Klobouček na kojení, jaký a jak s ním kojit?

moninka
27. dub 2010

Ahojky holky,
v porodnici jsem začla malou kojit bez kloboučků, ale vydželo mi to asi jen dva dny, než mi hodně popraskaly bradavky. Pak jsem si vzala klobouček - canpol babies a kojím s ním - ale i tak mě prsa bolí, mám je pořád rozpraskané do krve, že mi až chybí kousky bradavky a pořád to hodně krvácí i s kloboučkem ☹ ☹

Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je třeba jiná dražší značka kloboučku lepší, jestli jde poznat nějaký rozdíl, nebo přesně jakou funkci klobouček má udělat a jak vypadá správné kojení s kloboučkem? Já si koupila první co jsem viděla v drogerce, kdybych je náhodou potřebovala a nepřemýšlela jsem nad tím....

Díky za odpověď, už jsem fakt zoufalá a nechci přestat kojit 😉

czica
27. dub 2010

ahoj moni,
s týmto ti najlepšie poradia laktačné poradkyne, baby sú veľmi ochotné, stačí si vybrať zo zoznamu: http://www.kojeni.cz/poradci.php
držím palce aby sa to čím skor upravilo

sussanah
27. dub 2010

me se osvedcily kloubocky Medela, ale nejrpve bych taky zkusila laktacni poradkyni. Treba ti upravi techniku kojeni, aby ti mala tak nedevastovala bradavky. A taky hodne a hodne mazat. Ja mela taky na zacatku bradavky do krve ( i kdyz technika byla spravna) 😖 Mazala jsem po kazdem kojeni bepanthen, pred kojenim schladila bradavku kostkou ledu (abych potom vydrzela tu bolest) a zacalo se to pomalu hojit. Ono to holt chvili trva, ze si ta prsa zvyknou, ale neboj, ony si zvyknou 😉

paulie
27. dub 2010

Ahoj Moni,
problém není ani tak v kloboučku (jde v podstatě kojit s kterýmkoli), ale v technice kojení. Jak doporučovaly kolegyňky nade mnou, chtělo by to zavolat laktační poradkyni, která nejlépe posoudí míru akutního poškození bradavek a taky s vámi oběma "nacvičí" nějakou přijatelnou kojící polohu (pro začátek a inspiraci jsou třeba zde: http://www.kojeni.net/polohy.php). Tyto laktační poradkyně mají obvykle cca 3 návštěvy po porodu proplácené pojišťovnou, ale je možné s nimi spolupracovat i déle (opět na pojišťovnu), pokud to situace vyžaduje 😉
Do té doby větrat, větrat a větrat prsa, mazat tím Bepanthenem (nebo Purelanem, atd.) a snažit se odbourat kloboučky (nárazově, tj. ihned, nebo postupně, tj. každý den ho třeba zkrátit o 1mm, aby časem ta délka nepřesahovala bradavku), protože to vlhko pod nimi je ráj pro kvasinky. Natali je malinká, takže se to může zadařit velmi brzy, že bude pít bez nich, ale to zase předpokládá vyléčené bradavky ...

Držím pěsti a ať se vám oběma zdárně kojí 🙂

Na druhou stranu - z vlastní zkušenosti vím, že je možné bezproblémově kojit i 8m s kloboučky (pak se dítko rozhodlo, že už je nechce a 2m jedeme bez 🙂)

rimmel
27. dub 2010

mominka ja som s klobucikom kojila az do 4m potom uspesne bez..

a ako to vyzera spravne no neviem, sama som vtedy nevedela co a ako..ale vzdy ked pil a som cece vybrala na konci klobucika som vzdy videla zbytky mlieka, cele to bolo zaplnene, vytekalo to vsade aj jemu z pusy cize som vedela ze ma mliecka dost..
je ale dolezite aby cucal nie tu tvrdsiu cast, ale tu makksiu uz na dvorci bradavky co je..vies.. 😅

a tiez radim skusat bez co najskor..ja som najprv skusala, no vzdy ma to bolelo nakolko bradavky neboli zvyknute a maly sa aj tak dlho nevedel uchytit, taky bol malinky a raz som bola vonku , klobucik som zabudla doma a maly potreboval nakrmit, dala som mu a po prvykrat sa krasne chytil a odvtedy to slo, no najrpv som ich striedala aby si cece pomaly zvkyli a potom uplne vyradila 🙂

rimmel
27. dub 2010

pardon tusim az do 5m

rimmel
27. dub 2010

a tiez som mala medela klobucik 🙂

pajazd
27. dub 2010

Ahoj, ja kojila s kloubouckama od Medely, ale asi by bylo fakt nejlepsi zkusit tu laktacni poradkyni, moji kamaradce hodne pomohla s technikou kojeni, a to az pri druhem mimcu, to prvni kojila v poho do 6 mesicu, ale to druhe mimi bylo proste jine a potrebovala poradit, mela ze zacatku taky hodne bolave bradavky.. Jinak kdyz uz kloboucek tak mi sedel od Medely, jsou mekke a poddajne...Preji hodne stesti s kojenim 😉

bocinka
27. dub 2010

Moninka, kojila jsem s kloboučky od medely, kvůli plochým bradavkám... a kojení mě bolelo do Sofiina 3. měsíce.... nakonec mi pomohla Jiřinka z kojeni.net poradila mi z technikou a to i na dálku a víceméně zjistila, že mám SBB a doporučila, at vydržím do konce 3. měsíce, že se to pak zlepší a opravdu, takže mohu poradit jen laktační poradkyni a vydržet... 😔 😉

bocinka
27. dub 2010

moninka a na mazání mi moc pomohl zázračný kelímek z Oriflamu... 😉

moninka
autor
28. dub 2010

já jsem myslela, že se za laktační poradkyni platí- právě jsem si říkala, jaké to jsou asi částky 😅

já jsem totiž měla klobouček velikosti S, myslela jsem si, že je dobrý ale měla jsem tam tak tak celou bradavku takže mi malá tahala hlavně za kousek, který mi teď jako odpadl. Dvorec mi netahala vůbec. Tak jsem si nechala koupit větší - L a to je zas šíleně velké, že mi přijde, že to z toho snad neutáhne ☹

moninka
autor
28. dub 2010

na bradavce to mám super, mám tam i kousek dvorce, ale přijde mi to na její mini pusinku velké - ale pokud tam má bez kloboučku i tak dát dvorec.... chjo, to je maturita s kojením 🙂 🙂

teď malinko odbočím, stalo se vám, že když jste jeden den méně jedly a pily, že jste měly málo mlíka? Nebo to může být tím, že jsem dva dny předtím nekojila a odsávala a odsála jsem jen dvakrát za den a větší množství? Následující den, jsem malou mohla nakrmit jen jednou ☹

luckyhoney
28. dub 2010

Ahoj, já kojím 4,5 měsíce s kloboučky Medela, velikost L 🙂 Občas i bez, ale to musí mít malá náladu.
To že si dva dny nekojila a jen 2 x za den odsávala ti mohlo snížit laktaci. Takže když odsávat tak tak často jako když by si kojila, pro zvýšení laktace je dobré kojit/odsávat v noci. Myslím že i množství tekutin ti ovlivní množství mlíčka.

moninka
autor
28. dub 2010

mě právě odsávat moc nešlo, tak jem čekala až budu mít nalité prsa ☹
snad pomůže, když budu víct pít a třeba kojící čaj.
A malá ti pije v pohodě, utáhne to? A jak dlouho kojíš z jednoho prsu?

moninka
autor
28. dub 2010

a teď právě taky nevím, jestli už přikládat, ikdyž by se nenajedla, nebo zase počkat... nebo dávat z každého prsu trochu....

paulie
28. dub 2010

Moni, já jsem používala kloboučky "Gentle feed" od firmy Dahlhausen ... měla jsem je od své lakt. poradkyně. Velikost se prý určuje podle obvodu bradavky v místě dvorce (nevím, jak bych to popsala 🙂).
A na to "objednání" lakt. por. stačí domluva s ní, kdy dorazí - jsi v 6nedělí, takže bez problémů ... a pediatři většinou taky nedělají drahoty s razítkem na papír o vykázané péči, který ti dá ta lakt. por.

Tady je ukázka správného přisátí (http://www.kojeni.net/prisavani.php) a sání (http://www.kojeni.net/sani.php) ... s kloboučkem je to v podstatě to samé, jen má dítko v puse více materiálu 🙂

Výkyvy mléka teď můžeš mít značné, zvláště při sníženém přísunu tekutin, ale velmi rychle se vše obnoví díky prolaktinu ... jestli můžu poradit, tak si nezkoumej "nalití" prsou, protože by ses mohla začít malinko stresovat a tím si blokovat spouštěcí reflex ... prostě si důvěřuj 😉. Po 6nedělí už nebudeš mít pocit nalitých prsou třeba vůbec a přesto tam bude mléka až až, resp. tolik, kolik si malá bude ochotná vzít 🙂
V tuhle chvíli bych ti doporučila dobrý pitný režim (i kojicí čaje, meltu, apod. ... dle chuti 🙂), kojit klidně z obou (dobré na stimulaci a tvorbu) a mezi kojeními dodržovat aspoň 1,5-2h, aby malou nebolelo bříško 🙂 A zavolat tu poradkyni, která ti přímo na míru poradí věškeré tipy na kojení s kloboučkem, popř. s vámi zkusí kojení bez nich, až to bude možné 😉

luckyhoney
28. dub 2010

Moninka, jj malá to v poho s těmi kloboučky utáhne i když je teda někdy z jídla parádně spocená 🙂
Já kojím z obou. Měla jsem ze začátku trošku probémy s kojením tak jsme museli z obou a už nám to zůstalo, ale není to na závadu. Prostě nakojím z jednoho nechám grcnout a dám z druhého. Val pije dost dlouho, 15 minut určo z každého.

moninka
autor
29. dub 2010

Paulie - díky za radu 🙂 mě doktorka říkala, že mám jednou nakojit a podruhé přikrmit, ať se dají prsa dokupy , tak snad se to mlíčko obnoví rychle jak říkáš 🙂 Z flašky je malá najezená za 10 minut, to byla dřív i u kojení a teď mi kojení trvá i hodinu a zdá se mi, že se jí nechce tahat tak dlouho ☹

moninka
autor
29. dub 2010

měla jsem takový pocit, že když zavolám poradkyni, tak že jsem úplně neschopná 😒 vůbec právě nevím jak to chodí, i jak popisuješ nějaký formulář

editah222
29. dub 2010

Moninka - pozvat si laktační poradkyni není žádná ostuda!!
Já jsem si ji pozvala hned do porodnice a dobře jsem udělala. Nikdy jsem neměla žádné potíže s kojením, neznám rozpraskané bradavky a ani záněty. Ukázala mi jak odstřikávat a poradila jak případné přebytky uchovávat . Znala jsem ji z předporodního kurzu a zaplatit nechtěla nic. Dokonce mi ještě dnes občas napíše e-mail, aby se zeptala jestli je všechno OK.
Někdo má názor, že matka všechno ví a radu nepotřebuje. Možná bych opravdu na všechno přišla sama nebo někde vyčetla, ale takhle to bylo rychlejší a spolehlivější.

mmmk
29. dub 2010

Moninka, uceny z nebe nespadl. Ja mam dulu, ktera je i soucasne laktacni poradkyne. Rodila jsem akutnim cisarem a malymu dali na JIPu UM z flasky 🙄 Mne taky trval snad tri dny, nez jsem nastimulovala mliko. Maly samozrejme z prsa pit nechtel, vzdycky rev. Nekdo radil nechat hladovet, ale na to jaksi nemam srdce. Proto jsem si koupila hned po prichodu domu kloboucky medela ve velikosti S. Pote jsem se teda domluvila s dulou, ze se prijde podivat. A ta mi prinesla kloboucky snad L. Ze se s tim maly lip nauci tu techniku. Taky mi na bradavky dala lanolinovou mast, po ktere jsou bradavky takove vlacne a nevysychaji a nepraskaji. Tim jsem chtela rict, ze nebyt laktacni poradkyne/duly, asi bych si sama neporadila. Internet neni vsevedouci, tak se neboj nejakou poradkyni kontaktovat, neni to ostuda 😉
Tu mas typy a tvary tech kloboucku Medela

moninka
autor
29. dub 2010

holky díky 🙂 zjistila jsem, že můžu kojit i s velikostí S, která mi úplně nesedí na bradavce , ale přijde mi, že se malá rychleji napije a líp se jí saje než z velikosti L 😒
a znáte nějakou dobrou poradkyni z okolí Ostravy?

aleachim
29. dub 2010

moninka, určitě kontaktuj laktační poradkyni. Ono kojení rozhodně není taková hračka jak se o tom píše. Já jsem laktační poradkyni měla taky a nebýt jí, tak určitě nekojím. Na netu najdeš spoustu rad, ale mohou to být rady, které ty vůbec nepotřebuješ. L.p ti poradí, co přesně potřebuješ ty, poradí ti jak na ty rozpraskané bradavky. Ono se radí mnohem lépe, když to někdo zkušený vidí na vlastní oči. Než mi začala nějaké rady dávat, tak chtěla vidět jak to dělám, aby zjistila v čem může být chyba. To mi po netu neposoudíme. Bohužel z Ostravy žádnou neznám, ale zkus se zeptat třeba pediatra, ke kterému chodíš.

paulie
29. dub 2010

Dobré ránko,
Luckyhoney má pravdu - dítka dokážou z kloboučků sát moc dobře, ale zpočátku se to prostě musí hlídat, aby se to naučila a spíše nedudlala (kojo pak trvá opravdu i hodinu a ještě dítko má sní).
Nerozumím té radě doktorky (jednou nakojit, podruhé přikrmit) - to jako dokrmovat lahvičkou? Já myslím, že díky tomu, že malá teď ještě nevypije tolik, co v budoucnu, by se dalo zapracovat na úplném kojení ...
A lakt. poradkyně se neboj - tuhle profesi vykonávají jen dámy, které mají s kojením osobní zkušenosti (tím pádem vědí, jaké to je) a projdou kurzem a zkouškami ... a v neposlední řadě jsou velmi empatické a dokáží hodně maminky povzbudit 🙂 Jsou to prostě takové "kamarádky", které pomohou s problémy v této oblasti 🙂 A ten formulář si celý předvyplní ona sama (zná čísla diagnoz, apod.), ty ho jen necháš orazítkovat 😉

U mě to bylo tak, že jsem té svojí zavolala, ihned jsme se domluvily na termínu návštěvy (na druhý den), poradila mi, co mám do té doby dělat a když přišla, tak se mi opravdu maximálně věnovala a zodpovídala moje případné dotazy, ukazovala mi kojící polohy vhodné pro nás, ...

sussanah
29. dub 2010

Moninka, muzes taky zkusit zavolat na laktacni ligu, hradi to pojistovna, me tam moc a moc pomohly a hlavne uklidnily. A na kojeni.cz (stranky laktacni ligy) najde i seznam laktacnich poradkyn i matek poradkyn. Byt tebou, tak to ani moc neoddaluju a zaridim to co nejdriv. Jsi jeste na zacatkku, myslim, ze mas hodne velkou sanci to dat behem chvilky vsechno do poradku. Nevim jakou mas pediatricku, ale ta moje byla co se tyce kojeni dost silena, kdybych sledovala jeji rady, tak uz davno nekojim.. Tak pozor na to, ony nekdy ty doktorky tezko nesou to, ze nejaka laktacni poradkyne muze vedet o kojeni vic nez ony 😉
A jeste jsem si vzpomnela, ze jsem po kazdem kojeni potirala bradavky zbytky MM a nechala volne oschnout a asi po 15min namazala bepanthenem. A jak uz tady nekdo psal vetrat vetrat a vetrat 🙂
Drzim palce!

aleachim
29. dub 2010

sussanah, s pediatrama je to různé, mě např. doktorka dala číslo na lp hned jak se dozvěděla, že se s tím trápím. Řekla mi, že ona s tím nemá takové zkušenosti, ale s touhle paní mají maminky, co k ní chodí dobré zkušenosti, tak ať se s ní poradím. No, a byla super, poradila, podpořila a já se rozkojila. A první, co udělala bylo, že mi zahodila klobouček, protože prý to dětem přes něj jde mnohem hůř než přímo. Ale já měla bradavky celkem v pohodě, proto říkám, že je důležité to vidět. Takhle to správně nemusíme posoudit a pak třeba i blbě poradit. 🙂 🙂

Jinak s těma bradavkama též dopuručuji větrat, a větrat. Vždycky, když budeš mít chvilku, tak vystrč prsa jen tak, to je úplně nejlepší, co může být.

sussanah
29. dub 2010

Aleachim, samozrejme ze je to Mudr od Mudr, ale uprimne ti tvou Mudr zavidim 🙂 Moje si dala asi za ukol dostat do naseho maleho cokoliv jineho nez moje MM, takze kdyz sem se stale drzela kojeni, tak me aspon rikala, ze mu mam davat na piti caj ( ve 3 mesicich), at nechce takcasto kojit (kojila sem ho po 2,5 - 3h, v noci po 6) 😀

Jo a jeste k vetrani, manzel se mi prvni dva tydny smal, protoze ja chodila doma jako lesni zena,proste prsa porad venku, ale pomohlo to 😀 😀

aleachim
29. dub 2010

sussa, jo, jo, hrozně záleží na doktorce. Ještě že dneska můžeš info získat i jinde než jen od doktorky 🙂 . Já taky větrala, nikdy předtím jsem se o svá prsa nezajímala tak jako, když jsem kojila (L už se odstavila) 😀 😀

kaata22
30. dub 2010

Ahojky, tak si tu čtu vaše příspěvky a jsem ráda že téma kojení s kloboučkem tu je.. 😉
S kojením jsem měla po porodu hned problém. Malý se přisál až po třech dnech usilovné dřiny všech dětských sester a mně. ☹ Jelikož mám menší bradavky přisál se pouze s použitím kloboučku.. Ještě 14 dní se doma u kojení vztekal. Měla jsem chuť to vzdát. Navíc když jsem viděla má zlikvidovaná prsa, která se proměnila z úhledných broskviček na nepěkné pomeranče plné strií.. 😖 Chápejte, že ve svých 22 letech jsem tak rychlou proměnu nečekala.. 😅 Vydržela jsem. Teď je nám 10 týdnů, na prsa jsme si s manželem zvykli, klobouček už téměř nepotřebujeme a malý nám dělá jen radost. Takže všechno zlé je k něčemu dobré 😀

rimmel
30. dub 2010

kuk na klobucik, je v nom mliecko 😀

rimmel
30. dub 2010

na tej poslednej vypluva cece 😉