Kojení a umělé mléko. Jaký je časový rozestup krmení při této kombinaci?

lenuli89
15. pro 2020

Holky, chci se zeptat. Mám měsíčního syna a pravděpodobně mi dochází mléčko, už musím i prikrmovat.
Otázka je, když si malý ode mě vezme 60, umělému mu dám 60, což je jeho dávka (115ml na jednu dávku podle vahy), kdy může dostat další papani. Vím, že po umělém je to rozestup 2,5 - 3 hodiny, ale když je tato kombinace, je to stejné?
Děkuji, je to pro nás zase nové...

konidana
15. pro 2020

@lenuli89 pokud máš teprvě měsíčního syna, tak pravděpodobně ti mlíko fakt nedochází, jen se ještě nerozjelo. Kojila bych co nejvíc, klidně furt (po hodině, co pul hodinu, fakt klidně nonstop) a na umělé bych se vyprdla (pokud tedy chceš kojit)

konidana
15. pro 2020

@lenuli89 nestresuj, nevaž, jen koj tak, jak to bude potřeba. Pokud malý nebude hubnout (zjistíš na další kontrole u pediatra), tak je všechno v pohodě 🙂

jakreb
15. pro 2020

@lenuli89 Ja som dcerku musela dokrmovat od narodenia. 1x za den dostala flasku. Nikdy som nevedela kolko vypila odo mna. Nadojcila som a ked mala malo tak dokrmenie. V mesiaci cca 60ml. Dojcila som kazde cca 3h. V noci 2x.

darinka84
15. pro 2020

@lenuli89 dej si synka na sebe a koj a koj.. Když ms to někdo říkal u první, tukala jsem si na čelo.. Skončila na UM.. Ted u druhého jsem to udělala.. Prostě jssm ho měla na sobě, kojil se s přestávkami i několik hodin a příkrmy a odstrikavani zrušeny.. V šesti týdnech měl pět kilo... Jen se to chce rozhodnout co vlastně chceš a přestat sledovat váhu a hodinky... Dítě není stroj naprogramovany na co tři hodiny.. V noci jsem si budila nastavila, protože pokud jsem chtěla kojit, hold to nešlo spinkat celou noc.. A že by si malý pospal, to jo... Nedá se... Takže je to hlavě... Protože u první žádné mliko.. Teď vim. Proč.. Kojit co tři hodiny je málo... Držím pěsti ať už se rozhodneš jak se rozhodneš...

zuzita15
15. pro 2020

@lenuli89 proc mas pocit, ze ti dochazi mliko? Ja mam ted doma mesicni holcicku, jednou mam prsa nalita, jednou uplne mekka a rozhodne nemam pocit, kdyz jsou mekka, ze mi doslo mliko. Kdyz diteti nabidnes flasku, vzdycky si vezme, to neni ukazka toho, ze ma malo mleka od tebe. Jak uz se tu pise, koj klidne porad, ja nekdy taky kojim co hodina (treba dneska) a jindy po 2-3h (treba minuly tyden). Dite si rekne samo a mleko od sebe fakt takhle brzy nedojde, to bys musela mit nejaky zdravotni problem
Jinak zalezi na vaze ditete, kolik by melo za den! (Nikoliv na davku) vypit, jednou muze vypit 60, podruhe 120. Pokud budes prikrmovat, je to cesta k brzkemu ukonceni kojeni a je to zbytecne.

dixi86
15. pro 2020

Kojit podle potreby. Mleko se dela na zaklade poptavky. Ja kojila i co hodinu. Je to na palici, ale pak budete resit i opacne problemy co s mlekem. u obou jsem mela tezke zanety a u mladsi jsem dokonce premyslela po zanetech na ukonceni kojeni. Mleko bylo jen v jednom prsu. Doktorka nastesti nic nerekla, i kdyz mala pribirala minimalne po jejich obrich skocich po narozeni. Byla 2,8kg miminko. po 2m mene mleka, kdy dcera pribirala jen v dolnich tabulkach, se vratilo vse do normalu a kojila sem do 2let. Vydrzte a pokud miminko nehubne, ne ze pribira na spodni hranici, tak kojte a kojte. Zacatky kojeni jsou krusne nebo mi prijde, ze se o tom nepise, jake je to obcas psycho a bolest, ale je to to super, kdyz to muzete pro prcka udelat. Ale stastna mama, stastne dite, takze pokud se tim vylozene nestresujete, coz taky prsum nepomuze, kojte a vydrzte. Teprve se zabehavate. drzim pesti

dixi86
15. pro 2020

@dixi86 a kolem 6.tydne byva ten rustovy spurt, nase deti ho mely a to rvali u prsu ten tyden porad.

daasqua
15. pro 2020

Pokud si dobře pamatuji, tak dítě by mělo vypít za den 15% své váhy, takže tipuji 500-700 ml. Kolik vypije v jedné dávce není zas tak směrodatné, jednou se napijí hodně, jednou málo. Zkus si spočítat, kolikrát ti to normálně vychází za celý den a noc. Jinak 60 ml v jednom kojení se dá celkem dobře dohnat, stačí pár dnů setrvat a brzy se zásoba MM navýší. Taky jsem takhle musela navyšovat skokově MM, když chtěla dcera víc, pár dní to trvá (tak 2-3), ale potom už se to drží.

jjasmina
15. pro 2020

Kojit, kojit a kojit, mlíko nedochází. Já zažila řev, bojkot, vztek, pláč, ale po um bych sáhla až úplně nakonec a po poradě s dr

astyna88
15. pro 2020

Myslim, že po měsíci už to rozjeté být musí. Mě se třeba u třetího syna mléko vůbec ne rozjelo, za celý den si malej vzal tak málo, že za měsíc přibral pár deka, ale spal hezky, kojila jsem na požádání, furt na sobě a on byl přitom dehydrovany.

Hodinove bych řekla, ze to bude něco mezi...

lenuli89
autor
15. pro 2020

Moc díky holky za rady a podporu. Malý pribira, pri narození měl 3960, z porodnice 3710, a teď v sestinedeli máme cca 4700. Má krásnou techniku sani, tu nám chválili jak v porodnici, tak i porodní asistentka, která se u nás doma byla podívat.
Jenomže , u každého prsa vydrží tak 3 nanejvýš 5 minut, kdy cca vysaje těch 60 ml. Pak se odtrhuje, znovu se prisava, kroutí se, a spíše si s tou bradavkou už jen hraje, zatne pusinku a protahuje se, což je dost bolestivé, ale znovu se prisat už nechce, začne plakat. Tak ho pochovám, ať si odrihne, ale prso už odmítá, zbrunatni a řve, a řve, zkusím odstriknout jen tak rukou, a vždycky tam je, jenže on odmítá.

astyna88
15. pro 2020

@lenuli89
Tak třeba mu to stačí, můj druhý syn byl taky taková pijavice má pár minut, ale za měsíc přibral od 1-2kg...nekdy se děti u kojení i vyprazdnuji, to může být to kroucení, tak jim to nedovolí pít dal...

lenuli89
autor
15. pro 2020

@astyna88 to bylo včera, co kojo to pokakana plena. Samozřejmě chci kojit, je to daleko praktičtější, než neustále sterilizovat, chystat um apod. Ale bradavky jsem měla vždy citlivé, ale teď co s nima provádí, mě vždycky dohání až k pláči

zuzita15
15. pro 2020

@lenuli89 prvnich nekolik mesicu tam je vdycky mliko, kdyz zmacknes prso, tvori se do zasoby, az pozdeji na zaklade poptavky, takze ti dite, zvlast mesicni, prsa do prazdna nevypije. Dcerka se taky nekdy krouti a uz prso nechce, predevcirem ani vcera se mi ji na prsu nepodarilo uspat, protoze uz ho proste nechtela (narozdil od starsi dcery, ktera si prso vzala vzdycky). Jindy je schopna dudat pomalu hodinu. To vse je normalni 😉

zuzita15
15. pro 2020

@lenuli89 a tos jeste nekojila v tehotenstvi, to je na prsa teprve libovka 🤣🤣

87pavlina
15. pro 2020

Přesně, jak píšou holky - kojit, kojit, kojit. Já mám holčičku 5,5 měsíce a první měsíc jsem měla stejné pocity jako ty. Mám vpáčené bradavky, v nemocnici mi pořádně neukázali, jak kojit, takže jsem měla hned rozkousaný bradavky a to je teprve bolest. Při kojení jsem brečela, zahojilo se mi to až po dvou měsících. Několikrát jsem chtěla sáhnout po umělým mlíku, ale vždycky jsem tomu odolala. Hodně mi pomohla kamarádka, který jsem vždycky při podobných nápadech zavolala a ona mi to rozmluvila a nebo laktační poradkyně, ta byla taky skvělá. Taky mi říkala, že prsa nemusí být nalitá, aby tam bylo dost mlíka, to je jenom tvůj pocit. Hodně pij (čistá voda, výborný je Caro), kup si kojící čaje, dělej si pořádný jídla (omáčky, vývary) a hlavně se na všechno ostatní vykašli (úklid apod.). Moje malá plakala, měla jsem neustále pocit, že má hlad, ale teď vím, že jsem byla v nervu já, ona samozřejmě taky. Neměla hlad, prostě jen sama ještě nevěděla, co po ní v tom novým světě chci. Jestli ti krásně saje, tak máš vyhráno. Ona se to taky musí naučit. Zkus změnit polohu, když se ti začne vztekat. Hlavně to nevzdávej a buď v klidu, ono vám to půjde. Švagrová to přesně v tomhle okamžiku jako ty vzdala a jsou na umělým a ty částky, co mi říká za umělý mlíko, no fuj, zlatý kojení. Teď jsem hrozně ráda, že jsem to nevzdala. Takže ti držím palce, ať se to rozjede 😉

sassanca
15. pro 2020

Pokud ti malý přibírá (jakoze určitě jo), zahod um a proste koj. Mne malý děla to samé. Často se u kojení trhá a řve. Odmítá prso. Ale přibírá v pohode, takže už mu to prso nenutim.
A to, ze po kojení ti vypije um je nic neříkající. Já se taky zvládnu dorazit dalším jídlem, i když jsem najezena 😂

lenuli89
autor
15. pro 2020

Tak jsem nakojila, a teď brecime, vztekame se, prohybame se, a prso ani náhodou už nechce. Manžel to přirovnává ke krmení divoké zvěře.

sassanca
15. pro 2020

Pozvěte si laktacni.

jakreb
15. pro 2020

@darinka84 Iste ale ak nadojcis a dieta reve od hladu tak mu das co? Prázdny prsnik?😉

jakreb
15. pro 2020

@zuzita15 To je blbosť ze je to cesta k ukončeniu dojčenia. Syn bol plne dojceny mal flasku s cajom od 2tyzdnov. Ano dojceny. A ako som uz napisala-ak ti dieťa po nadojceni reve od hladu tak mu das radšej jest ci prázdny prsnik. Ano viem niektoré prázdny prsnik...

lenuli89
autor
15. pro 2020

Jsem po císaři, tak to naše kojeni mělo že začátku trhliny, malý měl do toho žloutenku, tak byl hodně spavy. V porodnici hned najeli na nutrilon futura, s tím že jsem přikládala a k tomu ještě odstrikavala. Domů jsme se tak vrátili s nutrilonem pod paží. Chvíli trvalo než jsme se s malým zžili a přiznávám, že jsem že začátku kontrolovala hodinky, abychom co 3 hodinky jedli a taky délku kojeni. Pak jsem si to v hlavě srovnala a jela intuitivne. Nakonec se nám podařilo kojit jen z jednoho prsu, max druhé bylo jako dezertni, taková ta tečka na konec. Ovšem vše se změnilo, kdy jsme dosáhli 1.měsíce, zlom odmítání prsu, viz co jsem již psala. Ze by to mohl být rustovy spurt jsem si myslela, ale když už to trvá delší dobu, tak v tom bude něco jiného. Zítra jdeme na kontrolu v sestinedeli, tak uvidíme s čím se vrátíme domů.
Tímto se samozřejmě nechci nijak obhajovat, kolikrát už jsem toho chtěla nechat, ale jsem váha a stále váhám a pořád tomu dávám šanci. A jak píše @jakreb když mi brečí hodinu a půl, prebaleny je, má hlad, ale prso už nechce, tak mu to umele prostě dám (hold budu za krkavci 😞🙂).

jjasmina
15. pro 2020

@lenuli89 To jsem měla stejně, asi jen bojkot, když vydržíte , pujde to pak nejspíš samo 🙂

puhelin
15. pro 2020

@astyna88 Jestli uz ted dokrmuje, pak laktaci stale rozjetou nema a kazi si ji umelym.

puhelin
15. pro 2020

@lenuli89 Protoze je od lahve zvykla, ze to ma bez prace. Tece to do ni, aniz by se namahala. Sani je namahavejsi.

darinka84
15. pro 2020

@lenuli89 dávala bych ten dokrm aspon stříkačkou nebo ideálně cevkou.. Tim. Bude sice pít umělé ale u toho stimulovat prso... Tak jsem dokrmovala teď po narození dítěte já. Ta flaška je ze všech možností ta nejhorší... Držím pěsti. Mě dost pomohl zánět prsu a ucpaný mlekovod. Je to sice bolavá varianta ale musela jsem kojit kojit kojit, aby to malý vytáhl, takže jak se říká vše zle je pro něco dobre... Krásně si nastimoval prsa a mám teď mlika pro školku... A jak jsem psala, prvního dítě ye kojení nepovedlo.. Bohužel i díky,, super ,, radám už v porodnici

puhelin
15. pro 2020

@darinka84 Presne tak. Cevkou po prsu se stimuluje bradavka, miminko se uci sat (z lahve se sani odnaucilo a proto place). Kdyz pije z plneho prsu, je to taky skoro bez prace. Ale kdyz odpije tu predni cast, musi se vic namahat a zacne plajat, protoze to u lahve nezna.

puhelin
15. pro 2020

@jakreb Neni prazdny, jen je narocnejsi z neho sat, pokud je od lahve zvykla, ze mleko do pusy tece samo. Takovou narocnou praci miminko odmita. Proto se kojenym detem lahev nedava, aby si neodvyklo sat i to mleko, ktere je vzdalenejsi.

darinka84
15. pro 2020

@lenuli89 a ještě me napadlo... To že teď dokrmujes neznamená, že je vše ztracené... Ale základ je přikládat zatim v podstatě pořád. A vydržet týden určitě.. Neznamená to že teď měsíc, půl roku musíš mít mimčo na sobě... Dokrm cevkou nebo stříkačkou a pak me poradila laktační poradkyně, že mám snižovat třeba počet denních dávek dokrmu nebo snižovat množství toho UM.. Záleží jak to bude pasovat vám... Tak to me ještě napadlo.. Ale opravdu můžu potvrdit, že to celodenní kojení, když to tak nazvu, nám kojení zachránilo a ze dne na den ani nevím jak jsem si uvědomila že nedokrmuji....

zuzita15
15. pro 2020

@jakreb a ty mas kristalovou kouli, ze vis, ze rve dite hlady? Mne treba prvni dcera rvala jednu dobu vzdy hodinu po kojeni. Podle vsech hlady, byla jsem zoufala, obrecela jsem, ze nedokazu dite nakrmit, ze mam malo mleka. A ejhle, ona rvala z Vigantolu, vysadila jsem ho a najednou byl klid. Takze asi tak k revu ditete po kojeni.
Jinak z jine diskuze plyne, ze tvuj syn se “samoodstavil” dost brzy (tusim jeste pred rokem). A to je presne ono - dokrm a nahrazovani kojeni prikrmy drive nebo pozdeji vede k odstavu. Jasne, nekomu to vyhovuje, ale idealni to urcite neni a rozhodne bych to nikomu nedoporucovala. Prso je zazracny lek uplne na vsechno - primarne na hlad, na bolistku, na brisko, na “depku”, spatnej den, unavu nebo proste jen tak pro kontakt, tak proc bych se o to mela sakra pripravit???