus tu na nete na slovenskej stranke modry konik je v kojencoch Dakujeme annag..tam napis ona je laktacna poradkyna a urcite ti poradi ma aj stranku

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...

rimmel
1. kvě 2010

a poznas rozdiel ked babatko pije a ked iba cucka? treba vidiet pri piti ako preglga, dokonca to je pocut 😀

rimmel
1. kvě 2010

a urcite by som neprikrmovala myslim ze v tom robis chybu 😔 ked chces aby sa ti rozbehlo kojenie, nesmies prikrmovat...potom dieta just na cece nepojde..radsej si da z flase

rimmel
1. kvě 2010

jedine ze by dieta chudlo alebo co tak to ano, ale takto by som flasu jednoducho zahodila a uz sa to nejak spravi..prsnik nech je k dispozicii kedykolvek a na kolkokolvek ale viac ti uz poradi annag je naozaj vyborna!!

paulie
1. kvě 2010

Ahoj Moni 🙂
takhle stará miminka se (bohužel) opravdu kojí i 40min, ale můžeš zkusit něco, co mi poradila moje lakt. poradkyně (dítko mi usínalo po pár minutách, takže spíš žužlalo, než sálo) - pokaždé, když přestane aktivně sát (a polykat), tj. po zhruba 10min, tak si ji přehod na druhé prso, aby se znovu aktivovala a začala sát, a až přestane, tak znovu na první, pokud bude mít zájem, znovu na druhé. U nás tohle zabralo už při třetím kojení a doba krmení se zkrátila z 45min na 25min, a za pár týdnů až na 15-8min. Samozřejmě je potřeba hlídat si ty tvoje bolavé bradavky a pokud dokrmuješ spíše z pocitu, aby malá něco snědla, tak ten dokrm opravdu rychle odbourej, jak ti radí Rimmel ... tím oboustranným kojením si budeš stimulovat laktaci tak, že mlíčka budeš mít dostatek 😉

PS - opravdu neexistuje žádné "slabé" mléko ... teď máš tzv. přechodné, které se za pár dní (ne-li už teď) přetvoří v klasické dvousložkové (přední a zadní mléko) ... každopádně se tvoří a bude tvořit přesně podle požadavků miminka, takže se neboj, že bys nedokázala malou nasytit přesně podle jejích potřeb 😉

medynka
1. kvě 2010

Ahojky Moni, myslím, že rimmel má pravdu, že to děláš všechno správně a mělo by se ti to srovnat, jen ty poraněný bradavky jsou fakt nepříjemný 😢, ale já je měla už v porodnici špatný (než jsem začala používat klobouček), že mi říkala sestra, že se mi to těžko zahojí a zahojily! Chce to větrat a po každým kojení omýt a namazat! Mě malá taky jedla ze začátku takhle dlouho a často, potom jsem jí vždycky během kojení škrábala na chodidle, aby tolik neusínala! Dokrmování ti to určitě jen zhorší, že se nebude tolik snažit a ty potom budeš mít míň mlíčka.

medynka
1. kvě 2010

A přesně jak píše Paulie, je dobrý zhruba po deseti minutách přehazovat na druhý prso! To jsem taky dodržovala a super jsem se rozkojila 😀 !!!

aleachim
3. kvě 2010

moni, souhlas s holkama, odbourej dokrmy, Naty v tom má akorád zmatek. A ber to podle sebe, kdybys měla něco bez práce a něco s pořádnou dřinou, asi by sisi taky raději počkala na to bez práce, ne? Tak jen koj a ona brzy příjde na to, že jinak to prostě nepůjde. A až trošinku zesílí a bude mít lepší tah, tak se ti nají mnohem dřív.

Já ze začátku kojila hodinu a pak už byla Lucka nacucaná za necelých 5 min, a ta hodina byla ukrutná, měla jsem syndrom bělavé bradavky, takže jsem měla pocit, že mi tu bradavku řežou. Ale zvládly jsme to a kojila jsem úplně v klidu. I pro to mimčo je to něco nového, v čem musí získat praxi. Zvlášť jestli jí k tomu dáváš flašku, tak to je jasné, že se jí moc nechce.

Jinak, když usne, tak vedle toho přehazování z prasa na prso taky zabírá lehce jí šťouchnout no tváře. Hlavně s ní nijak netřepej, to se akorád lekne. Takhle malé děti ještě reagují reflexivně.

A ty prsa, chce větrat, mazat a důsledně dodržovat hygienu. V kloboučkách se často drží mykozá, takže se ti i díky tomu mohou bradavky hůř hojit.

moninka
autor
3. kvě 2010

vždycky mám pocit tak po půl hoďce kojení, že už v těch prsou stejně nic nemám, mám je úplně vycucané, ne pořád pevné a nalité jak v porodce 🙂
A hlavně, když po kojení pláče a má hlad, tak mi povolí nervy a nechci jí trápit, tak bylo rychlejší aby se najedla - že jsem jí tu flašku dala a byla spokojená 😒 než experimentovat, jestli mi něco z prsou ještě vytáhne

rimmel
3. kvě 2010

mom ja som nikdy nemavala naliate ci pevne, necitila som ci suplne atd....

iba v porodnici pri prvom naliati.

piko
16. srp 2011

holky, potřebuji poradit. Kojím taky přes klobouček a dokrmuji z flašky. Ale samozřejmě vznikl problém, že malá (3 měsíce) se teď k prsu nechce přisávat, protože ji to neteče tak rychle jako z flašky. Vy, co dokrmujete taky - jakou používáte savičku??

petra_pf
3. říj 2013

díky kloboučkům jsem se rozkojila...ale díky laktační poradkyni jsem kojila bez 🙂

kachnap3
10. říj 2013

Ahoj, taky jsem měla problém s bradavkama. Laktační poradkyně mi půjčila odsávačku a já odsávala jak divá. Prý to trvá dlouho mež se to zahojí i 3 týdny. Odsávala jsem celou tu dobu. A pak mi doporučila kloboučky Od Medely. Stojí asi 350 Kč, ale jsem teď snima spokojená. Bradavky už nekvácí. Sice ještě bolí, ale nekrvácí.

domino.aligotor
13. dub 2014

@paulie Já kojila svoji dceru od porodnice s kloboučky (mám vpáčené bradavky) a doba kojení byla 30minut a vše v pohodě. U mě nepomohla ani laktační poradkyně i ta mi doporučila kloboučky.

ivanka88
2. kvě 2014

Já začínala s kloboučkem už v porodnici. Bradavky mě bolely úplně šíleně, že jsem kojila se slzami v očích a měla jsem tendenci prs malému brát, aniž bych chtěla. Byl to reflex.. V porodnici si sestry myslely, že simuluji a pořád dokola mi opakovaly, že je normální, že to bolí. Když ale viděly slezy v mých očích a můj totálně rudý obličej, když jsem kojila, došlo jim, že to asi fakt žádná simulace nebude..... Bohužel mi tam s tím ale nikdo nebyl schopen pomoci.. Po příchodu domů to bylo peklo a malý byl i několik dní hlady, protože to ani on neuměl... Z flašky jsem mu dala jen jednou (odsáté mateřské mléko), bála jsem se, že pak už prs nebude chtít vůbec... Bolelo mě to i přes klobouček a už jsem byla zoufalá a zkusila jsem několik typů kloboučků... Pak jsem narazila na kloboučky od Aventu a s těmi jsme vydrželi až do začátku 3. měsíce... Bradavky se mi zahojily a od 3. měsíce kojím úspěšně bez 🙂 malému je půl roku a kojení je pohodička 🙂 Mažu pravidelně Bepanthenem (jsem ekzémová a bradavky mám hrozně vysušené) a když se náhodou objeví prasklinka, hned mažu vlastním mlíčkem a nechám zaschnout na vzduchu.. to mi taky hodně pomáhá 🙂

immolation
29. říj 2014

Ahojte,
mám skoro 4 měsíčního syna.
Už v porodnici se mi nedařilo ho plně kojit, rady sester nebyli úspěšné a malej se vždy u toho jen rozplakal a ne a ne papat. Najednou Byl 4. den a nás propouštěli domů. Trochu zoufalá, jsem odcházela alespoň s odsátým mlíčkem domů, které jsem mu ze začátku dávala stříkačkou. Doma jsem ihned jela koupit odsávačku, a od té doby co nás propustili stále jen odsávám a dávám malému mlíčko z flašky.
Ještě stále přemýšlím, jak to tu čtu, jestli bych neměla zkusit vyhledat taky tu laktační poradkyni. A přeci jen to ještě nezkusit. Je pravda, že párkrát jsem to samozřejmě zkoušela, ale to už si malý asi zvykl na lahvičku ze které to je i pro něj nejspíš snažší.
Na jednu stranu jsem ráda, že i přes to má moje mlíčko, ale kojení...??? musí to být fajn.. ☹
Budu ráda za Vaše rady..

zuzana_ka
29. říj 2014

@immolation
Já kojila přes klobouček prvních 5 týdnů a potom letěl do koše a přešli jsme na lahvičku.
Přes klobouček se tak akorát nalokala vzduchu, vůbec nechtěl držet na prsu a jen co se trochu pohla, klobouček odpadnul a vše bylo od mléka.
Nemohla jsem ani chodit ven, protože kojit s kloboučkem, bylo možné pouze v pohodlí domova, kdy jsem byla bez trička.

Akorát jsme se obě trápili, takže za mě nee.
Nenech se ovlivnit nějakým kojícím lobi, že je to fajn. Důležité je aby byl malý v pohodě a nakrmen a je jedno jak ne? 🙂 🙂 🙂 🙂

olusenka
29. říj 2014

@immolation určitě bych do návštěvy laktační poradkyně investovala, určitě bych tuhle možnost vyzkoušela. Min. třeba za zvednutí sebevědomí apod. to stojí. Já ji doma měla, a pak jsem ji kontaktovala ještě asi 2x přes mail nebo Skype. Pomohla vždy ať už více nebo méně. Když ta možnost je, určitě bych se jí nevzdávala. Taky jsem hodně čerpala rady na www.kojeni.net, tam si jde najít podobný problém,jaký máte. Jaký máte problém s kojením, nevím, taže víc neporadím. Ale i na této stránce jsou popsané příběhy, jak se maminky vrátily k plnému kojení po krmení flaškou, po dlouhém odstříkávání atd. atd. Pokud mlíko je, věřím, že se to dá vyřešit a úspěšně kojit.
Jo, je to nejen praktické, ale hlavně krásné.